REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Koszty podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie wierzytelności przez podatników w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT.

Wydatki z tytułu solidarnej odpowiedzialności za wynagrodzenie podwykonawców mogą być kosztem podatkowym

Spółka, która wypłaciła podwykonawcom wynagrodzenie w ramach odpowiedzialności solidarnej z generalnym wykonawcą, w sytuacji jego niewypłacalności, może je zaliczyć poniesione na ten cel wydatki do kosztów podatkowych.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego skierowany został na komitet Rady Ministrów. Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Czynsz za najem mieszkania może być kosztem uzyskania przychodów

Przedsiębiorca, który wynajmie mieszkanie w pobliżu miejsca wykonywania działalności, może wydatki na ten cel zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Oczywiście pod warunkiem, że miejsce pracy znajduje się daleko od miejsca jego zamieszkania.

REKLAMA

Zmiana warunków zatrudnienia

Pracodawca chce dokonać zmian w warunkach zatrudnienia pracownika. Co na to prawo? Czy pracodawca może zmieniać warunki zatrudnienia bez zgody pracownika?

Wydatki na imprezę integracyjną w kosztach uzyskania przychodu

Firmy często organizują różnego rodzaju imprezy integracyjne, niektóre z udziałem rodzin zatrudnionych. I zwykle stają później przed problemem, jak rozliczyć wydatki związane z organizacją integracji. Kiedy impreza integracyjna może być kosztem przedsiębiorcy?

Przyjazny PIT - dobre rozwiązania z innych krajów UE

Prawie wszystkie kraje Unii Europejskie stosują ulgi prorodzinne, głównie ulgę na dzieci, a czasami także wspólne rozliczenie z małżonkiem. Jednak jedno z najciekawszych rozwiązań, które łączy obie te ulgi, funkcjonuje we Francji. Dochód jest tam bowiem dzielony nie przez 2, ale przez liczbę uwzględniającą również dzieci będące na utrzymaniu rodziców.

IFK poleca: Zmiany w umowach terminowych idą w złym kierunku

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący umów terminowych powinien w większym stopniu uwzględniać specyfikę polskiego rynku pracy. Zbytnie usztywnienie zasad dotyczących stosowania umów na czas określony może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Zamiast przyczynić się do szerszego stosowania umów bezterminowych może doprowadzić do wzrostu zatrudnienia pozapracowniczego - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA

IFK poleca: 24 maja wolny w handlu

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy w święta. Dotyczy to tylko świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy. Praca w handlu jest zabroniona również w święta, które przypadają w niedzielę, tak jak w przypadku pierwszego dnia Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę.

IFK poleca: Cudzoziemcy mogą pracować bez zezwolenia

Od 1 maja 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające katalog przypadków, w których możliwe jest wykonywanie przez cudzoziemca pracy na terenie RP bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę przez studentów studiów stacjonarnych.

Zasady rozwiązywania umów o pracę

Umowa o pracę jest formalnym wyrazem stosunku prawnego, jaki łączy pracownika z pracodawcą. Co do zasady, umowę o pracę może wypowiedzieć każda ze stron. Pracodawca i pracownik mogą również wspólnie postanowić o terminie rozwiązania umowy o pracę. Co trzeba zrobić, aby skutecznie rozwiązać tę więź prawną? O czym należy pamiętać oraz na co zwrócić uwagę?

Udział pracowników w programie rabatowym organizowanym przez pracodawcę - skutki w PIT

Po stronie pracowników spółki oraz innych osób nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Korzystanie na jednakowych warunkach z programu lojalnościowego przez pracowników spółki i inne osoby niebędące pracownikami będzie neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników.

IFK poleca: Skierowanie na badania na nowym wzorze

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Pracodawcy muszą także stosować nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Obecnie pracodawca ma obowiązek wydania dwóch egzemplarzy skierowania na badania. Jeden egzemplarz jest przeznaczony dla lekarza, drugi dla pracownika.

IFK poleca: Dokumentacja pracownicza - firmy chcą elektronizacji

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej, a w konsekwencji ograniczyć koszty z tym związane. Pracodawcy RP popierają cel tego projektu. Obawiają się jednak, że zaproponowane przepisy nie doprowadzą do zamierzonych skutków. Wynika to przede wszystkim z tego, iż pomijają one podstawowy postulat pracodawców, zakładający możliwość prowadzenia dokumentacji oraz jej archiwizowania również w formie elektronicznej.

Przedsiębiorcy poszukują osób ze znajomością języków skandynawskich

Z uwagi na zwiększające się kontakty biznesowe polskich przedsiębiorstw z krajami skandynawskimi rośnie także zapotrzebowanie na osoby znające język szwedzki, duński czy norweski.

Wydatki na podatki jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki przedsiębiorcy i koszty uzyskania przychodów w firmie nie zawsze stanowią synonimy. Aby poniesiony wydatek mógł zostać zakwalifikowany jako koszt, powinien spełniać określone w przepisach warunki. Te zasady są istotne nie tylko w przypadku zakupu np. towaru handlowego czy paliwa do firmowego samochodu – będą one miały zastosowanie także dla zobowiązań podatkowych. A to oznacza, że niektóre podatki mogą stać się firmowym kosztem.

IFK poleca: Pamiętaj o I racie odpisu na ZFŚS

Do końca maja 2015 r. pracodawcy obowiązkowo tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinni przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Za nieterminowe wykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny.

IFK poleca: Nieodpłatny dowóz pracowników do firmy a VAT

Bezpłatny dowóz pracowników nie podlega VAT, gdy ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli takie działanie ma zaspokoić cele osobiste pracowników, podlega opodatkowaniu. W praktyce pracodawcy mają często problem z ustaleniem, kiedy zachodzi dany przypadek.

Małżonek w firmie - podatki i składki ZUS

Prowadzący działalność gospodarczą na początku funkcjonowania zatrudniają czasem do pomocy w firmie kogoś z rodziny z myślą, że zaoszczędzą i jednocześnie wyeliminują ryzyko związane ze współpracą z obcym człowiekiem. Aby poprawnie rozliczyć wynagrodzenie rodziny w kosztach lub odprowadzić za nią składki ZUS, ważne będą kwestie pokrewieństwa, wspólnego mieszkania czy rodzaj zawieranej umowy.

Zamknięcie opcji walutowej ze stratą a koszty uzyskania przychodu

Wydatek poniesiony przez spółkę, wynikający z rozliczenia pochodnego instrumentu finansowego w postaci wypłaty premii odkupu przedmiotowej opcji, spełniał warunek zaliczenia do kosztów na gruncie ustawy o CIT.

Strata z powodu cyberprzestępstwa a koszty uzyskania przychodu

Straty spowodowane przestępstwem, także cyberprzestępstwem (np. włamaniem hakerskim) mogą być zaliczone do kosztów podatkowych jednak po spełnieniu szeregu warunków. Jednym z nich jest uprawdopodobnienie szkody przez właściwe organy ścigania, co (zdaniem organów podatkowych) jest możliwe dopiero po zakończeniu postępowania (w przypadku niewykrycia sprawcy, dokumentem tym będzie postanowienie o umorzeniu śledztwa).

Licznik rynku infoPraca - więcej ofert pracy w I kwartale 2015

Pierwsze trzy miesiące 2015 roku były wyraźnie lepsze dla szukających pracy, niż ostatni kwartał roku ubiegłego. Licznik rynku infoPraca pokazuje, że praktycznie wszystkie branże zanotowały większe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników.

Jak skutecznie zarządzać pracą mobilnych pracowników

Przedsiębiorstwa zagają się z rosnącą liczbą zadań realizowanych przez swoich pracowników w terenie, szukając jednocześnie sposobów na optymalizację kosztów związanych z koordynacją oraz kontrolą pracy wykonywanej przez zdalnych pracowników. Czy wykorzystanie nowoczesnych aplikacji do zarządzania pracownikami mobilnymi może przynosić realne oszczędności czasowo-ekonomiczne?

IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.

W maju 2015 r. występują trzy święta: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji) oraz 24 maja (Zielone Świątki). Jednak na wymiar czasu pracy pracowników wpływa tylko święto 1 maja, które przypada w piątek i obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święta 3 maja i 24 maja przypadają w niedziele i nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada ograniczenie czasu trwania umów terminowych maksymalnie do 33 miesięcy oraz zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony.

Kompetencje zawodowe Polaków oraz zmiany zachodzące na rynku pracy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim realizuje projekt systemowy Bilans Kapitału Ludzkiego, w ramach którego na skalę niespotykaną do tej pory prowadzone były badania kompetencji zawodowych Polaków oraz monitoring zmian zachodzących na rynku pracy. Pięć edycji, 350 tysięcy respondentów. To również największa baza wskaźników rynku pracy.

IFK poleca: Ułatwienia w przechowywaniu akt pracowników

Zespół ds. prawa pracy i układów zbiorowych zajął się projektem dotyczącym przechowywania dokumentacji pracowniczej. Został on przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Trwają właśnie konsultacje tego projektu.

Rozliczanie samochodów służbowych wykorzystywanych na cele prywatne

Od 1 stycznia 2015 roku, a więc niemal już cztery miesiące, obowiązują regulacje w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia z tytułu samochodów służbowych wykorzystywanych na cele prywatne. Bezpośrednim zamiarem ustawodawcy było ułatwienie procesu rozliczania tej formy nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników, choć w rzeczywistości – można by rzec – że celem było po prostu ujawnianie przychodów pracownika, a więc ich opodatkowanie.

Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie

Umożliwiamy pracownikowi odpłatne korzystanie z samochodu służbowego (o pojemności silnika 1398 cm3) do celów prywatnych. W związku z tym, co miesiąc, potrącamy mu z wynagrodzenia 300 zł. Czy w tej sytuacji powinniśmy doliczać pracownikowi przychód w wysokości 250 zł?

Czy wypożyczalnia samochodów musi doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych

Spółka z o.o. prowadzi wypożyczalnię samochodów. Czy udostępniając nieodpłatnie pracownikom samochody służbowe, stanowiące własność spółki, do wykorzystywania do celów prywatnych, spółka obowiązana jest doliczać przychód w wysokości 250 zł albo 400 zł? Czy też powinna rozpoznawać przychody z tego tytułu tak, jak to robiła do końca 2014 r.?

IFK poleca: Aktywny wzór skierowania na badania pracowników

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które określa nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich wystawianych pracownikom.

Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym przebieg zatrudnienia u danego pracodawcy. Co do zasady, wystawiane jest po rozwiązaniu stosunku pracy, a więc gdy zakończeniu ulega swoista prawna więź łączącego pracownika z pracodawcą. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że pracodawca jest zobowiązany wystawić ten dokument również po zakończeniu zatrudnienia terminowego. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Z przeprowadzonych badań wynika, że istnieje pewna prawidłowość pomiędzy ilością przepracowanych lat a wysokością wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem stażu pracy, jednak osoby, które pracują dłużej niż 16 lat zarabiają zazwyczaj mniej aniżeli pracownicy z przedziału stażowego 11-15 lat.

IFK poleca: Nowe okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej

Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Projektowane rozwiązania polegają na ograniczeniu zakresu i czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej przez pracodawców.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej [zmiana]

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został przekazany do konsultacji społecznych. Dokument przygotowali i uzgodnili przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy.

Składki ZUS od udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych

Obliczając składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, pracodawca powinien uwzględnić wartość świadczenia związanego z udostępnianiem pracownikowi samochodu służbowego dla celów prywatnych. Powinien tak czynić nawet jeżeli pracownik częściowo płaci za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Świadczenie takie jest bowiem przychodem i zwiększa podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych.

Lista płac – sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach

Żadne przepisy prawa nie nakazują wprost sporządzania listy płac w rozliczeniach między pracodawcą, pracownikiem a organami publicznymi (urząd skarbowy, ZUS). Jednak ze względu na konieczność prawidłowego ustalenia m.in. zobowiązań składkowo-podatkowych i kwoty do wypłaty, jak również ich weryfikacji przez upoważnione podmioty, tworzenie listy płac jest niezbędne.

Badania lekarskie pracowników – jak je przeprowadzać po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Po zmianach przepisów od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy mają aktualne badania profilaktyczne od dotychczasowego pracodawcy i podejmą u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Dotyczy to jednak podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy takich samych lub zbliżonych do wcześniejszych, w których była wykonywana praca.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie 36 miesięcy

Maksymalny czas trwania umów terminowych w jednej firmie nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy - wraz z 3-miesięcznym okresem próbnym. Takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, zaakceptowany przez rząd

IFK poleca: Badania wstępne na nowych zasadach

Po zmianach przepisów od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy mają aktualne badania profilaktyczne od dotychczasowego pracodawcy i podejmą u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Dotyczy to jednak podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy takich samych lub zbliżonych do wcześniejszych, w których była wykonywana praca.

Udział w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę – opodatkowanie PIT

W przypadku organizowania imprez integracyjnych, na które zostaną zaproszeni wszyscy pracownicy nie można mówić o przychodzie ze świadczenia nieodpłatnego. W takim przypadku nie dojdzie do osiągnięcia przez pracowników korzyści w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie można bowiem zakładać, że gdyby nie impreza organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Nowe wzory skierowania na badania lekarskie dla pracowników

1 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które określa nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich wystawianych pracownikom.

Awans w oczach pracowników

Prawie co piąty pracownik awansował w ciągu ostatniego roku – takie wnioski płyną z ankiety serwisu infoPraca. Dla ponad ¾ respondentów awans wiązał się z podwyżką.

Firmowe składki ubezpieczeniowe obniżą PIT od wynagrodzenia z umowy o pracę

Osoby łączące zatrudnienie na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej z prowadzeniem działalności gospodarczej mają możliwość znacząco obniżyć wartość zobowiązania względem fiskusa. W efekcie preferencyjnego odliczenia składek społecznych i zdrowotnych, osoby takie w rozliczeniu rocznym częściej niż inni podatnicy uzyskują znaczny zwrot nadpłaconego podatku.

Wydatki związane z uzyskaniem kredytu - kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że spółka ma prawo ujęcia w kosztach podatkowych wydatków związanych z uzyskaniem kredytu w celach inwestycyjnych w momencie poniesienia, jako tzw. koszt pośredni.

Wydatki na ubrania z logo i odzież specjalistyczną w kosztach

Nie wszystkie wydatki poniesione przez firmę na odzież i obuwie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. I to nawet jeśli przedsiębiorca będzie wykorzystywał zakupione ubrania tylko w swojej działalności. Kosztem firmy są wyłącznie wydatki na ubrania z nadrukowanym logo i odzież specjalistyczną.

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup odzieży?

Wydatki na zakup odzieży osobistej i obuwia, mogą stanowić koszt podatkowy, pod warunkiem że obiektywnie przyczyniają się do osiągnięcia przychodu lub do zachowania czy zabezpieczenia jego źródła.

Uproszczone przepisy o wstępnych badaniach lekarskich od 1 kwietnia 2015 r.

Nie wszyscy nowoprzyjmowani do pracy pracownicy będą musieli zostać skierowani na wstępne badania lekarskie. Jeżeli pracownik zostanie zatrudniony wciągu 30 dni od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia (rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy) i o ile warunki pracy będą analogiczne na obydwu stanowiskach, wystarczy, że przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wydane u poprzedniego pracodawcy. Taka zmiana zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Zapłata podwykonawcy to koszt uzyskania przychodu inwestora

Wydatki ponoszone przez inwestora na wynagrodzenie i odsetki za zwłokę należne dalszemu podwykonawcy, poniesione z tytułu odpowiedzialności solidarnej inwestora, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Wpływ znajomości języków obcych na wysokość wynagrodzenia

Jaka jest relacja pomiędzy znajomością języków obcych a wynagrodzeniem? Jaki poziom znajomości języków obcych pozwala na osiągnięcie znacząco wyższych zarobków?

REKLAMA