REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Przygotowując roczne zeznanie podatkowego za ubiegły rok warto sprawdzić czy przysługują nam ulgi podatkowe. W celu skorzystania z ulg w deklaracji PIT konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów określonych w ustawie o PIT. Jakie są ulgi podatkowe i kiedy można z nich skorzystać?

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie reorganizacji urzędów skarbowych. Zmieni się wewnętrzna obsługa urzędów dotycząca m.in. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, które będą realizowana na poziomie izb skarbowych. Zmiany mają związek z przygotowaniami do programu e-podatki, którego jednym z ważnych elementów jest uruchomienie w latach 2014/2015 portalu podatkowego.

Odtwarzanie muzyki w firmie. Co z prawami autorskimi?

Czy opłaty licencyjne z tytułu odtwarzania muzyki powinny być ponoszone przez przedsiębiorcę, czy też nie? Eksperci uważają, że każdy przypadek odtwarzania muzyki za pośrednictwem radia lub telewizji w firmie powinien być rozpatrywany oddzielnie.

Zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej - zmiany w kpc

Postanowienia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zapadłe w pierwszej i w drugiej instancji, mogą zostać zaskarżone w drodze zażalenia – tak wynika z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (kpc).

REKLAMA

Nowa umowa podatkowa z Malezją

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Malezją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowa wchodzi w życie z dniem 22 kwietnia 2014 r.

Zmiany w postępowaniu cywilnym dotyczące klauzuli wykonalności

Od 10 kwietnia 2014 r. obowiązywał będzie znowelizowany Kodeks postępowania cywilnego. Zmiany regulują kwestie wydawania postanowienia o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w tak zwanej formie uproszczonej.

Zeznania podatkowe PIT wypełni urząd skarbowy

W 2015 r. to urząd skarbowy wstępnie wypełnił za nas zeznanie podatkowe PIT – takie plany ma Ministerstwo Finansów. Podatnik, poprzez specjalne konto, będzie miał obowiązek jedynie potwierdzić prawidłowość dokonanego przez urząd rozliczenia.

Najważniejsze zmiany w prawie w marcu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących prawa pracy, przekazywania danych do NBP i odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców, które weszły w życie w marcu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Arbitraż jako alternatywna metoda rozstrzygania sporów

Europejskie Centrum Arbitrażu (ECA) zaprasza na Polskie Forum Arbitrażu, w dniach 10-11 kwietnia 2014 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się seminarium poświęcone arbitrażowi sportowemu, w drugim zaproszeni goście omówią zagadnienia związane z arbitrażem na trzech płaszczyznach: prawnej, społecznej oraz biznesowej.

Preferencje podatkowe w Polsce - raport MF

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad kolejną edycją raportu „Preferencje podatkowe w Polsce". Analizą zostały objęte preferencje funkcjonujące w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa (podatku VAT, podatku akcyzowym, podatkach dochodowych: PIT i CIT) oraz w podatkach lokalnych stanowiących dochody jednostek samorządów terytorialnych.

Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki. Jakie rozwiązania zaproponowano w projekcie?

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Rozporządzenia w sprawie rachunkowości SKOK-ów

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że określenie przez Ministra Finansów w rozporządzeniach dotyczących szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów) zasad dokonywania przez kasy odpisów aktualizujących wartość udzielonych pożyczek i kredytów nie wykracza poza zakres upoważnień zawartych w ustawie o rachunkowości i nie narusza konstytucyjnych zasad wydawania rozporządzeń.

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu

Rada Ministrów w dniu 18 marca przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra finansów. Jakie propozycje zawiera projekt?

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej?

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe rozwiązania mają poprawić efektywność systemu podatkowego i uprościć procedury. Jednak niektóre pomysły zawarte w projekcie wzbudzają silne kontrowersje.

Portal podatkowy Ministerstwa Finansów - od lipca 2014 r.

W lipcu 2014 r. zostanie uruchomiony specjalny portal podatkowy Ministerstwa Finansów, dzięki któremu podatnicy będą mogli kontaktować się z organami podatkowymi drogą elektroniczną, m.in. wnosić podania, składać deklaracje, doręczać pisma. Od 2015 r. na nowym portalu ma być dostępna usługa wstępnie wypełnionych rocznych deklaracji PIT.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Kontakty podatników z urzędami mają być prostsze, a administracja podatkowa tańsza - to główne cele nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, której założenia rozpatrzy rząd. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt jest tzw. trzecim projektem deregulacyjnym, który zakłada ułatwienie dostępu do 101 zawodów.

