REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT. Opodatkowanie firmowego samochodu

Przy zakupie samochodów pod wynajem na okres nie krótszy niż sześć miesięcy przedsiębiorca może odliczyć całość podatku naliczonego.

Jak rozliczyć akcyzę, jeśli otrzymano zwrot sprzedanych towarów

Sprzedaliśmy partię win nabywcy w kraju. Wino należy do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Klient jednak po pewnym czasie zwrócił nam towar. Jak powinniśmy teraz postąpić? Podatek akcyzowy został już rozliczony. Czy powinniśmy wystawić fakturę korygującą?

Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

Ograniczenia w odliczaniu VAT, jakie obowiązują w Polsce, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym - uważają eksperci. Taki los spotkał Włochy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Z ulgą, ale bez odliczeń

Podatnik korzystający ze zwolnienia VAT nie może odliczyć podatku naliczonego i wynikającego z faktur za nabywane towary i usługi.

REKLAMA

Spór fiskusa z firmami telekomunikacyjnymi

Minister finansów uznał, że podziemne kable należy traktować jak część budowli. Oznacza to, że od tysięcy kilometrów kabli trzeba płacić podatek od nieruchomości. Operatorzy telekomunikacyjni nie zgadzają się z interpretacją ministra finansów.

Księgowi łatwiej wycenią aktywa firm

Kolejna interpretacja, którą wkrótce ma przyjąć Komisja Europejska, będzie dotyczyła wyceny aktywów firm w trakcie roku.

Będą nowe rodzaje deklaracji elektronicznych

Od grudnia do dotychczasowych dwóch elektronicznych deklaracji podatkowych PIT i czterech VAT dojdą kolejne - CIT oraz VAT. W tym celu konieczne jest jednak wydanie rozporządzeń przez ministra finansów.

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przed dniem zarejestrowania jako podatnik VAT

Obowiązująca od 1 maja 2004 r. ustawa o VAT przejęła niektóre restrykcyjne zapisy poprzednio obowiązującej ustawy o VAT. Uzależniają one prawo do odliczenia VAT naliczonego od posiadania statusu zarejestrowanego podatnika VAT.

REKLAMA

Jak rozliczyć przywóz do Polski towarów zaimportowanych do innego kraju Unii

Wątpliwości podatników wzbudza sposób rozliczenia VAT w przypadku przemieszczenia przez polskiego podatnika do Polski towaru zaimportowanego z kraju trzeciego na terytorium kraju Wspólnoty innego niż Polska. Towary te są zazwyczaj odprawiane w państwie, do którego dokonano importu w imieniu podatnika przez agencje celne.

Kiedy niezapłacony czynsz jest kosztem podatkowym

Czy niezapłacony czynsz za użytkowanie lokalu stanowi koszt uzyskania przychodów w spółce z o.o.?

Pożyczka dla rodziny bez podatku

Osoby z najbliższej rodziny mogą zastrzec w umowie pożyczki brak odpłatności w postaci odsetek. Wówczas pożyczkobiorca nie uzyskuje nieodpłatnego świadczenia.

Jak wystawić fakturę za sprzedaż towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż podstawowa

Zamierzamy sprzedawać towary opodatkowane stawkami niższymi niż 22% VAT. Jak prawidłowo wystawiać faktury za takie towary? Czy należy do nich dołączać jakieś dokumenty?

Trzeba będzie ujawniać więcej informacji

Polska ma dwa lata na dostosowanie prawa do zmian, jakie wprowadzają dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań.

Amortyzacja na tych samych zasadach

Podatnicy, którzy otrzymają aport w postaci m.in. przedsiębiorstwa, będą dokonywali odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości odpisów dokonanych przez zbywcę.

Na paragonie musi być tytuł

Urzędy różnie interpretują przepisy o kasach rejestrujących. Sklepikarze muszą podawać na paragonach nazwy artykułów i ich tytuły. Za stosowanie nazw ogólnych urzędnicy wymierzają mandaty do 500 zł.

Gdy brak dokumentów, organ stosuje proporcję

Podatnik powinien ustalać koszty proporcjonalnie, jeśli nie prowadzi ewidencji, a przychody uzyskuje zarówno ze źródeł podlegających opodatkowaniu, jak i zwolnionych.

Podatek lokalny od firm zgodny z prawem UE

Obowiązujący we Włoszech podatek lokalny od działalności gospodarczej jest zgodny z VI Dyrektywą VAT.

O zwolnieniu decyduje rodzaj pomocy

Wynagrodzenie za realizację programu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, które nie pochodzi ze środków pomocy bezzwrotnej, podlega opodatkowaniu PIT. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 19 września 2006 r. (nr PD1-4151-125/06).

Kiedy zaliczyć w koszty wydatki na obsługę kredytu przeznaczonego na nabycie akcji

Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny na nabycie akcji spółki notowanej na giełdzie. W którym momencie zapłacone odsetki od tego kredytu i prowizja banku powinny być zaliczone do kosztów?

Jak mierzyć i rozpoznawać utratę wartości aktywów

Celem sprawozdania finansowego jest rzetelne i wiarygodne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wyniku finansowego. Oznacza to m.in. konieczność wykazywania ewentualnej utraty wartości aktywów.

Można obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony

Podatnik wykonujący czynności zwolnione z opodatkowania może obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony przy kupnie złota inwestycyjnego.

Zmienią się zasady ustalania przychodu

Przychody firm w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania takiego przychodu.

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc.

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Posłowie zaproponowali projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Czy można korygować fakturę, która nie została doręczona nabywcy

Wystawiliśmy błędnie fakturę VAT. Kontrahent nie otrzymał tej faktury, a nasza firma posiada jej oryginał i kopię. Czy możemy w takiej sytuacji wystawić fakturę korygującą?

Zapasy mogą decydować o kondycji firmy

Poziom zapasów w firmie powinien być na tyle wysoki, aby nie stwarzał zagrożenia płynności produkcji, a jednocześnie na tyle niski, aby nie powodował zamrożenia kapitału.

Rząd popiera budżet zadaniowy

Rząd zapoznał się ze stanem prac nad budżetem zadaniowym. Jest to trzeci element reformy finansów publicznych w Polsce.

Prace nad nowelizacjami odroczone

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Z możliwości wysyłania e-deklaracji skorzystało w ciągu tygodnia ponad 150 przedsiębiorców spośród 7,5 tys. uprawnionych.

Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie korzystna dla tych, którzy chcą sprzedać kupione niedawno mieszkanie i nie planują nabycia innego lokalu.

Za dużo ewidencji dla firm

Obecne skomplikowane przepisy niepotrzebnie utrudniają przedsiębiorcom prowadzenie rozliczeń księgowych i podatkowych.

Charakter usługi zależy od klasyfikacji statystycznej

Dla celów podatkowych pojęcie doradztwo mieści się w pojęciu rzeczoznawstwo i jest wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Określając zakres przedmiotowy usług rzeczoznawstwa, należy odwołać się do klasyfikacji statystycznych. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 września 2006 r. (nr PPB_2/4407-0052/06/I).

Jak ewidencjonować wydatki na budowę środka trwałego przeznaczonego do sprzedaży

Spółka rozpoczyna inwestycję - budowę biurowca. Inwestycja ta w końcowej fazie zostanie podzielona - część do sprzedaży, a część będzie przekwalifikowana na środek trwały firmy. Na jakich kontach ująć wydatki poniesione na inwestycję w budowie?

Międzynarodowa wymiana informacji finansowo-podatkowych

Wymiana informacji o firmach, transakcjach gospodarczych i płaconych (lub nie płaconych) podatkach trwa dziś zaledwie kilka dni. Przeświadczenie, że można nie zaksięgować faktury od firmy z Hiszpanii czy Irlandii, i nie pozostanie to wykryte, jest mylne i przykre w konsekwencjach.

