REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej zmian korzystnych dla podatników

Obniżenie limitów uprawniających do korzystania z ryczałtu nastąpi od 2008 roku. Sprzedaż mieszkania, w którym było się zameldowanym co najmniej 12 miesięcy, nie będzie opodatkowana.

Kiedy można dokonać 100-procentowego odpisu z tytułu trwałej utraty wartości i likwidacji bezwartościowych zapasów

Czy można dokonać odpisu aktualizującego w wysokości 100% wartości rzeczowych składników obrotowych z powodu utraty ich wartości? W jaki sposób wyprowadzić zapasy z ewidencji księgowej oraz jakie będą skutki podatkowe dokonanego odpisu?

Deklaracje i zgłoszenia w formie elektronicznej - przepisy wykonawcze do ordynacji podatkowej

Zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa weszły w życie 16 sierpnia br. W myśl znowelizowanych przepisów zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe mogą załatwiać wiele spraw nie tylko pisemnie czy ustnie do protokołu, ale także - jeśli z żądaniem takim wystąpi podatnik - drogą elektroniczną.

Żona nie musi informować fiskusa o śmierci męża

Żona nie ma obowiązku składania NIP-3 o likwidacji działalności gospodarczej za zmarłego męża. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2006 r., nr PB I-2/4150/IN? 136/USŁ-W/06/MB.

REKLAMA

Świadczenia na rzecz rodziny bez podatku

Od 1 stycznia 2007 r. alimenty wypłacane na zaspokojenie potrzeb rodziny będą zwolnione z podatku. Zmianę taką przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT.

Jaką stawką opodatkować kompleksową organizację konferencji

Nasza firma organizuje konferencję techniczną z zakresu informatyki. Jest to usługa kompleksowa, obejmująca zakwaterowanie, wyżywienie, materiały informacyjne i udział w imprezach integracyjnych. Jaką stawką powinniśmy opodatkować taką kompleksową organizację konferencji?

Władze unijne krytykują ulgę

Irlandia i Polska muszą zmienić zasady, według których przyznawana jest ulga podatkowa związana z darowiznami dla organizacji charytatywnych - poinformowała wczoraj Komisja Europejska.

Inwestycja uprawnia do odliczenia

Podatek od towarów i usług może być odliczony od inwestycji w obcym środku trwałym. Do celów podatkowych inwestycję taką traktuje się jak środek trwały i w ten sposób rozlicza VAT.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała poprawki do ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na zwolnienia z podatku nie mogą więc liczyć zięć, synowa i teściowie.

Korekta po kontroli

Podatnicy zyskają prawo do korekty deklaracji podatkowych po kontroli skarbowej. O skorzystaniu z nowego uprawnienia trzeba poinformować organ w ciągu trzech dni. Dopuszczalne będzie poprawianie wszystkich rozliczeń podatkowych.

Znana jest wysokość stawek na 2007 rok

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt obwieszczenia, które określa wysokość górnych granic stawek kwotowych w podatkach i opłatach lokalnych na 2007 rok.

Konwencja trafi do Sejmu

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wczoraj projekt ustawy o ratyfikacji konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca działający w Anglii

Rezydenci Wielkiej Brytanii będący osobami prawnymi podlegają opodatkowaniu brytyjskim podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Księgowania zaangażowania na koncie 998

Czy sprawozdania Rb-28S mogą być podstawą do księgowania? Jak księgować wartość umów o pracę na koncie 999? Czy na czas trwania (np. 5, 20 lat), a może do emerytury?

Umowy zamiany i umowy barterowe a VAT

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji, która wprost wskazywałaby na umowę zamiany czy umowę barterową jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Co do zasady, aby dana czynność mogła zostać uznana za podlegającą opodatkowaniu, musi mieć charakter odpłatny.

Do zmiany zamieszkania nie wystarczy się wymeldować

Wymeldowanie się z Polski i wyjazd do Wielkiej Brytanii nie oznacza automatycznej zmiany miejsca zamieszkania, od którego zależy zakres obowiązków podatkowych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2006 r., nr PB I-3/4117/IN-53/US/2006/Ach.

Zasady rozliczania podróży służbowych

Podróże służbowe wiążą się z koniecznością ich prawidłowego rozliczania. Ma to znaczenie zarówno dla pracowników, którzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia otrzymanych świadczeń od podatku dochodowego, ale również dla pracodawców i właścicieli firm.

Obrót wekslami jest opodatkowany

Nie w każdym przypadku realizacja praw z weksla powoduje powstanie przychodu. Jeśli jednak do tego dojdzie, posiadacz weksla będzie musiał zapłacić podatek.

Jaka stawka ryczałtu dla usług optycznych

Czy wytwórstwo okularów korekcyjnych jest obciążone podatkiem ryczałtowym w wysokości 5,5 czy 8,5%? W czasie kontroli przedstawiciel urzędu skarbowego zakwestionował stosowaną przeze mnie stawkę 5,5% i rozliczył wykonanie okularów korekcyjnych stawką 8,5%.

Samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego

Fundacje i stowarzyszenia mogą zlecić prowadzenie księgowości biurom rachunkowym lub kupić specjalny program komputerowy. Tańsze, ale i bardziej pracochłonne, jest prowadzenie księgowości ręcznie.

Waży się los zmian PIT

Jutro czwarte podejście komisji do głosowania nad poprawkami do ustawy o PIT. Posłowie zgłosili ponad sto poprawek, w tym bardzo kosztowne dla budżetu. Żeby zmiany weszły w życie w 2007 roku, prace nad projektem należy przyspieszyć.

Błąd nie pozbawia prawa do zwrotu

Wnioski o zwrot należności celnych należy uwzględniać wtedy, gdy wysokość długu celnego zostaje określona nieprawidłowo na skutek błędu, a nie wyboru zainteresowanego.

Metodę wyceny wybiera podatnik

Ustalając różnice kursowe, podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo przewidzianą w ustawie o rachunkowości.

Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Podatnicy kupujący oleje opałowe objęte niższymi stawkami akcyzy będą musieli składać oświadczenia o przeznaczeniu tych olejów.

Trzeba złożyć plany audytu

Do 31 października powinny być złożone w Ministerstwie Finansów plany audytu. Resort zaleca, żeby je przekazywać również w wersji elektronicznej.

Dostawa budynku a zwolnienie od VAT

Czy dostawa budynku wpisanego do rejestru zabytków, będącego obecnie pustostanem, ale wcześniej wykorzystywanego na cele usługowe i mieszkalne, podlega zwolnieniu przedmiotowemu z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - jako towar używany? - Pismo z 28 sierpnia 2006 r., sygn. PPB-2/4407-57/06/I

Czy sprzedając części zamienne do samochodów wyłącznie firmom, należało zainstalować kasę fiskalną od 1 września br.

Jesteśmy firmą handlową prowadzącą sprzedaż hurtową części zamiennych do samochodów (PKWIU 34.3). Czy od września 2006 r. do tego rodzaju sprzedaży należało, bez względu na wysokość obrotu, zainstalować kasę fiskalną, jeżeli nie sprzedajemy tych części osobom fizycznym?

Zasady prowadzenia rachunkowości partii politycznych

Konieczność wydatkowania pieniędzy na kampanię wyborczą wiąże się z obowiązkiem utworzenia funduszy wyborczych. Ale to tylko jeden ze specyficznych elementów rachunkowości partii politycznych.

Pomoc na unowocześnienie wojska zwolniona z podatku dochodowego

Beneficjenci umów offsetowych, dotyczących unowocześnienia armii, zawartych z podmiotami zagranicznymi będą zwolnieni z podatku dochodowego.

Będzie nowa definicja kosztów

Uznanie za koszt podatkowy wydatków i odpisów dokonanych dla osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów przewiduje projekt zmian w CIT.

Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Zmienione dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych firm wymagają wprowadzenia obowiązku publikacji oświadczeń o ładzie korporacyjnym.

Czy przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń płatnik musi korygować deklaracje

Kontrola ZUS stwierdziła niesłusznie wypłacone pracownikowi w 2005 r. zasiłki chorobowe. Pracownik musi zwrócić te kwoty płatnikowi. Czy powinniśmy jako płatnik wykazywać zwrócone kwoty w składanych deklaracjach PIT-4 i PIT-11, czy może skorygować deklaracje za 2005 r.?

Roczne sprawozdania finansowe spółek

Od przeszło dwóch lat trwają prace związane ze zmianą dyrektyw Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Obecnie po uzgodnieniach i poprawkach wniosek skierowany został do Parlamentu Europejskiego.

VAT. Opodatkowane darowizny na rzecz najbiedniejszych

Za przekazanie chleba najbiedniejszym fiskus nadal domaga się zapłaty podatku. Przedstawiciele przedsiębiorców i banki żywności apelują o zmianę przepisów.

Uprawnienia audytorów

Do 23 października, mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów osoby, które zdecydują się wziąć udział w najbliższym egzaminie na audytora wewnętrznego organizowanym przez Ministerstwo Finansów.

Podatek tylko od marży

Przy dostawach dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków opodatkowana jest tylko marża. Podstawa opodatkowania jest zatem o wiele niższa niż obliczana na zasadach ogólnych.

Przygotowano wzory druków elektronicznych

Znane są już wzory informacji o kontach bankowych związanych z prowadzeniem firmy, jakie od przyszłego roku banki będą musiały przesyłać ministrowi finansów.

VAT nie zawsze neutralny. Analiza GP

Podatek od towarów i usług powinien być neutralny dla przedsiębiorców. Polskie przepisy niekiedy nadmiernie ograniczają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Naruszanie zasady neutralności VAT jest niezgodne z wymogami Unii Europejskiej.

Zasady sporządzania planu amortyzacji

Mimo że prawo bilansowe nie mówi wprost o obowiązku prowadzenia planu amortyzacji, należy przyjąć, że użycie słowa "planowy" oznacza konieczność zaplanowania odpisów amortyzacyjnych na cały rok obrachunkowy w formie planu amortyzacyjnego.

Opóźnienie egzekucji zobowiązań podatkowych

W wielu przypadkach urząd skarbowy może wydać niekorzystną dla podatnika decyzję, w której określa lub ustala zobowiązanie podatkowe w VAT. Czy możliwe jest skuteczne opóźnienie egzekucji zobowiązań podatkowych?

Czy podlega zwolnieniu przychód pracownika z tytułu zapłaty przez pracodawcę za studia podyplomowe

Czy opłata za studium podyplomowe ponoszona za pracownika w całości przez spółkę jest przychodem pracownika zwolnionym z podatku dochodowego, w sytuacji gdy pracownik został skierowany na studium przez pracodawcę? - Pismo z 2 sierpnia 2006 r. nr DN/415-33/06

Komitet Standardów Rachunkowości

Resort finansów przedstawił projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zakresu działania i sposobu organizacji Komitetu Standardów Rachunkowości.

Potrzebne są zmiany w podatkach

W opinii Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), polski system podatkowy wymaga zmian.

Kto wybiera audytora

Wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego powinien dokonać organ zatwierdzający to sprawozdanie, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej.

Kiedy powstaje przychód z wykonania usługi reklamowej

Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność w zakresie usług reklamowych. Polegają one głównie na udostępnianiu, przygotowywaniu, instalowaniu i serwisowaniu powierzchni reklamowych zamieszczanych na nośnikach reklamowych stanowiących naszą własność. Jak ustalić moment powstania przychodu?

Potrzebny jeden wzór

Niektóre firmy audytorskie już opracowały własne wzory sprawozdań finansowych. Przygotowanie przez Komitet Standardów jednolitego wzoru ułatwi porównywalność sprawozdań. Spółki giełdowe czekają na podjęcie działań eliminujących nieprawidłowości w rachunkowości.

Głosowanie odroczone po raz trzeci

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zajęła się wczoraj, tak jak było planowane, zmianami w PIT.

Termin zapłaty podatku

16 października (termin ustawowy przypada 15, tj. w niedzielę) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Rozliczanie należności za media

W przypadku otrzymania korekty faktury za media należy rozliczyć VAT w miesiącu otrzymania korekty.

Komitet wyda opinię

Komitet Standardów Rachunkowości będzie wydawał stanowiska w trudnych zagadnieniach z zakresu rachunkowości.

REKLAMA