Grupowe interpretacje podatkowe

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa orz niektórych innych ustaw, przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów – ma zostać wprowadzona instytucja grupowej interpretacji podatkowej. Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Zakaz pracy w handlu w niedzielę

Zakaz pracy w placówkach handlowych miałby dotyczyć każdej niedzieli – tak zakłada obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił pod obrady Sejmu.

Zmiany w prawie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca

Zmiany w prawie dla firm będą wchodziły w życie jedynie dwa razy do roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca - taką uchwałę przyjęła Rada Ministrów. Nowe regulacje dotyczą jednak tylko projektów rządowych, nie odnoszą się więc do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich, czy aktów prawa miejscowego.

Zmiany w prawie podatkowym tylko dwa razy w roku

Rząd chce chronić przedsiębiorców przed zbyt częstymi zmianami w prawie. Zgodnie z nowymi propozycjami zmiany w prawie regulującym wykonywanie działalności gospodarczej (w tym w prawie podatkowym) będą wchodzić w życie dwa razy do roku: 1 stycznia i 1 czerwca.

Informatyzacja administracji publicznej - zmiany w 2014 roku

Elektroniczny obieg dokumentów będzie zrównany z papierowym. Urzędy zobowiązane będą do korespondowania z interesantem w formie elektronicznej gdy wyrazi on na to zgodę, bądź sam ją w tej formie zainicjuje. Dotyczyć to będzie także relacji z organami podatkowymi.

Wykonywanie pracy w niedziele i święta

Prezydent Bronisław Komorowski 10 lutego 2014 r. podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która rozszerza katalog prac dopuszczalny w niedziele i święta. Zdaniem pracodawców zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy.

Odliczenie podatku VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT

Do pewnego czasu, zdaniem wielu urzędów skarbowych, brak rejestracji do podatku VAT oznaczał brak możliwości odliczenia podatku od zakupów, które zostały poniesione przed rejestracją. Jednak prawo unijne mówi wprost, że jeśli podmiot zachowuje się jako podatnik, to oznacza to, że jest podatnikiem i nabywa przy tym zarówno prawa jak i obowiązki z tym związane.

Zmiana ustawy o usługach płatniczych

Celem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., jest uregulowanie podstawowych zasad funkcjonowania rynku krajowych transakcji płatniczych dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

Dlaczego nie ma marketingu bez tłumaczeń?

Wchodząc na zagraniczne rynki firma zwykle staje przed zadaniem przetłumaczenia dużej ilości materiałów firmowych, umów, tekstów reklamowych, etykiet, opisów towarów i innych niezbędnych do funkcjonowania firmy dokumentów. Ale inny rynek to także bardzo często zupełnie inny obszar językowy i kulturowy. Nie zawsze to, co dobrze brzmi w języku źródłowym, sprawdza się na nowym rynku.

Wynajem maszyn rolniczych przez rolnika - rozliczenie VAT

Wynajem maszyn rolniczych przez rolnika, prowadzącego gospodarstwo rolne może być traktowany na gruncie podatku od towarów i usług dwojako w zależności od statusu podatkowego rolnika. Jest to wynikiem tego, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) zawiera pewne szczególne rozwiązania dotyczące podatników, którzy prowadzą gospodarstwa rolne, leśne lub rybackie.

Samorząd doradców podatkowych wybrał nowe władze

Podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, w dniach 10-12 stycznia br., delegaci z 16 regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), uchwalili program działania Izby w latach 2014-2017, a także wybrali nowe organy, które będą kierować pracą samorządu zawodowego. Nową przewodniczącą została profesor nauk prawnych dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Czwarta ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla portów

Czwarta ustawa deregulacyjna już niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów - zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Ustawa przewiduje m.in. duże ułatwienia w działalność polskich portów i terminali przeładunkowych.

PIT za 2014 r. wypełni administracja podatkowa

Ministerstwo Finansów zapowiada rewolucję w rozliczeniach podatkowych. Powstanie nowy portal podatkowy a zeznania roczne PIT za rok 2014 wstępnie za podatników wypełni administracja podatkowa.

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV

Resort kultury szykuje zmiany w finansowaniu działalności mediów publicznych. Propozycja zakłada wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej, która zastąpi abonament RTV. Opłata audiowizualna ma wynosić maksymalnie 100 zł rocznie.

Doradcy podatkowi wybiorą nowe organy KIDP

Doradcy podatkowi wybierają swoje nowe władze na kolejną kadencję na IV Krajowym Zjeździe Doradców Podatkowych, który odbędzie się w dniach 10-12 stycznia 2014 r.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. IV

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. II

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. I

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Istotna nowelizacja Ordynacji podatkowej

Resort finansów przekazał do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt założeń do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Wcześnij projekt założeń był szeroko i długo uzgadniany z partnerami społecznymi oraz organizacjami przedsiębiorców, a także z innymi resortami, mimo to niektóre zaproponowane rozwiązania wciąż budzą wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2014 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa (oleju napędowego) wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2014 r. będzie wynosić 0,95 zł na 1 litr.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2014 r.

W 2014 r. wzrosną niektóre stawki, które dotyczą niesolidnych podatników. Chodzi o kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, kary porządkowe oraz zastaw skarbowy.

Skutki bilansowe i podatkowe przekazania gratisów

Jednym z popularnych chwytów marketingowych mających na celu zainteresowanie produktem są tzw. gratisy. Przedmiotem takiej darowizny mogą być zarówno drobne rzeczy, jak i te bardziej wartościowe. Wydawanie gratisów w celu reklamy firmy i promocji marki powoduje jednak określone skutki podatkowe u odbiorcy oraz u przekazującego.

Na czym polega czynny żal podatnika i jak z niego skorzystać?

Zgodnie z zasadą samoobliczania zobowiązań podatkowych każdy przedsiębiorca musi sam, bez wezwania przez odpowiedni organ, wyliczyć i zapłacić należne podatki. W natłoku spraw nietrudno więc o sytuacje, w których podatnik z różnych powodów nie dopełni obowiązków wobec fiskusa. Dzięki instytucji tzw. czynnego żalu taką wpadkę można jednak naprawić.

Kiedy ustają przyczyny uchybienia terminowi podatkowemu

NSA w wyroku z 10 października 2013 r. uznał, że dokonując wykładni pojęcia „dzień ustania przyczyny uchybienia terminowi”, na gruncie przepisów ordynacji podatkowej, należy posługiwać się tylko zdarzeniem potwierdzonym, opartym na dacie pewnej.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Doradca podatkowy stoi na straży interesów obywatela i Skarbu Państwa. Jest ważną częścią systemu ochrony podatnika i jednocześnie jest gwarantem poprawności wpływów budżetowych, a deregulacja zawodu doradcy podatkowego w kształcie proponowanym przez rząd niewątpliwie podważy tę rolę gwaranta – uważa Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Sejm pracuje nad projektem dotyczącym informatyzacji procedur w urzędach i sądach administracyjnych. Chodzi m.in. o wprowadzeniem obowiązku utworzenia przez urzędy i sądy administracyjne elektronicznej skrzynki podawczej. Dzięki temu sprawy podatkowe będą mogły być załatwiane w formie elektronicznej, a organy podatkowe będą mogły zwrócić się do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych.

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Jak uzyskać interpretację ogólną prawa podatkowego

Z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego zgłosić się może każdy podatnik. Wydana przez Ministra Finansów ogólna interpretacja podatkowa pomocna jest przy rozbieżności stanowisk organów podatkowych, a także w przypadku kontrowersyjnych przepisów podatkowych. Co jeszcze warto wiedzieć o interpretacjach ogólnych?

Jak skutecznie zaskarżyć interpretację podatkową

Jeżeli podatnik uważa wydaną w swojej sprawie interpretację podatkową za błędną, to w ciągu 14 dni może zwrócić się do organu o usunięcia naruszenia prawa. W przypadku gdy urząd skarbowy nie zmieni decyzji w sprawie wydanej przez siebie interpretacji, podatnik ma prawo zaskarżyć ją do sądu.

Tłumaczenia prawnicze - ważne i wymagające

Tłumaczenia prawnicze to jeden z największych i ciągle rozwijających się segmentów branży tłumaczeniowej. Z perspektywy osób i podmiotów zajmujących się tłumaczeniami oznacza to napływ coraz większej liczby tzw. tekstów prawniczych: umów, pełnomocnictw, dokumentów założycielskich spółek – często w formie aktu notarialnego, dokumentów sądowych, czy opinii/ekspertyz prawnych. Czym charakteryzują się zatem takie tłumaczenia, komu są potrzebne i na co zwracać uwagę mając z nimi do czynienia?

Prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne

Przygotowanie dobrej oferty do przetargu jest oczywiście bardzo ważne, ale zdecydowanie ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy firma w ogóle ma prawo ubiegać się o zamówienie publiczne. Sprawdź, kiedy firma ma prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne i jakie okoliczności wykluczą firmę z udziału w przetargu?

REKLAMA