REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Transakcje łańcuchowe - rozliczenie VAT

Transakcje łańcuchowe, które polegają na dostawie tego samego towaru w ten sposób przez kilka podmiotów, mogą występować w różnych konfiguracjach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Z perspektywy rozliczeń VAT bardzo istotne jest odpowiednie rozpoznanie transakcji łańcuchowych, szczególnie z zaangażowaniem podmiotów zagranicznych.

Wpływy z podatku handlowego na dodatek dla niepełnosprawnych

Środki z podatku handlowego zostaną przeznaczone na dodatek dla dorosłych niepełnosprawnych - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. W dniu 16 maja br. Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą tego podatku.

Zasądzone koszty zastępstwa procesowego a VAT

Czy zasądzone przez sąd koszty zastępstwa procesowego są opodatkowane VAT? Pytanie wydaje się banalne, ale jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

Samochód na minuty w firmie - kłopot z rozliczaniem kosztów

Zamiast kupować samochody firmowe, często łatwiej i taniej jest je wypożyczyć. Ekonomia współdzielenia (sharing economy) sprawdza się w Polsce, ale brakuje jasności w przepisach. W związku z tym pojawiają się problemy dotyczące m.in. ustalania wysokości firmowych kosztów.

REKLAMA

Prezent komunijny jest darowizną i może podlegać opodatkowaniu

Z formalnego punktu widzenia prezent komunijny jest darowizną i w związku z tym może podlegać opodatkowaniu. Wysokość podatku jest zależna od rodzaju prezentu i stopnia pokrewieństwa z obdarowującym. Cenniejsze upominki warto zgłosić, zwłaszcza że obowiązek podatkowy od darowizn nigdy się nie przedawnia, co oznacza, że fiskus może się upomnieć o zaległy podatek w każdym momencie.

Czy zawsze faktura „na firmę” jest dobrym rozwiązaniem?

Liberalizacja przepisów prawa podatkowego oraz korzystna koniunktura gospodarcza sprzyjają rozrzutności polskich przedsiębiorców. Napędzany przez rynek konsumpcjonizm powoduje niejednokrotnie zacieranie się granicy pomiędzy firmowym a prywatnym wydatkiem. Fakturowanie „na firmę” staje się codziennością głównie z uwagi na brak świadomości podatników, którzy dokonując zakupów na dane firmowe, tracą przywileje przysługujące konsumentom oraz narażają się na ewentualne konsekwencje z tytułu ujęcia w kosztach prywatnych wydatków. Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Komisja Europejska przeanalizuje wyrok Sądu UE w sprawie podatku handlowego

Komisja Europejska zapowiada, że przeanalizuje wyrok Sądu Unii Europejskiej, w którym przegrała w sporze z Polską dotyczącym podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja rozważy także dalsze kroki.

9% stawka CIT - zasady stosowania

W 2019 r. z 15% do 9% została obniżona preferencyjna stawka CIT. Podatek według tej stawki płacą podatnicy, których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczą wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.

REKLAMA

Podatek od sprzedaży detalicznej - Polska wygrała spór z Komisją Europejską

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa.

Rodzaje pustych faktur i sankcje za ich wystawianie

Puste faktury to takie dokumenty, które zostały wprowadzone do obrotu wyłącznie w celu osiągnięcia bezprawnych korzyści fiskalnych. Ustawa o VAT sankcjonuje wprowadzenie pustej faktury do obrotu prawnego. Wystawienie takiej faktury może także skutkować odpowiedzialnością za przestępstwo skarbowe lub przestępstwo powszechne z Kodeksu karnego.

Po upływie terminu przedawnienia nie można dochodzić zapłaty podatku

Jak wynika z ogólnej zasady zawartej w Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zasada ta skutkuje tym, że po upływie terminu przedawnienia organ podatkowy nie może dochodzić zapłaty podatku.

Obowiązek podatkowy w VAT dla usług budowlanych – przełomowy wyrok TSUE

W dniu 2 maja 2019 r. TSUE wydał niezwykle istotny i długo wyczekiwany przez całą branżę budowlaną wyrok w sprawie C-224/18 (Budimex S.A. p-ko Ministrowi Finansów). Rozstrzygniecie dotyczy rozpoznawania momentu wykonania usług budowlanych i montażowych, który ma kluczowe znaczenie dla identyfikacji obowiązku podatkowego.

O przyszłości podatków w stolicy Wielkopolski – relacja z Forum Podatkowego

W jakim kierunku zmierzamy, jeżeli chodzi o zmiany w prawie podatkowym? Jak w związku z tym będzie wyglądał w najbliższych latach system podatkowy w Polsce? Jak będzie ewoluował, jakim zmianom będzie podlegał zawód doradcy podatkowego, biegłego rewidenta i księgowego? O tym m.in. dyskutowano na dwudniowym Forum Podatkowym w Poznaniu - pierwszym tego typu wydarzeniu w Polsce.

Numer EORI dla spółki w Anglii – jak go uzyskać i komu jest potrzebny?

Jak będzie wyglądała polityka celna po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię? Choć szczegóły wciąż nie są znane, to już w ubiegłym roku brytyjscy przedsiębiorcy zostali poinformowani o konieczności rejestracji EORI. Co oznacza ten numer i dlaczego jest tak ważny?

Przewóz towarów wrażliwych – kary za niedopełnienie obowiązków

Od kwietnia ubiegłego roku przewoźnicy zostali obciążeni nowym obowiązkiem – zgłoszenia oraz aktualizacji informacji o przewożonych towarach w systemie SENT, czyli elektronicznym rejestrze zgłoszeń stworzonym specjalnie na potrzeby realizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązków i jak można ich uniknąć?

Dobre praktyki podatkowe - Polska a Wielka Brytania

Na podstawie wymiany dobrych praktyk z ekspertami z Wielkiej Brytanii oraz szerokiej praktyki biznesowej i podatkowej firm członkowskich, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa zebrała najważniejsze rekomendacje w zakresie systemu podatkowego i interakcji organów podatkowych z podatnikami.

Jedna elektroniczna baza podatników VAT

Powstanie jedna elektroniczna baza podatników VAT, która pozwoli przedsiębiorcom na weryfikację swoich kontrahentów - takie rozwiązanie zawiera nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Większość przepisów tej ustawy ma wejść w życie 1 września 2019 r.

Podatek u źródła (WHT) a wypłaty dywidend

Przy wypłatach dywidend przez polskie spółki na rzecz zagranicznych udziałowców pojawiają się problemy, wynikające z budzących liczne wątpliwości regulacji dotyczących podatku u źródła. Obecny rok przynosi kolejne zmiany w przepisach dotyczących tego mechanizmu, a wraz z nimi kolejne problemy dla podatników. Dotkną one przede wszystkim tych podatników, którzy dokonują wypłat objętych WHT w wysokości przewyższającej 2 miliony złotych rocznie.

Wynagrodzenie pracowników w KPiR

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę i zatrudniający pracowników są zobowiązani do wypłacania im odpowiedniego wynagrodzenia wynikającego z ich stanowiska pracy i zawartej z nimi umowy. Na podstawie umowy o pracę, ewidencjonują ich wynagrodzenia na liście płac, a następnie księgują je, na przykład w formie uproszczonej księgowości w KPiR.

Deklaracja VAT, plik JPK_VAT a JPK_VDEK

W najbliższym czasie pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie ułatwienie systemu podatkowego działającego w Polsce. Ma zostać wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, tj. JPK_VDEK. Jest to zmiana pożądana przez przedsiębiorców działających w Polsce, z tego względu, że będą oni mieli mniejszą ilość obowiązków na rzecz fiskusa. JPK_VDEK zajmie miejsce aktualnie generowanego pliku JPK_VAT, a także deklaracji VAT.

Materiały i surowce jako koszt kwalifikowany ulgi B+R

Wydatki poniesione na zakup materiałów i surowców oraz ich następne wykorzystanie do działalności badawczo-rozwojowej (B+R), jak podkreśla ekspert Grant Thornton, muszą stanowić koszt uzyskania przychodu oraz muszą zostać odpowiednio udokumentowane, aby w jasny sposób przedstawić faktycznie poniesiony koszt na materiały do prac związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin (podatku miedziowego) o 15 proc. - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy przyjęty przez Sejm kwietniu br. Zmiany miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku.

Wydatki na spotkania integracyjne doradców podatkowych nie są kosztem

Kosztów uzyskania przychodów nie będą stanowić wydatki związane z udziałem w spotkaniach integracyjnych doradców podatkowych, jak i prawników (radców prawnych i adwokatów), w czasie których odbywać się będą, np. wspólne zwiedzanie określonego obiektu, czy miejscowości, zajęcia sportowe, wspólne posiłki, gry i konkursy, aukcje charytatywne, gry miejskie, zawody sportowe, wspólne dyskusje.

Podwyżka kosztów uzyskania przychodu jeszcze w 2019 r.

Planowana podwyżka kosztów uzyskania przychodu dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Dla podatnika oznacza to, w zależności od wariantu, zysk od 60 do 120 zł.

Podatek cyfrowy może odstraszyć zagranicznych inwestorów

Wprowadzenie podatku cyfrowego może być jednym z czynników, który może ograniczyć napływ bezpośrednich inwestycji do Polski - ocenił Kevin Hasset, szef Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta USA. Przepisy zakładające opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi na terytorium Polski miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Pobór podatku u źródła - co zmieniło się od 2019 r.?

Od początku 2019 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania. Dotychczas polscy przedsiębiorcy mogli uwzględniać ulgi już w momencie wpłacania należności do urzędu skarbowego. Czy zmieniło się to w 2019 r.?

Zakres odliczenia VAT w przypadku konsorcjum

Podatnik nie ma prawa do odliczenia pełnej kwoty VAT przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych zarówno na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej, jak i na potrzeby czynności wykonywanych w ramach konsorcjum, które nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

Jakie są szanse na obniżkę stawek VAT w 2022 r.

Zdaniem ekonomistów założona w Aktualizacji Programu Konwergencji perspektywa obniżki stawek VAT w 2022 r. do 22 proc. i 7 proc. jest odległa. Podkreślają, że po drodze wiele może się wydarzyć w polskiej, jak i światowej gospodarce, dlatego ten scenariusz może się zmienić.

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

Przepaść dzieląca Polskę i Wielką Brytanię w kontekście wysokości kwoty wolnej od podatku powiększa się jeszcze bardziej. Od kwietnia br. Wielka Brytania podnosi kwotę wolną od podatku do 12500 funtów (w przeliczeniu na złotówki około 62 tys.). W Polsce możemy liczyć efektywnie jedynie na 3091 złotych kwoty wolnej od podatku.

Eksport towarów – dokumenty uprawniające do zerowej stawki VAT

Co do zasady eksport towarów opodatkowany jest zerową stawką VAT. Dotyczy to zarówno eksportu bezpośredniego, jak i eksportu pośredniego. Przy czym warunkiem pozwalającym na zastosowania zerowej stawki VAT jest posiadanie odpowiednich dokumentów.

Kasy fiskalne on-line – zasady prowadzenia ewidencji

Rewolucja w systemie kas fiskalnych stała się rzeczywistością. Już od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować nowe kasy fiskalne, tzw. kasy on-line, które z czasem staną się obowiązkowe dla wszystkich podatników. W jaki sposób prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kas on-line, a także jakie są warunki i sposób używania tych kas?

Podatek od niektórych instytucji finansowych - nowy wzór deklaracji FIN-1 od sierpnia 2019 r.

Deklaracja w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych FIN-1 zostanie dostosowana do zmian, które wprowadza ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Nowy wzór deklaracji będzie miał zastosowanie począwszy od rozliczenia za lipiec 2019 r., a zatem pierwsza deklaracja podatkowa według nowego wzoru powinna zostać złożona do 25 sierpnia 2019 r.

Podatnicy mogą już stosować kasy fiskalne on-line

Od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line, weszła bowiem w życie stosowna nowelizacja ustawy o VAT. Natomiast od 1 września 2019 r. nie będzie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu, a od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będą musiały stosować niektóre branże.

Ulga termomodernizacyjna 2019 - komu przysługuje, na czym polega

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako „ustawa nowelizująca”) wprowadzająca ulgę termomodernizacyjną została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 30 listopada 2018 r., a przepisy w niej zawarte weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Od tej daty w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.  z2018r.  poz.1509, z późn. zm. – dalej jako „PodDochFizU”) dodano art. 26 h, który kompleksowo reguluje ulgę termomodernizacyjną.

Sankcje za nieprawidłowe informacje w oświadczeniach o podatku u źródła (WHT)

Jaka jest odpowiedzialność karna skarbowa za podanie lub zatajanie prawdy w oświadczeniach związanych z nowymi zasadami poboru podatku u źródła (WHT)?

Podatek u źródła - należyta staranność przy weryfikacji zagranicznych kontrahentów

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że powinien, oprócz pozyskania od kontrahenta certyfikatu rezydencji, wprowadzić w swojej firmie zmiany organizacyjne, które pozwolą na prawidłowe i skuteczne wywiązanie się z obowiązku dochowania należytej staranności przy weryfikacji zagranicznego kontrahenta. Czym jest owa należyta staranność?

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego powinno trafić do pełnomocnika podatnika

Czy dla skutecznego przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego powinno zostać doręczone podatnikowi, czy jego pełnomocnikowi? Odpowiedź na to pytanie daje uchwała NSA z 18 marca br.

Sprawdź swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT

Z końcem kwietnia upływa termin na rozliczenie się z podatku za 2018 r. Warto sprawdzić swój PIT-37 lub PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Nawet jeżeli zeznanie wypełniła fiskus, warto do niego zajrzeć, choćby po to, żeby upewnić się, jaka jest kwota do ewentualnej dopłaty.

Skarga pauliańska z zawieszeniem biegu terminu przedawnienia poboru podatku

Wniesienie skargi pauliańskiej będzie powodowało zawieszenie lub wręcz przerwanie biegu terminu przedawnienia poboru podatku. Na takie rozwiązanie zgodził się Stały Komitet Rady Ministrów. Eksperci obawiają się, że skarbówka będzie nadużywać tej możliwości.

Wydatek na rzeczy osobiste przedsiębiorcy nie jest kosztem

Obuwie oraz inne elementy garderoby, niebędące elementem stroju urzędowego, są ze swej natury rzeczami osobistymi, których zakup nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Niezależnie od tego czy i w jakim stopniu rzeczy te są używane w trakcie wykonywanej działalności gospodarczej.

Wykonanie decyzji administracyjnej

Wykonanie decyzji administracyjnej należy rozumieć szeroko – nie tylko jako czynności podejmowane w celu uzyskania stanu o charakterze przymusowym, określonego w orzeczeniu, ale również o charakterze dobrowolnym. To rezultat wydanego przez organ administracji rozstrzygnięcia. Podatnikowi może przynieść korzyść lub wyegzekwować od niego określony obowiązek.

Prof. Nykiel: Karta Praw Podatnika wzmocni ochronę praw podatników

Podatnicy będą mogli powoływać się na przepisy ustawy Karta Praw Podatnika w konkretnych sytuacjach. O celach i potrzebie wprowadzenia do polskiego systemu prawa podatkowego Karty Praw Podatnika oraz korzyściach dla podatników z tym związanych rozmawiamy z prof. dr. hab. Włodzimierzem Nykielem.

Obniżenie stawek podatku VAT od 2022 r.

W najbliższych latach dług publiczny ma ulegać stopniowemu obniżaniu. Przewidywane jest obniżenie relacji długu publicznego netto do PKB poniżej 43 proc. w 2020 r., co pociągnie za sobą automatyczne obniżenie stawek podatku VAT od 2022 r. (z 23 proc. na 22 proc. i z 8 proc. na 7 proc.).

Zmiana proporcji udziału w zysku spółki a rozliczenie roczne PIT

Przez część roku podatkowego wspólnik spółki odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy według proporcji pierwotnej, zaś po zakończeniu roku jego udział w zysku wzrośnie i będzie odnoszony do zakończonego już roku obrotowego. Czy taki wspólnik powinien zwiększyć podatek do zapłaty w zeznaniu rocznym PIT?

Zmiany w akcyzie na alkohol, wyroby tytoniowe i wyroby nowatorskie od 2020 r.

Przewidziana jest indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Jak informuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK), zmiany w akcyzie na alkohol da w 2020 r. budżetowi 353 mln zł, na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i tzw. wyroby nowatorskie - 579 mln zł.

Trzy zmiany w PIT planowane na 2019/2020

Według zapowiedzi rządzących w 2019 i 2020 roku miałyby wejść w życie znaczące zmiany w PIT. Dotyczą one obniżenia pierwszego progu podatkowego do 17%, zerowego PIT dla osób do 26 roku życia oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. Projekt ustawy zmieniającej ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni trafić do konsultacji.

Czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT

Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, z której wynika, że komornicy sądowi nie są uznawani za podatników VAT. Co oznacza, że wykonywane przez nich czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Prawo do zwolnienia podatkowego przysługuje także spadkobiercy

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Dotyczy to również prawa do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości.

Wynagrodzenie za okres urlopu jako koszt kwalifikowany ulgi B+R

Za koszt kwalifikowany w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R) należy uznać także wynagrodzenie pracownika za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym, choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Opodatkowanie firm cyfrowych od 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy, zakładające opodatkowanie przychodu przedsiębiorstw cyfrowych świadczących usługi na terytorium Polski. Dochody budżetu z tego tytułu mogą wynieść w 2020 r. ok. 217,5 mln zł - szacuje resort finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) będącej częścią opublikowanego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022.

REKLAMA