REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stawki VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 1 lipca 2020 r. PKWiU 2008 zostanie zastąpione nomenklaturą scaloną CN oraz PKWiU 2015

Nowa matryca stawek VAT wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2020 r. Nomenklatura scalona CN to w największym uproszczeniu międzynarodowy odpowiednik krajowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Lata praktyki pokazały, że system stawek VAT oparty na PKWiU jest systemem skomplikowanym i rodzącym mnóstwo wątpliwości – o niektórych z nich (jak np. 3 stawki VAT na pączki) słyszała już większość podatników.

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020 r.

Zmiana dotycząca nowych stawek VAT została przesunięta w związku z epidemią koronawirusa. Nowa matryca stawek VAT wejdzie w życie 1 lipca 2020 r. a nie, jak pierwotnie uchwalono – 1 kwietnia. Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1751) określa nowy zakres stosowania obniżonych stawek VAT w wysokości 8% i 5%.

Stawka 0 % VAT na towary darowane przez firmy na zwalczanie koronawirusa

Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty i przekazane na walką z koronawirusem, zostają w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r. objęte 0% stawką podatku VAT. Dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych takich jak np. środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

Minister Finansów obniżył stawki VAT na niektóre towary i usługi

25 marca 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (poz. 527) rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obniżonych do 8 proc., 5 proc. i 0 proc. stawek VAT. Zerowa stawka VAT obejmie czasowo, po spełnieniu określonych warunków, wyroby medyczne wykorzystywane do profilaktyki i walki ze skutkami koronawirusa. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia (publikacji).

REKLAMA

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT

Prowadzę drogerię. Sprzedaję w niej artykuły higieniczne, takie jak podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci i dorosłych oraz watę celulozową, paczkowaną. Jaką stawką VAT od 1 kwietnia 2020 r. będą opodatkowane te artykuły?

Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

23 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, ze wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r., a nie od 1 kwietnia br.

Stawki VAT w gastronomii – zmiany od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy działający w branży gastronomicznej będą musieli zmierzyć się z nowymi przepisami. Niektóre z tych zmian rozwieją wszelkie wątpliwości podatników, z którymi dotychczas się borykali. Należy do nich wprowadzenie jednolitej 8% stawki VAT na wszystkie czynności, które według PKWiU z 2015 r. są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Dlatego od 1 kwietnia 2020 r. nie będzie już miało znaczenia, czy danie jest serwowane na miejscu czy na wynos. Zawsze bowiem będzie stosowana stawka 8%. Jedynie smakosze potraw zawierających owoce morza muszą się liczyć ze znacznym wzrostem cen. Restauratorzy nabywający tego rodzaju produkty zapłacą od 1 kwietnia 2020 r. VAT w wysokości 23%, a nie - jak było dotychczas - 5% i 8%. Naliczą również 23% VAT, sprzedając potrawy zawierające te produkty.

Stawki VAT na żywność – zmiany od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. największa zmiana w zakresie stawek VAT dotknie branżę spożywczą. W przypadku wielu grup produktów będzie obowiązywała jedna stawka VAT. W związku z tym stawka będzie obniżona lub podwyższona.

REKLAMA

Zmiana rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT w 2020 roku

Minister Finansów opublikował 10 marca 2020 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Projekt ten przewiduje uchylenie tych przepisów rozporządzenia, które zostały uwzględnione w ustawie o VAT w ramach tzw. nowej matrycy stawek VAT. Chodzi w szczególności o rozdział nr 2 rozporządzenia i załącznika do rozporządzenia (wprowadzonych w art. 41 ust. 12 i 12f ustawy o VAT i w załączniku nr 3 do tej ustawy) oraz rozdziału nr 3 rozporządzenia (wprowadzonych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT). Pozostałe przepisy rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT pozostaną bez zmian.

VAT od wynajmu na cele mieszkaniowe - zwolnienie, czy stawka 8%?

Wynajem nieruchomości firmie na potrzeby noclegowe jej pracowników jest opodatkowany VAT wg stawki 8%. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 16 stycznia 2020 r. Co ciekawe organy Krajowej Administracji Skarbowej uważają, że jest to usługa zwolniona z VAT.

Wyszukiwarka wiążących informacji stawkowych (WIS)

Krajowa Informacja Skarbowa udostępniła wyszukiwarkę wydanych wiążących informacji stawkowych (WIS). Podatnicy mają możliwość składania wniosków o wydanie decyzji WIS od 1 listopada 2019 r., przy czym WIS może dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. pączki będą objęte 5 proc. stawką VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 kwietnia 2020 r., zgodnie z nową matrycą VAT, pączki będą objęte jedną stawką tego podatku, czyli 5 proc. Do tego czasu podatek VAT na pączki wynosi - co do zasady - 8 proc.

Ostatni tłusty czwartek z trzema stawkami VAT na pączki

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny tłusty czwartek jest już ostatnim, kiedy na pączki obowiązują trzy stawki VAT. Od 1 kwietnia zacznie bowiem w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której wybrane przepisy funkcjonują od 1 listopada 2019 r. Dotychczas wprowadzone zmiany nie objęły jednak pączka.

Zastosowanie różnych stawek VAT dla wafli

Różnicowanie stawek VAT ze względu na zawartość wody w przypadku wafli jest nieuzasadnione i narusza przepisy ustawy o VAT. Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w zakresie opodatkowania usług przechowywania instrumentów finansowych. Interpretacja dotyczy zastosowania właściwej stawki podatku VAT w przypadku wykonywania czynności polegających na przechowywaniu instrumentów finansowych.

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

W wyroku z 28 listopada 2019 r. (sygn. akt I FSK 1235/17) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% stosowana dla celów budownictwa mieszkaniowego, nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży niedokończonej inwestycji budowlanej. Zatem właściwa jest tu stawka podstawowa VAT - 23%. W tej sprawie chodziło o sprzedaż rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z działką gruntu, na której budynek jest budowany.

Opodatkowanie dostawy niezabudowanej działki dwiema stawkami VAT

Dostawa gruntu niezabudowanego może być opodatkowana stawką podstawową 23% VAT, albo korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Stawki VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling)

Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w sprawie stawki VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Prezentujemy treść tej interpretacji.

Nowa matryca stawek VAT i WIS w 2020 roku - najważniejsze informacje

Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik, w którym zawarte są najważniejsze informacje odnośnie nowej matrycy stawek VAT, w tym m.in. o: zmianach w klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczeniu systemu stawek VAT i wiążącej informacji stawkowej (WIS). Przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT i WIS weszły w życie 1 listopada 2019 r. Jednak nowa matryca stawek VAT będzie stosowana od 1 kwietnia 2020 r. – z wyjątkiem stawek VAT dot. wydawnictw książkowych i prasowych, które obowiązują od 1 listopada 2019 r.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) od 1 listopada 2019 r.

WIS jest decyzją wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług.

Procedura ubiegania się o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS)

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą korzystać z Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Jest to instrument, który gwarantuje podatnikom, a także organom podatkowym i podmiotom korzystającym z WIS większą pewność w zakresie prawidłowości zastosowanych stawek VAT. Z czym wiąże się nowa instytucja, jakie są zasady występowania z wnioskiem oraz jakie korzyści daje ona podatnikom i podmiotom z niej korzystającym?

Stawka 8% VAT na mikroinstalacje od 23 listopada 2019 r.

Od 23 listopada 2019 r. obniżoną 8% stawką VAT objęta zostaje dostawa i budowa mikroinstalacji. Zmiana dotyczy budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Udział pracowników w rozgrywkach e-sportowych - opodatkowanie VAT

Czynności, polegające na świadczeniu usług umożliwiających udział pracowników w rozgrywkach e-sportowych, nie korzystają z preferencyjnej stawki VAT, ale podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%. Usługi takie nie stanowią bowiem usług wstępu na imprezy sportowe lub rekreacyjne.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) w okresie przejściowym (1 listopada 2019 r. - 31 marca 2020 r.)

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), ale dotyczącej stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Przy czym w okresie przejściowym, czyli od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r., w zakresie stawek VAT obowiązujących do 31 marca 2020 r. można wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego.

Wzór wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej - WIS-W

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT mogą korzystać z nowej instytucji, tj. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Jest to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. W Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o wydanie WIS, czyli WIS-W oraz wzór załącznika WIS-W/A. Podstawowa opłata za WIS-W wynosi 40 zł.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian? [PODCAST]

W 2020 r. przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Zmianie ulegnie przede wszystkim sposób klasyfikacji towarów i usług. Obok tego ustawodawca wprowadza modyfikacje również w samych stawkach VAT. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Zmiany w stawkach VAT 2019/2020 – rozliczenia w okresie przejściowym

Od 1 kwietnia 2020 r. pojawią się istotne zmiany w ustawie o VAT, które wprowadzą przede wszystkim nowe zasady klasyfikacji towarów i usług. Obok tego ustawodawca przygotował modyfikacje również w samych stawkach VAT. Jak nowelizacja wpłynie na firmowe rozliczenia oraz jak dokonywać tych rozliczeń w okresie przejściowym?

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) oraz nowe stawki VAT na e-booki i e-prasę

Od 1 listopada 2019 r. można występować o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) dotyczącej VAT - to efekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zmianie uległy również stawki VAT na e-booki i e-prasę.

VAT 2020 - zmiany stawek VAT od 1 kwietnia

Większość przepisów ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie 1 kwietnia 2020 roku i przyniesie bardzo zmieniony system stawek podatku VAT - nową matrycę stawek VAT. Bardzo dotąd skomplikowany system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT ulegnie pewnemu uproszczeniu. Ta nowelizacja jest próbą uporządkowania obecnej sytuacji, w której dla nawet bardzo podobnych produktów zastosowanie znajdują różne stawki VAT.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) - zapytaj Dyrektora KIS o stawkę VAT

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) to decyzja, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT i zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Podatnicy będą mogli wystąpić z wnioskiem o wydanie WIS już od 1 listopada 2019 r., przy czym WIS będzie dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Stawka VAT na czasopisma specjalistyczne – z 5 proc na 8 proc. od 1 listopada 2019 r.

Od 1 listopada 2019 r. stawka VAT na czasopisma specjalistyczne wzrośnie z 5 proc. na 8 proc. Pojawi się także nowa kategoria czasopism, tj. czasopisma regionalne lub lokalne, które w wersji drukowanej będą korzystały z 5-proc. stawki VAT.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT (tzw. nowa matryca stawek VAT). Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Stawka VAT dla transakcji cesji praw z umowy przedwstępnej

Cesja praw z umowy przedwstępnej korzysta z takiej samej stawki VAT oraz zwolnień, co dostawa nieruchomości. Tak uznał WSA w Bydgoszczy w sprawie przedsiębiorcy, którego transakcje cesji praw do nieruchomości fiskus chciał opodatkować stawką 23% zamiast 8% i stawką zwolnioną.

Zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r.

Ustawodawca przygotował nowelizację, która wprowadza nową treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2020 r. Jakie są najważniejsze zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów?

Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r.

Od początku listopada 2019 r. będzie obowiązywał nowy zakres stosowania obniżonych stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Zastosowanie stawki 0% VAT przy eksporcie - jakie warunki trzeba spełnić?

Eksport towarów co do zasady może korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 0%. Jednak w praktyce prawidłowe zakwalifikowanie na potrzeby VAT transakcji towarowych międzynarodowych jest trudne i wymaga wnikliwej analizy warunków dostawy oraz przebiegu transakcji.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) - nowy instrument ochrony podatnika VAT

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT będą mogli składać do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”) wnioski o wydanie Wiążącej informacji stawkowej („WIS”). Na jej podstawie uzyskają urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanych stawek VAT.

VAT 2019/2020 - wiążąca informacja stawkowa (WIS) [PODCAST]

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to nowy rodzaj decyzji podatkowej, stanowiącej potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Oprócz WIS ustawodawca wprowadza również liczne zmiany w samych stawkach VAT, które w większości będą obowiązywały od 1 kwietnia 2020 r. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Co istotne, w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne.

Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS-W)

16 września 2019 r. opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Druk wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej ma być oznaczony symbolem WIS-W a załącznik do tego wniosku (przeznaczony do wpisania dodatkowych informacji uzupełniających) jest oznaczony symbolem WIS-W/A. Rozporządzenie określające ww. wzory będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 r. i od tego dnia będzie można składać wnioski o WIS do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Fotografie jako dzieła sztuki - stawka VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w wyroku z 5 września 2019 r., że aby można było uznać fotografie za dzieła sztuki mogące korzystać (zgodnie z Dyrektywą VAT) z obniżonej stawki VAT, muszą być one wykonane przez twórcę, wydrukowane przez niego lub pod jego kontrolą, sygnowane i numerowane w granicach do trzydziestu egzemplarzy. Przepisy poszczególnych państw członkowskich UE nie mogą uzależniać prawa do obniżonej stawki VAT przy dostawie takich fotografii od innych kryteriów, a w szczególności od oceny ich charakteru artystycznego przez krajowy organ podatkowy.

VAT 2019/2020 - matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa

Nowa matryca stawek VAT oparta na nomenklaturze scalonej (CN) pozwoli m.in. na wyeliminowanie absurdów w stosowaniu stawek, gdzie podobne towary były opodatkowane według różnych stawek. Pojawi się też nowy instrument (tj. Wiążąca Informacja Stawkowa), zapewniający większą pewność co do prawidłowości stosowania stawek VAT. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., jednak większość zmian stawek VAT będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) – wnioski od 1 listopada 2019 r.

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT będą mogli korzystać z nowej instytucji, tj. wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Opłata za wniosek o wydanie WIS wyniesie 40 zł.

Stawki VAT 2020 - od kwietnia nowa matryca

Od 1 kwietnia 2020 roku zacznie obowiązywać tzw. nowa matryca stawek VAT. Zmian, które w tym zakresie wchodzą w życie mają na celu uporządkowanie obecnej sytuacji zróżnicowania stawek VAT nawet na bardzo podobne produkty. Stan obecny powoduje zrozumiałe kłopoty interpretacyjne u podatników. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem będzie wiążąca informacja stawkowa, która ma zapewnić podatnikom większą ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się ubiegać o nią wcześniej, już w listopadzie 2019 r.

Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r.

Stawka VAT na e-booki zostanie obniżona z obecnych 23% do 5%. Natomiast w przypadku e-prasy stawka VAT ulegnie obniżeniu z 23% na 8%. Nowe stawki będę miały zastosowanie już od 1 listopada 2019 r.

Nowa matryca stawek VAT i WIS

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową (WIS) wchodzi w życie 1 listopada 2019 r. Jednak zdecydowana większość nowych przepisów tej nowelizacji dotyczących stawek VAT zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia 2020 roku. Zmiany te przybliża Czytelnikom infor.pl Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Nowa matryca stawek VAT i obowiązkowy split payment uchwalone przez Sejm

19 lipca 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą nową matrycę stawek VAT oraz obowiązkową podzieloną płatność VAT (split payment). Obligatoryjny split payment wejdzie w życie 1 listopada 2019 r. tak samo jak nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi (e-booki, e-prasa) i wiążąca informacja stawkowa (WIS). Natomiast większość nowych stawek VAT będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Stawka VAT na wykonanie zabudowy meblowej

Przedsiębiorca dokonał zakupu mieszkania na wynajem i zamierza zamówić u stolarza wykonanie zabudowy meblowej. Jaką stawkę VAT powinien w tym przypadku zastosować stolarz na fakturze? Kiedy może zastosować obniżoną stawkę VAT 8 proc.?

Gotowe posiłki i dania – problem ze stawką VAT

Okazuje się, że organy podatkowe domagają się od przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej dopłaty do 8% VAT za sprzedawane przed dniem wydania przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej, dania i posiłki na wynos z „niesłuszną” 5% stawką VAT.

Błędna (zawyżona) stawka VAT na fakturze - skutki i korekta

Zastosowanie na fakturze niewłaściwej, zawyżonej stawki VAT wiąże się z określonymi konsekwencjami po stronie zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy. Wystawca faktury jest wówczas obowiązany do dokonania korekty i do odprowadzenia podatku należnego w wysokości z niej wynikającej. Sytuacja nabywcy zależy od rodzaju błędu. Gdy błąd dotyczył wyłącznie stawki podatku, nie traci prawa do odliczenia VAT. Gdy jednak sprzedawca opodatkował czynności korzystające ze zwolnienia z VAT bądź w ogóle niepodlegające opodatkowaniu, nabywca traci prawo do odliczenia VAT.

REKLAMA