Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
W 2019 r. złożono 23,1 mln plików JPK_VAT
Aktualizacja: 28.02.2020
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2019 r. do resortu finansów wpłynęło o 14 proc. więcej plików JPK_VAT niż w 2018 r. Dzięki temu przeanalizowano o 10 proc. więcej transakcji w tych plikach. »
Prawa przedsiębiorców a praktyka organów podatkowych
Aktualizacja: 27.02.2020
Mimo obowiązywania ustawy Prawo przedsiębiorców ochrony przed naruszaniem swoich praw przedsiębiorcy nadal muszą szukać przed sądami administracyjnymi. Trudno o realizację w praktyce zasad, wyrażonych w tej ustawie. »
XIV Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego
Aktualizacja: 03.04.2020
Zapraszamy na XIV Ogólnopolską Konferencję Prawa Podatkowego, która miała odbyć się 13-15 marca 2020 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ze względu jednak na zagrożenie rozprzestrzeniającym się koronawirusem Konferencja zostaje przesunięta na październik 2020 r. Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.pl. »
Zeznanie PIT-28 do 2 marca 2020 r.
Aktualizacja: 27.02.2020
Termin złożenia zeznania PIT-28 mija 2 marca 2020 r. Zeznanie można złożyć poprzez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo w urzędzie skarbowym. W usłudze Twój e-PIT podatnik powinien samodzielnie zaakceptować PIT-28, nie zostanie on automatycznie zaakceptowany. »
Ulga termomodernizacyjna a budynek mieszkalny będący w budowie
Aktualizacja: 27.02.2020
Przepisy w zakresie ulgi termomodernizacyjnej nie odwołują się do nowo budowanego budynku jednorodzinnego. A zatem, regulacje określające warunki korzystania z tej ulgi wykluczają jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie. Odliczenie w ramach ulgi dotyczy wyłącznie budynków już wybudowanych. »
Rozporządzenie zwalniające Olgę Tokarczuk z podatku od Nagrody Nobla
Aktualizacja: 27.02.2020
W dniu 10 marca 2020 roku wejdzie w życie rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw. »
Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - faktury uproszczone
Aktualizacja: 26.02.2020
Producenci rolni nie mogą dołączać do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej faktur uproszczonych. »
Nowe JPK_VAT z deklaracją dostępne na ePUAP
Aktualizacja: 26.02.2020
Ministerstwo Finansów poinformowało o publikacji schem nowego JPK_VAT z deklaracją na ePUAP. Od 1 lipca 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób, niż przez JPK_VAT. »
Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT
Aktualizacja: 26.02.2020
Właściwe określenie obowiązku podatkowego ma istotne znaczenie, szczególnie w czasach swobodnego przepływu osób pomiędzy krajami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zawiera zasady, które określają kiedy występuje ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy. »
Wspólne rozliczenie PIT a mikrorachunek
Aktualizacja: 25.02.2020
Podatnik rozlicza roczny PIT wspólnie z małżonkiem. Na czyj indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy) powinien wpłacić podatek? »
Darmowa impreza a odliczenie VAT
Aktualizacja: 25.02.2020
Organy podatkowe, podatnicy, a nawet sądy nie mogą się zgodzić co do tego, czy zorganizowanie przez instytucję kultury nieodpłatnej imprezy jest odrębną - prowadzoną obok działalności gospodarczej - aktywnością. To pytanie pozostaje otwarte i wciąż muszą się z nim mierzyć teatry, muzea czy inne publiczne instytucje kultury. Odpowiedź na nie ma kolosalne znaczenie w VAT. »
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – kwota netto czy brutto z załączonych faktur?
Aktualizacja: 25.02.2020
Czytelniczka portalu Infor.pl napisała do nas, że stara się o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jest rolnikiem (czynnym podatnikiem VAT) i zastanawia się czy w jej przypadku ulgę odlicza się od kwoty netto (bez podatku VAT) czy brutto z załączonych faktur? Czy jest przepis nakazujący odliczanie kwoty netto lub kwoty brutto? »
Cesja wierzytelności i przejęcie długu w podatku dochodowym od osób prawnych
Aktualizacja: 12.10.2020
Cesja wierzytelności lub przejęcie długu są powszechnie stosowane w rozliczeniach pomiędzy spółkami. Umowa cesji, czyli przelewu wierzytelności zawierana jest między zbywcą wierzytelności – cedentem, a nabywcą wierzytelności - cesjonariuszem. W efekcie zmienia się osoba wierzyciela. Przejęcie długu nastąpić może poprzez umowę między wierzycielem a osobą trzecią – przejemcą długu, za zgodą dłużnika albo poprzez umowę między dłużnikiem a przejemcą długu, za zgodą wierzyciela. W efekcie zmienia się osoba dłużnika. »
Wynagrodzenia, podatki i składki ZUS - priorytetowe płatności firm
Aktualizacja: 24.02.2020
W pierwszej kolejności polskie firmy płacą wynagrodzenia pracowników, podatki do urzędu skarbowego i składki ZUS. Zdaniem przedsiębiorców należnościami (płatnościami), które można odsunąć w czasie i zapłacić w drugiej kolejności, są faktury wystawienie przez kluczowych kontrahentów. Taki obraz zachowań rodzimych firm przynosi najnowsze badanie „Priorytety płatności” przeprowadzone przez Keralla Research na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG. »
Umowa o współdziałanie - od 1 lipca 2020 r. duże firmy umówią się na kontrole z Szefem KAS
Aktualizacja: 24.02.2020
Wprowadzona została całkiem nowa forma współpracy z fiskusem, przeznaczona dla wybranej grupy podatników. Już od 1 lipca 2020 r. największe firmy działające w kraju będą mogły zawierać z Szefem KAS tzw. umowę o współdziałanie. Podpisanie umowy oznacza, że kontrole podatkowe będą się odbywały jedynie za zgodą Szefa KAS. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »