REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Delegowanie pracowników za granicę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak od 1 stycznia 2015 r. zgłaszać członków rad nadzorczych do ZUS

Od 1 stycznia 2015 r. bez względu na miejsca zamieszkania, inny tytuł do ubezpieczeń czy bycie emerytem lub rencistą przychody z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej są oskładkowane. Obowiązek odprowadzania składek od przychodów członków rad nadzorczych wprowadziła nowelizacja ustaw o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnej.

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące

Resort pracy w projekcie zmian Kodeksu pracy proponuje, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 33 miesiące - po którym terminowe umowy o pracę przekształcałyby się w stałe. Zdaniem pracodawców jest to dobre rozwiązanie, przy czym według nich w projekcie brakuje propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.

W których grupach zawodowych najtrudniej znaleźć pracownika?

Dobrze wykwalifikowany pracownik jest na wagę złota. W których zawodach najtrudniej takiego pracownika znaleźć? Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej - w grupie zawodowej robotników obróbki metali oraz mechaników maszyn i urządzeń.

Jak pozyskać wartościowych pracowników stosując content marketing

Obecnie pracownicy mogą wybierać, często spośród kilku, a nawet kilkunastu podobnych ofert pracy. W związku z tym tradycyjne ogłoszenie o pracę często to za mało, żeby pozyskać wartościowego pracownika, szczególnie o bardzo konkretnych kwalifikacjach. Co zatem zrobić, aby pokazać się z najlepszej strony i przyciągnąć zainteresowanie wartościowych kandydatów?

REKLAMA

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej od 1 stycznia 2015 r.

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązek rejestrowania sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu obejmie m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych czy osoby prowadzące stacje diagnostyczne. Wiceszef resortu Janusz Cichoń zaznaczył, że podatnicy będą mieli czas na dostosowanie się do zmian.

Czy warto wpisywać w CV zainteresowania?

Zainteresowania, hobby, pomysły na życie są elementami, które nas wyróżniają. Dużo mówią o osobowości, temperamencie, a nawet o organizacji czasu i właściwym zarządzaniu sobą. Wpisane w CV mogą stanowić kartę przetargową w staraniu się o pracę, ale także zniweczyć wszelkie starania, jakie dotychczas poczyniliśmy.

Nauka języków skandynawskich a perspektywy zawodowe

Jest coraz więcej powodów, dla których warto uczyć się języków skandynawskich. Przede wszystkim języki skandynawskie coraz częściej określane są mianem przyszłościowych. Ich znajomość nie tylko pozwala na zrozumienie kultury najszczęśliwszych ludzi na świecie, lecz także może być ciekawym i atrakcyjnym punktem w CV, a zatem pomóc zdobyć opłacalną pracę w firmie związanej z państwami skandynawskimi.

Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko

Mimo uwzględnienia powództwa pracownika w zakresie przywrócenia go do pracy powrót podwładnego na wcześniej zajmowane stanowisko nie musi być jednoznaczny. Pracownik zobowiązany jest bowiem dopełnić formalności, bez których wyrok nie będzie mógł zostać zrealizowany.

REKLAMA

Składki ZUS od umów zleceń i dochodów członków rad nadzorczych 2015/2016

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych obowiązywać będzie już od stycznia 2015 r.

Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.

PIT od samochodów służbowych w 2015 roku

W Sejmie odbyło się 21 października 2014 r. drugie czytanie ustawy, wprowadzającą zryczałtowany podatek od prywatnego użytku służbowych aut. Po uchwaleniu nowych przepisów konieczne będzie jednak jeszcze zdefiniowanie, czy za prywatny użytek można uznać dojazd pracownika służbowym autem do miejsca pracy. Interpretacje podatkowe w tej sprawie są rozbieżne.

Dodatkowy dzień wolny dla pracowników za sobotę 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Wynagrodzenie za pracę w soboty i święta - nowelizacja kodeksu pracy

Projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest propracowniczy, likwiduje lukę w polskim prawie - przekonywali w poniedziałek politycy Platformy. Odpierali zarzuty, jakoby zmiany miały zmierzać do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni. W najbliższym czasie rząd przedstawi swoje stanowisko odnośnie tego projektu.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych od 2015 r.

Od 2015 roku tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie L4 zastąpią zwolnienia wystawiane w formie elektronicznej. Przy czym obok elektronicznych zwolnień, nadal (przez kolejne trzy lata) będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Mobilność pracowników

Mobilność na rynku pracy jest nieunikniona i nie pozostaje nic innego, jak się z nią pogodzić. Czasem poddajemy się jej chętniej, a czasem przychodzi nam to z dużym trudem. Szczególnie mocno wzbraniamy się przed migracją wewnętrzną.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Czwarta transza deregulacji od 2015 roku

Czwarta ustawa deregulacyjna, która ma usunąć szereg utrudnień w działalności gospodarczej, jest bliska przyjęcia przez Sejm. “Ustawa może zostać przyjęta jeszcze w październiku, a wejść w życie z początkiem 2015 r.” - uważa poseł sprawozdawca Maria Janyska z PO.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Czas pracy rejestrowany wirtualnie

Do niedawna rynek czytników RCP obfitował wyłącznie w bardzo kosztowe rozwiązania. Ten stan rzeczy powoli ulega zmianie. Daje się zaobserwować również zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Korzyści płynących z zastosowań tego typu urządzeń jest wiele, a firma, nawet pomimo wydatków na infrastrukturę, paradoksalnie może zaoszczędzić.

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy.

Wynagrodzenia dyrektorów

12 800 PLN brutto miesięcznie – tyle zarabiała połowa dyrektorów w 2013 roku. Jest to wynagrodzenie dwukrotnie wyższe od przeciętnych zarobków kierowników, trzykrotnie wyższe od płac specjalistów i niemal pięciokrotnie wyższe od wynagrodzeń pracowników szeregowych.

Jakie były wynagrodzenia w dawnej Polsce

Robotnik budowlany pracujący w Warszawie w XVI wieku mógł ze swojej pensji samodzielnie utrzymać trzyosobową rodzinę. Dziś przeciętne wynagrodzenie takiego pracownika wystarcza na pokrycie zaledwie 80 procent minimum socjalnego dla dwojga rodziców z jednym dzieckiem. Okazuje się również, że emigracja zarobkowa od wieków jest dla Polaków atrakcyjna. Już czterysta lat temu rzemieślnik na budowie w Londynie zarabiał o 82% więcej niż w Warszawie.

Wstępne badania lekarskie – zmiany w kodeksie pracy od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie, jeżeli osoba ta przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy. Warunkiem jest jednak, by na poprzednim stanowisku pracy występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.

Opodatkowanie świadczeń pracowniczych – uzasadnienie wyroku TK

8 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących nieodpłatnych świadczeń zapewnianych przez pracodawców swoim pracownikom. Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z ogłoszonego uzasadnienia Trybunału, które mogą być pomocne dla pracodawców w wypełnianiu ich obowiązków jako płatników.

PIT od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników

Przychodem nie będzie uczestnictwo w imprezach i spotkaniach świątecznych, spotkaniach integracyjnych, wycieczkach i szkoleniach, lecz będą nim indywidualnie oznaczone świadczenie skierowane do oznaczonej konkretnie osoby.

Dofinansowanie z zfśs do podręczników i przyborów szkolnych

Pracodawcy z reguły dofinansowują z zfśs wakacyjny wypoczynek dzieci swoich pracowników. Jednak z funduszu socjalnego można też finansować np. zakup podręczników i przyborów szkolnych. Wszystkie te formy wsparcia nie wymagają naliczenia składek ZUS ale z PIT jest w pełni zwolnione tylko dofinansowanie kolonii dla dzieci pracowników.

Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop

Pracodawca ma prawo przerwać pracownikowi urlop wypoczynkowy, ale jedynie w określonych przypadkach. W momencie, gdy zatrudniony przed wyjazdem na wakacje nie podał numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji.

O czym musisz wiedzieć podpisując pierwszą umowę o pracę?

Jesteś młodym pracownikiem, który po raz pierwszy wkracza na rynek pracy? Nie wiesz jakie masz prawa i obowiązki związane z nawiązaniem stosunku pracy? O czym powinieneś pamiętać przy podpisaniu umowy o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy

Rozmowa kwalifikacyjna to sztuka komunikacji, nie tylko słownej, ale - przede wszystkim - niewerbalnej. Cenną wiedzą może okazać się umiejętność odczytywania podstawowych emocji w ludzkiej mimice. W ten sposób możesz łatwo dowiedzieć się, co druga osoba naprawdę o Tobie myśli.

Rozliczenie delegacji pracownika – przekroczenie limitów

Podróże służbowe są chlebem powszednim zakładów pracy. Ustawodawca dość szczegółowo wyznacza zasady rozliczania delegacji pracowników, o czym świadczą chociażby tzw. limity. Jednak co w przypadku, gdy ww. limity zostaną przekroczone? Jak rozliczyć delegację pracownika, który poniósł wyższe koszty w związku z podróżą służbową?

Inwentaryzacja a odpowiedzialność materialna pracowników

Inwentaryzacja jest istotną czynnością w obszarze odpowiedzialności pracownika za powierzone mienie. Pozwala ustalić rzeczywiste niedobory i daje możliwość egzekwowania ich od pracowników.

Zwrot wydatków na okulary korekcyjne bez PIT

W przypadku zwrotu pracownikowi pieniędzy za zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych pracodawca nie potrąci składek ZUS oraz nie zapłaci zaliczki na PIT. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie szkieł zaleconych przez lekarza medycyny pracy po przeprowadzonych badaniach.

Nie wszystkie odszkodowania pracownicze bez PIT

Niektóre odszkodowania otrzymane przez pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym, a część z nich korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. PIT zapłacić trzeba będzie np. od otrzymanego od byłego pracodawcy odszkodowania ustalonego polubownie, podatku unikniemy za to od kwoty odszkodowania przyznanego przez sąd.

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca września. Roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od roku, w którym urlop był już zaległy.

Wyrok TK dotyczący opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń

W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 7/13) dotyczący zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

Firma jako współczesne pole walki

Lider nie ingeruje w to, jak pracownik ma realizować swoje zadania, ale wtedy, kiedy sytuacja staje się kryzysowa, a pracownicy nie radzą sobie ze stresem i zagrożeniami – tłumaczy gen. Roman Polko, dwukrotny dowódca elitarnej jednostki specjalnej GROM.

Niższa produktywność pracowników w wyniku natłoku informacji

Pracownicy przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji są mniej produktywni - tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Trendy HR 2014 – jak przyciągnąć i utrzymać pracowników w XXI wieku ”.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do corocznej, płatnej przerwy w świadczeniu pracy. Urlop służy przede wszystkim regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu, aczkolwiek w niektórych sytuacjach prawo zezwala na odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zniwelowania negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeżeli więc temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych przypadkach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, a jeśli dojdzie do sporów na tym tle, sprawę rozstrzygnie sąd pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu.

Jak zatrudniać pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której pomiędzy pracownikiem a pracodawcą korzystającym z jego pracy nie nawiązuje się stosunek pracy. Pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, podczas gdy zadaniem klienta agencji, nazywanego pracodawcą użytkownikiem, jest bieżące kierowanie pracą zatrudnionej osoby.

Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej

Pracownicy sfery budżetowej mają bezpośredni obowiązek aktywnej analizy otrzymanych poleceń i zgłaszania zastrzeżeń bądź odmowy wykonania polecenia służbowego, gdy budzą one podejrzenia lub są niezgodne z prawem, pomyłkowe albo sprzeczne z interesem społecznym. W artykule szczegółowo omówiono wszystkie te przypadki.

O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto pamiętać o regułach dotyczących zakresu pytań jakie może zadać przyszły pracodawca. Zakres tych pytań jest ograniczony. O co może pytać rekrutująca osoba, a co nie powinno ją obchodzić?

Sprzedaż na rzecz pracowników – czy rejestrować na kasie fiskalnej?

Wielu pracodawców sprzedaje pracownikom towary, takie jak stare komputery czy telefony wymieniane w firmie na nowsze modele. Nierzadko także przedsiębiorcy świadczą na rzecz pracowników usługi, przykładowo udostępniając podwładnym karty benefit. Czy w takich przypadkach istnieje obowiązek ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy fiskalnej?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest najpopularniejszym sposobem zakończenia stosunku pracy. Możliwość taka odnosi się przede wszystkim do umów zawartych na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Umowa zlecenia a umowa agencyjna

Jednymi z najczęściej stosowanych umów w obrocie gospodarczym są umowa zlecenia oraz umowa agencyjna. Obie z umów należą do umów cywilnoprawnych i mogą dotyczyć świadczenia usług. Zarówno umowa agencyjna, jak i umowa zlecenia, w odróżnieniu od umowy o pracę, charakteryzują się brakiem podporządkowania zleceniodawcy i wykonywania pracy pod jego kierownictwem.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Letnia pora roku i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28oC. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25oC.

Zezwolenie dla cudzoziemca na pobyt czasowy i pracę

Z początkiem maja 2014 roku weszła w życie ustawa o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 roku poz. 1650), zastępując ustawę z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2011 roku nr 264, poz. 1573, ze zm.). Jedną z nowości jest wprowadzenie instytucji „zezwolenia na pobyt czasowy i pracę” (art. 114 ustawy o cudzoziemcach).

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r. wyniesie 1750 zł

Rząd zdecydował o podniesieniu najniższego wynagrodzenia. W 2015 r. płaca minimalna wyniesie 1750 złotych, co oznacza podwyżkę o 70 zł.

Kiedy ubezpieczenie OC pracownika nie jest jego przychodem

Ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej będzie nieograniczony krąg osób. Tym samym (…) nie będzie możliwym zidentyfikowanie kręgu osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi natomiast okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.

REKLAMA