REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wspólny majątek przez rok umożliwia wspólne zeznanie

Wspólność majątkowa między małżonkami musi istnieć cały rok. Jeśli więc podatnicy zawarli związek małżeński w trakcie 2006 roku, wspólny PIT wypełnią dopiero rozliczając się za 2007 rok.

Urząd sam może umorzyć zaległość

Organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową, jeśli uzasadnia to ważny interes podatnika. Odmówi, gdy przyznaniu ulgi sprzeciwi się interes publiczny.

Zaliczki trzeba zaksięgować

Jeżeli przed dniem bilansowym spółka przekazała dostawcy zaliczkę na środki trwałe, będzie musiała ją zaewidencjonować.

Limit pomocy: podatnik musi oddać pieniądze, gdy przekroczy 800 tys. zł

Podatnicy muszą sprawdzać, czy nie przekraczają limitów pomocy publicznej, zwłaszcza po 1 stycznia 2007 r., od kiedy zyskali możliwość korzystania z jednorazowej amortyzacji.

REKLAMA

Resort finansów wprowadzi certyfikaty dla automatów

Resort finansów przygotowuje zmiany w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja ma uregulować m.in. nielegalny hazard internetowy.

Nowy wzór deklaracji

Opublikowano nowy wzór deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz.U. nr 24, poz. 148).

Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Dzięki pracowniczym programom akcyjnym wiele osób może zapłacić od części swoich dochodów 19-proc. podatek zamiast 40-proc.

Mały podatnik płaci raz na kwartał

Mali podatnicy oraz rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, mogą płacić zamiast zaliczek miesięcznych - kwartalne.

REKLAMA

Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Zaliczając VAT do zwrotu na poczet innych należności podatkowych, organ opiera się na danych z deklaracji. Jeśli jest wadliwa, może być podstawą dla wznowienia postępowania.

Fiskus woli egzekucję niż zabezpieczenie

Wstrzymanie wykonania decyzji o zapłatę podatku w zamian za zabezpieczenie ma chronić interesy podatnika i fiskusa.

Nie potrzeba nowej ustawy

Każdy sąd powinien stosować przepisy wspólnotowe w taki sam sposób, jak przepisy krajowe, bez konieczności uruchamiania specjalnych procedur.

Podatkowe przedszkole w Giżycku

W Urzędzie Skarbowym w Giżycku działa podatkowe przedszkole. W czasie, gdy rodzice załatwiają urzędowe sprawy, ich pociechy bawią się w specjalnie przygotowanym kąciku.

Nowe certyfikaty rezydencji

Ministerstwo Finansów opracowało nowe wzory zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych.

Darowiznę kościelną trzeba wpłacić na konto

Podatnicy przekazujący darowizny kościelne powinni je odpowiednio udokumentować. Dotyczy to zarówno darowizn rzeczowych, jak i pieniężnych.

Termin zapłaty podatku

Dziś mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Organ celny może odmówić przyjęcia zgłoszenia

Jeśli zgłoszenie celne nie spełnia ściśle określonych wymogów, organ celny może odmówić jego przyjęcia.

Tajna rejestracja pojazdów kontroli skarbowej

Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji Infrastruktury o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ma umożliwić kontroli skarbowej rejestrację samochodów wywiadu skarbowego na zasadach przewidzianych dla pojazdów wykorzystywanych do celów operacyjno-rozpoznawczych.

Spółki nie wiedzą, jak księgować sprzedaż

Spółka może ująć w księgach przychody ze zbycia zapasu, jeżeli wraz z jego sprzedażą przekazuje kontrahentowi wszystkie ryzyka i korzyści związane z jego posiadaniem.

Pełnomocnicy nie wiedzą, jak wnosić opłatę skarbową

Adwokaci i radcowie prawni mają problemy z opłatą skarbową od wystawionych pełnomocnictw. W praktyce podatnicy muszą płacić podatek, zanim jeszcze powstanie zobowiązanie podatkowe. Nie wiadomo, kiedy i jak płacić od pełnomocnictwa składanego na rozprawie lub przesłanego pocztą.

Zwrot VAT na materiały budowlane

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 23 pod poz. 138.

Wydatek musi mieć związek z działalnością

Jeśli wydatki poniesione na doradztwo prawne nie miały bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością podatnika, nie można od nich odliczyć VAT naliczonego.

Strony www będą kosztem firmy

Jeśli strona internetowa służy firmie do celów reklamowych, koszty jej projektu i wdrożenia stanowią koszt okresu, w którym strona została uruchomiona.

Porady dla ubogich z VAT

Adwokaci nie chcą świadczyć usług prawnych dla ubogich. Przestali też ewidencjonować te usługi. To efekt absurdalnych przepisów o VAT.

Nie każdy może liczyć na kredyt podatkowy

Nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z kredytu podatkowego, choć to atrakcyjny przywilej. Dzięki niemu podatnicy mogą przez pewien czas w ogóle nie płacić zaliczek.

Mediacje z fiskusem są opłacalne

Postępowanie mediacyjne coraz częściej wykorzystywane jest w sprawach podatkowych. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Tak było w przypadku wrocławskiej spółki JTT Computer.

Wspólne zeznanie trafi tylko do jednego urzędu

Małżonkowie posiadający różne miejsca zamieszkania mogą wypełnić PIT wspólnie. Swoje zeznanie podatkowe wyślą jednak tylko do jednego urzędu skarbowego.

Przepis przejściowy odrzucony

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała senacką poprawkę do nowelizacji ustawy Prawo dewizowe.

Na dokumentach potrzebne są adnotacje

Organy podatkowe potwierdzą zapłatę opłaty skarbowej oraz zwrot dowodu jej zapłaty. W tym celu dokonują odpowiedniej adnotacji na dokumencie.

Tylko zgłoszenie w urzędzie chroni przed sankcją

Podatnik, który sam zgłosi w urzędzie skarbowym darowiznę sprzed lat, zapłaci podatek według starych zasad. Jeśli taka darowizna zostanie zgłoszona w trakcie kontroli, to trzeba będzie zapłacić 20-proc. podatek karny. Resort finansów jednak zapewnia, że nowych regulacji powinni obawiać się tylko nieuczciwi podatnicy.

Urząd będzie porównywał wysokość akcyzy

Rozpatrując wniosek o nadpłatę akcyzy za auto sprowadzone z UE, organy podatkowe muszą rozstrzygnąć, czy była ona wyższa niż podatek od takiego pojazdu nabytego w kraju.

Nastąpiła zmiana klasyfikacji

Niewykorzystane środki przekazuje się na wyodrębniony rachunek dochodów centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.

Nowelizacja ustawy o VAT

Sejmowa podkomisja rozpocznie w środę prace nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ma na celu uproszczenie przepisów w zakresie VAT, a także zmniejszenie barier i ograniczeń formalnoprawnych wynikających z obecnych uregulowań.

Można starać się o zwrot VAT

Ustanowienie użytkowania wieczystego przed 1 maja 2004 r. nie podlegało opodatkowaniu. Jeżeli gmina doliczyła VAT, to podatek ten był nienależny. Można więc starać się o jego odzyskanie.

Sejm zajmie się zmianami w prawie dewizowym

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy dziś uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo dewizowe oraz innych ustaw.

W czwartek mija termin zapłaty podatku

15 lutego mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Limity znajdują się w nowelizacji

Aktualnych limitów dotyczących pracowniczych kosztów uzyskania przychodów nie należy szukać w zasadniczym tekście ustawy o PIT, lecz w ostatniej nowelizacji.

Trzeba zatrudnić audytora

W komórce audytu wewnętrznego funkcjonującej w jednostkach publicznych, które nie są zobowiązane do ich posiadania, musi być zatrudniony audytor z uprawnieniami.

Do 20 lutego trzeba złożyć oświadczenie

Żeby skorzystać z uproszczonej formy płacenia zaliczek, podatnik musi złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym najpóźniej 20 lutego.

Unijny dostawca nie zapłaci podatku

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który czeka w Sejmie na drugie czytanie, przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących magazynów konsygnacyjnych.

Wydatki na dojazdy są kosztem

Przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów wydatki na paliwo zużyte na przejazdy prywatnym samochodem z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Uproszczona amortyzacja mieszkań nieopłacalna

Podatnicy korzystający z uproszczonej amortyzacji nieruchomości tracą. Podstawą obliczania wartości mieszkania jest 988 zł za metr kwadratowy. Tymczasem ceny rynkowe metra są nawet dziesięciokrotnie wyższe.

Zaliczki raz na kwartał

Zaliczki kwartalne wnoszone przez przedsiębiorców muszą być uiszczone do 20 dnia po kolejnym kwartale.

Mija termin składania zgłoszeń

Dziś (12 lutego) mija termin na złożenie zgłoszenia INTRASTAT. System ten jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów Unii Europejskiej.

Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

W 2007 roku urzędy kontroli skarbowej będą przede wszystkim walczyć z oszustwami karuzelowymi VAT i szarą strefą. Resort finansów wyznaczył cztery priorytety dla tego typu kontroli.

Ustalono wysokość limitów

W 2008 roku VAT w budownictwie mieszkaniowym będzie wynosił 7 proc. – zapowiedział minister budownictwa.

Sprawozdanie trzeba skorygować

Jeżeli przed zatwierdzeniem sprawozdania zostaną ujawnione informacje, które mają wpływ na sprawozdanie, spółka musi je skorygować.

Właściwa stawka to 22-proc.

Sprzedaż towarów podmiotom z zagranicy, których nie da się zidentyfikować w kraju docelowym, to nie eksport, lecz sprzedaż krajowa.

Wspólnik płaci 19 proc. podatku

Po podziale majątku likwidowanej spółki jej udziałowcy powinni odprowadzić zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych.

Bez deklaracji nie ma zaświadczeń

Podatnicy PIT i CIT mogą mieć problemy z uzyskaniem zaświadczeń z urzędów skarbowych. Powód to likwidacja deklaracji miesięcznych. Zaświadczenia wystawiane są na podstawie dokumentacji posiadanej przez organ podatkowy.

Informacje podano za późno

Rzecznik zarzuca Ministerstwu Finansów zbyt późne poinformowanie podatników o likwidacji znaków skarbowych.

REKLAMA