REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcyza, Zwrot podatku

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot VAT w terminie 25 dni a kompensata wzajemnych wierzytelności

Kompensata wzajemnych wierzytelności nie wyklucza ubiegania się przez podatnika o zwrot podatku w terminie 25 dni. Tym samym, warunek otrzymania przyspieszonego zwrotu nadwyżki podatku, należy uznać za spełniony także wtedy, gdy w miejsce zapłaty należności z faktury, podatnik i wystawca faktury dokonają wzajemnego potrącenia przysługujących im wierzytelności, gdyż kompensata należności jest dopuszczalną prawnie formą rozliczeń.

Warunki zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zakładów energochłonnych w 2017 r.

Znowelizowane przepisy ustawy o akcyzie przewidują, że zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadal będą chciały korzystać ze zwolnienia od akcyzy, będą musiały mieć systemy związane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej. Nowe regulacje wejdą w życie 1 lipca 2017 r.

Niższa stawka akcyzy może być uzależniona od oświadczenia nabywcy

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne przepisy w zakresie akcyzy, które uzależniają możliwość zastosowania przez dystrybutora niższej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe od odebrania od nabywcy specjalnego oświadczenia, że rzeczywiście przeznaczy paliwo na cele opałowe.

Akcyza od samochodu bez wychodzenia z domu

Postępująca informatyzacja wszystkich dziedzin życia dotyka również podatek akcyzowy. Pozwala między innymi dokonać bez wychodzenia z domu prawie wszystkich operacji związanych z szeroko pojętą akcyzą od samochodów. Nadal jednak można napotkać w tym obszarze kilka problemów.

REKLAMA

Akcyza na samochody 2017 - nowy wzór obliczania podatku

O wysokości podatku akcyzowego od samochodów mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji wartości samochodu. Taką koncepcję przedstawiło 15 listopada 2016 r. Ministerstwo Finansów na posiedzeniu połączonych komisji senackich.

Zwolnienie z akcyzy w zakresie energii elektrycznej

Zwolnieniu z podatku akcyzowego podlega zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji cementu. Dotyczy to jednak tylko procesów, w których następuje przemiana fizykochemiczna minerałów w określony produkt.

Będą zmiany w akcyzie od aut

Rząd chce ograniczyć import samochodowych wraków. Projekt zmian w podatku akcyzowym przewiduje, że drastycznie wzrośnie akcyza na stare auta, a spadnie na nowe. To dobre rozwiązanie - uważają Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Konfederacja Lewiatan.

Niższa akcyza dla drobnych producentów alkoholu

Komisja Europejska chce dokonać zmian w przepisach o podatkach akcyzowych. Jedna z propozycji zakłada wprowadzenia obniżonych stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych.

REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r. – poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Pakiet przewozowy od 1 stycznia 2017 r.

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński zapowiedział wprowadzenie - w ślad za pakietem paliwowym - pakietu przewozowego, który też ma na celu walkę z nieprawidłowościami na rynku paliw. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Nowy system opodatkowania samochodów – uwzględniający wiek i pojemność

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym systemem opodatkowania samochodów. Jak poinformowano, znowelizowany system opodatkowania pojazdów mógłby być uzależniony od dwóch czynników – pojemności silnika pojazdu oraz jego wieku (roku produkcji), pośrednio uwzględniony zostałby także czynnik środowiskowy. Projekt w tej sprawie ma zostać przygotowany w ciągu kilku miesięcy.

Korekta deklaracji VAT-7 a termin zwrotu różnicy VAT

Skorygowanie deklaracji VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy, jeszcze przed jego otrzymaniem, skutkuje przesunięciem terminu zwrotu. Termin ten jest wówczas ustalany na nowo, licząc od dnia złożenia deklaracji korygującej. W takich przypadkach warto rozważyć wstrzymanie się ze składaniem deklaracji korygującej i dokonanie odpowiedniej zmiany rozliczenia dopiero po otrzymaniu kwoty zwrotu różnicy VAT.

System podatkowy główną przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej

Polski system podatkowy, jak wskazują międzynarodowe badania i rankingi, stanowi jedną z podstawowych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej. Brakuje również mechanizmów podatkowych, które zwiększyłyby inwestycje, m.in. wspierających polskich przedsiębiorców przy wchodzeniu na rynki zagraniczne.

Zwolnienie z akcyzy wyrobów węglowych - zmiany w 2017 r.

Zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadal będą chciały korzystać ze zwolnienia z akcyzy, będą musiały mieć systemy związane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej - tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Brak zwolnienia z akcyzy oleju opałowego wskutek błędów formalnych przy sprzedaży - jeszcze można wznowić postępowanie

Dnia 2 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał korzystny dla podatników akcyzy z tytułu sprzedaży oleju opałowego. Wszyscy ci, wobec których zastosowano polskie przepisy oceniane przez TS UE (art. 89 ustawy z 2008 r.) do 8 września 2016 r. mogli oni składać wnioski o wznowienie do organów, który wydały decyzję ostateczną. Do 8 listopada 2016 r. mogą to jeszcze zrobić w zakresie postępowania sądowego – do NSA lub WSA. Jest to ostatnia szansa, ale dotyczy ona już tylko tych podatników, którzy doszli w swojej sprawie do etapu sądu administracyjnego. Co którzy nie skarżyli decyzji dyrektorów izb celnych lub nawet organów I instancji, mają już zamkniętą drogę.

Pakiet paliwowy – co się zmieniło?

Na początku sierpnia weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zawarte w niej nowe regulacje w sposób kompleksowy odnoszą się do obrotu paliwami, dlatego też ustawa zmieniająca określana jest mianem „pakietu paliwowego”.

Wniosek o zwrot akcyzy tylko do 31 sierpnia

Do 31 sierpnia 2016 r. producenci rolni mogą wnioskować o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego kupionego na potrzeby prowadzonej produkcji rolnej. Zwrot akcyzy przysługuje producentom rolnym, którzy zużywają olej napędowy oznaczony kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz kodem CN 3824 90 91. Zwrot przysługuje od zakupu oleju w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2016 r.

E-papierosy będą objęte akcyzą?

Resort finansów na bieżąco monitoruje rynek wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów, a także powołał już zespół do spraw opodatkowania m.in. e-papierosów. Sejm uchwalił 22 lipca 2016 r. ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, implementującą przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z 3 kwietnia 2014 r. Według Ministerstwa Finansów z decyzją odnośnie opodatkowania e-papierosów akcyzą należy poczekać na skutki wprowadzanych w tej ustawie obostrzeń i zakazów, które zweryfikują i uregulują rynek e-papierosów.

Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego do końca sierpnia

Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej uprawnieni do tego podatnicy mogą składać w dwóch terminach w roku - w miesiącu lutym i sierpniu. Obecnie, w terminie do 31 sierpnia 2016 r., należy złożyć wniosek wraz z fakturami zakupu oleju napędowego za okres od 1 lutego do 31 lipca 2016 r.

Jak rozliczać VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych

Od 1 sierpnia 2016 r. uległy zmianie przepisy w zakresie rozliczania podatku VAT z tytułu dokonania transakcji wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw silnikowych, których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji zgodnie z przepisami ustawy – Prawo energetyczne. W artykule prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące tych zmian.

Czy odbudowa systemu podatkowego w Polsce jest problemem ustrojowym?

Minęło już ponad pół roku rządów nowej większości parlamentarnej, a wielkich zapowiedzi odbudowy systemu podatkowego nie zrealizowano prawie nic.

Wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy - zmiany od 29 lipca 2016 r.

Z dniem 29 lipca 2016 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy.

Pakiet paliwowy uszczelni pobór VAT

Prezydent RP podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

Czy procedurą zawieszenia poboru akcyzy objęte są oleje smarowe

W przypadku dokonywania eksportu olejów smarowych klasyfikowanych do kodów CN od 2710 19 71 do 2710 19 99 spółka ma prawo do objęcia ich na terytorium kraju procedurą zawieszenia poboru akcyzy. A zatem, jeżeli zostaną spełnione warunki określone przepisami ustawy o podatku akcyzowym, z obowiązku podatkowego z tytułu wyprowadzenia olejów smarowych ze składu podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Kiedy ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy

Procedura zawieszenia poboru akcyzy pozwala na odsunięcie w czasie konieczności zapłaty akcyzy, mimo powstania obowiązku podatkowego. W jakich przypadkach ma zastosowanie procedura zawieszenia poboru akcyzy? Jakie warunki należy spełnić w celu skorzystania z tej procedury?

Sprzedawcy oleju opałowego mogą odzyskiwać nadpłaconą akcyzę

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że krajowy fiskus nie miał prawa żądać akcyzy według sankcyjnej (ośmiokrotnie wyższej) stawki od sprzedawców oleju opałowego tylko z tego powodu, że nie złożyli oni w terminie zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu go na cele grzewcze. Na tej podstawie sprzedawcy mogą wnioskować o wznowienie zakończonych spraw i zwrot nadpłat.

