REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raje podatkowe, Podatek dochodowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi w ramach pomocy sąsiedzkiej podlegają opodatkowaniu

Rolnik prowadzi gospodarstwo rolne. Pożyczył sąsiadowi ciągnik i przyczepę. W zamian sąsiad przyjdzie odrobić użyczenie sprzętu w pracach polowych. Czy osoby te osiągną z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Na czym polega optymalizacja podatkowa - przykłady

Przez optymalizację podatkową należy rozumieć podejmowanie działań (z założenia zgodnych z prawem, w przeciwieństwie do oszustw podatkowych) w celu obniżenia podatków. Na takich działaniach budżety państw tracą jednak olbrzymie kwoty. Czy jest optymalizacja podatkowa i jak poszczególne państwa starają się z nią walczyć?

Porozumienie państw UE w sprawie dyrektywy o unikaniu opodatkowania

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej unikania opodatkowania, łagodząc jednak część propozycji Komisji Europejskiej, a wejście innych odsuwając w czasie.

Podatki piłkarzy reprezentacji Polski Euro 2016

Jakie podatki płaci reprezentacja Polski Euro 2016? Czy płacenie podatków w Polce jest dla piłkarzy korzystne?

Jakie skutki podatkowe może wywołać dział spadku

Zgodnie z prawem o podatku dochodowym sprzedaż odziedziczonej nieruchomości przestaje być objęta podatkiem, gdy od otwarcia spadku upłynęło pięć lat podatkowych. Jednak okazuje się, że podatek może być należny, jeśli nawet minęło znacznie więcej niż 5 lat. Wszystko zależy od tego, co w tym okresie działo się ze spadkiem.

Jak uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości można uniknąć, jeżeli uzyskane z tego tytułu środki zostaną przeznaczone na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli na remont, zakup nieruchomości lub udziału w nieruchomości. A czy zwolnieniu z podatku podlega również odkupienie części mieszkania od małżonka?

Automatyczna wymiana informacji podatkowych dotyczących korporacji w UE

Parlament Europejski poparł propozycję przepisów dotyczących automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy administracjami państw członkowskich, wskazując jednak, że regulacje powinny zostać wzmocnione, by więcej możliwości działania miała Komisja Europejska.

Aport własności intelektualnej i przemysłowej bez podatku

Zniesienie opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej, a także wydłużenie okresu (z obecnych 3 lat do 6), w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty na działalność badawczo-rozwojową – to propozycje, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Skutki podatkowe zmiany formy prawnej prowadzonej działalności

Przedsiębiorstwa zobowiązane są stosować jedną wybraną formę opodatkowania. W praktyce jednak dochodzi niejednokrotnie do sytuacji, w której ze względu na potrzeby rozwoju działalności, optymalizację finansową lub obowiązki nałożone z mocy prawa przedsiębiorcy muszą przekształcić formę prawną prowadzonej działalności. Decydując się na zmiany, warto wcześniej ocenić jakie konsekwencje podatkowe się z tym wiążą.

Obowiązek podatkowy przy odstąpieniu od umowy sprzedaży nieruchomości

Organy skarbowe uznają, że sprzedaż mieszkania następuje w chwili podpisania aktu notarialnego, na mocy którego nieruchomość zmienia właściciela. Jednak zdarza się, że transakcja nie dochodzi do skutku i ma miejsce odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości. Czy po stronie sprzedającego powstaje wtedy obowiązek podatkowy?

Korporacje działające w UE ujawnią informacje o podatkach

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy, która przewiduje, że duże międzynarodowe firmy działające w Unii Europejskiej będę musiały ujawniać informacje na temat podatku płaconego w każdym państwie unijnym. KE chce również by korporacje przedstawiały, na tej samej zasadzie co w UE, informacje odnoszące się do krajów, które nie przestrzegają zasad ładu podatkowego (tzw. rajów podatkowych) oraz zagregowanych informacji dotyczących innych państw.

Panama Papers - wnioski dla Polski

Już drugie upublicznienie dokumentów potwierdzających istnienie gigantycznego rynku podatkowego (Panama papers) stawia polityków w dość trudnej sytuacji: mają ustosunkować się do tego zjawiska – nie mają wyjścia. Komentuje profesor Witold Modzelewski.

Czarne listy rajów podatkowych

Zgodnie z analizą międzynarodowej sieci niezależnych doradców podatkowych Taxand, wiele państw walczy z tzw. szkodliwą konkurencją podatkową rajów podatkowych przede wszystkim poprzez katalogowanie takich rajów i szczególne regulacje prawne dla podmiotów mających tam siedzibę.

Wybór formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy

Generalnie przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych zaliczki miesięczne uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę można obniżyć o zapłaconą w danym miesiącu składkę zdrowotną. Nie ma już obowiązku składania deklaracji na zaliczki. Niektórzy podatnicy mogą wybrać którąś z 2 łatwiejszych form płacenia zaliczek.

Podatek dochodowy od umorzonych odsetek od kredytów bankowych

W świetle ustawy o PIT zarówno wartość umorzonej części niespłaconego kredytu, jak i wartość umorzonych odsetek, które stały się wymagalne, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik musi je więc wykazać w zeznaniu podatkowym. Nie są w Ministerstwie Finansów planowane zmiany legislacyjne w tej kwestii, nic nie wskazuje także, że w niedalekiej przyszłości pobieranie tego podatku zostanie zaniechane ani okresowo, ani trwale.

Określanie źródeł przychodu

W podatku dochodowym od osób fizycznych (inaczej niż w CIT) umiejscowienie przychodu w odpowiednim źródle na ogromne znaczenie, bo od tego zależy m.in. w jaki sposób przychód (dochód) będzie opodatkowany, jakie zastosujemy do niego koszty, a także jakie obowiązki będą ciążyły na płatniku. Kwestie związane z właściwą kwalifikacją przychodu często są przedmiotem sporu podatników z organami podatkowymi, zwłaszcza gdy chodzi o kontrakty menedżerskie, działalność wykonywaną osobiście oraz prawa majątkowe.

Świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” nie będzie wliczane do dochodu

Świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko, które ma być wypłacane w ramach programu „Rodzina 500 plus”, nie będzie wliczane do dochodu – mówił w Opolu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister Bartosz Marczuk konsultował też ten program we Wrocławiu.

Od 1 stycznia 2016 r. nowa PKWiU 2015

Od 1 stycznia 2016 r. PKWiU 2015 zastąpi dotychczas obowiązującą PKWiU 2008. Jednak dla celów rozliczeń VAT i podatku dochodowego będziemy ją stosować dopiero od 2018 r.

IFK poleca: Nowe odliczenia od podatku dochodowego w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy podatku dochodowego będą mieli możliwość odliczania od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane). Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową zastąpi dotychczas istniejącą ulgę na nabycie nowych technologii.

Jak rozliczać dochody z uczestnictwa w programach partnerskich

Promowanie innych firm w internecie jest dobrym pomysłem na płatną pracę. Promocja tego rodzaju odbywa się w ramach uczestnictwa w programach partnerskich. Fiskus nie każe zakładać pod nią działalności gospodarczej. Jak zatem rozliczyć podatek dochodowy z tytułu udziału w takich programach?

Nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) od 1 stycznia 2016 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nową PKWiU 2015, która zastąpi dotychczas obowiązującą PKWiU 2008.

Nagrody wygrane w Narodowej Loterii Paragonowej bez podatku

Nagrody w postaci samochodów, laptopów i iPadów wygrane w Narodowej Loterii Paragonowej będą zwolnione z podatku dochodowego. Przepisy rozporządzenia w tej sprawie wejdą w życie 18 listopada 2015 r. i obejmą dochody z tytułu nagród otrzymanych od 1 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2017 r.

Opodatkowanie wypłat z tytułu dochodów utraconych przez świadków

Dokonanie zwrotu utraconego dochodu, jaki otrzymuje obywatel wezwany na policję w charakterze świadka, podlega opodatkowaniu – tak uznał Minister Finansów i zmienia wcześniejszą interpretację. W końcu – jak wynika z uzasadnienia – to jest zwrot dochodu czy zarobku, a te przecież są opodatkowane.

Nagroda dla studenta a podatek dochodowy

Niektórzy studenci, otrzymujący nagrody za dobre wyniki lub znaczące osiągnięcia, nie zapłacą od tych środków podatku dochodowego. Inni natomiast – na przykład studenci szkół artystycznych – podatek zapłacą. Bo jak wynika z interpretacji podatkowych – nagrody są przyznawane na podstawie innych przepisów niż wskazane w ustawie.

Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Były pracownik spółki, który teraz jest jej prezesem w przypadku gdy będzie świadczył na jej rzecz usługi doradcze może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Dopłacanie do minimalnego wynagrodzenia - negatywny podatek dochodowy

Proponowanych przez Ewę Kopacz dopłat do pensji najmniej zarabiających, nie da się pogodzić z, i tak już kosztownym i skomplikowanym, systemem socjalnym - wskazuje ekspert Klubu Jagiellońskiego Marek Steinhoff-Traczewski, odnosząc się do propozycji premier.

Rozliczanie odroczonego podatku dochodowego w leasingu

Firmy tworzą rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, ponieważ występują rozbieżności między przepisami podatkowymi a ustawą o rachunkowości. Powodują one, że inna jest wartość podatkowa i bilansowa aktywów oraz pasywów. Najczęściej problemy związane z rozliczaniem odroczonego podatku dochodowego powstają w leasingu.

Umowa z Etiopią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Polska zawarła umowę z Etiopią dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Jak fiskus radzi sobie z zagranicznymi firmami?

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikowały niedawno raporty o wpływach z podatku dochodowego od firm z udziałem kapitału zagranicznego. Co z nich wynika?

Kilka krajów wypadło z listy rajów podatkowych

Kilka krajów, głównie z rejonu Karaibów, ale także Gibraltar zostało skreślonych z listy rajów podatkowych. Transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w nich nie powinny już budzić takich podejrzeń fiskusa, jak do tej pory.

W sprawie WGI zignorowano tropy prowadzące do rajów podatkowych

W głośnej sprawie WGI został ujawniony kolejny wątek. Tym razem dotyczący niewłaściwego funkcjonowania państwowych organów ścigania. ABW zignorowała w tej sprawie tropy prowadzące do rajów podatkowych.

Skrócenie listy rajów podatkowych od 19 maja 2015 r.

Niedawne skrócenie listy tzw. rajów podatkowych o siedem takich obszarów oznacza m.in. zmniejszenie liczby podmiotów podlegających regulacjom ws. opodatkowania dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, tzw. CFC – wskazuje ekspert z Kancelarii SPCG. Chodzi o wejście w życie 19 maja 2015 r. dwóch rozporządzeń ministra finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. ws. określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajów podatkowych) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Umorzone kredyty hipoteczne bez podatku - projekt rozporządzenia MF

Ministerstwo Finansów poinformowało, że opracowuje przepisy, które umożliwiłyby niepobieranie podatku dochodowego m.in. od umorzonych kredytów hipotecznych. Resort nie poinformował jednak, kiedy nowe przepisy będą gotowe.

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Zamiana nieruchomości jest uznawana za odpłatne zbycie nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Z kolei podział nieruchomości przez właściciela na mniejsze działki nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy

Istotne znaczenie dla celów podatku dochodowego ma kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu i dzierżawy do właściwego źródła przychodów, gdyż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem i dzierżawa stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania - tak na interpelację skierowaną do Ministerstwa Finansów odpowiedział Jarosław Neneman. Wątpliwości dotyczyły sposobu rozliczania podatników, czerpiących dochody z najmu bądź dzierżawy.

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Raje podatkowe staną się przez to mniej atrakcyjne.

Nowa dyrektywa UE przeciw unikaniu opodatkowania

9 grudnia 2014 r. Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła dyrektywę dotyczącą automatycznej wymiany informacji w zakresie podatków. Zasadniczym celem nowej dyrektywy jest uniemożliwienie ukrywania kapitału za granicą lub aktywów, od których należny jest podatek oraz poprawa skuteczności poboru podatków.

