REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Spółka z o.o. zajmuje się naprawą sprzętu elektronicznego na rzecz kontrahenta z Niemiec, który jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzęt jest jego własnością. Po wykonaniu usługi, spółka wysyła niezwłocznie sprzęt do Niemiec - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Zdarza się, że spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec zaliczkę na wykonanie tej usługi. Jakie dane powinna wtedy zawierać faktura?

Jaką funkcję pełni rachunek kosztów w przedsiębiorstwie

Przy określonych zasobach podstawowy cel przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja zysku, można osiągnąć, obniżając koszty. To dlatego kontrola kosztów jest najważniejszym obszarem zarządzania przedsiębiorstwem. Narzędziem do wykonania tego zadania jest rachunek kosztów.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta

Jak mogę sprawdzić firmę, czy jest czynnym płatnikiem VAT? Na fakturze są dane: NIP, regon, nazwa, adres - jest to sp. z o.o. Mam wątpliwości, czy nie jest to firma „krzak”.

Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata

Czy, udzielając pełnomocnictwa członkowi rodziny (np. żonie) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogę uniknąć płacenia obciążeń na rzecz fiskusa bądź ZUS-u?

REKLAMA

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony?

Kiedy i jak aktualizować dane z zakresu identyfikacji podatkowej

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wystąpienia o nadanie lub zmianę numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Aktualizacji NIP trzeba dokonać także wówczas, gdy w toku prowadzenia działalności ulegną zmianie dane wpisane pod numerem ewidencji.

Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy spółka może uregulować zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego (Indie) walutą zakupioną w kantorze? Wartość transakcji nie przekracza 15 000 euro.

Jak metody amortyzacyjne wpływają na wynik finansowy

Oprócz najpopularniejszej metody liniowej jednostki gospodarcze mogą również stosować metody degresywne lub metodę naturalną. Metody degresywne charakteryzują się tym, że w początkowym okresie użytkowania środka trwałego w większym stopniu obciążają wynik finansowy niż z upływem czasu. Z kolei metoda naturalna najrzetelniej odzwierciedla rzeczywiste użytkowanie rzeczowych aktywów trwałych.

REKLAMA

Co zrobić, gdy kontrola trwa pół roku

W naszej firmie trwa kontrola podatkowa, w zakresie podatku dochodowego za 2004 r., wszczęta przez urząd skarbowy. Kontrola rozpoczęła się 1 lipca 2007 r. Pierwszym terminem jej zakończenia był koniec lipca, następnie przedłużono go do końca września, a teraz przedłużono do końca grudnia 2007. Czy urząd skarbowy robi to zgodnie z prawem?

Numer VAT UE u unijnego kontrahenta

W dzisiejszym obrocie gospodarczym coraz częściej polskie podmioty mają do czynienia z kontrahentami, których siedziba znajduje się na terenie UE, a którzy posługują się polskim numerem VAT UE. Oczywiście taka sytuacja jest jak najbardziej dopuszczalna, gdyż podmioty zagraniczne mają możliwość dokonania rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce.

Moment powstania przychodu przy usługach budowlanych

Jak prawidłowo ustalić termin, w którym powstaje przychód z tytułu usług budowlanych? Czy każda wpłata środków pieniężnych na konto wykonawcy rodzi konieczność zaliczenia jej do przychodów?

Do kiedy składać PIT-4R, mając niekalendarzowy rok podatkowy

Rok podatkowy spółki z o.o. kończy się w marcu 2008 r. W 2008 r. spółka będzie składać nową deklarację PIT-4R. Czy mamy ją złożyć w ciągu miesiąca od zakończenia naszego roku podatkowego? Czy też do końca stycznia 2008 r., tak jak to czynią spółki kończące rok podatkowy 31 grudnia 2007 r.?

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec NBP mają przedsiębiorcy

Rezydenci dokonujący obrotu dewizowego oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową mają obowiązek przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) danych o obrocie dewizowym. Zakres i sposób realizacji tego obowiązku określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2007 r.

Transakcje faktoringu pełnego wymagalnościowego w księgach faktora i faktoranta

W transakcjach faktoringu pełnego wymagalnościowego, faktor przejmuje ryzyko wypłacalności dłużników faktoringowych. Faktor płaci faktorantowi za kupioną wierzytelność dopiero w terminie płatności wynikającym z faktury, która potwierdza istnienie wierzytelności. Nie finansuje faktoranta przed terminem płatności wierzytelności. Faktor gwarantuje faktorantowi, że otrzyma płatność terminowo.

Zapłata przedawnionego zobowiązania jako koszt

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała zapłatę za wykonane usługi w wysokości większej od należnej. W związku z tym powstało po stronie spółki zobowiązanie wobec kontrahenta. W sierpniu 2007 roku zobowiązanie uległo przedawnieniu i spółka zaliczyła do przychodów kwotę przedawnionego zobowiązania. W listopadzie 2007 roku spółka zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie. Czy w związku z tym, że spółka zrzekła się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia i zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie, należy wartość tę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Kiedy kilka faktur dla jednego kontrahenta powoduje przekroczenie limitu gotówkowego

Proszę o wyjaśnienie w sprawie limitów gotówkowych. W ciągu dnia wystawiono na tego samego kontrahenta (przedsiębiorcę) trzy faktury na kwoty:

Skąd pieniądze na założenie firmy

Jakie pieniądze mogę uzyskać na założenie własnej działalności gospodarczej i gdzie mam się udać w tej sprawie? Chcę założyć własną firmę, która zatrudniałaby jednego pracownika.

Kiedy należy przenieść się do urzędu skarbowego właściwego do obsługi dużych podatników

W związku z przekroczeniem progu obrotu przechodzimy pod właściwości tzw. urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników. Prosiłbym o podanie, jakich formalności i w jakich terminach musimy dokonać w związku ze zmianą?

Rozliczenie kosztów napraw gwarancyjnych w ramach kontraktów długoterminowych

Jak prawidłowo oszacować rezerwę? Czy planowane koszty napraw gwarancyjnych są rezerwą, czy stanowią bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów? Czy utworzone rezerwy są kosztem podatkowym?

Odsetki w transakcjach handlowych

Kiedy wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie płatności? Za jaki okres można żądać odsetek? Czy wierzyciel zawsze odnosi naliczone odsetki do kosztów finansowych? Kiedy odsetki stają się przychodem do opodatkowania?

Czy do kosztów można zaliczyć odpis aktualizujący wartość należności, jeżeli kontrahent wniósł zarzuty do nakazu zapłaty

Spółka cywilna zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów spożywczych. Czy do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć odpis aktualizujący wartość należności, w sytuacji gdy za wydany towar nie została uiszczona zapłata, a kontrahent wniósł zarzuty do sądowego nakazu zapłaty? Czy na przeszkodzie w dokonaniu tej operacji nie stanie fakt, że spółka prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów?

Działalność prowadzona w mieszkaniu - problemy kosztowe

Wielu podatników ze względu na rozmiar, specyfikę czy też względy ekonomiczne decyduje się na prowadzenie działalność gospodarczej w prywatnym mieszkaniu. Następstwem takich decyzji jest pojawienie się wielu problemów związanych z kwalifikacją kosztów uzyskania przychodu.

Umowa cash poolingu a VAT

Jesteśmy dużą firmą produkcyjną, która prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną (marginalna) na terytorium kraju. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planujemy zawarcie umowy cash poolingu na terytorium Polski. W ramach umowy pełnilibyśmy również rolę pool leadera, a także organizatora. Najprawdopodobniej współuczestnikami umów będą firmy współpracujące z naszą firmą, które mają siedziby wyłącznie w Polsce. Z opinii statystycznej posiadanej przez naszą spółkę wynika, że są to usługi sklasyfikowane pod numerem PKWiU 65.23.10-00.00 jako „Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT takiej umowy? Dodatkowo planujemy obciążanie pozostałych stron umowy cash poolingu opłatą za „administrowanie” rachunkiem (zarządzanie) - przy czym uzgodniliśmy wstępnie stałą płatność za tę usługę w określonych odstępach czasu (miesięcznie bądź kwartalnie). Podobnie będą regulowane odsetki z tytułu udostępnienia środków naszej firmy.

Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

Jesteśmy organizacją pracodawców. W ramach realizacji celów statutowych chcielibyśmy zorganizować kilka szkoleń i kursów. Szkolenia te są odpłatne, a ich koszty ponoszą uczestnicy. Uzyskany dochód chcemy również przeznaczyć na organizację dalszych szkoleń, biorąc pod uwagę przede wszystkim podniesienie ich merytorycznego poziomu. Czy działalność w tym zakresie powinniśmy uznać za działalność gospodarczą wykluczającą możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?

Ujęcie kosztu na podstawie kserokopii faktury

Zajmuję się handlem samochodami. W przypadku ich sprzedaży dla osób fizycznych do celów rejestracji pojazdu muszę wydać nabywcom pojazdów oryginał dokumentu nabycia (od mojego dostawcy). W tym celu robię ksero i proszę mojego klienta, aby po zarejestrowaniu samochodu odesłał mi oryginał dokumentu nabycia wystawionego na moje nazwisko. W niektórych przypadkach jednak ten dokument do mnie nie wraca. Obecnie obawiam się, że w przypadku kontroli urząd skarbowy zakwestionuje mi zaksięgowane koszty na podstawie kserokopii faktury. Czy istotnie tak może być i ewentualnie, jak mam się ustrzec od powyższych nieprawidłowości?

W jaki sposób odzyskać pieniądze za opłaconą fałszywą fakturę

Przedsiębiorcy są narażeni na nowy typ sprytnego oszustwa. Polega ono na otrzymaniu faktury będącej kopią faktury renomowanej firmy. Jej opłacenie oznacza zamówienie drogich usług. W takiej sytuacji należy dochodzić swoich praw na podstawie Kodeksu cywilnego oraz powiadomić prokuratora.

Czy można wystawić fakturę VAT na inną firmę, niż tę która wykonała usługę

Od stycznia do czerwca br. nasza firma budowała drogę na podstawie umowy podpisanej ze zleceniodawcą w listopadzie 2006 r. Były wystawiane faktury VAT częściowe po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Prace zostały zakończone i zapłacone przez odbiorcę. Z nieznanych nam bliżej przyczyn nasz kontrahent nie może, jak twierdzi, odliczyć VAT. Otworzył nową firmę w lipcu br. i zwrócił się do nas o wystawienie faktur VAT korygujących do zera wystawione faktury i ponowne zafakturowanie na nową firmę. Czy możemy wykonać taką operację w świetle ustawy o VAT? Nadmieniam, iż kontrakt opiewał na znaczną kwotę.

Czy działalność w zakresie handlu obwoźnego jest ewidencjonowana na kasie

Prowadzę działalność w zakresie handlu obwoźnego (handel na targowisku miejskim).
1. Od kiedy zastosować kasę fiskalną?
2. W jaki sposób ją zainstalować w budce na rynku?
3. Co z kasą zimową porą, przy wysokich temperaturach?

Czy jest przychodem zapłata uiszczona przez kontrahenta przed wykonaniem świadczenia wzajemnego

Zajmuję się produkcją i montażem mebli kuchennych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów (na tzw. wymiar). Ze względu na specyfikę świadczonych usług jestem zmuszony do pobierania zaliczki przed przystąpieniem do realizacji zlecenia. Niekiedy przedpłata wynosi tyle, ile ostateczna cena wykonanych mebli. Czy tego typu zapłata stanowi przychód należny już w chwili jej otrzymania?

Nasze obowiązki podatkowe zależą od centrum życiowego

Polski podatnik, który wyjechał z rodziną do Francji i tam pracuje, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jeśli w danym roku nic nie zarobi w Polsce, nie musi rozliczać się w kraju. - Postanowienie ministra finansów z 29 maja 2007 r. nr DD4/033-01969/IDy/06/11092

Bonifikata - trzeba zmniejszyć przychód

U podatnika sprzedającego leki z rabatem przychodem z działalności gospodarczej będzie kwota należna z tytułu sprzedaży leków, pomniejszona o udzieloną bonifikatę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lipca 2007 r., nr I-2/4150/IN-98/PUSŁ-G/07/BM

Jak rozliczyć zakup licencji od podmiotu zagranicznego

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponoszę wydatki z tytułu zakupu licencji na opublikowanie i sprzedaż książek z serii licencjodawcy, jak również wydatki związane z tłumaczeniem i redakcją każdego tytułu. Zgodnie z zawartą umową licencyjną jako licencjobiorca jestem zobowiązana do zapłaty honorarium autorskiego w wysokości stanowiącej określony w umowie procent ceny publikacji każdego sprzedanego egzemplarza jego edycji. Wypłaty są dokonywane na podstawie faktur otrzymywanych od licencjodawcy. Licencjodawca dla każdego tytułu sprzedaje mi pliki komputerowe, których cena wynika z umowy. Umowy są zawierane z licencjodawcą - firmą z siedzibą w Wielkiej Brytanii - na okres dłuższy niż rok. Czy ww. wydatki wynikające z umowy oraz związane z tłumaczeniem i redakcją każdego tytułu (korekta tekstu, grafika okładki itp.) powinnam włączyć do wartości początkowej licencji i zaliczyć do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne? Czy od wynagrodzeń wypłacanych licencjodawcy (w tym zaliczek na ich poczet), wynikających z otrzymanych od niego faktur, mam obowiązek potrącić podatek dochodowy, a jeśli tak - to w jakiej wysokości?

Obowiązki rozpoczynających działalność gospodarczą

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą, jeśli jest osobą fizyczną, musi wybrać formę opodatkowania dochodu z tej działalności. Dokonany wybór z góry przesądza, w jaki sposób podatnik będzie się rozliczał z fiskusem.

Na jakich warunkach udzielane są ulgi podatkowe na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pomoc w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pomoc ta może być udzielona na: nową inwestycję, usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych, udział w targach i wystawach. Zasady przyznawania pomocy określa rozporządzenie Rady Ministrów, które obowiązuje od 25 czerwca br. do 31 grudnia 2008 r.

Jak opodatkowane są transakcje w internecie

Podatnicy dokonujący transakcji w internecie muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych związanych z taką działalnością. Za ich niedopełnienie grożą kary. Dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących w sieci.

W jaki sposób rozliczać egzekwowane wierzytelności zakupione w pakiecie

Spółka kupiła pakiet wierzytelności za kwotę 40 000 zł (wartość wierzytelności - 400 000 zł), z czego na jedną należność powinno się utworzyć odpis aktualizujący. W jakiej wysokości obciążyć koszty z tytułu tego odpisu? Czy do kosztów zaliczyć całą kwotę należności od danego klienta, czy tylko odpowiednio kwotę, za jaką została ona kupiona? W księgach spółki przy zakupie została zarachowana cała należność, a różnica między jej wartością a kwotą zakupu powiększyła przychody przyszłych okresów.

Dodatkowa opłata przy pożyczce jako koszt

Czy w opisanym stanie faktycznym dodatkowa opłata w wysokości 8 proc. od kwoty pożyczki objętej wcześniejszą spłatą będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 maja 2007 r. (nr1401/BP-II/4210-13/07/KO)

Czy bezumowne korzystanie z cudzej własności podlega podatkowi VAT

Świadczenie usług w zakresie wynajmu lokali użytkowych, które zostało dokonane pomimo rozwiązania umowy lub niezgodnie z warunkami określonymi w umowie, za które pobiera się odszkodowanie, które w istocie stanowi odpłatność za świadczoną w w/w sposób usługę, stanowi czynność wymienioną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kiedy warto stosować metodę stałych cen ewidencyjnych

Zajmujemy się produkcją. Do tej pory koszty działalności wykazywaliśmy tylko na kontach zespołu 4. Rozchód materiałów ewidencjonowaliśmy według metody FIFO. W tym roku zarząd spółki podjął decyzję o przejściu na pełny rachunek kosztów i ewidencję rozchodu materiałów wydanych do produkcji według stałych cen ewidencyjnych. Jak powinna wyglądać ewidencja w nowym układzie i jak mamy sporządzić rachunek zysków i strat - w wariancie kalkulacyjnym czy może lepiej będzie przejść na wariant porównawczy?

Jakie są skutki sprzedaży udziałów

Wspólnik zgłosił zamiar sprzedaży całości swych udziałów. Walne zgromadzenie wyraziło zgodę poprzez podjęcie stosownej uchwały. Jak wyliczyć wartość tych udziałów? Kapitał własny spółki jest ujemny. Strata za lata ubiegłe znacznie przewyższa kapitał podstawowy.

Organizacja targów może być kosztem

Spółka uczestnicząca w targach może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na ich organizację. Kosztem nie będą jedynie wydatki na alkohol i usługi gastronomiczne. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 21 maja 2007 r. (nr PO-II/423/15/AN/07)

Jakie są ograniczenia obrotu gotówkowego

W spółce z o.o. na koniec roku pozostała gotówka w kasie w wysokości 60 000 zł. Czy ustawa o rachunkowości wyznacza jakiś próg posiadania gotówki w kasie? Czy są jakieś ograniczenia związane z obrotem gotówkowym?

Jak zaewidencjonować zakup przedsiębiorstwa od syndyka

Spółka kupuje od syndyka upadłe przedsiębiorstwo, w którego skład wchodzi: prawo wieczystego użytkowania gruntu, budynek warsztatu mechanicznego, rzeczy ruchome (środki trwałe, wyposażenie), nazwa przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Majątek pozostały po wykreśleniu spółki z o.o. z rejestru

Już po wykreśleniu spółki z o.o. z KRS, został ujawniony jej majątek, nie znany wcześniej likwidatorowi ani wspólnikom. Czy w tej sytuacji należy zwrócić się o wznowienie postępowania w przedmiocie wykreślenia tej spółki z rejestru?

REKLAMA