Straty z tytułu niezapłaconej akcyzy i VAT w branży tytoniowej

Budżet państwa traci rocznie 6-7 mld zł z tytułu niezapłaconej akcyzy i VAT w branży tytoniowej - uważa Business Centre Club. Zdaniem organizacji około jedna czwarta wszystkich wyrobów tytoniowych konsumowanych w Polsce jest nielegalna.

Dla akcyzy fakty powinny być ważniejsze od formalności

Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarówno ogólna systematyka, jak i cel Dyrektywa Rady 2003/96/WE opierają się na zasadzie, według której produkty energetyczne są opodatkowane zgodnie z ich faktycznym wykorzystaniem. A zatem zastosowanie stawki akcyzy na olej opałowy jak dla paliwa napędowego w wyniku naruszenia warunku formalnego, podczas gdy faktyczne zużycie tego oleju na cele opałowe nie budzi wątpliwości, godzi w tę systematykę i cel, a przez to jest niezgodne z przepisami unijnymi.

"Pakiet paliwowy" zmian w VAT już od 1 sierpnia 2016 r.

22 czerwca 2016 r. Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. pakiet paliwowy. Przewiduje on, że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski. Zmiany mają obowiązywać od 1 sierpnia 2016 r.

Nowe zasady rozliczania VAT od nabycia paliwa za granicą

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt zmieniający ustawę o VAT i ustawę o podatku akcyzowym. Nowe przepisy zmieniają zasady rozliczania VAT i akcyzy od paliwa sprowadzanego z zagranicy.

Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec mają szansę na wysokie zwroty nadpłaconego podatku dochodowego. O czym warto pamiętać podczas rozliczenia? Prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczenia z Finanzamt.

MF przygotowuje pakiet paliwowy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że kończy prace nad pakietem rozwiązań dotyczących ograniczenia zakresu patologii i szarej strefy na rynku paliw płynnych. Podstawowym celem zmian jest uniemożliwienie obchodzenia zabezpieczającej funkcji koncesji OPZ na obrót paliwami z zagranicą.

Estry jako podpałka do grilla a podatek akcyzowy

Wielu producentów oraz podmiotów dokonujących sprzedaży podpałek do grilla ma wątpliwości, czy produkcja i sprzedaż tego wyrobu opodatkowana jest podatkiem akcyzowym. Podpałka do grilla może być wytwarzana z wielu surowców (w tym będących wyrobami akcyzowymi). O tym czy sprzedaż surowca do podpałki do grilla podlega akcyzie decyduje przede wszystkim skład tego surowca. W tym artykule, rozważmy sytuację, w której podpałka do grilla wytwarzana jest z estrów kwasów tłuszczowych o kodzie CN 3824 90 91.

Ulgi w akcyzie dla zakładów energochłonnych chroniących środowisko - projekt ustawy

Ministerstwo Finansów chce od 2017 roku zmodyfikować zasady ulgi w akcyzie dla wyrobów węglowych wykorzystywanych do celów opałowych. Miałyby z niej korzystać zakłady energochłonne, które wprowadziły np. odpowiednie systemy chroniące środowisko, a nie wszystkie firmy z takimi systemami.

Nowa kwota Tax Free od czerwca

Od 1 czerwca 2016 r. podwyższeniu ulegnie wysokość minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżni spoza UE mogą żądać zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) w systemie TAX FREE. Kwota ta wzrośnie z 200 zł do 300 zł.

Zmiany w VAT i akcyzie dotyczące obrotu paliwami

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o VAT, akcyzie i prawa energetycznego. Głównym celem zaproponowanych rozwiązań jest uszczelnienie poboru VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnienie koncesjonowania obrotu paliwami z zagranicą.

Uszczelnienie poboru VAT w zakresie obrotu paliwami

Ministerstwo Finansów przygotowuje pakiet rozwiązań ograniczających zakres patologii i szarej strefy na rynku paliw płynnych. Dzięki nowym rozwiązaniom uszczelniającym pobór podatku VAT i akcyzy w tym obszarze resort finansów chce zwiększyć dochody budżetowe o dodatkowe 2,2-2,5 mld zł rocznie.