MF nie może oszacować skali transferów do rajów podatkowych

Oszacowanie skali transferów do rajów podatkowych, jakich dokonują polskie firmy, jest w tej chwili niewykonalne. Podatnicy stosują bowiem zbyt skomplikowane i różnorodne mechanizmy w kontaktach z zagranicznymi podmiotami, podaje Ministerstwo Finansów.

Spis z natury przy zastosowaniu jednostki miary

W przypadku, jeżeli w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprowadzenia ewidencji, jak i w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzednich lat podatkowych zakupione przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej towary handlowe były ujmowane w jednostce miary (kilogramach), to również w sporządzonym na koniec kolejnego roku podatkowego spisie z natury towary te należy ująć w tej samej jednostce miary.

Większa kontrola transakcji między podmiotami powiązanymi

Ministerstwo Finansów bardziej szczegółowo zbada, czy transakcje i zmiany organizacyjne w ramach jednej grupy mają uzasadnienie biznesowe, czy służą jedynie korzyści podatkowej. Najbardziej narażone na kontrolę są firmy, które dokonują transakcji z podmiotami zagranicznymi, w szczególności mającymi siedzibę lub zarząd w krajach, gdzie obowiązują niższe stawki podatkowe niż w Polsce.

Dochody zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać regulacje uniemożliwiające firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Istotą zmian (w ustawie o CIT i PIT) jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek (CFC) i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem.

Opodatkowanie w CIT kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy, która zakłada wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. regulacji uniemożliwiających firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Istotą zmian jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek (CFC) i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Ostatnio głośno komentowana jest nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT wprowadzająca regulację dotyczącą opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) jak również kwestie związane z terminem wejścia jej w życie. Celem wprowadzenia regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Ustawa o rajach podatkowych od 1 stycznia 2015 r.

Na początku 2015 r. wejdzie w życie ustawa o rajach podatkowych, jeśli zostanie opublikowana do końca listopada z miesięcznym vacatio legis. Ustawa ma nałożyć 19-proc. obowiązek podatkowy w Polsce na dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych, o ile polska firma ma ponad 25 proc. udziałów w podmiocie z zagranicy. Będzie to obowiązywało wtedy, gdy zagraniczne podatki są o co najmniej 25 proc. niższe, a do tego kontrolowana spółka nie prowadzi na zagranicznym rynku działalności rzeczywistej.

Zbyt niska kwota wolna od podatku

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zbyt niską kwotę wolną od podatku w pierwszym progu PIT. Zdaniem RPO 556 zł i 2 grosze to za niska kwota zwolnienia, nieodpowiadająca progowi ubóstwa.

Zerowa stawka podatku dla emerytów

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że ma przygotowany projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zerowej stawki podatku dochodowego dla emerytów. Według PiS należy też dodatkowo opodatkować super i hipermarkety.

Jakie świadczenie pracodawcy można uznać za dochód pracownika? Orzeczenie TK rozwiewa wątpliwości

Trybunał Konstytucyjny w składzie 5-ciu sędziów wydał orzeczenie w sprawie opodatkowania świadczeń, które pracownik pozostający w stosunku pracy może potencjalnie otrzymać od pracodawcy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym wzbudzały w tej kwestii wiele kontrowersji, co skutkowało nawet odmiennymi rozstrzygnięciami sądów administracyjnych. Trybunał w swoim wyroku wskazał prawidłową wykładnię przepisów i rozwiał wątpliwości, co do tego jakie świadczenia na rzecz pracownika należy uznać za jego dochód.

Podatek dochodowy dla rolników pod znakiem zapytania

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL jest przekonany, że wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników odsunie się w czasie. W radiowej Trójce polityk pytany był o stopień realizacji zapowiedzi premiera z 2011 roku w sprawie objęcia rolnikami rachunkowością podatkową.

Optymalizacja podatkowa dzięki spółkom na Guernsey

Na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP (limited liability partnership), która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Jakie korzyści podatkowe może odnieść polska firma stając się wspólnikiem spółki na Guernsey?

Oświadczenia w sprawie podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej do 31 maja

31 maja mija termin na złożenie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA