Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Jest decyzja Senatu. Tarcza antykryzysowa do poprawy
Aktualizacja: 31.03.2020
Senat zdecydował o tym, że nie zatwierdzi tzw. tarczy antykryzysowej w formie zaproponowanej przez Sejm. Parlamentarzyści z wyższej izby wnieśli do projektu Sejmu 81 poprawek. »
Czy spłata kredytu przez rodziców to darowizna
Aktualizacja: 31.03.2020
Spłata przez rodziców (dłużników solidarnych) całości lub części rat kredytu nie jest darowizną, tj. nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie ma więc obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2, które służy do zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. »
Zaniechanie poboru PIT od kredytów mieszkaniowych (obejmuje tzw. frankowiczów)
Aktualizacja: 31.03.2020
Weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (obejmuje także tzw. frankowiczów). Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. »
Tarcza antykryzysowa. Jakie wparcie otrzymają samozatrudnieni?
Aktualizacja: 30.03.2020
W sobotę nad ranem Sejm przyjął ostateczne brzmienie ustawy mającej na celu wsparcie przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Wśród składników pakietu pomocowego najważniejszych dla samozatrudnionych znajdują się między innymi zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności oraz wiele innych odroczeń i zwolnień. »
Wartość rynkowa przedmiotu jako podstawa opodatkowania w PCC
Aktualizacja: 30.03.2020
Punktem wyjściowym do ustalenia wartości rynkowej dla celów opodatkowania PCC jest wartość rynkowa wskazana przez podatnika. Jeżeli organ podatkowy nie zgadza się z wartością ujawnioną przez podatnika, powinien wezwać go do zmiany wartości, wskazując uzasadnienie wezwania wraz ze wstępną wyceną oraz stanowiskiem organu. »
Tarcza antykryzysowa - zawieszenie terminów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych
Aktualizacja: 30.03.2020
W czasie epidemii koronawirusa kontrole (podatkowe i celno-skarbowe) i postępowania podatkowe w dalszym ciągu będą prowadzone. Uchwalona przez Sejm tarcza antykryzysowa zakłada jedynie zawieszenie terminów procesowych i sądowych, za zatem także zawieszenie terminów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych. »
Tarcza antykryzysowa. Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm
Aktualizacja: 28.03.2020
W sobotę nad ranem Sejm uchwalił ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa jest najważniejszą częścią tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe regulacje m.in. zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewidują także wypłacanie świadczenia postojowego. »
E-paragony trafią do klientów - efekt koronawirusa
Aktualizacja: 27.03.2020
Wprowadzona zostanie możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej (e-paragonów) do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób. Zmiana wynika z przygotowanej przez rząd specustawy antykryzysowej, wprowadzającej szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa. »
Doradcy podatkowi ostrzegają przed błędami w specustawie antykryzysowej
Aktualizacja: 27.03.2020
Krajowa Izba Doradców Podatkowych wskazuje na nieścisłości w projekcie nowelizacji specustawy antykryzysowej, które mogą doprowadzić do tego, że część przedsiębiorców nie otrzyma zadeklarowanej im pomocy od rządu. Chodzi m.in. o warunki, które trzeba spełnić, żeby zostać zwolnionym z ZUS na 3 miesiące. Samorząd doradców podatkowych postuluje też o rozszerzenie tej ulgi także na małe i średnie przedsiębiorstwa. »
Aktualizacja: 27.03.2020
Przenosząc firmę do Anglii, warto zorientować się, jak miejscowy urząd podchodzi do kwestii kosztów prowadzenia działalności. Mamy dobre informacje: urząd brytyjski jest zdecydowanie bardziej przyjazny przedsiębiorcy, przez co koszty mogą stanowić solidną pomoc w zmniejszeniu podstawy opodatkowania. W tym artykule przedstawimy koszty w spółce limited, które każdy przedsiębiorca powinien rozważyć. »
Obowiązek złożenia CIT-8 przez firmy przedłużony do 31 maja 2020 r.
Aktualizacja: 30.03.2020
Ministrostwo Finansów wydłuża termin do złożenia zeznania CIT-8 dla podatników CIT (firm) do 31 maja 2020 r. Natomiast termin zostanie przesunięty do 31 lipca 2020 r. dla podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku (na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT), a także tych podatników, którzy są podmiotami zgodnie z ustawi o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dla których przychody z działalności pożytku publicznego stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów. »
Rozwiązania Ministerstwa Finansów przyjęte w tarczy antykryzysowej
Aktualizacja: 27.03.2020
Tarcza antykryzysowa to kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii, przyjętych przez Radę Ministrów 25 marca. Wiele z zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów zapisów znalazło się w przyjętych przez rząd ustawach. W tarczy znalazło się m.in. szereg rozwiązań z obszaru podatkowego. »
Postulaty doradców podatkowych uwzględnione w tarczy antykryzysowej
Aktualizacja: 27.03.2020
Wszystko wskazuje na to, że część propozycji wypracowanych przez ekspertów ze specjalnego zespołu Krajowej Izby Doradców Podatkowych już niebawem wejdzie w życie i pomoże przedsiębiorcom znajdującym się w kryzysie. Rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej, w której znalazły się takie pomysły doradców podatkowych jak odroczenie płatności podatku dochodowego od osób prawnych i składania rocznych sprawozdań finansowych czy automatyczne zawieszenie kontroli skarbowych. »
Moment zaliczenia do kosztów wydatków ponoszonych na zaniechaną inwestycją
Aktualizacja: 26.03.2020
Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się o momencie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z zaniechaną inwestycją mieszkaniową. »
Korekta cen transferowych między podmiotami powiązanymi
Aktualizacja: 26.03.2020
W jaki sposób ująć korektę cen transferowych między podmiotami powiązanymi przed i po nowelizacji? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »