REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Korekta faktury, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym

Produkujemy elektryczne piecyki – opiekacze. Zasadniczo nie prowadzimy sprzedaży detalicznej, ale zadzwonił do nas klient – osoba fizyczna nieprowadząca działalności – z ofertą kupna takiego piecyka. Wysłaliśmy mu towar za zaliczeniem pocztowym 20 czerwca 2014 r. Klient otrzymał go 23 czerwca 2014 r. Natomiast płatność z poczty otrzymaliśmy w lipcu 2014 r. Kiedy mamy rozliczyć tę dostawę?

Odliczenie VAT z faktury za prenumeratę czasopisma

W październiku 2014 r. otrzymałam fakturę za prenumeratę czasopisma na 2015 r. Zapłacę ją do końca października. Czy w tej sytuacji VAT mogę odliczyć w deklaracji VAT-7 za październik? A kiedy mogłabym odliczyć VAT, gdybym zapłaciła w listopadzie?

Dzienna i miesięczna ewidencja przebiegu pojazdu jako integralna całość

Czy prowadzona przez spółkę dzienna i miesięczna ewidencja przebiegu pojazdu, stanowiąca integralną całość spełnia przesłanki uznania jej za ewidencję przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o o podatku od towarów i usług.

Czy zmiana przeznaczenia towarów spowoduje korektę VAT

Kupiliśmy towary na potrzeby prowadzonej przez nas działalności handlowej. Odliczyliśmy od tych zakupów VAT należny. Zastanawiamy się teraz, czy nie zmienić statusu z podatnika VAT czynnego na zwolnionego. Czy taka zmiana będzie wymagała korekty VAT w odniesieniu do wcześniej dokonanych zakupów?

REKLAMA

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Sposób kwartalnego rozliczenia jest uzależniony od statusu podatnika. Jeśli podmiot jest małym podatnikiem VAT według ustawy o VAT, wówczas może on kwartalnie rozliczać VAT metodą kasową na podstawie deklaracji VAT-7K. Mały podatnik może również składać deklaracje kwartalne VAT-7K, nie wybrawszy metody kasowej, rozliczając VAT kwartalnie na zasadach ogólnych.

Sprzedaż towarów do UE - konieczny NIP PL

Przedsiębiorca, który chce zawierać transakcje z innym przedsiębiorcą z UE, zanim rozpocznie współpracę, musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Sprzedaż dokonaną bez NIP-u PL należy skorygować.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2015 roku - trwają konsultacje

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych czy laptopów trafił do ponownych konsultacji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada.

REKLAMA

Czy opłacenie faktury VAT RR po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Nabywamy produkty od rolnika ryczałtowego. Zdarzyło nam się, że opłaciliśmy fakturę po terminie. Jednak mamy przyzwolenie, że takie małe opóźnienia mogą nam się zdarzać. Czy mamy prawo odliczyć VAT?

Zwrot VAT wspólnikom rozwiązanych spółek bez osobowości prawnej

Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej powoduje obowiązek opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo opodatkowania towarów ujętych w spisie z natury, w ostatniej składanej deklaracji podatnik wykazuje kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Różnica podatku podlega wówczas zwrotowi na rachunek bankowy, jednak podmiotem uprawnionym do otrzymania zwrotu nie jest już spółka, lecz jej byli wspólnicy.

Oszustwa w VAT na rynku paliwowym - list ostrzegawczy MF

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem paliwami ciekłymi są szczególnie narażeni na oszustwa podatkowe związane z VAT, powinni zachować szczególną ostrożność - informuje Ministerstwo Finansów w tzw. publicznym liście ostrzegawczym przekazanym PAP.

Nieodpłatne przekazanie biletów na mecz a VAT

Czynności przekazania biletów przez klub sportowy zaproszonym gościom nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, ponieważ czynność ta jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez klub. Tym samym klub nie ma obowiązku rozliczania należnego podatku VAT od tych czynności.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego - rozliczenie VAT

Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu 2014 r. umowa się skończyła i wykupimy samochód z leasingu. Czy w sytuacji, gdy krótko po wykupie z leasingu zamierzamy sprzedać samochód, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku VAT z faktury wykupu?

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za zaległości w VAT

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej w rozumieniu prawa cywilnego. Nie oznacza to jednak, że inne przepisy nie mogą traktować jej jako podmiotu zawartych w nich stosunków prawnych. Spółka cywilna jest podmiotem w myśl ustawy VAT i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jest więc samodzielnym podatnikiem VAT-u, podlega obowiązkowi ewidencji, wystawia faktury i może odliczać VAT. Za długi w VAT odpowiedzą jednak jej wspólnicy.

Przepisy pisane dla oszustów, czyli o tzw. kaucji gwarancyjnej sprzedawców paliw silnikowych

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego z Instytutu Studiów Podatkowych przepisy podatku VAT dotyczące kaucji gwarancyjnej składanej przez sprzedawców paliw silnikowych powodują miliardowe straty budżetu państwa.

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Kaucja gwarancyjna nie stanowi kwoty nieuregulowanej w rozumieniu art. 89b ustawy o VAT. Stosownie do art. 29a ust.1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzyma usługodawca. Bez znaczenia jest fakt potrącenia i zatrzymania przez wnioskodawcę części wynagrodzenia tytułem zabezpieczenia.

Pusta faktura w deklaracji VAT-7

Wystawiona tzw. „pusta faktura” nie powinna zostać ujęta w ogólnym rozliczeniu podatku należnego, czyli w deklaracji VAT-7, ponieważ kwota wskazana w fakturze jako podatek należny nie jest w istocie podatkiem należnym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?

Czy można odliczać VAT od paliwa do samochodów leasingowanych

Czy po 1 kwietnia 2014 r. mogę odliczać VAT od paliwa do leasingowanego samochodu z homologacją N1 (5-osobowy)? Umowa leasingu została zgłoszona do urzędu.

Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych”? W dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu mam wpisane następujące dane: samochód ciężarowy, podrodzaj: VAN, dwa rzędy siedzeń, dopuszczalna ładowność: 675 kg, liczba miejsc: 5, brak badania technicznego, auto z 2010 r.

Zgłoszenia rejestracyjne w procedurze VAT MOSS

Nowa funkcjonalność w systemie e-Deklaracje od 1 października 2014 r. - zgłoszenia rejestracyjne w procedurze Mini One Stop Shop (mały punkt kompleksowej obsługi).

Odliczenie VAT od usług przechowywania opon

Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W związku z tym, ponosimy wydatki związane z ich eksploatacją. Po 1 kwietnia 2014 r. otrzymaliśmy faktury zakupu za wymianę opon oraz ich przechowywanie. VAT związany z wymianą opon jest odliczany w wysokości 50%, natomiast nasze wątpliwości dotyczą przechowywania opon. Czy usługę przechowywania opon należy traktować jako usługę łącznie z wymianą opon jako koszty eksploatacyjne i odliczać VAT w wysokości 50%, czy należy potraktować przechowywanie opon jako odrębną usługę magazynowania i odliczać VAT w wysokości 100%, gdyż nie jest to usługa związana z eksploatacją samochodu?

Dokumentowanie i rozliczanie w VAT sprzedaży na rzecz konsumentów

Sprzedaż na rzecz konsumentów podlega odrębnym zasadom dokumentowania niż sprzedaż na rzecz podatników VAT. Zasadą jest, że taka sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, chyba że sprzedawca korzysta ze zwolnienia. Natomiast fakturę sprzedawca ma obowiązek wystawić tylko na żądanie kupującego.

VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz ostatecznych konsumentów (niepodatników) zlokalizowanych w UE będzie podlegać podatkowi w miejscu, w którym usługobiorca ma siedzibę.

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, ani nie zgłosiłem go w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Zakupiłem nawigację GPS oraz CB-radio do tego samochodu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów

Sprzedaż na rzecz konsumentów podlega odrębnym zasadom dokumentowania niż sprzedaż na rzecz podatników VAT. Zasadą jest, że taka sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, chyba że sprzedawca korzysta ze zwolnienia. Natomiast fakturę sprzedawca ma obowiązek wystawić tylko na żądanie kupującego.

Sprzedaż samochodu w systemie VAT-marża

Spółka zakupiła używany samochód osobowy w systemie VAT-marża. Wprowadzono ten pojazd do ewidencji środków trwałych. Do dziś wykorzystywany jest w działalności opodatkowanej jako środek trwały. Spółka zamierza sprzedać ten samochód innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża wyniosłaby 0,00 zł). Czy spółka może dokonać sprzedaży w systemie VAT-marża? Skoro marża wyniesie 0,00 zł, to czy faktycznie nie zostanie naliczony podatek VAT?

Obowiązek podatkowy w VAT dla stałych usług księgowych

Dla stałych usług księgowych obowiązek podatkowy powstanie z końcem każdego okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak przed upływem tego okresu podatnik otrzyma od kontrahenta zapłatę (w całości bądź w części) z tytułu usługi księgowej – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do tej otrzymanej kwoty).

Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze a odliczanie VAT

Pytanie dotyczy firmy przewozowej, która posiada samochody osobowe i autobusy. Samochody osobowe są wykorzystywane również do celów prywatnych. Jak od 1 kwietnia 2014 r. powinny być oznaczane faktury dokumentujące zakupy usług myjni, części itp.? Czy na fakturach tych powinny się znajdować numery rejestracyjne pojazdów?

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Firma wykorzystuje samochody do celów „mieszanych” oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Wyłudzenia podatku VAT w obrocie elektroniką

Ministerstwo Finansów poinformowało o wszczęciu skoordynowanych działań mających na celu wykrycie uczestników i organizatorów procederu wyłudzania VAT w obrocie elektroniką. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na co najmniej 3 mld zł.

Zwrot towaru nabytego w ramach WNT - jak rozliczyć VAT

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot towaru nabytego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)?

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Czy z faktur dokumentujących paliwo do wózków widłowych oraz zwyżek nożycowych można odliczać cały VAT? Te pojazdy i urządzenia są wykorzystywane wyłącznie na terenie firmy. Okazuje się, że tak, o ile urządzenia te są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Co do zasady jest ona wystawiana przez sprzedawcę dokonującego dostawy towarów bądź świadczącego usługi. Jednakże przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość, aby to nabywca towaru lub usługi wystawił fakturę dokumentującą transakcję w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Takie działanie określane jest mianem samofakturowania.

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Otrzymałam wystawioną w lipcu fakturę kosztową za reklamę. W opisie mam informację, że chodzi o reklamę w okresie lipiec–wrzesień. Faktura została zapłacona w lipcu. Czy VAT mogę odliczyć w lipcu czy dopiero we wrześniu?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Szczególne procedury dla rolników przewidziane w ustawie o VAT miały ograniczyć wymogi formalne dla rolników, zwolnić ich z podstawowych obowiązków formalnych, obejmujących podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych a jednocześnie zapewnić zwrot podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków produkcji. Te wszystkie zadania wypełnia ryczałtowy system zwrotu.

Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Ustawodawca przewidział dla świadczących te usługi możliwość wyboru specjalnych zasad rozliczeń. O tym wyborze mogą oni zawiadamiać Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście od 1 października br.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Od 1 stycznia 2014 r. nie ma już szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług turystycznych. Tak jak w przypadku wielu innych usług obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą wykonania usługi.

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Procedura odwróconego VAT w obrocie telefonami komórkowymi

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian, który zakłada rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT-em m.in. o telefony komórkowe. Odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie również dla niektórych kategorii stali oraz złota w postaci półproduktu i surowca

Zmiany w uldze na złe długi w 2015 r.

Przepisy w zakresie ulgi na złe długi będą bardziej korzystne dla podatników – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Prostsze rozliczanie VAT dla usług telekomunikacyjnych

Ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmienione zostały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe regulacje dotyczą systemu rozliczania podatku VAT z tytułu zmiany miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Nota korygująca - kiedy można ją wystawić?

Nota korygująca jest rodzajem faktury, którą mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

VAT 2015. Zmiany w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne w zakresie podatku VAT dotyczącego szerokorozumianych usług cyfrowych. Dotyczy to usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (świadczonych drogą elektroniczną), gdzie kluczowe będzie miejsce wykonania (świadczenia) usługi i tym samym odpowiednie opodatkowania danej usługi.

Dostawa towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów – rozliczenie VAT

Polski podatnik, który sprzedaje towar zagranicznym kontrahentom, jest zazwyczaj uprawniony do rozliczenia WDT, gdy towar jest transportowany do UE, lub eksportu, gdy towar jest transportowany poza UE, i może zastosować stawkę 0%. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak prosta.

Odwrócony VAT przy sprzedaży telefonów komórkowych i komputerów przenośnych w 2015 r.

W 2015 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia w rozliczaniu VAT zostanie rozszerzony na nabywców telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych – takie rozwiązanie przewidują przyjęte przez rząd założenia zmian w ustawie o VAT.

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć i zaksięgować kupiony przez Internet toner do drukarki? Na fakturze od niemieckiej firmy podany jest nr VAT-UE. Faktura jest wystawiona i zapłacona w złotówkach. Jak potraktować tę dostawę? Czy można odliczyć VAT z faktury?

Uproszczony system rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych w 2015 r.

Na początku 2015 r. zacznie funkcjonować uproszczony system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS), w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami.

REKLAMA