REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Faktura VAT, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwość likwidacji kas rejestrujących

Prowadzenie działalności gospodarczej przebiega czasami inaczej, niż początkowo sobie założyliśmy. Czasami dokonujemy zmiany profilu tej działalności, co wynika albo z naszej woli, jak i niekiedy z przymusu. Zmiana profilu często wiąże się ze zmianą docelowej grupy naszych klientów, co również może mieć przełożenie na nasze obowiązki podatkowe.

Zwrot akcyzy dla rolników 2012 – zwrot podatku akcyzowego jako informacja publiczna

Czy urzędy gmin mają obowiązek podawania do publicznej wiadomości informacji obejmującej wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym przyznano zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej? Eksperci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielili wyjaśnień w tym zakresie.

Zwrot akcyzy dla rolników 2012 – paliwa

Zakup jakich paliw uprawnia rolników do zwrotu akcyzy. Eksperci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielili wyjaśnień w tym zakresie.

Zwrot akcyzy dla rolników 2012 – wniosek i załączniki

Jak wypełnić wniosek i jakie załączniki trzeba do niego dołączyć. Eksperci Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielili wyjaśnień odnośnie prawidłowego sporządzenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

REKLAMA

Nie zawsze wlicza się akcyzę do podstawy VAT importowego

Podstawową zasadą wyliczania podstawy opodatkowania VAT w imporcie jest, kolokwialnie mówiąc, „dodawanie wszystkiego, co się rusza”, co wynika bezpośrednio z treści art. 29 ust. 13-16 ustawy o VAT.

Fiskalizacja kasy po upływie terminu ważności

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ciąży na nich również obowiązek wypełnienia przy prowadzeniu kasy licznych zasad i warunków określonych w innych regulacjach niż ustawa o podatku od towarów i usług.

Akcyza powiększa podstawę VAT od usługi składowania w składzie podatkowym

Istniejący w podatku akcyzowym system zawieszenia jego poboru pozwala na odroczenie płatności tego podatku na terytorium kraju, jak i umożliwia „tańszy” przywóz wyrobów akcyzowych z innych krajów UE. „Taniość” ta polega na tym, że można zakupić towar akcyzowy w innym kraju UE bez uiszczania tam akcyzy kraju zakupu i przywieźć go do kraju i tu zapłacić wyłącznie polską akcyzę.

VAT od sprzedaży nieruchomości – orzecznictwo NSA

Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany), czy uzbrojenia, a także gdy podejmuje działania marketingowe w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia – musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT od tej sprzedaży. Tak Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzyga sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.

REKLAMA

Jaka stawka VAT dla badań okulistycznych wymaganych przy uzyskiwaniu prawa jazdy?

Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje cele i zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia oraz wykonuje świadczenia medyczne na podstawie zawartych umów z NFZ. Ponadto wykonuje badania laboratoryjne tj badanie okulistyczne przeprowadzone w celu wydania zaświadczenia na prawo jazdy. To, czy i jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana ta usługa, zależy przede wszystkim od tego, czy służy ona ochronie zdrowia.

Czy długi już spłacone podlegają uldze w VAT na tzw. ‘złe długi’?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT otrzymał zapłatę za dokonaną transakcję, sam ma obowiązek odprowadzić podatek VAT za jej dokonanie. Aby zrekompensować przedsiębiorcy jego niekorzystną sytuację, wprowadzono tzw. ulgę na (lub „za”) złe długi.

VIES jako system umożliwiający sprawdzenie poprawności danych kontrahenta

System VIES (VAT Information and Exchange System) to system informatyczny pozwalający na wymianę informacji między państwami Unii Europejskiej na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz podatników VAT.

Usługi świadczone na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich – co z VAT

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług zawierają regulacje, na podstawie których podatnikom w stosunku do pewnych (ściśle określonych czynności) przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT. Preferencyjny sposób opodatkowania ustawodawca przewidział m.in. w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich.

Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Podatnicy podatku VAT w przypadku dokonywania określonych w przepisach czynności zobowiązani są do składania, oprócz deklaracji podatkowych, również informacji podsumowujących. W informacji podsumowującej wykazuje się przede wszystkim dane dotyczące wspólnotowych transakcji towarowych, a więc wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Obecnie, organy podatkowe prezentują jednolite stanowisko, zgodnie z którym faktury korygujące przychody, bez względu na przyczynę uzasadniającą korektę przychodów, powinny być rozliczane w okresie rozpoznania przychodu należnego. Poprzednio, w pewnych przypadkach organy zgadzały się na rozliczanie faktur korygujących w dacie ich wystawienia. Czy obecnie prezentowane stanowisko jest prawidłowe?

Odliczenie podatku naliczonego od faktur korygujących "in plus"

Od początku obowiązywania obecnej ustawy o VAT wiele kontrowersji wśród podatników budziło rozliczenie faktur korygujących "in plus". O ile po stronie wystawcy takiej faktury korygującej wypracowano w orzecznictwie pewne stanowisko, to nadal rozliczenie otrzymanej faktury korygującej "in plus" może budzić wątpliwości.

Wydruk Poświadczonego Zgłoszenia Celnego podstawą dla stawki VAT 0%

Jednym z warunków stosowania stawki VAT 0% dla usług międzynarodowego transportu drogowego towarów importowanych do kraju, jest posiadanie potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Nabycie nowych samochodów w UE – rozliczenie VAT

Zakup nowego samochodu w innym kraju Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zawsze bowiem czynność ta jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WDT). Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje niezależnie od statusu sprzedającego i kupującego. Nawet jeśli obie strony transakcji to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej trzeba zapłacić VAT od tej czynności. Miejscem opodatkowania w takim przypadku jest kraj dostawy nowego samochodu – według stawki stosowanej przy dostawie tego rodzaju towarów.

Ustawa o VAT 2023 - Załączniki

Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) - Załączniki - stan prawny na 13 października 2023 r.

Pizza na wynos - opodatkowanie VAT całej usługi

Obniżenie kosztów świadczonych usług z pewnością spędza sen z oka niejednego podatnika. Osiągnięcie tego celu poprawia konkurencyjność na rynku, a w konsekwencji dochód. Sposobów na osiągnięcie tego celu z pewnością jest wiele. Warto się przyjrzeć prowadzonej działalności - może się bowiem okazać, że oszczędności znajdziemy nawet na gruncie przepisów podatkowych.

Podatek od chipsów i coli

Trendem światowym staje się obłożenie wyższym lub dodatkowym podatkiem niezdrowych produktów spożywczych: napojów słodzonych, chipsów (tzw. śmieciowego jedzenia). Możliwe, że również w Polsce wzrośnie VAT na tego typu produkty.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Podatnik VAT może, przy spełnieniu określonych warunków, wybrać kraj opodatkowania dokonanej dostawy towarów - w przypadku, gdy sprzedaż realizowana jest na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, a nabywcą jest podmiot nierozpoznający transakcji wewnątrzwspólnotowych. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze sprzedażą wysyłkową. Ustawodawca w ustawie o VAT zdecydował się nie tylko na zdefiniowanie przywołanego pojęcia, ale określił również reguły jakie mają zastosowanie do takich czynności - w szczególności co do wyboru kraju opodatkowania.

Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Kasowa metoda rozliczeń stanowi szczególną zasadę rozliczania podatku VAT. Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego jak i naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują „normalnych” podatników VAT.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?

Każdemu przedsiębiorcy z pewnością nieraz zdarzyło się otrzymać od kontrahenta fakturę VAT zawierającą błędy. Warto pamiętać, że nie zawsze w takich przypadkach trzeba zwracać się z żądaniem wystawienia faktury korygującej. Obowiązujące przepisy stwarzają bowiem nabywcy, co prawda nie we wszystkich sytuacjach, możliwość wystawienia noty korygującej do otrzymanej faktury.

Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji?

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Roboty budowlane - miejsce opodatkowania VAT

Miejscem świadczenia usługi budowlanej, polegającej na zabezpieczeniu wykopów ściankami szczelnymi pod fundament pod linię technologiczną w hali produkcyjnej, jako związanej z nieruchomością - jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Dlatego trzeba opodatkować tę usługę w Polsce według stawki VAT dla niej właściwej.

Nie można żądać wynagrodzenia za wystawienie duplikatu

Podatnik jest zobowiązany do wystawienia duplikatu faktury VAT. Nie ma podstaw prawnych domagania się przez niego z tego tytułu wynagrodzenia.

Spóźnione złożenie deklaracji VAT-7 nie zawsze skutkuje odpowiedzialnością karną skarbową

O składaniu deklaracji VAT przedsiębiorcy muszą pamiętać sami. Na wezwanie mogą liczyć dopiero wtedy, gdy nie zrobią tego w terminie. W sytuacji, gdy termin został przekroczony grozi odpowiedzialność karno skarbowa. Nie jest to kara administracyjna i tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków może być nałożona.

Czy napiwki są opodatkowane VAT?

W polskim kręgu kulturowym za normę można uznać wręczenie pracownikom restauracji (kelnerom, barmanom) napiwków. Stanowią one dowód uznania klienta dla wykonanej pracy. Kwota napiwku adresowana do tych osób nie stanowi odpłatności za uzyskaną usługę świadczoną przez restaurację czy bar. Nie jest więc z reguły określona w cenniku (menu). W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług można więc postawić pytanie czy napiwki podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji, gdy płacone są dobrowolnie, z własnej inicjatywy klientów?

Imprezy zakładowe bez VAT

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych – nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2011 r. (Nr ILPP2/443-1166/11-3/SJ), wydanej w imieniu Ministra Finansów. Temat o tyle aktualny, gdyż zbliża się Dzień Górnika – tradycyjna Barbórka. Zatem podatnicy zainteresowani organizowaniem imprez związanych z obchodami tego święta mogą być spokojni – podatku od towarów i usług - odprowadzać nie muszą.

Zakwaterowanie studentów w akademikach jest zwolnione z VAT

Zakwaterowanie studentów w domach studenckich korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Uzależnione jest to jednakże od spełnienia warunku – student powinien podejmować edukację na uczelni, która świadczy tego rodzaju usługę. Inaczej przedstawia się sytuacja osób wchodzących do rodziny studenta – małżonka i dzieci. Jeśli bowiem nie studiują one na uczelni świadczona na ich rzecz usługa zakwaterowania podlega VAT - ale w tym przypadku ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT - 8 %.

Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Zaklasyfikowanie określonej usługi zgodnie z klasyfikacją statystyczną może determinować właściwą stawkę podatku. Tak jest chociażby w przypadku: pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Gdy więc świadczone przez podatnika usługi można przyporządkować do tej kategorii uprawnione będzie zastosowanie stawki 8 %. Co się jednak stanie, gdy usługa będzie miała charakter kompleksowy, a opłata za wstęp zawierać również będzie cenę świadczonych usług rekreacyjnych.

Wycieczka dla pracowników urzędu gminy – czy podlega VAT?

Gmina, korzystając ze środków zgromadzonych w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, może zorganizować wycieczkę dla swoich pracowników. Pracownicy niekiedy mogą pokryć część powstałych w związku z tym kosztów. Czy w takim wypadku gmina będzie miała obowiązek naliczyć podatek VAT od czynności dotyczących organizacji wycieczki?

Czy przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne podlega VAT?

Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, od którego przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obecnie podatnik przekazuje ten samochód na cele prywatne. Czy nieodpłatne przekazanie samochodu na cele prywatne podatnika stanowi dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

Jestem beneficjentem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego programu realizuję projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonywanie zadań zgodnie z projektem (np. organizacja spotkań, szkoleń, konferencji) wymaga ponoszenia kosztów w tym nabywania towarów i usług. Nie jestem podatnikiem VAT, a ponoszone wydatki w ramach projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Czy mogę odzyskać VAT od ponoszonych kosztów na wykonywanie zadań przewidzianych przez projekt?

Czy zwrot nakładów poniesionych na inwestycje w obcy środek trwały trzeba opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, na dzierżawionym gruncie, wybudowałam z własnych środków pawilon handlowy. Właściciel nieruchomości wypowiedział umowę dzierżawy i na podstawie zawartej ugody zwrócił mi nakłady poniesione na wybudowany pawilon. Czy otrzymaną tytułem nakładów kwotę powinnam opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli wydatków na budowę nie wliczyłam do kosztów uzyskania przychodów, ani bezpośrednio ani poprzez amortyzację?

Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Spółka z o.o. niezgodnie z przepisami prawa pracy rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem. W toku postępowania sądowego wszczętego przez zwolnionego pracownika zawarto ugodę sądową, na mocy której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi odszkodowanie. Czy Spółka może wypłacone odszkodowanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zakup towaru na aukcji internetowej - jak udokumentować w kpir?

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której kupuję towary na aukcjach internetowych, zarówno od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy za udokumentowanie zakupu i podstawę księgowania w księdze przychodów i rozchodów mogę uznać dowody transakcji internetowej, dokumenty wykonanej płatności oraz oświadczenie, że zakup był dokonany w celach handlowych.

Odliczenie VAT – faktura od podmiotu niezarejestrowanego

Nie można odliczyć (ani dokonać zwrotu) VAT naliczonego, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący. Od lipca 2011 r. jest już jasne, że faktura (zawierająca określone przepisami dane) wystawiona przez podmiot nieuprawniony - niezarejestrowany, może być podstawą do odliczenia wykazanego w niej podatku o ile transakcja faktycznie miała miejsce.

Czy od opłaty za udział w szkoleniu realizowanym w celach kształcenia zawodowego trzeba odprowadzać VAT?

Zazwyczaj udział w szkoleniach, kursach organizowanych w celu kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego podlega opłacie. Jeżeli jednak zostaną spełnione pewne warunki, od pobranej opłaty nie trzeba będzie odprowadzać podatku VAT.

Akcyza od oleju opałowego - jak dołączyć papierowe oświadczenie do e-faktury

Jednym z warunków stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe, jest złożenie przez kupującego oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju. Oświadczenie takie musi zawierać określone elementy i jeżeli nie stanowi elementu faktury sprzedaży, to musi być podłączone przez sprzedawcę do kopii takiej faktury lub do kopii paragonu albo innego dokumentu sprzedaży.

Umowa pośrednictwa handlowego z zagranicznym kontrahentem nie podlega CIT

Umowa agencyjna na podstawie, której spółka akcyjna albo z o.o. mająca siedzibę na terenie Polski zleca podmiotowi zagranicznemu zadania agenta polegające na zawieraniu umów nie podlega art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Dotyczy to każdej typowej umowy pośrednictwa handlowego na podstawie, której nie mający zakładu na terenie Polski zagraniczny kontrahent polskiego podmiotu zobowiązuje się pośredniczyć w zawieraniu umów handlowych za granicą.

Jak ustalać wartość podatku od amortyzowanej nieruchomości

Organ podatkowy właściwy w sprawie podatku od nieruchomości nie może kwestionować wartości budowli określonej przez stronę na potrzeby amortyzacji w podatku dochodowym. Kompetentny do stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie jest jedynie organ właściwy w sprawie podatku dochodowego.

Prezes w areszcie nie powinien odpowiadać za zaległości podatkowe spółki

Zdaniem organów podatkowych przebywanie w areszcie tymczasowym nie uwalnia prezesa zarządu od odpowiedzialności za niezgłoszenie upadłości spółki i tym samym od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Na szczęście tę decyzję fiskusa podważył Naczelny Sąd Administracyjny, który po blisko 7 latach uwolnił od tej odpowiedzialności nieszczęsnego prezesa.

Nieodpłatne wydanie towarów w ramach usługi marketingowej - rozliczenie VAT

Spółka świadcząc usługi o charakterze marketingowym, promocyjnym, może wykonywać pewne czynności wobec klientów bezpłatnie. Zwrot poniesionych kosztów otrzymuje od podmiotu, którego produkty reklamuje. Całość usług marketingowych świadczonych na rzecz zleceniodawcy podlega opodatkowaniu VAT. Czy także nieodpłatne wydanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług w ramach tej usługi będzie opodatkowane VAT?

Prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdy dostawca uczestniczył w procederze firmanctwa

Podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur wystawionych w procederze firmanctwa. Z firmanctwem mamy do czynienia wówczas, gdy przedsiębiorca celem zatajenia działalności gospodarczej lub jej rozmiarów posługuje się fakturami, rachunkami, umowami oraz innymi dokumentami wystawionymi przez inny podmiot, który w rzeczywistości działalności nie prowadzi i nie jest podatnikiem VAT.

Pusta faktura VAT – definicja i skutki wystawienia

Pojęcie „pustej faktury” odnosi się do sytuacji, w której podatnik wystawi fakturę VAT, która nie odzwierciedla stanu faktycznego. Będzie to miało miejsce, gdy podatnik na fakturze wykaże dostawę towarów, bądź usługę, której nigdy nie było. Pomimo, że podatek wykazany w fakturze zostanie zaewidencjonowany, uwzględniony w deklaracji VAT-7 i zapłacony, organ skarbowy, który ujawni tego rodzaju nieprawidłowość, dokona korekty złożonego rozliczenia.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży lokalu

Na gruncie prawa cywilnego do sprzedaży nieruchomości dojdzie, gdy spełnione zostaną pewne warunki. Wśród nich wskazać można na formę zawarcia umowy – sprzedaż nieruchomości musi być dokumentowana aktem notarialnym. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dokonując opodatkowania sprzedaży odchodzą jednak od ujęcia cywilistycznego jako kluczowego przy definiowaniu dokonanej dostawy. Może więc zdarzyć się i tak, że jeszcze przed zawarciem aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług.

Usługi wymiany instalacji grzewczych – stawka VAT

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wiele osób rozważa konieczność modernizacji bądź remontu swoich instalacji grzewczych. Osoby zaś które są w trakcie budowy domów starają się zainstalować ogrzewanie, by w okresie zimowym kontynuować prace budowlane. Jaką stawkę VAT powinni zastosować wykonawcy do świadczonych robót związanych z instalacją grzewczą?

REKLAMA