Jakie błędy na fakturach powodują utratę prawa do odliczenia VAT

Podstawowym uprawnieniem podatników VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (por. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak przekształcić sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF

Sporządzenie sprawozdania finansowego spółki według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej znacznie różni się od sprawozdania przygotowywanego na podstawie polskich przepisów ustawy o rachunkowości. Od 1 stycznia 2005 r. m.in. spółki tworzące grupy kapitałowe notowane na giełdzie mają obowiązek stosowania MSSF w zakresie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Jak przekształcić sprawozdanie finansowe jednostki na zgodne z MSR/MSSF – to podstawowe pytanie, na które musi znać odpowiedź każda firma. W niniejszym przewodniku prezentujemy, jak w praktyce tego dokonać.

Nie można ograniczać prawa do ulgi

Państwo, które zwalnia z CIT dochody fundacji, nie może odmówić prawa do tej ulgi takiej samej fundacji, ale mającej siedzibę w innym państwie członkowskim.

Wydatki na spotkania za firmowe pieniądze nie zawsze są kosztem

Część urzędów skarbowych nie pozwala zaliczać wydatków na organizację imprez okolicznościowych do kosztów podatkowych, mimo że resort finansów wydał w tej sprawie pismo korzystne dla podatników.

Świadczenia bez PIT

Świadczenia niepieniężne, otrzymywane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, są zwolnione z PIT.

Podatnik składa deklarację co miesiąc

Urządzający gry i zakłady wzajemne muszą pamiętać o obowiązku comiesięcznego obliczania i wpłacania kwoty podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ministerstwo o wielokrotnej akcyzie

W specjalnej informacji resort finansów wyjaśnia, że w obecnym stanie prawnym akcyzie podlega każda sprzedaż samochodu osobowego niezarejestrowanego w kraju.

Czy każdy nabywca może wystawić notę korygującą

Czy nabywca towaru lub usługi, nieprowadzący działalności gospodarczej, w celu dokonania korekt błędnie wystawionych na jego rzecz faktur VAT jest uprawniony do wystawienia not korygujących?

Będą niższe limity udziałów

Zmniejszenie z 25 do 10 proc. udziału spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT.

Rząd o podatku rolnym i leśnym

Dziś rząd rozpatrzy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatku leśnym.

Znamy już nowe limity na 2007 rok

Firmy znają już przyszłoroczne limity decydujące o sposobie opodatkowania. Pułap obrotów uprawniających do zwolnienia VAT nieznacznie wzrósł i wyniesie 39 700 zł. Księgi rachunkowe zaprowadzą podatnicy, którzy zarobili ponad 3 186 800 zł.

W Sejmie nowe odliczenia dla rodziców

Już trzy warianty ulg podatkowych związanych z wychowywaniem dzieci zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIT, który czeka w Sejmie na drugie czytanie.

Akcyza. Sprzedaż oleju opałowego

Rozporządzenie nie może wprowadzać obowiązku ujawniania danych osobowych. Minister finansów przekroczył więc granice delegacji ustawowej - uważa rzecznik praw obywatelskich.

O czym informuje rachunek przepływów pieniężnych

W Polsce najważniejszą rolę wśród sprawozdań finansowych odgrywają bilans oraz rachunek zysków i strat. Obydwa te sprawozdania są sporządzane według zasady memoriałowej, tj. zgodnie z datami dokumentów, niezależnie od ich rzeczywistej zapłaty.

Zwolnienie z PIT nie dotyczy funduszy strukturalnych

Z PIT zwolnione są wyłącznie dochody osób fizycznych finansowane ze środków przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE), nie zaś z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12 września 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-136/US/2006/PM).

Jak zaewidencjonować podatek od nieruchomości doliczony w wyniku kontroli

Jak zaksięgować podatek od nieruchomości za lata 2003- -2005 doliczony w wyniku kontroli przeprowadzonej w bieżącym roku? Czy konieczne jest poprawianie bilansu za te lata?

REKLAMA