REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższa akcyza na gaz i olej napędowy

Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że zróżnicowanie stawek akcyzowych na olej napędowy oraz opałowy jest źródłem nieprawidłowości. Aby powstrzymać szarą strefę w handlu tymi towarami, MF postanowiło ujednolicić w tym zakresie akcyzę. Ujednolicenie stawek, czyli w tych konkretnych przypadkach ich podwyższenie, ma dotknąć również gazu używanego do celów opałowych.

Remanent likwidacyjny. Kasy rejestrujące

W remanencie likwidacyjnym powinny być ujęte kasy rejestrujące, które były przez podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Chodzi o kasy, przy zakupie których podatnik odliczył VAT wykazany w fakturach zakupu.

Zwolnienie dla zbiorników wodnych

Nie uczymy się na własnych błędach

Znaczny odsetek zeznań rocznych składanych za 2004 r. zawiera te same błędy i omyłki co w poprzednich latach. Błędy te zdaniem izb skarbowych utrudniają pracę urzędów skarbowych, a w rezultacie sprawną obsługę podatnika. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "GP" w wybranych izbach skarbowych, co roku najczęściej powtarzają się m.in. błędy rachunkowe, brak podpisu czy deklarowanych w zeznaniu załączników.

REKLAMA

Nieodpłatne nabycie udziałów innej spółki

Nasza spółka od swojego udziałowca otrzymała nieodpłatnie udziały innej spółki z o.o. Czy w momencie otrzymania tych udziałów powstaje dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Jak ustalić ewentualne koszty sprzedaży tych udziałów?

Jak traktować używanie przez pracownika telefonu prywatnego do celów służbowych

Nasza firma chce zwracać koszty rozmów telefonicznych poniesione przez pracownika (przedstawiciela handlowego) korzystającego ze swojego prywatnego telefonu stacjonarnego. Jak rozliczać te koszty? Na podstawie jakich dokumentów? Czy będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów? Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?

Czy wypłacona nagroda oraz wydatki na zakup bonów dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z o.o. wypłaciła pracownikom nagrody jubileuszowe w formie bonów z okazji dziesięciolecia istnienia. Możliwość wypłaty nagród ujęto w regulaminie wynagradzania. Czy wypłacona nagroda stanowi dla spółki z o.o. koszt podatkowy?

Dziś głosowanie nad VAT

REKLAMA

Który urząd jest właściwy

Ustawa o VAT stanowi, że organem podatkowym właściwym dla podatnika jest, co do zasady, naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla miejsca, gdzie wykonywane są czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kto po zmianie wpisu będzie podatnikiem VAT

Jeżeli w wyniku przekształcenia wpisu do ewidencji następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, a działalność kontynuuje ten, który występował jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług - stwierdziły organy podatkowe.

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Rozliczanie samochodów osobowych w leasingu operacyjnym

Spółka chce podpisać umowy leasingu operacyjnego na samochody osobowe. Samochody byłyby wykorzystywane przez pracowników, którzy są przedstawicielami handlowymi. Jak rozliczać wydatki związane z tymi samochodami?Czy potrzebne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu?

Indywidualna stawka amortyzacji dla budynku usługowo-handlowego

Spółka zaciągnęła od swojego udziałowca pożyczkę na kompleksowy remont zespołu budynków szeregowych, który zakupiła w grudniu 2002 r. Inwestycja została rozpoczęta w marcu 2003 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2005 r. Budynki mają być wynajmowane na działalność gospodarczą innym przedsiębiorcom. Wartość budynków w marcu 2003 r. kształtowała się na poziomie 546 345,00 zł. W momencie oddania do używania wartość początkowa będzie kształtować się według planów na poziomie 892 345,00 zł. Czy przysługuje nam prawo ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ustalić tę stawkę?

Ostateczny termin zeznania CIT-8

Dziś mija termin złożenia rocznego zeznania przez firmy podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Do tego rodzaju rozliczeń służy druk CIT-8.

Zakup paliwa do samochodu ciężarowego

Czy firma może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego Lublin II 3222. Towos? Firma kupiła ten samochód w 1998 r. Ma on ładowność 900 kg i 9 miejsc siedzących. W roku 2002 samochód został zmodyfikowany i po przeróbkach stał się samochodem ciężarowym przystosowanym do przewozu 6 osób i towaru. Zmiany te zostały wprowadzone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Do końca kwietnia ub. r. firma miała prawo odliczać podatek naliczony od paliwa kupowanego do tego samochodu. Naszym zdaniem od 1 maja 2004 r., ze względu na art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, przy nabywaniu paliwa do takiego samochodu firma będzie miała prawo do odliczania podatku naliczonego od kupowanego paliwa, ponieważ ładowność określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest większa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 (dla samochodu z 6 miejscami siedzącymi wynosi ona 765 kg). Natomiast z danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym wynika, że ładowność wynosi 850 kg. Czy mamy rację?

Nowelizacja VAT w Senacie

Obniżka stóp procentowych

Gdy płacisz czynsz, możesz odliczyć podatek

Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, lecz nadal płaci czynsz oraz opłaty związane z pomieszczeniem służącym uprzednio wykonywaniu tej działalności, jest uważany za podatnika i może odliczyć VAT naliczony od poniesionych w ten sposób wydatków - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Nie jesteś podatnikiem, nie odliczysz VAT

Przyznanie podatnikom prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, naliczonego od określonych dostaw paliwa dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest niezgodne z przepisami szóstej dyrektywy - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Likwidacja PIT-53

Likwidację deklaracji PIT-53 przewiduje rządowy projekt autopoprawki do zaproponowanych zmian w Ordynacji podatkowej, do którego dotarła "Gazeta Prawna". Deklarację tę muszą obecnie składać osoby osiągające dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z działalności wykonywanej osobiście, np. na podstawie umów zlecenia i o dzieło.

Zeznanie roczne CIT - 8

31 marca upływa termin złożenia zeznania rocznego CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Druk tego zeznania nie przewiduje miejsca na deklarację podatnika co do ewentualnej nadpłaty. Urząd ma prawo zaliczyć ją na zaległe zobowiązania podatnika i obowiązek zwrócić ją na konto w ciągu trzech miesięcy.

Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Moja firma chciałaby kupić usługę reklamową od podmiotu z Danii, który jednak dla celów podatku od towarów i usług jest zarejestrowany w Polsce. Kto powinien rozliczyć VAT od tej transakcji: duński usługodawca czy moja firma jako usługobiorca?

Nabycie środków trwałych w drodze spadku

Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Po śmierci stryja - na mocy jego testamentu - otrzymałam środki trwałe (maszyny produkcyjne). Czy nabyte w ten sposób składniki majątku podlegają amortyzacji? Jak należy ustalić ich wartość początkową? Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych?

Nowa umowa ze Szwecją czeka na ratyfikację

W Sejmie znajduje się projekt ustawy, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę ze Szwecją. Pierwsze czytanie tej ustawy odbędzie się w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Złożenie formularza PIT-2 w nowym zakładzie pracy

PIT-2. Jestem zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę (3/4 etatu). Ponadto od 1 kwietnia 2005 r. zamierzam podjąć pracę na 1/2 etatu u innego przedsiębiorcy. Czy fakt, że jestem już zatrudniony u innego podmiotu, będzie miał wpływ na wysokość zaliczek pobieranych przez nowego pracodawcę?

Spór o opodatkowanie leków

Resort zdrowia uważa, że wszystkie leki powinny być opodatkowane 7-proc. stawką VAT. Ministerstwo Finansów obiecuje pomoc. Tymczasem firmy farmaceutyczne nie wiedzą, jaki podatek naliczać od lekarstw korzystających z tzw. centralnej rejestracji UE.

Ewentualne dopłaty bez odsetek

Część stypendiów bez podatku

Opodatkowanie marży a odliczenie VAT od pozostałych zakupów

Prowadzę działalność komisową polegającą na sprzedaży towarów używanych. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża. Zgodnie z punktem 19 tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu przy zastosowaniu opodatkowania marży. Czy przysługuje mi prawo odliczenia VAT naliczonego od pozostałych zakupów, np. z tytułu czynszu najmu, rozmów telefonicznych i innych związanych z utrzymaniem działalności?

Opodatkowanie transportu towarów z Łotwy do Polski

Podatnik wykonuje usługę transportową na rzecz polskiego zleceniodawcy. Usługa polega na przewozie towarów z Łotwy do Polski. Zleceniodawca przysyła podatnikowi kopię dokumentu SAD i składa oświadczenie, że towar został zakupiony od kontrahenta ze Szwajcarii, który jest importerem bawełny z Azji, którą dostarcza do magazynów na Łotwie, skąd z kolei następuje odbiór towaru przez zleceniodawcę. Czy ta usługa transportowa jest wewnątrzwspólnotową usługą transportową, czy też jest to część usługi transportu międzynarodowego? Jaką fakturę (z jaką stawką) powinien wystawić podatnik? Jaką fakturę powinien wystawić na rzecz podatnika podwykonawca, któremu podatnik zlecił wykonanie tego przewozu?

Stopy powinny spaść. Posiedzenie RPP

Zniszczenie wadliwego towaru przez kupującego

Spółka cywilna, której jestem wspólnikiem, sprzedaje artykuły żywnościowe. Zgodnie z zawieranymi umowami, w razie ujawnienia przez kontrahenta przy odbiorze towarów, że nie nadają się one do dalszej odsprzedaży - po konsultacji z naszym przedstawicielem - dokonuje on ich zniszczenia. Czy takie udokumentowane zniszczenie towarów przez kontrahenta może stanowić wystarczające uzasadnienie dla pomniejszenia przez nas przychodu o wartość tych towarów?

Wzrasta minimalna stawka akcyzy

Minimalna stawka akcyzy wzrośnie o 13 zł 64 gr za każde 1000 sztuk papierosów.

Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych

Jednostka budżetowa (DPS) w 2004 r. wykonała wymianę dachu na budynku mieszkalnym (koszt 90 017 zł). Powyższy wydatek zaliczono do paragrafu 6050. W roku 2005 r. pozostało do wymiany 5 dachów, stąd rodzi się wątpliwość, czy prawidłowo zakwalifikowaliśmy ten wydatek?

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód?

Refakturowanie opłat za autostrady w Niemczech

Prowadzę spedycję międzynarodową. Od 1 stycznia br. w Niemczech wprowadzono opłaty za autostrady, tzw. maut. Klient niemiecki zażyczył sobie, aby na fakturze za transport osobno uwzględnić fracht, a osobno opłatę za autostrady. Z kolei ja otrzymuję od przewoźnika fakturę, w której jest wyszczególniona tylko cena za transport. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że nie mogę na fakturze ująć pozycji pt. "opłata za autostradę", ponieważ nie pobieram takich opłat (nie jestem do tego uprawniony). Jak powinienem wykazać na fakturze tę pozycję?

Odliczenia. Darowizny kościelne

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający likwidację bezlimitowych odliczeń w przypadku darowizn przekazanych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

Użytkowanie wieczyste. Sporna kwestia wysokości opłat

Mimo że tegoroczne opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości trzeba wnieść do końca marca br., to nadal sporna jest kwestia VAT. Samorządowcy uważają, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie daje możliwości ani zwiększania, ani zmniejszania opłat o VAT. Ich zdaniem, ustawa o podatku od towarów i usług nie jest spójna z ustawą o gospodarce nieruchomościami.

Podatki. Internetowy handel

Tylko jedna na dziesięć transakcji w internecie, które powinny być opodatkowane, podlega rozliczeniu z fiskusem - uważa łódzka izba skarbowa. Urzędy próbują więc wyłuskać nieuczciwych podatników z sieci.

Darowizna nie zawsze daje ulgę

Nie ma przepisów, które ograniczałyby firmy we wspieraniu potrzebujących lub w przekazywaniu środków na szlachetne cele. Jednak tylko po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencji podatkowych.

Wymiana środka trwałego w ramach gwarancji a prawo do 30-proc. odpisu amortyzacyjnego

W październiku 2004 r. zakupiliśmy środek trwały (urządzenie techniczne), który wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i rozpoczęliśmy jego eksploatację. W miesiącu tym dokonaliśmy 30-proc. odpisu amortyzacyjnego według metody dla fabrycznie nowych środków trwałych. Niestety, jeszcze w październiku urządzenie zepsuło się. Po dwóch naprawach, które praktycznie wykluczyły użytkowanie tego środka trwałego, otrzymaliśmy w ramach gwarancji nowy egzemplarz takiego samego urządzenia, którego użytkowanie rozpoczęliśmy w grudniu. Czy w tych okolicznościach mieliśmy prawo dokonać 30-proc. odpisu amortyzacyjnego w październiku?

Polityka rachunkowości

Proszę o informację z jaką datą należy wprowadzić politykę rachunkowości, która została opracowana w lutym 2005 r. jako obowiązującą?

Będą wyższe stawki akcyzy

Projekt zmian do ustawy o podatku akcyzowym przenosi energię elektryczną z grupy wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych do wyrobów zharmonizowanych z jednoczesną podwyżką stawki. Oprócz tego przewiduje wzrost stawki akcyzy na ciężkie oleje opałowe, gaz płynny i metan, co jednak nie wpłynie na razie na faktyczny jej wzrost, gdyż stawki określone w rozporządzeniu obniżającym ten podatek pozostały bez zmian.

Sprawozdania jednostkowe i zbiorcze

Sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych (Rb-27S) oraz wydatków budżetowych (Rb-28S) sporządza się jako sprawozdanie miesięczne za grudzień (w zakresie planu i wykonania) oraz za rok (w pełnym zakresie). W związku z tym, że w pewnych okolicznościach mogą nastąpić różnice w wartościach wykazanych w sprawozdaniu jednostkowym i zbiorczym, powstaje następujący problem: niewątpliwie w ewidencji księgowej należy ująć sprawozdanie roczne, ale co zrobić ze sprawozdaniem miesięcznym, jeżeli:- jest ono prawidłowe - czy zaznaczyć jedynie, iż zostało ono złożone?- jest ono nieprawidłowe - czy należy je wówczas skorygować, do stanu ze sprawozdania rocznego, i również zaznaczyć informację o złożeniu i jego, i korekty?

Liberalizacja usług odbije się też na podatkach

Rozmowa z Krzysztofem Rogalą, ekspertem Centrum im. Adama Smitha ■ Czego dotyczy Dyrektywa o liberalizacji usług w Unii Europejskiej i jakie ma ona znaczenie dla Polski?

VAT od samochodów

Senatorowie zajmujący się wczoraj nowelizacją ustawy o VAT przesunęli o dwa miesiące termin wejścia w życie zmian oraz poprawili "błąd legislacyjny", który mógłby kosztować budżet setki milionów złotych.

Czy jest podatek za leczenie dzieci finansowane przez fundacje

Zarówno Izba Skarbowa w Warszawie, jak i resort finansów są zdania, że zbierane przez fundacje środki na leczenie dzieci nie stanowią u rodziców tych dzieci przychodu w momencie ich wydatkowania. Ministerstwo zastrzega jednak, że to, czy podatku na pewno nie będzie, zależy od treści umowy zawieranej przez fundacje.

Polska naruszyła unijne zasady

Niektóre elementy konstrukcji polskiej akcyzy mogą być niezgodne z prawem wspólnotowym. Znaczne zróżnicowanie stawek, uzależnione od wieku pojazdu, w praktyce sprawia, że używane samochody importowane są bardziej obciążane fiskalnie niż podobne produkty krajowe - wynika z odpowiedzi Komisji Europejskiej na petycję polskiego podatnika.

Zatrudnienie cudzoziemca celem świadczenia usług prawnych

Spółka jawna, której jestem wspólnikiem, rozważa zatrudnienie cudzoziemca na podstawie umowy o dzieło, celem świadczenia usług o charakterze prawnym. Jakie obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych będą ciążyć na spółce w razie zawarcia takiej umowy?

REKLAMA