Termin zwrotu VAT - kiedy można przedłużyć

Nieskuteczne jest przedłużenie terminu zwrotu podatku, jeżeli nastąpiło już po zakończonym postępowaniu lub kontroli – orzekł 15 lutego 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Zwrot VAT w eksporcie dokonywany jest w ustawowych terminach

Ministerstwo Finansów zapewnia, że organy podatkowe dokładają szczególnej staranności, aby dokonywać zwrotu podatku VAT dla polskich eksporterów w ustawowych terminach oraz nie są zainteresowane nieuzasadnionym przedłużaniem tych terminów, m.in. dlatego, że w przypadku ustalenia, że kwota zwrotu VAT była zasadna, muszą ją zwrócić wraz z odsetkami.

Zerowa stawka akcyzy na wyroby energetyczne

Jakie są zasady opodatkowanych zerową stawką akcyzy w przypadku przeznaczenia wyrobów energetycznych do sprzedaży detalicznej?

Dla kogo szybszy zwrot nadpłaconego PIT

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykazali nadpłatę PIT, muszą otrzymać jej zwrot w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. Na szybszy zwrot podatku mogą liczyć rodziny wielodzietne, które złożą zeznanie roczne elektronicznie.

Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

W przypadku opodatkowanie piwa smakowego akcyzą, podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 15 grudnia 2015 r.

Unia Europejska chce wprowadzić akcyzę na e-papierosy

Niektóre państw Unii Europejskiej już zdecydowały się na obłożenie akcyzą papierosów elektronicznych (e-papierosów). Obecnie zastanawia się nad tym cała UE, bo nierówne opodatkowanie tych produktów powoduje zakłócenia na rynku wewnętrznym. Ministrowie finansów mają wezwać Komisję Europejską do działań w tej sprawie.

Dochody podatkowe budżetu państwa w 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2016 r. W ustawie założono, że dochody podatkowe budżetu państwa wyniosą: 128 mld 683 mln zł z podatku VAT, 64 mld 83 mln zł z podatku akcyzowego, 1 mld 383 mln zł z podatku od gier, 26 mld 67 mln zł z podatku CIT, 46 mld 894 mln zł z podatku PIT, 1 mld 530 mln zł z podatku od wydobycia niektórych kopalin.

MF zachęca do weryfikacji rozliczeń VAT

Podatnicy VAT i akcyzy, którzy dokonają korekty i zapłaty zaległego podatku dopiero po interwencji organu podatkowego, zapłacą podwyższone odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Wynoszą one 150% stawki podstawowej. Również stosowanie stawki obniżonej jest ograniczone w czasie. Dlatego MF zachęca do weryfikacji rozliczeń VAT i składania korekt deklaracji.

Akcyza od samochodów - klasyfikacja samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów informuje, że w rozumieniu ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym o uznaniu danego pojazdu za samochód osobowy decyduje klasyfikacja taryfowa pojazdu do pozycji 8703 Nomenklatury Scalonej. Zatem dla celów poboru akcyzy od samochodów istotna jest tylko i wyłącznie klasyfikacja dokonywana w oparciu o Nomenklaturę Scaloną. Dlatego MF podkreśla w komunikacie z 19 lutego 2016 r., że bez znaczenia są adnotacje dokonane w dowodzie rejestracyjnym, gdyż wpis taki wynika z klasyfikacji pojazdu dokonanej w oparciu o inne przepisy w szczególności o przepisy ruchu drogowego.

IFK poleca: Wyższe odsetki dla podatników VAT i akcyzy

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy VAT i akcyzy, którzy dokonują korekty i zapłaty zaległego podatku dopiero po interwencji organu podatkowego, płacą podwyższone odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Wynoszą one 150% stawki podstawowej odsetek za zwłokę.

IFK poleca: Można już składać wnioski o zwrot akcyzy

W 2016 r. została wprowadzona podwyżka stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej. Wzrosła ona z 0,95 do 1 zł za 1 litr oleju napędowego. Oznacza to, że w 2016 r. wzrośnie roczny limit zwrotu podatku akcyzowego, który wyniesie 86 zł/1 ha (poprzednio 81,70 zł/1 ha). W lutym 2016 r. rolnicy powinni złożyć wnioski w sprawie zwrotu obejmujące zakupy dokonane w okresie sierpień 2015 – styczeń 2016 r.

Akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu

Zasady składania deklaracji AKC-U, zapłata akcyzy oraz uzyskanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w przypadku samochodów osobowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo (z krajów Unii Europejskiej).

Podatnicy z Kartą Dużej Rodziny dostaną zwrot PIT w ciągu 30 dni

Ministerstwo Finansów obiecuje, że także w 2016 roku (w rozliczeniu PIT za 2015 rok) rodziny wielodzietne dostaną zwrot nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ciągu 30 dni.

REKLAMA