REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Koszty noclegu przychodem ze stosunku pracy

Z informacji, jakie napływają do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że organy podatkowe prezentują niekorzystne dla podatników stanowisko dotyczące skutków podatkowych finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu tzw. pracownika mobilnego, związanego z wyjazdem służbowym, nie będącym podróżą służbową. W indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego Minister Finansów uznaje, że wartość świadczenia (noclegu) poniesionego w związku z wykonaniem zleconych przez pracodawcę obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę stanowić będzie przychód ze stosunku pracy.

Skutki „kurateli” sądów nad „nieudolnym” prawodawcą podatkowym

Gdy sądy zaczynają poprawiać prawo, to cóż ma zrobić podatnik, który od lat stosuje przepis takim jaki jest, a po latach „dowie się”, że prawo jest inne, bo je zmienił sąd? To ważne pytanie stawia profesor Witold Modzelewski w kontekście orzecznictwa sądowego w sprawach podatkowych, które niejednokrotnie próbuje korygować niejasne przepisy.

Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej (KTI AP)

Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej (KTI AP), który jest nową formą komunikacji, umożliwiającą podatnikom przekazywanie opinii i informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego oraz funkcjonowania Administracji Podatkowej.

Prawo do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik przeznaczy dochód ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lub modernizację lokalu, to nie płaci podatku. Prawo to nie przeszkadza jednak urzędnikom, którzy każą płacić. Wystarczy bowiem twórczo wykorzystać przepis dotyczący odpisów podatkowych a koszt nabycia potraktować jak ulgę, aby zmienić sens ustawy.

REKLAMA

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu z Polski umożliwi m.in. zmiany w polityce fiskalnej na korzyść obywateli. Jedną z nich – w ocenie Danuty Hübner – może być podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie polski limit należy do najniższych w Europie i wynosi 3091 zł rocznego dochodu.

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika - podatnik musi być podmiotem

Wprowadzenie klauzuli in dubio pro tributario będzie niedużym, ale istotnym krokiem w pozbywaniu się resztek kultury prawnej, gdzie człowiek jest nie tyle podmiotem, ile – zwłaszcza w zderzeniu z administracją państwa – przedmiotem stosunków prawnych. Tak twierdzi profesor Bogumił Brzeziński.

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Związkowcy chcą zmian w podatkach

Ogólnopolskie Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) podkreśla, że na rynku wciąż brakuje 5 mln miejsc pracy. Zdaniem związkowców niezbędne są zmiany w prawie gospodarczym, podatkach i podniesienie jakości pracy. Postulują m.in. przywrócenie stawek podatku VAT 22 proc. i 7 proc., wprowadzenie niższej stawki podatku dla osób najmniej zarabiających oraz podwyższenie wysokość kwoty wolnej w podatku.

REKLAMA

Sposób finansowania inwestycji – leasing czy kredyt?

W przypadku dokonywania wyboru pomiędzy leasingiem a kredytem, jako sposobem finansowania inwestycji, samo porównanie cen leasingu i kredytu nie wystarczy, aby dokonać optymalnego wyboru. Leasing kusi przedsiębiorców korzyściami na gruncie podatków, niższym ryzykiem i nie „ciąży” na nich tak jak kredyt, ale nie zawsze się opłaci.

Będzie referendum w sprawie JOW-ów, podatków i finansowania partii?

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek 11 maja 2015 r., że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym (konkretnie wprowadzenia zasady "rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela").

Dokumentacja cen transferowych - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, który jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych, przewiduje m.in. wprowadzenie do polskiego prawa unijnych przepisów dotyczących opodatkowania w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych. Chodzi o dokumentowanie cen transferowych stosowanych przez podmioty powiązane. To istotne, gdyż transakcje wewnątrz grup mogą służyć wyprowadzaniu zysków za granicę.

Sposób określenia proporcji w VAT od 1 stycznia 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie sposób określenia proporcji, czyli zakresu wykorzystania nabywanych towarów/usług do celów działalności gospodarczej.

Dodatkowe opodatkowanie producentów niezdrowej żywności

Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość Polaków popiera opodatkowanie producentów niezdrowej żywności. Ich zdaniem, producenci niezdrowej żywności powinni odprowadzać dodatkowy podatek na fundusz walki z otyłością i nadwagą.

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą nowej ulgi podatkowej

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi na badania i rozwój, zawierającej otwarty katalog kosztów kwalifikowanych zaliczanych jako wydatki na B+R wraz z przykładowymi rodzajami wydatków związanych z tymi pracami. Jednocześnie proponuje pozostawienie obecnej ulgi na nabycie nowych technologii, z tym że konieczne jest wydłużenie okresu rozliczenia kosztów nabycia nowych technologii z 3 do 5 lat.

Student dostaje pieniądze – kwestie podatkowe

Studenci mogą zarobić w różny sposób – wygrać konkurs, zdobyć stypendium, pójść na płatny staż albo dostać pieniądze za dobre oceny, co bywa praktykowane w niepublicznych uczelniach. Warto zastanowić się przez chwile co z podatkami w takich sytuacjach.

Najem samochodów służbowych dla celów prywatnych

Kontrowersje związane z ustaleniem systemu rozliczeń korzystania przez pracowników z samochodów służbowych dla celów prywatnych – wartości nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu trwają od lat 90-tych XX wieku. Do końca 2014 r., z uwagi na brak szczegółowej regulacji w zakresie określania przychodu pracownika z tego tytułu, stosowanych było kilka rozwiązań u pracodawców.

IFK poleca: Termin zwrotu podatku sprawdź przez internet

Niektóre urzędu skarbowe uruchomiły nową aplikację umożliwiającą sprawdzenie przez internet aktualnego stanu realizacji zwrotu podatkowego wynikającego z zeznania za 2014 rok. Wystarczy podać numer PESEL i kwotę przychodu za 2014 r.

Poczta nie dostarczyła PIT – co zrobić?

Niczego nieświadomy podatnik czeka na swój zwrot podatku, a w zamian dostaje karę od Urzędu Skarbowego – takie sytuacje się zdarzają. Wszystko przez to, że wysyłając PIT pocztą nie zawsze mamy pewność, że dojdzie na czas.

Jaka stawka VAT dla usługi gastronomicznej?

Usługa restauracyjna co do zasady podlega opodatkowaniu 8% VAT, natomiast gdy obejmuje dostawę produktu, do którego nie znajduje zastosowania stawka preferencyjna, usługa w całości powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową 23% - stanowisko powyższe potwierdzone zostało przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w dwóch orzeczeniach z dnia 17 marca 2015 roku (I Sa/Kr 81/15 i I Sa/Kr 80/15). Rozstrzygnięcia wydają się aprobować tezę wyrażoną m. in. w interpretacjach Ministra Finansów z 19 grudnia 2014 r. i 9 stycznia 2015 r., jednak uzasadnienie powyższych orzeczeń może wskazywać na korzystny dla restauratorów i ich klientów sposób rozumienia nowej linii interpretacyjnej Ministra.

Tajemnica Doradcy Podatkowego

Zastanawiając się nad kwestią tajemnicy zawodowej, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to pojęcie wieloznaczne. Każdą informację znaną tylko wtajemniczonym i nie udostępnianą osobom trzecim uważamy za informację poufną. Z taką sytuacją mamy do czynienia w trakcie wykonywania czynności przez doradcę podatkowego, który często pozyskuje różnego rodzaju wiedzę od podmiotu na rzecz, którego świadczy swoje usługi.

IFK poleca: Błędny PIT należy skorygować

Jeżeli zorientujemy się, że w już złożonym do urzędu skarbowego zeznaniu podatkowym popełniliśmy błąd, powinniśmy złożyć korektę zeznania wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania składa się na właściwym formularzu, na którym w rubryce „cel złożenia formularza” zaznaczamy kwadrat „korekta zeznania”.

IFK poleca: Spóźnienie z rozliczeniem PIT pozbawi ulg

Do końca akcji przyjmowania zeznań podatkowych za 2014 rok pozostało już niewiele dni. Podatnicy mają na to czas do 30 kwietnia. Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania, nie będą mogły skorzystać z ulg ani ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Szacuje się, że liczba naszych rodaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, sięga około 2 mln. Nie wiadomo oczywiście ile osób wyjeżdża poza kraj do prac sezonowych albo do obsługi przeróżnych zleceń. Ale wiadomo, że takie osoby muszą się rozliczyć z zagranicznych dochodów.

Spłata małżonka a ulga mieszkaniowa

Czy kwota przeznaczona na spłatę zobowiązań z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków dokonana na rzecz męża, będąca zapłatą za połowę wartości nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym, w którym podatniczka ma stałe miejsce zamieszkania, stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w rocznym PIT

Podatnicy, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jego nabycia, muszą przy okazji rozliczenia rocznego złożyć deklarację PIT-39. I to nawet jeśli uzyskane środki w całości przeznaczyły na zakup innego mieszkania dla siebie czy dla dzieci.

TAX - podatek

Pomoc dla gmin zwracających podatek kopalniom

SLD domaga się, by rząd wsparł samorządy, które stanęły przed koniecznością zwrotu spółkom wydobywczym wielomilionowych kwot spornego podatku od nieruchomości. SLD zapowiada prace nad formą rekompensaty dla gmin.

Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność

Prowadzę działalność gospodarczą. Na podstawie umowy darowizny stałem się współwłaścicielem w 50% samochodu ciężarowego Renault Master. Samochód ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. W jakiej wysokości mam zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem tego samochodu, m.in. koszty ubezpieczenia?

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy najciekawsze pytania z zakresu rozliczania dochodów zagranicznych w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Wymiana informacji podatkowych [Polską i USA]

Senat opowiedział się za ratyfikacją umowy z USA w sprawie stosowania tzw. ustawy FATCA. Administracje podatkowe Polski i USA będą przekazywać sobie informacje o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych.

Doradcy podatkowi o włączeniu ich do systemu pomocy prawnej

Samorząd doradców podatkowych jest zadowolony z uwzględnienia ich grupy zawodowej wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Zaproponowane w rządowym projekcie przepisy - według Krajowej Rady Doradców Podatkowych - są jednak "niespójne".

IFK poleca: Zerowa stawka podatku dla najbiedniejszych

Zerową stawkę podatku dla ok. 3 mln najmniej zarabiających osób w Polsce proponuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt ustawy w tej sprawie na początku maja ma trafić do Sejmu.

Odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań zwolnione z podatku

W świetle obowiązujących przepisów zadośćuczynienie i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje jednak, jak traktować odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań, w związku tym fiskus stara się objąć je podatkiem. Tymczasem – według WSA w Łodzi – powinny być one traktowane tak samo, jak odszkodowania, a więc zwolnione z podatku.

Finansoaktywni - program edukacyjny MF dla gimnazjalistów

„Finansoaktywni. Misja: Podatki" to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Czym są podatki, dlaczego należy je płacić? Co z tego mamy? To tylko niektóre z pytań, na które pozwala uzyskać odpowiedź projekt Ministerstwa Finansów. W ramach tego programu można również wziąć udział w konkursie, w którym szkoły i uczniowie mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Zakup kilku mieszkań pozwala skorzystać z ulgi na własne mieszkanie

Co do zasady przychody ze sprzedaży mieszkania – jak i innych nieruchomości – podlegają obowiązkowi 19% podatku dochodowego od uzyskanej ceny, pomniejszonej o koszty zbycie. Istnieją jednak dwa wyjątki, określające sytuacje kiedy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu.

IFK poleca: Prawo podatkowe nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

Większość przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych i przyznaje, że zmieniają się one zbyt często. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.

Przedsiębiorcy źle oceniają system podatkowy. Co powinno się zmienić?

Przedsiębiorcy dość krytycznie oceniają krajowy system podatkowy. Ich zdaniem prawo podatkowe jest nieprzejrzyste, za bardzo skomplikowane i zbyt często zmieniane.

Kiedy odszkodowanie z samochodowej polisy OC i AC stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Rozliczenie podatku dochodowego i kosztów zależy od rodzaju posiadanej polisy w chwili wypadku. Odszkodowanie z polisy AC w całości stanowi opodatkowany przychód. Przedsiębiorca, któremu zostanie wypłacone odszkodowanie z samochodowej polisy OC, będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy od nadwyżki otrzymanej kwoty, przekraczającej wartość naprawy.

Dofinansowanie dokształcania pracowników a PIT

Czy po stronie pracownika powstanie przychód w przypadku sfinansowania lub dofinansowania przez pracodawcę studiów i innych form dokształcania pracowników?

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przyjęty na ostatnim posiedzeniu Sejmu, umożliwia rolnikom nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin). Zwolnienie z podatku będzie limitowane kwotą 7 tys. zł przychodu rocznie. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

KSR proponuje harmonizację przepisów prawa bilansowego i podatkowego

Na podstawie raportu Banku Światowego pt. „Różnice pomiędzy przepisami o rachunkowości i przepisami podatkowymi" Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) wybrał propozycje dotyczące tych obszarów polskiego prawa bilansowego i podatkowego, w których można osiągnąć zbliżenie przepisów w perspektywie krótko- i długoterminowej. Będzie to przydatne m.in. w redukcji barier administracyjnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw.

MF nie chce podatku od umorzonych kredytów mieszkaniowych

Ministerstwo Finansów planuje zrezygnować z poboru podatku od kredytobiorców po umorzeniu przez banki spłaty części kredytu mieszkaniowego oraz przychodu powstałego na skutek spłaty kredytu poniżej jego wartości nominalnej - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort finansów. Urząd skarbowy nie będzie mógł zażądać podatku od umorzonych przez banki części kredytów mieszkaniowych udzielonych przed 15 stycznia 2015 r., kiedy bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka. To zaniechanie poboru podatku miałoby obowiązywać do końca 2016 r. Dotyczyłyby zarówno kredytów walutowych, jak i udzielonych w złotych.

IFK poleca: Kiedy zwrot nadpłaty PIT - sprawdź przez internet

Niektóre urzędu skarbowe uruchomiły nową aplikację umożliwiającą sprawdzenie przez internet aktualnego stanu realizacji zwrotu podatkowego wynikającego z zeznania za 2014 rok. Wystarczy podać numer PESEL i kwotę przychodu za 2014 r.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Niecały miesiąc na rozliczenie PIT

Pozostał nie cały miesiąc na złożenie zeznania podatkowego. Można rozliczyć się przez internet, bądź złożyć zeznanie w wersji papierowej. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili.

Opodatkowanie nieujawnionych dochodów od 1 stycznia 2016 r.

24 lutego 2015 r. została opublikowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja ma kluczowe znaczenie dla opodatkowania tzw. dochodów (przychodów) pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Można uznać, że dzięki nowelizacji sytuacja osób, względem których będzie prowadzone postępowanie o nieujawnione dochody, zmieni się na ich korzyść. Nowe przepisy określiły termin graniczny do wydania decyzji ustalającej podatek, wprowadziły gwarancje w ramach postępowania dowodowego i określiły ciężar dowodu. Jednak to, jak w praktyce sprawdzą się nowe przepisy, okaże się dopiero, gdy urzędnicy zaczną je stosować.

Udział w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę – opodatkowanie PIT

W przypadku organizowania imprez integracyjnych, na które zostaną zaproszeni wszyscy pracownicy nie można mówić o przychodzie ze świadczenia nieodpłatnego. W takim przypadku nie dojdzie do osiągnięcia przez pracowników korzyści w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie można bowiem zakładać, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Diety za podróż służbową wolne od podatku

Jeżeli pracownik odbywa podróż służbową i z tego tytułu pracodawca zwraca mu koszty, świadczenia te są wolne od podatku dochodowego, o ile nie przekroczą wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Ulgi podatkowe na pobyt dzieci pracowników w przedszkolach i żłobkach w 2016 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza nowe ulgi podatkowe o charakterze prorodzinnym. Przedsiębiorca, który utworzy zakładowy żłobek, przedszkole czy klub malucha, wydatek na ten cel będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt podatkowy zostaną uznane także dodatkowe świadczenia, wypłacone pracownikowi, których celem jest sfinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu czy żłobku. Środki te będą też zwolnione z podatku. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA