REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?

W związku z wejściem w życie zmian w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. pracodawców i pracowników będą obowiązywać nowe zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę. Bez znajomości przepisów przejściowych ciężko będzie prawidłowo wdrożyć nowe regulacje. Co stanie się z umowami o pracę zawartymi do 22 lutego i jakie przepisy należy do nich stosować?

Ustalanie i ewidencja księgowa świadczenia urlopowego

Pracownicy chcą skorzystać z dwutygodniowych urlopów. Firma zatrudnia mniej niż 20 osób i nie tworzy funduszu socjalnego. Czy powinna wypłacić świadczenie urlopowe? Jeśli tak, to jak je zaewidencjonować w księgach rachunkowych?

Jak uczyć się języków obcych - aplikacje do nauki języków. Część 2

W poprzednim artykule omówiliśmy podstawy samodzielnej nauki języka obcego i aplikacje pomocne w nauce pierwszych dwóch umiejętności – mówienia i słuchania. Dzisiaj skupimy się na pozostałych dwóch, czyli na czytaniu i pisaniu.

Jak rozliczyć dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2016 r.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

REKLAMA

Mechanizm 1 proc. podatku na OPP wymaga zreformowania

Eksperci od dłuższego czasu wskazują na to, że mechanizm przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP) wymaga zreformowania, poddając krytyce przede wszystkim system indywidualnych kont. Coraz więcej osób przekazuje organizacjom 1 proc. podatku, w ubiegłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób; w sumie OPP otrzymały ponad 557 mln zł; o ponad 50 mln więcej niż rok wcześniej.

IFK poleca: Ostatni dzień na PIT-11 w formie papierowej

Informację PIT-11 za 2015 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego elektronicznie do 29 lutego 2016 r. Płatnicy, którzy PIT-11 za 2015 r. sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób fizycznych, mogą przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. W takim przypadku termin na przesłanie PIT-11 jest krótszy. Trzeba to zrobić do 1 lutego 2016 r. (31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę).

Podatnicy z Kartą Dużej Rodziny dostaną zwrot PIT w ciągu 30 dni

Ministerstwo Finansów obiecuje, że także w 2016 roku (w rozliczeniu PIT za 2015 rok) rodziny wielodzietne dostaną zwrot nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ciągu 30 dni.

Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

System podatkowy Słowenii i problematykę opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Słowenii omawiają eksperci PwC.

REKLAMA

Inspektorzy PIP będą mogli zmieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej rozważa pomysł przyznania inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy prawa do jednostronnej zamiany umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, czy umowy o dzieło) na umowy o pracę w drodze decyzji administracyjnej. Będzie to możliwe jeżeli zdaniem PIP umowa cywilnoprawna została zawarta z naruszeniem przepisów prawa pracy. Takie uprawnienie PIP może wiązać się z ryzykiem odszkodowań od państwa za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej - mówi PAP ekspertka prawa pracy Monika Kolasińska.

10% PIT od nagród w konkursie, także gdy występują elementy programu motywacyjnego

Zdaniem organów podatkowych konkurs mający na celu zwiększenie sprzedaży to faktycznie program motywacyjny. Dlatego też nagrody w takim konkursie nie mogą być opodatkowane 10% stawką PIT. Inaczej zinterpretował przepisy WSA we Wrocławiu. Jego zdaniem nagrody w każdym konkursie powinny być objęte 10% stawką PIT. Nawet, gdy konkurs ma elementy programu motywacyjnego, a zwłaszcza, jeśli biorą w nim udział osoby niezwiązane ze spółką umowami o pracę.

Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r. od marca 2016 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że dopiero w marcu 2016 r. będą udostępnione wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Będą to zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2015 rok.

IFK poleca: PIT-4R tylko elektronicznie?

Deklarację roczną PIT-4R za 2015 r. płatnik ma obowiązek przekazać najpóźniej 1 lutego 2016 r. Co do zasady powinien tego dokonać w formie elektronicznej. Wybór innej formy przesłania tych dokumentów spowoduje, że płatnik skutecznie nie wywiąże się z tego obowiązku. Wyjątkiem są podmioty dokonujące rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, które mogą przesłać deklaracje do właściwego urzędu skarbowego w formie pisemnego dokumentu.

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r.

Głównym celem nowelizacji Kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r., jest ograniczenie nieuzasadnionego stosowania umów na czas określony. Przyjrzyjmy się najważniejszym nowym zasadom, jakie już wkrótce będą obowiązywać polskich pracodawców.

IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych po raz pierwszy składają PIT-6 w styczniu. Dotychczas PIT-6 był składany do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie PIT-6 (wersja 12) na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r., zatem dziś mija ostateczny termin. W tym roku po raz pierwszy deklaracji tej nie składają podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych.

Zmiany w umowach zawartych na czas określony w 2016 r.

Dotychczas można było zawierać z pracownikiem kolejne umowy na czas określony, kiedy przerwa pomiędzy zakończeniem jednej a rozpoczęciem drugiej, wynosiła dłużej niż miesiąc. Drugim sposobem wykorzystania luki prawnej było zawieranie umowy na czas określony trwający np. 7 lat. Wynikało to z faktu, iż ustawodawca nie wskazał limitu trwania umowy na czas określony.

Dni pracujące i wolne od pracy w 2016 r.

Osoby pracujące na pewno zastanawiają się, ile dni będą musiały przepracować w 2016 roku. Z wyliczeń wynika, że w 2016 roku liczba dni roboczych wynosi 252, co oznacza, że w nowym roku w pracy spędzimy dokładnie tyle samo dni co w roku 2015.

Jak uczyć się języków obcych - aplikacje do nauki języków. Część 1

Obecnie coraz więcej osób dorosłych podejmuje naukę języka obcego. Najczęściej ma to miejsce w ramach rozwoju zawodowego, aby sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawcę i skutecznie komunikować się z obcojęzycznymi kontrahentami czy współpracownikami. Czasem natomiast nie z obowiązku, ale dla własnej przyjemności, aby mieć możliwość podróżowania, poznawania nowych kultur, zawierania znajomości z ludźmi z całego świata, czytania prasy obcojęzycznej lub oglądania filmów w oryginale. Powodów, by rozpocząć naukę jest wiele.

Konkurs dla pracowników i kontrahentów - skutki w PIT

Przychód z tytułu nagród uzyskanych przez zwycięzców konkursów motywacyjnych (mających na celu zwiększenie sprzedaży) skierowanych do pracowników spółki oraz osób współpracujących niebędących pracownikami spółki, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej działających w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą ze spółką oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Menedżer nie płaci PIT od bezpłatnego korzystania z biura i sprzętu spółki

Jeżeli osoba wykonująca na rzecz spółki usługi zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego, korzysta nieodpłatnie z powierzchni biurowej i sprzętu (np. komputer, telefon) należącego do spółki, po stronie osoby tej nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Nie będzie konieczności płacenia PIT również w przypadku pokrycia menedżerom przez spółkę noclegów, kosztów paliwa do samochodów służbowych, czy kosztów spotkań biznesowych.

Sztuka rekrutacji specjalisty UX – jak zredagować ogłoszenie?

UXowiec – specjalista od użyteczności. Nie ma ich wielu, a rynek pracy coraz bardziej się o nich dopomina. Jak przyciągnąć najlepszych? Jak skonstruować ogłoszenie, które zagwarantuje sukces?

Wykaz OPP, którym można przekazać 1 proc. PIT 2016

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku dochodowego (PIT), jest już na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej. Ministerstwo chce zwiększyć krąg osób, które mogą wspierać w ten sposób OPP, na przykład o emerytów.

Firmy obawiają się wzrostu obciążeń podatkowych

Prawie dwie trzecie firm, które wzięły udział w sondażu przeprowadzonym przez Business Centre Club, przewiduje, że w 2016 r. koszty prowadzonej przez nie działalności wzrosną. Więcej firm niż w roku ubiegłym, bo aż 65,5 proc., przewiduje w tym roku wzrost obciążeń podatkowych.

Elektroniczne teczki pracowników sposobem na szybki dostęp do akt

Przepisy wymagają, by prowadzenie akt osobowych odbywało się w formie papierowej, w trzech odrębnych częściach. Nie można zatem prowadzić wyłącznie ewidencji elektronicznej. Prowadzenie takiej ewidencji równolegle do papierowej, może jednak znacząco usprawnić późniejszy wgląd w dokumenty. Szczególnie jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia wielu pracowników.

Nowa wersja aplikacji e-Deklaracje Desktop 2016 w. 8.0.0 i formularz PIT-37(22)

Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu 12 stycznia 2016 r. została udostępniona nowa wersja aplikacji e-Deklaracje Desktop 2016 w. 8.0.0.

Rośnie liczba elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA)

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że tylko w poniedziałek 11 stycznia wpłynęło ponad 500 elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA).

Jak zadbać o tajność informacji o wynagrodzeniach w firmie

Przypadkowo zostawiony pendrive z zapisaną na nim listą płac, papierowy wydruk z sieciowej drukarki z wynagrodzeniami pracowników, zapomniana teczka z aktami osobowymi, e-mail wysłany do nie tego odbiorcy, co trzeba – tego typu wpadki kadrowe zdarzają się w każdej firmie. Czy pracownicy grzecznie odnoszą zagubione dokumenty bez ich sprawdzania? Oczywiście, że nie! Dlatego tajność wynagrodzeń w wielu firmach to fikcja. Jest jednak sposób na to, by zapewnić większe bezpieczeństwo danych w firmie. Jest nim spersonalizowane archiwum online.

Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

Koniec stycznia i lutego jak co roku pozostaje terminami na sporządzenie rocznych informacji i deklaracji przez płatników podatku PIT. Wskazać w nich należy przychody, koszty, dochody i zaliczki należne i faktycznie pobrane od wypłacanych wynagrodzeń i innych wypłacanych w 2015 roku świadczeń.

Umowa zlecenie lub o dzieło z obcokrajowcem - rozliczenie PIT

Zatrudniając obcokrajowca na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przy obliczeniu podatku od umowy istotne znaczenie ma to, czy taka osoba przedstawiła certyfikat rezydencji.

Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT

System podatkowy Węgier i problematykę opodatkowania dochodów uzyskanych na Węgrzech w Polsce omawiają eksperci PwC.

IFK poleca: Praca wydłuży urlop rodzicielski

Od 2 stycznia 2016 r. zwiększa się maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia go z pracą. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy.

Outsourcing pracowniczy w działalności gospodarczej

Kilka miesięcy temu ZUS wydał ostrzeżenie związane z możliwymi konsekwencjami wykorzystania outsourcingu pracowniczego w działalności gospodarczej. Powstające w ostatnim czasie, dość licznie, na polskim rynku firmy, proponują innym uczestnikom rynku przejęcie ich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej, oferując w zamian wiele korzyści, z realnymi oszczędnościami finansowymi na czele. Tyle oferta. A jak jest w rzeczywistości?

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów.

Umowy zlecenia ze składką ZUS

Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają ozusowanie umów zleceń. Składka emerytalna będzie od teraz płacona do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zarówno w ocenie pracodawców, jaki i związkowców zmiany te będą korzystne dla pracowników.

Zwolnienie lekarskie (L4) w formie elektronicznej od 1 stycznia 2016 r.

Początek stycznia 2016 r. wnosi wiele zmian, jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie. Pracownicy nie będą już musieli osobiście dostarczać formularzy zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy. To duże ułatwienie - dla chorych pracowników wyprawa do miejsca pracy, by dostarczyć druk, nie zawsze była przyjemna, a niekiedy mogło to wpłynąć na ich stan zdrowia, tym bardziej że mieli oni na to tylko 7 dni od wystawienia zwolnienia. Nierzadko dostarczały je osoby bliskie pracownikowi - partnerzy lub członkowie rodziny. Od stycznia 2016 nie będzie takiej konieczności - tradycyjne L4 mają zostać wyparte przez elektroniczne zwolnienia lekarskie.

IFK poleca: Korzystne zmiany dla pracowników

Konieczność potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę – to zmiana w Kodeksie pracy zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu zmniejszy się liczba zatrudnionych w szarej strefie.

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2016 r.?

Jak wynika z najnowszych prognoz NBP, w najbliższych latach w naszym kraju będziemy mieli do czynienia z powolną poprawą koniunktury. Scenariusze przewidują, że w latach 2016 i 2017 wzrost PKB wyniesie odpowiednio 3,3% i 3,5%. Poprawa koniunktury powinna mieć także odzwierciedlenie w większej dynamice wzrostu wynagrodzeń. Większość firm zamierza zwiększyć wynagrodzenia swoich pracowników w 2016 r.

Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

System podatkowy Szwecji i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Naliczanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy

Wynagrodzenie chorobowe jak również zasiłek chorobowy przysługuje za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby bądź też uszczerbku na zdrowiu powodującym czasową niezdolność do świadczenia pracy.

Sportowiec może założyć firmę i płacić podatek liniowy

Sportowcy mogą legalnie uprawiać swój zawód jako firma, jeśli zarejestrują działalność gospodarczą. Jaką z tego mogą mieć korzyść? Skrajny przykład: gdyby któryś powtórzył sukces Agnieszki Radwańskiej, to od dwóch milionów dolarów musiałby zapłacić sporo ponad dwa miliony złotych podatku, a prowadząc działalność - 1,5 mln. zł. W skrajnych sytuacjach korzyści mogą więc być liczone w setkach tysięcy złotych. Jednak nawet przy znacznie mniej spektakularnych zarobkach rozliczanie się jako firma może okazać się dużo korzystniejsze. Będąc firmą, sportowiec może wybrać podatek liniowy 19-proc. i niezależnie od wysokości wpływów płacić stałą stawkę.

Świąteczne prezenty od pracodawcy mogą być zwolnione z PIT

Prezent świąteczny od pracodawcy jest, co do zasady, traktowany jako przychód ze stosunku pracy i pracownik musi od niego zapłacić podatek dochodowy. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy wartość prezentu nie przekracza 380 zł (w skali roku), a jego zakup był sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można to zwolnienie zastosować np. do gotówki czy karty przedpłaconej. Zwolnieniu z podatku nie będzie jednak podlegał kupon podarunkowy.

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Miesiąc grudzień to czas zakupów świątecznych, a jednocześnie miesiąc podsumowań i rozliczeń w przedsiębiorstwach. W związku z tym w wielu firmach pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych, aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Niektórzy pracownicy mogą jednak odmówić pracy w nadgodzinach.

Udział w firmowej wigilii nie jest przychodem dla pracownika

Firmowa impreza świąteczna nie jest świadczeniem pozapłacowym, w związku z tym pracownik nie musi płacić od tego podatku. Firma natomiast może uznać wydatki związane z taką imprezą za koszt uzyskania przychodów. Istotne jest jednak, aby w komunikacji podkreślić, że celem spotkania przy wspólnym stole jest integracja i wzrost motywacji personelu.

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup pakietów medycznych

Kupujemy pakiety medyczne dla pracowników, którzy partycypują w kosztach na podstawie zapisów w układzie zbiorowym pracy. Czy część pokrywana przez pracowników stanowi dla spółki przychód, czy może zmniejsza koszt świadczenia wykazany w księgach rachunkowych?

IFK poleca: Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs

Pracodawca może zorganizować i sfinansować spotkanie okolicznościowe, np. z okazji świąt Bożego Narodzenia, ze środków zfśs, ale wyłącznie dla uprawnionych pracowników. Osoby z zewnątrz niebędące beneficjentami funduszu nie mogą korzystać z jego zasobów.

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Malty, jak ustalić status rezydenta podatkowego Malty, kiedy trzeba rozliczyć dochody maltańskie w Polsce - wyjaśniają eksperci z PwC.

Będzie nowy wzór umowy o pracę

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Nowe przepisy zawierają zmodyfikowany wzór umowy o pracę. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy.

Zasady dokumentowania transakcji między polskim podatnikiem a jego zagranicznym zakładem

Prowadzę w Niemczech działalność za pośrednictwem zagranicznego zakładu mojej polskiej firmy. Księgowa poinformowała mnie, że w związku ze zmianą przepisów, po 1 stycznia 2015 r. mamy obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczącej transakcji pomiędzy moją firmą w Polsce a niemieckim zakładem, przypisanych do tego zakładu. Czy to prawda?

Polisolokaty opodatkowane PIT

Zamierzam w tym roku zawrzeć polisę ubezpieczeniową na życie i dożycie w jednym z towarzystw oferujących takie ubezpieczenia. Z warunków tej polisy, które mi przedstawiono, wynika że świadczenie, które w przyszłości otrzymam od zakładu ubezpieczeń będzie ustalane w zależności od wartości wskazanego w polisie indeksu (tzw. polisolokata). Agent uprzedził mnie, że od 2015 r. taki dochód został objęty opodatkowaniem PIT. Czy to oznacza, że otrzymane przeze mnie świadczenie z tej polisy od zakładu ubezpieczeń w tej części będzie opodatkowane?

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Prezenty świąteczne a kwestie podatkowe w ujęciu kompleksowym

Paczki świąteczne wydawane pracownikom oraz dla członków ich rodzin mogą mieć charakter świadczenia regulaminowego, które może być ustanowione przez pracodawcę w drodze regulacji wewnętrznych, tj. ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), ale też ustawy Kodeks pracy (k.p.), informującego o zapewnieniu przez pracodawcę świadczeń materialnych i bytowych pracownikom, stosownie do posiadanych możliwości pracodawcy; czy też na podstawie regulacji związkowych (z funduszy związkowych), o ile takie związki i fundusze są u pracodawcy tworzone.

REKLAMA