REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT 2006. Nowe wzory formularzy

Resort finansów przygotował nowe wzory PIT-28, PIT/O i PIT/D. Będą one dotyczyły rozliczeń dokonywanych za 2006 rok.

Czy korzystając ze zwolnienia przy sprzedaży samochodu, należy korygować wcześniej odliczony VAT

Czy sprzedając samochód osobowy używany w naszej firmie powyżej 6 miesięcy, od którego przysługiwało odliczenie VAT w wysokości 6000 zł, należy korygować wcześniej odliczony VAT?

Jak prawidłowo rozliczać reklamacje w kasie fiskalnej

Brak szczególnych regulacji VAT nie pozbawia podatnika prawa do korekty obrotu zaewidencjonowanego w kasie rejestrującej. W praktyce prowadzona jest tzw. ewidencja korekt poza kasą.

Spółka uwzgędni zaległy podatek

Spółka może zaliczyć do kosztów zaległy podatek od nieruchomości w momencie poniesienia wydatku. Jest to możliwe, bo taki wydatek ma związek z przychodem spółki. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)

REKLAMA

Liczą się korzyści majątkowe firmy

Bezpłatne udostępnienie pomieszczenia dostawcy energii nie zawsze musi być traktowane jak podlegające podatkowi dochodowemu od osób prawnych nieodpłatne świadczenie.

Zobowiązanie może wygasnąć tylko raz

Po zapłaceniu należności wynikającej z decyzji zobowiązanie podatkowe wygasa. Nie może ono wygasnąć po raz drugi w wyniku upływu terminu przedawnienia.

Wydatki na sąd kosztem

Urzędnicy: wydatki sądowe dłużników to nie koszty. Eksperci: takie opinie są pozbawione podstaw. Resort finansów: sprawy trzeba traktować indywidualnie.

Kiedy odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostarczeniem towaru

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury z 15 sierpnia br. za zakupiony środek trwały, jeżeli jego dostawa nastąpi 30 listopada br.?

REKLAMA

CIT. Transakcje z rajami do oszacowania

Szacowanie dochodów podatników krajowych, którzy zawierając umowy z podmiotami z rajów podatkowych zaniżają dochody, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT.

Projekty znów do komisji

Projekty zmian w ustawach: o podatku od spadków i darowizn, o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o opłacie skarbowej ponownie skierowano do prac komisyjnych.

PIT. Komisja przegłosuje sto poprawek

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych po długiej przerwie wraca do prac nad nowelizacją ustawy o PIT.

Środki pieniężne na rachunkach bankowych - zapisy w księgach

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych ewidencjonowane są na kontach zespołu 1. Analityka uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli od występujących zdarzeń.

Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wydatki te nie są limitowane. - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-64/US/2006/AR).

Ewidencja zakupu kasy fiskalnej

Na jakich kontach zaksięgować zakupy inwestycyjne realizowane z rachunku dochodów własnych? Jak ująć w księgach 50% ulgę z tytułu zakupu kasy fiskalnej jako środka trwałego?

Nowy przepis pozbawi podatników praw

Skazani za przestępstwa skarbowe będą bez szans na warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary i na wykreślenie wpisów w Krajowym Rejestrze Karnym, chyba że posłowie szybko naprawią błąd.

Nie tylko faktury korygujące

Rabaty powinny być dokumentowane nie tylko fakturami korygującymi, jak wymaga rozporządzenie ministra finansów - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Jest opłata od każdego dokumentu

Od dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z dokumentu.

Spóźnione należności są opodatkowane

Osoby, które po zaprzestaniu działalności gospodarczej, np. w formie spółki cywilnej, otrzymały przychody, muszą wpłacić zaliczki na podatek dochodowy i złożyć PIT.

Kiedy spółka zagraniczna wynajmująca spółce polskiej samochód płaci podatek

Spółka czeska wynajmuje spółce polskiej samochód osobowy. Spółki te nie są powiązane kapitałowo, lecz są powiązane personalnie. Czy spółka czeska powinna zapłacić podatek od przychodów osiągniętych na terenie Polski?

Kary trzeba rozliczyć

Odszkodowania, kary i grzywny ujmowane są w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty operacyjne.

Rząd przyjął nowelizację

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o finansach publicznych, czyli pierwszy etap zapowiadanej przez premiera Jarosława Kaczyńskiego reformy.

Podatnik musi udowodnić swoje racje

To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, z jakich źródeł pochodzą jego przychody. Organ podatkowy ma prawo i obowiązek je ocenić.

Będzie można szybciej odzyskać podatek

Posłowie chcą usprawnić zwrot części VAT za materiały budowlane poprzez rezygnację z przygotowywania szczegółowej dokumentacji.

Celnicy spróbują uniknąć zwrotu akcyzy

Urzędnicy celni sprawdzają coraz więcej dokumentów związanych z importem samochodów. Weryfikacja wniosków o zwrot akcyzy może uniemożliwić odzyskanie pieniędzy. Celnicy mają już pomysł, jak utrudnić zwrot podatku sprowadzającym auta z innych krajów UE

W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

Organizacje non-profit bardzo często są beneficjentami różnego rodzaju darowizn, zarówno pieniężnych, jak i materialnych. Również często same są darczyńcami. Otrzymanie takiej darowizny, jak też jej przekazanie może powodować obowiązek rozliczenia VAT.

Czy jest zaległością podatkową nienależnie zwrócona nadpłata

Czy kwota nienależnie zwróconej nadpłaty jest zaległością podatkową? - Pismo z 7 lipca 2006 r. nr IO/406-0002/06

Czy dochody z funduszy unijnych są opodatkowane

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym środków kierowanych do beneficjentów funduszy pomocowych rodziła od dłuższego czasu wątpliwości interpretacyjne.

Jak zaewidencjonować nadwyżkę kosztów nad przychodami

Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej. W jaki sposób zaksięgować nadwyżkę kosztów nad przychodami za 2005 r.?

Jak przeprowadzić inwentaryzację na dzień bilansowy

Konieczność weryfikacji stanu faktycznego z zapisami ksiąg rachunkowych na dzień kończący rok obrotowy wynika z przepisów bilansowych. Ustawa o rachunkowości uznaje jednak za dotrzymanie tego terminu w stosunku do większości składników majątku, jeżeli zostanie rozpoczęta już w październiku, a zakończona 15 stycznia.

Nowa ulga dla dywidend

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT przewiduje zmiany w systemie opodatkowania dywidend.

Za wino trzeba płacić akcyzę

Wino kupione w niemieckim sklepie internetowym przez osobę fizyczną i przysłane do kraju, np. pocztą, podlega akcyzie w Polsce. Nawet wówczas, gdy akcyzę zapłacono w Niemczech.

Będą zmiany w zwrocie VAT

Sejmowa podkomisja zajmie się dziś regulacjami usprawniającymi zwrot VAT od materiałów budowlanych osobom fizycznym.

Czy forma wpisywania numeru NIP na fakturze decyduje o prawie do odliczenia VAT

Czy dozwolone jest wystawianie odbiorcom faktur VAT, na których NIP jest wpisywany bez znaków rozdzielających, czyli myślników? Czy ma to jakieś znaczenie?

Kredyt bez skutków podatkowych

Uzyskanie kredytu nie jest przychodem, a jego spłata kosztem. Zasada ta dotyczy też kredytów denominowanych w walutach obcych - wyjaśnił minister finansów.

Budżet 2007. Deficyt może przekroczyć unijne kryteria

Jeśli Polska nie ograniczy deficytu, to już w 2007 roku władze UE mogą nałożyć na nas sankcje. W najgorszym przypadku grozi nam utrata nawet miliardów złotych unijnych dotacji. Resort finansów jednak uspokaja i zapewnia, że uda się spełnić wymagane kryteria.

Audytorzy wewnętrzni z wyższymi kwalifikacjami

Dziś rozpoczyna się cykl wykładów i warsztatów dla audytorów z sektora finansów publicznych.

Mali przedsiębiorcy muszą rozliczać VAT

Państwa członkowskie nie mogą całkowicie zwalniać małych firm z rozliczania podatku od towarów i usług. Procedury i zasady opodatkowania mogą być jedynie upraszczane.

Jak zaliczyć do kosztów wydatki na infrastrukturę publiczną

Wyremontowaliśmy bardzo zniszczony odcinek drogi publicznej prowadzący do siedziby naszej spółki z o.o. Czy wydatki poniesione na ten remont możemy potraktować jako koszty uzyskania przychodu?

Jak napisać skargę do sądu administracyjnego

Otrzymanie ostatecznej decyzji organu odwoławczego nie zamyka podatnikowi drogi do dochodzenia swoich praw. Może to zrobić, występując ze skargą do sądu administracyjnego.

Jaką stawką opodatkować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu obniżoną do 0% stawką VAT. Aby móc skorzystać z takiej preferencji, należy spełnić wymagania, o których mowa w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług. - Pismo z 23 czerwca 2006 r. nr 1471/NUR1/443-124/06/IK

Ucieczka przed podatkami do Unii się opłaca

Ucieczki firm z Polski do krajów o bardziej przyjaznych systemach podatkowych są często stosowaną praktyką.

W jakim terminie po rozpoczęciu działalności można otrzymać zwrot VAT

W jakim terminie nowo powstały podatnik może ubiegać się o zwrot VAT w związku w wewnątrzunijną dostawą lub nabyciem - 60 czy 180 dni? Czy należy przy tym spełnić inne wymogi?

Sąd nie sprawdzi decyzji urzędnika

Sądy rzadko weryfikują decyzje organów skarbowych o zabezpieczeniu należności podatkowych. Urzędnicy dowolnie interpretują fakty, czasami naruszając prawa podatników. Poszkodowani mogą domagać się odszkodowań, ale tylko w procesach cywilnych.

Prawa nabyte pod ochroną

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk sejmowy nr 733) przewiduje propozycje zmian obowiązujących regulacji. Projekt oczekuje na drugie czytanie w Sejmie.

Będą wybierani nowi członkowie

We wrześniu skończyła kadencję Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego, a nowej wciąż nie ma. Przepisy pozwalają dotychczasowej komisji pełnić obowiązki jeszcze przez pół roku.

Orzecznictwo ETS w zakresie VAT - specjalne zasady opodatkowania

Jakiej działalności dotyczą zawarte w VI Dyrektywie specjalne zasady opodatkowania? Jakie są rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie? Jak opodatkowanie tych rodzajów działalności regulują przepisy polskiej ustawy o VAT?

Zaliczenie diety do kosztów przy usługach transportowych

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu diety w działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług kierowcy? - Decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu z 29 sierpnia 2006 r. (nr PDF/E/4117-1-96/06)

Przygotowanie sprawozdania finansowego za 2006 r.

Każda organizacja ma obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego - z zasady na 31 grudnia. Niemniej może to być inny dzień kończący rok obrotowy.

Wymagania w stosunku do głównego księgowego

Czy mogę pełnić funkcję głównej księgowej, jeżeli mam pięcioletni staż pracy, w tym trzy lata w księgowości, a w tych trzech latach dwa lata na stanowisku głównej księgowej? Ponadto ukończyłam średnią szkołę - technikum ekonomiczne o specjalności rachunkowość, a także studia, uzyskując tytuł magistra administracji.

Amortyzacja przynajmniej przez 10 lat

Okres, w jakim budynek będzie amortyzował nabywca, nie powinien być krótszy niż 10 lat - przewiduje projekt zmian w ustawie o CIT.

REKLAMA