REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właściciel 99 proc. udziałów w spółce nie jest jej pracownikiem

Wspólnik spółki kapitałowej, który oddał swój jeden udział w spółce drugiemu, "iluzorycznemu" wspólnikowi, ale jest właścicielem pozostałych udziałów, nie może się zatrudnić w spółce na podstawie umowy o pracę - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Czy dywidendę zawsze trzeba wypłacać w pieniądzu?

W poniższej publikacji postaramy się przybliżyć instytucję dywidendy niepieniężnej jako nietypowego, ale przydatnego sposobu wypłaty zysku w spółce.

Kiedy czynność spółki kapitałowej jest nieważna z powodu braku uchwały jej organu?

W poniższej publikacji, postaramy się odpowiedzieć na pytanie wskazane w tytule i przedstawić sytuacje, w których czynność prawna spółki kapitałowej dokonana bez wymaganej uchwały organu tej spółki jest nieważna.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki a potrącenie

Dnia 17 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwany na podstawie art. 299 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) może bronić się zarzutem, że objęta tytułem wykonawczym wierzytelność uległa umorzeniu na skutek potrącenia z wierzytelności powoda, dokonanego po powstaniu tego tytułu (sygn. akt III CZP 129/10).

REKLAMA

Wniesienie przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki prawa handlowego

Czy dokonanie wyłączenia z przedsiębiorstwa części wierzytelności i wniesienie pozostałego majątku będzie poczytywane jako wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki prawa handlowego (spółka z o.o. lub akcyjna) i w związku z tym, czy będzie ta czynność zwolniona z VAT na podstawie art. 6 ustawy, czy też poczytane może to zostać jako wniesienie poszczególnych składników majątkowych?

Nowe przepisy o porozumieniach antykonkurencyjnych

Dnia 1 czerwca 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie wyłączenia niektórych rodzajów porozumień wertykalnych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję (Dz. U. z 2011 r. Nr 81 poz. 441).

SN o dochodzeniu wierzytelności spółki cywilnej

Dnia 9 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie legitymacji wspólnika spółki cywilnej do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (sygn. akt III CZP 130/10).

Podejmowanie uchwał przez zarząd spółki z o.o.

Proszę o informację, jak zarząd powinien podejmować uchwały. Jaka większość głosów jest wymagana? W jaki sposób członkowie zarządu powinni być zawiadomieni o posiedzeniu zarządu? Czy można podjąć uchwałę, jeśli część z nich nie została poinformowana o posiedzeniu?

REKLAMA

O korzyściach inwestowania w Polskie spółki kapitałowe poprzez cypryjską spółkę holdingową

Spółki cypryjskie są doskonałym wehikułem do inwestowania w polskie spółki kapitałowe.

Sąd Najwyższy o uprawnieniu sądu do powołania likwidatora spółki z o.o.

Dnia 23 września 2010 r. Sąd Najwyższy podjął istotną dla funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością uchwałę dotyczącą likwidacji spółki z o. o. oraz umocowania sądu do ustanowienia likwidatora (sygn. akt III CZP 54/10). SN stwierdził bowiem, że sąd na podstawie art. 276 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „k.s.h.”) może ustanowić likwidatora spółki z o.o. także wtedy, gdy nie jest to połączone z odwołaniem likwidatora dotychczasowego.

Wydatki na nabycie umorzonych udziałów jako koszt

Czy w przypadku umorzenia części posiadanych udziałów w spółce z o.o., bez wypłaty wynagrodzenia, spółdzielnia powinna na moment umarzania tych udziałów zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wcześniej wydatki na nabycie tych udziałów?

O czym należy wiedzieć tworząc oddział spółki zagranicznej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Jak określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej?

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2010 r. wyraził pogląd, iż po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki komandytowej należy kontynuować zasady amortyzacji, jakie obowiązywały w dotychczasowej działalności (sygn. ITPB1/415-476b/10/DP).

Kiedy darowizna udziałów w spółce z o.o. jest wolna od podatku od spadków i darowizn?

Dnia 29 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację przepisów prawa podatkowego, w której stwierdził, że nabycie udziałów w spółce z o.o. tytułem umowy darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli zostaną spełnione łącznie warunki przewidziane w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).

Umorzenie udziałów z funduszu rezerwowego

W tym roku do umowy spółki z o.o., której jestem wspólnikiem, wprowadziliśmy dobrowolne umorzenie udziałów. Do tej pory nie tworzyliśmy oddzielnego funduszu na umorzenie udziałów. Czy po wprowadzeniu odpowiedniego zapisu do umowy spółki możemy z funduszu rezerwowego tworzonego w poprzednich latach wyodrębnić uchwałą wspólników kwotę na umorzenie udziałów?

Najem mieszkania dla prezesa jako koszt spółki

Czy czynsz i opłaty za media poniesione z tytułu wydatków poniesionych na rzecz prezesa zarządu z tytułu wynajmu mieszkania są dla spółki kosztem uzyskania przychodów?

Uchwała SN w sprawie wygaśnięcia mandatu członka zarządu spółki z o.o.

Dnia 21 lipca 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, tj. w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony (sygn. akt III CZP 23/10).

Uchwała SN w sprawie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o.

Dnia 21 lipca 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie tej uchwały (sygn. akt III CZP 49/10).

W jaki sposób powinny być wystawiane faktury spółki w upadłości

W jaki sposób powinna wystawiać faktury spółka w upadłości? Czy faktura powinna zawierać dodatkowe oznaczenia?

Uchwała SN dotycząca potrącenia dopłat w spółce z o.o.

W uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy podkreślił, że wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może potrącić swoją wierzytelność wobec spółki z wierzytelnością spółki względem niego z tytułu dopłat (sygn. akt III CZP 117/09).

Odpowiedzialność likwidatora spółki - uchwała SN

Dnia 28 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, iż likwidator spółki z ograniczona odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 299 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037). Uchwała SN była wynikiem złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w orzecznictwie sądowym w tym zakresie (sygn. akt III CZP 91/09).

Uchwała SN dotycząca uprawnień sądu rejestrowego

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 stycznia 2010 r. wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy prowadzący także działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 168, poz. 1186) jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Spółki w prawie polskim (podsumowanie) - część XIII cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest ostatnią częścią, zamykającą cykl publikacji dotyczących spółek. Zostanie w nim przedstawione podsumowanie poprzez krótkie porównanie omawianych form spółek, a także wskazanie, które formy prawne są najbardziej popularne w Polsce.

Spółka akcyjna - część XII cyklu o spółkach

W poniższej publikacji przedstawimy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego.

Spółka akcyjna - część XI cyklu o spółkach

Poniższa publikacja stanowi kontynuację poprzedniego artykułu dotyczącego spółki akcyjnej. Przedstawimy w nim zagadnienia dotyczące organów spółki, w tym ich skład, tryb powoływania i kompetencje. Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

Spółka akcyjna - część X cyklu o spółkach

W niniejszym artykule przedstawione zostaną uregulowania dotyczące drugiej spółki kapitałowej – spółki akcyjnej. Ze względu na obszerność problematyki, pierwsza część artykułu dotyczyć będzie zagadnień związanych przede wszystkim z powstaniem spółki i istotą akcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część IX cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest kontynuacją prezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). W związku z tym, że spółka ta posiada osobowość prawną, działa ona przez swoje organy, których charakterystyce będzie poświęcona niniejsza publikacja. W sp. z o.o. występują trzy rodzaje organów: zgromadzenie wspólników - uchwałodawczy organ spółki, zarząd - organ wykonawczy i zarządzający oraz rada nadzorcza i ewentualnie także komisja rewizyjna - organy nadzorczo-kontrolne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część VIII cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł jest kolejną częścią cyklu poświęconego spółkom i stanowi kontynuację prezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Przedstawione zostaną w nim prawa i obowiązki wspólników spółki, jak również kwestia odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - część VII cyklu o spółkach

Artykuł cyklu prezentuje pierwszą ze spółek kapitałowych - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), która zgodnie z przepisami ksh jest osobą prawną. Sp. z o.o. to dobra forma prawna dla osób chcących prowadzić działalność zarówno w małym rozmiarze, jak i na większą skalę.

Spółka komandytowo-akcyjna - część VI cyklu o spółkach

Niniejszy artykuł dotyczy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej S.K.A.), ostatniej ze spółek osobowych. Omawianie rozpoczniemy od przedstawienia jej definicji ustawowej, zawartej w ksh, zgodnie z którą spółka ta jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowa - część V cyklu o spółkach

Wybór formy prawnej to pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Poszczególne formy prawne prowadzenia działalności różnią się od siebie, a wybór każdej z nich niesie za sobą zarówno przywileje, jak i obowiązki. Niniejsze memorandum to V część cyklu publikacji na temat spółek, której celem jest przybliżenie czytelnikom charakterystyki kolejnej spółki osobowej - spółki komandytowej.

Spółka partnerska - część IV cyklu o spółkach

Aby rozpocząć omawianie zagadnień związanych m.in. z powstaniem, odpowiedzialnością, reprezentacją czy rozwiązaniem spółki partnerskiej, co będzie przedmiotem niniejszej publikacji, stanowiącej cz. IV cyklu, warto przybliżyć jej kodeksową definicję. Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Prawa i obowiązki wspólników spółki jawnej - część III cyklu o spółkach

Poniższa publikacja jest kontynuacją części II, dotyczącej spółki jawnej i prezentuje prawa oraz obowiązki wspólników tejże spółki. Przepisy przewidują liczne uprawnienia wspólników spółki jawnej. I tak po pierwsze, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Może on bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Warto także wiedzieć, że za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Spółka jawna - część II cyklu o spółkach

Jak już zostało wskazane w I części publikacji, niniejszy cykl poświęcony jest spółkom prawa handlowego. Zanim jednak przejdziemy do analizy poszczególnych rodzajów spółek, warto zacząć od wyjaśnienia kilku podstawowych kwestii.

Co to jest spółka? - część I cyklu o spółkach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, pragniemy przybliżyć tematykę spółek poprzez cykl publikacji opisujących znane prawu polskiemu rodzaje spółek, ich struktury oraz zasady funkcjonowania. Na początku, zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to jest spółka?

Odpowiedzialność zarządu spółki akcyjnej w razie jej upadłości

Zarząd powinien na bieżąco analizować kondycję finansową spółki i sprawdzać, czy firma jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Jest to szczególnie istotne w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, gdy tak często słyszy się o bankructwach przedsiębiorstw, w tym dużych spółek akcyjnych.

Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom wykreślonej spółki jawnej

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 września 2009 r. w sprawie o sygn. III CZP 52/09 wyraził pogląd, iż wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wyłącza nadania na podstawie art. 7781 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej „kpc”) tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność za zobowiązania wymienione w tytule egzekucyjnym.

Uchwała SN w sprawie reprezentacji spółki z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może działać za spółkę w sporze o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników wytoczonym przez wspólnika, będącego jednocześnie członkiem zarządu pozwanej spółki.

Opodatkowanie wniesienia przedsiębiorstwa do spółki

Dnia 5 listopada 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB1/415-661/09-2/MT, która dotyczyła wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci przedsiębiorstwa w zamian za udział w tej spółce.

Zarząd nie zawsze może reprezentować spółkę

Jeżeli spór o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników został wytoczony przez wspólnika, który jest także członkiem zarządu pozwanej spółki, to zarząd nie może działać w imieniu pozwanej.

Dofinansowanie spółki jawnej

Spółka jawna ma chwilowe trudności finansowe. Czy w takiej sytuacji dwaj wspólnicy mogą dokonać wpłaty gotówki na konto spółki i czy musi to być pożyczka lub podniesienie kapitału czy może to być wpłata własna? Jak to zaksięgować?

Nowa dyrektywa dotycząca ujednolicenia prawa jednoosobowych spółek z o.o.

W dniu 21 października 2009 r. weszła w życie Dyrektywa 2009/102/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie prawa spółek, dotycząca jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (Dz. U. UE. L, Nr 258, poz. 20). Dyrektywa ma istotne znaczenie dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ponieważ ujednolica prawa jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wgląd do księgi akcyjnej a ochrona danych osobowych

Jak stanowi kodeks spółek handlowych, każdy akcjonariusz może przeglądać księgę akcyjną oraz żądać z niej odpisu. W księdze tej znajdują się jednak dane osobowe innych akcjonariuszy spółki. Jak wobec tego ma postąpić zarząd, chcący postępować zgodnie z zasadami z jednej strony zawartymi w ww. kodeksie., a z drugiej – w ustawie o ochronie danych osobowych?

Wybór pracownika na członka zarządu a liczba umów o pracę

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego. Ostatnio został wybrany na członka zarządu naszej spółki. Chcemy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Ponadto, nadal będzie wykonywał pracę kierownika administracyjnego. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dla pracownika drugą, odrębną umowę o pracę, czy możemy dokonać zmiany dotychczasowej umowy o pracę i zatrudniać go na podstawie jednej umowy?

Zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Co oznacza zasada nienaruszalności kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. został utworzony z udziałów wspólników wniesionych w postaci środków pieniężnych. Czy można wydatkować te środki na cele związane z działalnością spółki, czy też konieczne jest przechowywanie ich w kasie lub w banku w pełnej wartości?

Przychód dla udziałowca przy podwyższeniu kapitału

Udziałowiec spółki z o.o. planuje dokonać podwyższenia jej kapitału zakładowego, przez wniesienie do niej środka trwałego w postaci nieruchomości. Nieruchomość nie jest przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Podwyższenie kapitału skutkować będzie podwyższeniem wartości dotychczasowych udziałów. Czy dla spółki, której podniesiony będzie kapitał zakładowy, w takim przypadku powstanie przychód? Czy przychód powstanie dla spółki wnoszącej ten wkład?

Co oznacza dla spółki powstanie ujemnego kapitału własnego

Czy trzeba podjąć jakieś szczególne kroki, np. ogłosić upadłość, jeśli kapitał (fundusz) własny spółki z o.o. jest ujemny? Co to oznacza dla spółki?

Likwidacja spółki z o.o. na podstawie decyzji wspólników

Czy proces likwidacji spółki z o.o. musi być zgłoszony w KRS? Czy może wystarczy sporządzić protokół likwidacji już po sprzedaży materiału i wykazać dwa konta "Rachunek bankowy" i "Kapitał własny". Spółka nie ma środków trwałych, spłaciła wszystkie swoje zobowiązania, nie ma też należności. Bez zgłoszenia do KRS procedura byłaby krótsza.

Wkład do spółki osobowej jako przychód spółki kapitałowej

Spółka akcyjna jest właścicielem nieruchomości gruntowych. Nieruchomości te planuje wnieść aportem do spółki osobowej, w której jest wspólnikiem, i podwyższyć wartość swojego wkładu w spółce osobowej o wartość rynkową nieruchomości. Czy wniesienie aportem nieruchomości do spółki osobowej skutkuje powstaniem przychodu, który może być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w spółce kapitałowej na dzień podwyższenia wkładów?

REKLAMA