REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, PIT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Faktura pro forma 2013 / 2014

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów nazywanych fakturami pro forma (stosuje się też określenie „proforma”). Dlatego też faktura pro forma nie powoduje żadnych skutków w VAT, ani po stronie wystawcy, ani po stronie odbiorcy (nabywcy).

Czy NSA powinien mieć prawo do podejmowania uchwał na temat VAT?

Pyta prowokacyjnie profesor Witold Modzelewski w kontekście uchwał NSA dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu, obliczania proporcji i podmiotowości w VAT gminnych jednostek budżetowych.

Wystawianie faktur VAT w 2013 roku

Co do zasady podatnicy VAT muszą wystawiać faktury przy sprzedaży towarów lub usług. Mogą sporządzać je w wersji papierowej lub elektronicznej. Nie muszą jednak ich podpisywać ani płacić podatku od dokumentów pro forma.

Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku

Przedsiębiorcy posiadający status „małych podatników” mogą rozliczać podatek VAT metodą memoriałową (na zasadach ogólnych) lub metodą kasową. Aby wybrać metodę kasową konieczne jest zadeklarowanie tego na druku VAT-R (podczas rejestracji jako podatnik VAT lub poprzez złożenie aktualizacji).

REKLAMA

Gminy muszą ponownie obliczyć proporcję w VAT za 2012 rok

24 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie mają podmiotowości podatkowej w podatku od towarów i usług - jednostki te nie są podatnikami VAT. Na skutek tej uchwały wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego po podjęciu przez NSA uchwały z dnia 24 czerwca 2013 r. odmawiającej podmiotowości podatkowej gminnym jednostkom budżetowym w podatku od towarów i usług, wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Po latach rejestrowania się jednostek budżetowych gmin, jako samodzielnych podatników VAT – NSA uznał w uchwale, że ta praktyka nie jest zgodna z prawem. Ministerstwo Finansów w oczekiwaniu na pisemne uzasadnienie tej uchwały oszczędnie ją komentuje.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 24 czerwca 2013 r. uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

Kupiliśmy w styczniu 2013 r. samochód osobowy o wartości 68 000 zł. Wprowadziliśmy go do środków trwałych. Ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej w lipcu zamierzamy go sprzedać. Będziemy już mogli zastosować zwolnienie. Czy w związku z tym musimy korygować cały odliczony VAT (6000 zł) czy 4/5 tej kwoty?

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Prowadzę sprzedaż rejestrowaną za pomocą kas fiskalnych. Co obecnie należy uznawać za oczywiste pomyłki w sporządzonym paragonie fiskalnym i jak wygląda ich ewidencja? Czy do ewidencji pomyłek nadal może być używany dawny zeszyt korekt lub kupiony gotowy bloczek albo pojedyncze druki wpinane w segregator?

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Wielu pracodawców, zwłaszcza w upalne dni, udostępnia nieodpłatnie swoim pracownikom wodę do picia. Takie udostępnienie nie jest opodatkowane VAT. Zakup wody dla pracowników jest pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Pracownik z tego tytułu nie powinien zapłacić PIT.

Formularz ZAP-3 dodany do systemu e-Deklaracje

Ministerstwo Finansów przygotowało elektroniczną wersję zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem. Chodzi o formularz ZAP-3, który począwszy od 1 lipca 2013 r. można już składać za pomocą systemu e-Deklaracje.

Usługi faktoringu - jak rozliczać?

Usługi faktoringu cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców jako forma finansowania działalności gospodarczej. Jak zatem prawidłowo rozliczać usługi faktoringu?

Odliczenie VAT od usług hotelowych

Przedsiębiorca nabywając usługi hotelowe (noclegowe) dla pracownika, czy samego siebie (np. w związku z podróżą służbową) nie może niestety odliczyć VAT naliczony w fakturze za te usługi. Nie ma tu znaczenia fakt, że usługi te nabywa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Korekta rozliczeń VAT dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu – ochrona leasingobiorców

Jeśli leasingodawca wystawi fakturę korygującą, to leasingobiorca, na podstawie art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, powinien dokonać zmniejszenia podatku naliczonego w deklaracji za okres, w której otrzymał fakturę korygującą. Brak natomiast takiej faktury korygującej nie oznacza, że organy podatkowe będą kwestionować odliczenie całości podatku u leasingobiorców.

Korekta VAT w zakresie ubezpieczenia przedmiotu leasingu

Minister Finansów wydał 26 czerwca 2013 r. interpretację ogólną, w której wyjaśnia, jak należy skorygować rozliczenia VAT na skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o. w zakresie uprzedniego rozliczenia podatku naliczonego i należnego przez leasingodawców oraz podatku naliczonego przez leasingobiorców.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z magazynu konsygnacyjnego - rozliczenie VAT

Instytucja magazynu konsygnacyjnego wprowadzona została z myślą o ułatwieniu rozliczania VAT dostaw towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

VAT marża w turystyce 2013

Podatnik VAT świadczący usługi turystyczne podczas wyliczania podatku VAT, który musi zapłacić z tytułu wykonanej usługi turystycznej, uwzględnia jedynie „marżę” określoną według zasad wskazanych w art. 119 ustawy o VAT. Jednocześnie nie ma prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT, naliczonego przy zakupie towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednak nie każdy przedsiębiorca może wybrać to zwolnienie. Ci, którzy świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie nie mają wyboru - muszą być podatnikami VAT od początku swojej działalności.

Koszty transportu sprzedawanego towaru - jak ująć na fakturze?

Prowadzę sklep internetowy. Mam problem z fakturowaniem transportu towarów. Czy powinienem ujmować na fakturze dwie pozycje: - sprzedaż towarów, - transport? Czy może powinienem ujmować wszystko w jednej pozycji „sprzedaż towaru”?

Jak złożyć deklarację podatkową przez Internet

Większość deklaracji podatkowych można wysłać drogą elektroniczną, m.in. tak popularne wśród podatników deklaracje jak VAT-7, PCC-3 czy PIT-36. Rozliczenie się z fiskusem przez Internet zwykle nie wymaga nawet posiadania podpisu elektronicznego.

Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Przedsiębiorca musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni, jeżeli w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Są jednak sposoby, by odzyskać zwrot VAT już po 25 dniach.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych i osobowych.

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2014 roku

Minister Finansów i rząd chcą, by w latach 2014 -2018 podatnicy VAT mogli odliczać tylko 50% podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów służbowych wykorzystywanych także do celów prywatnych. Ograniczenie odliczenia VAT do 50% dotyczyć ma również paliw i innych wydatków na eksploatację tych samochodów. Nie wiadomo jeszcze, czy na takie ograniczenie zgodzi się Komisja Europejska ale nawet jeżeli tak się stanie nowe ograniczenia będą korzystniejsze dla podatników.

Przekazujemy coraz więcej podatku na organizacje

Okazuje się, że coraz więcej Polaków w swoich deklaracjach PIT przekazuje 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe.

Przekazanie towarów z logo - rozliczenie VAT

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Zmiany w podatkach są konieczne

Niezbędne są zmiany w podatkach, które mogłyby pobudzić inwestycje - uważa Zygmunt Solorz-Żak. Sam przyznaje, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian, to ta dotycząca paragonów. Na przystosowanie swoich kas do nowych regulacji podatnicy mają czas do 30 września br. Powstaje pytanie co z kasami które nie mają możliwości technicznych aby spełnić wymagania ustawowe. MF w wyjaśnieniach uspokaja, że nie oznacza to obowiązku wymiany kasy na nową od 1 października 2013 r. Można użytkować stare kasy do czasu ich zużycia.

Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innego podatku

W przypadku, gdy podatnik wykazał w deklaracji nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, może domagać się następnie zliczenia zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innego podatku, także takiego, dla poboru którego właściwy jest inny urząd skarbowy niż ten, do którego podatnik ma obowiązek uiścić VAT.

Przekazanie towarów do utylizacji - rozliczenie VAT

Zamierzamy pozbyć się towarów handlowych, których nie udało się sprzedać. Czy przekazanie towarów do utylizacji powoduje obowiązek naliczenia i odprowadzenia VAT?

Zwrot VAT po omyłkowym opodatkowaniu czynności zwolnionej

Podatnik dokonujący czynności zwolnionej z VAT, którą błędnie uznał za czynność opodatkowaną, jest uprawniony do odzyskania zapłaconego i wykazanego na fakturze podatku VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-138/12 (Rusedespred OOD).

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadząc firmę, także w domu, ma możliwość rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem części nieruchomości w kosztach podatkowych. Mieszczą się w tym także opłaty za wywóz nieczystości. W ten sposób można zmniejszyć podatek i faktyczne obciążenia opłatą za odbiór odpadów.

Wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu ISO można zaliczyć do kosztów

Wartość uzyskanego certyfikatu ISO obciąży koszty podatkowe. Wydatki poniesione na wdrożenie i certyfikację systemu zarządzania firmą w formie norm ISO mogą zostać zaliczone do kosztów. Trzeba jednak dowieść ich związku z interesem firmy oraz dysponować pełną dokumentacją.

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

Zostały już tylko dwa na rozliczenie rocznego PIT. Termin złożenia wypełnionego formularza PIT minie we wtorek o północy.

Jakie ulgi w PIT może rozliczyć przedsiębiorca

Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z ulg dokonując rocznego rozliczenia PIT. Wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania może skutkować ograniczeniem prawa do ulg. W najgorszej sytuacji są pod tym względem osoby opodatkowane podatkiem liniowym. Największe prawo do ulg daje z kolei skala podatkowa.

Otrzymanie PIT-40A zwalnia z obowiązku składania zeznania podatkowego

Podatnicy otrzymujący PIT-40A nie składają rocznego zeznania podatkowego PIT. Złożenie dodatkowej deklaracji czeka jednak tych, którzy przy rocznym rozliczeniu zamierzają dokonać dostępnych odliczeń lub uzyskali inne dochody.

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Jak zwykle z końcem kwietnia upływa termin na złożenie rocznej deklaracji PIT. Podatnikom, którzy nie złożyli w terminie swojego zeznania grozi grzywna.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Rozliczasz PIT przez internet? Nie czekaj do ostatniej chwili!

Nie warto z rozliczeniem PIT przez internet czekać do ostatniego dnia kwietnia, bo duża liczba deklaracji wysyłanych przez podatników w ostatniej chwili może spowodować, że nie otrzymamy potwierdzenia złożenia zeznania na czas.

Jeden procent z PIT. Jak wybrać organizację?

Podatnicy rozliczając swój roczny PIT mogą wesprzeć organizacje pożytku publicznego jednym procentem. Komu go przekazać? Przejrzystość finansów i widoczne efekty działania - to, zdaniem specjalistów, najlepsza wskazówka do wyboru organizacji, której możemy przekazać jeden procent podatku.

Jak skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców

Podatnicy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzytać z ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty – dla celów ewentualnej kontroli fiskusa – należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jak odliczyć wydatki na dojazd do pracy w rocznym PIT

Podatnicy w swoim zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r. mogą odliczyć wydatki na dojazd do pracy.

Warszawa walczy o pieniądze z PIT-ów

Warszawa walczy o pieniądze podatników. Ruszyła właśnie akcja zachęcająca mieszkańców miasta do rozliczania swojego rocznego PIT w stolicy.

Czy można zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów do premii

50 proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować do wypłacanej premii, ponieważ premia pozostaje w bezpośrednim związku z powstałym dziełem i należy traktować ją jako element wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich.

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Osoba samotnie wychowująca dziecko, czyli kto?

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów w rocznym PIT. W dalszym ciągu jednak dużo wątpliwości budzi prawidłowe rozumienie samej definicji osoby samotnie wychowującej dziecko. Rozwikłaniu tych niejasności nie sprzyja zróżnicowane orzecznictwo sądów administracyjnych.

Ulga internetowa – kto powinien poczekać do rozliczenia za 2013 rok

Rozliczając dochody uzyskane w 2012 r. podatnicy mogą po raz ostatni skorzystać z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach. W niektórych przypadkach opłacalna może być jednak rezygnacja z ulgi w tym roku, aby zachować prawo do niej na dwa następne lata. Odliczyć można zarówno internet w domu, jak również ten mobilny w smartfonie, czy tablecie.

REKLAMA