reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: CIT - koszty

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - koszty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - koszty.

Czy podatnik wypłacając dywidendę w walucie obcej jest zobowiązany do rozliczenia podatkowych różnic kursowych?

Aktualizacja: 25.09.2018

W myśl art. 15a ust. 1 ustawy o CIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. Jednocześnie należy mieć na względzie, iż wypłata dywidendy, jest obojętna podatkowo, bowiem jest jedynie realizacją ustawowego prawa udziałowca (akcjonariusza) do partycypacji w zysku spółki wypłacającej i nie wykazuje żadnego związku z jej przychodami podatkowymi. Nadto na gruncie ustawy o CIT podatkowe różnice kursowe mogą powstać m.in. na zobowiązaniach oraz na własnych środkach pieniężnych. »

Dodatnie i ujemne różnice kursowe od środków własnych

Aktualizacja: 09.05.2018

Powodem powstawania różnic kursowych od środków własnych są zmieniające się kursy walut, po których przedsiębiorcy przeliczają wszelkie wpływy i wypływy posiadanej waluty. Różnice kursowe czasem są przychodem, a czasem kosztem w podatku dochodowym. »

Opodatkowanie CIT umowy dożywocia po stronie obdarowanego – osoby prawnej

Aktualizacja: 03.01.2018

Problem opodatkowania podatkiem dochodowym umów dożywocia zaprzątał głowy specjalistów prawa podatkowego od wielu lat. Skupiano się jednak przede wszystkim na sytuacji dożywotnika, który oddając nieruchomość otrzymywał przecież świadczenia wzajemne, wynikające z umowy dożywocia. Potencjalnie więc otrzymywał przychód. Kwestie te rozwiązał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 17 listopada 2014 r., sygn. akt II FPS 4/14. Nie analizowano jednak sytuacji drugiej strony, którą co raz częściej, wobec rozwoju życia gospodarczego, są nie tylko najbliższe osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy, w tym spółki. Po ich stronie umowa dożywocia rodzi szereg praktycznych problemów podatkowych. »

„Prerabat” nie stanowi przychodu

Aktualizacja: 28.02.2017

Kwota udzielonego „prerabatu” nie będzie stanowiła przychodu podatkowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnik rozlicza „prerabat”, ujmując w kosztach podatkowych wydatki na zakup towaru w wysokości uwzględniającej kwotę udzielonego „prerabatu”. »

Zagraniczny VAT naliczony i należny - kiedy przychód, kiedy koszt uzyskania przychodu

Aktualizacja: 30.06.2016

Polskie organy podatkowej uważają, że zagraniczny podatek VAT należny jest przychodem, a naliczony kosztem. Sądy orzekają odwrotnie, że nie jest przychodem, a kosztem tylko wtedy, gdy się go nie odzyska. Spory o to trwają od kilku lat i dotyczą każdego polskiego przedsiębiorcy, który działa za granicą i wystawia faktury z tamtejszym podatkiem należnym (np. niemieckim, szwedzkim) oraz otrzymuje dokumenty z wykazanym na nich podatkiem naliczonym. »

Przejęcie pożyczki - skutki w CIT

Aktualizacja: 14.04.2016

Przejęcia pożyczki, której kwotę spółka otrzyma i przeznaczy na funkcjonowanie swojej działalności nie należy kwalifikować podatkowo jako przejęcia długu, które nie ma związku z przychodami w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Okoliczność, że część środków z pożyczki przeznaczona zostanie na zapłatę zobowiązań podatkowych nie może stanowić argumentu, który by co do istoty i co do zasady wykluczał odsetki od takiej pożyczki z kosztów podatkowych. »

Korekta przychodów oraz kosztów podatkowych – zmiany 2016

Aktualizacja: 24.02.2016

Od początku 2016 r. obowiązują zmiany obu ustaw o podatkach dochodowych w zakresie korygowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. »

IFK poleca: Korekta przychodów i kosztów na nowych zasadach

Aktualizacja: 28.09.2015

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Ustawa wprowadza rozwiązanie polegające na tym, że fakty mające wpływ na korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym, nie będą rozpoznawane ze skutkiem „wstecz" (ex tunc), lecz rozliczane będą w bieżącym okresie rozliczeniowym. »

Środki z funduszu prewencyjnego otrzymane przez spółkę kapitałową – przychody i koszty w CIT

Aktualizacja: 11.03.2015

Otrzymane, w ramach umowy prewencyjnej, kwoty na zakup środków trwałych, co do zasady stanowią przychód zwolniony od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Natomiast środki otrzymane w ramach umowy prewencyjnej z przeznaczeniem na pozostałe wydatki (nie stanowiące środków trwałych) co do zasady będą stanowiły podlegający opodatkowaniu przychód. »

Czy złożenie pozwu o zapłatę pozwala na zaliczenie do kosztów dokonanego wcześniej odpisu aktualizującego?

Aktualizacja: 17.01.2012

Nie. W takiej sytuacji trzeba poczekać na wydanie orzeczenia potwierdzającego istnienie wierzytelności i skierowanie wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego. Dopiero wtedy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów utworzonego wcześniej odpisu aktualizującego. »

Faktura korygująca – kiedy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 17.01.2012

Ustawa o CIT nie reguluje kwestii momentu, w którym należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z wystawieniem przez kontrahenta faktur korygujących. Jak wobec tego powinien postąpić podatnik, który otrzymał taką fakturę? »

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym – rozliczenie w CIT

Aktualizacja: 05.12.2011

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym musi oznaczać jej fizyczne unicestwienie. Tak z reguły uważają organy podatkowe. Sądy administracyjne są w tej kwestii podzielone i nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej. »

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Aktualizacja: 28.11.2011

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)? »

Czy korekta przychodów wymusza korektę kosztów?

Aktualizacja: 13.10.2011

Jeżeli w wypadku błędnego rozliczenia usługi wykonawca pobrał wyższe wynagrodzenie od należnego, a nabywca zgłosił żądanie skorygowania na minus faktur wystawionych za okres rozliczeniowy w którym doszło do zawyżenia sprzedaży - pojawia się również konieczność korekty kosztów uzyskania tych przychodów. »

Jakie są skutki podatkowe zwrotu pobranej nienależnie kary umownej?

Aktualizacja: 24.08.2011

Kary umowne stanowią niestety nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej i zapewne niewielu przedsiębiorców nie miało jeszcze z nimi do czynienia. Kary te zazwyczaj wywołują konflikty pomiędzy stronami danej umowy i czasami ich rozwiązanie następuje na drodze sądowej. »

reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama