REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

To jeszcze nie reforma

W rządowych i poselskich projektach ustaw zaproponowano kilkaset zmian podatkowych. Ich uchwalenie nie przyczyni się jednak do radykalnego zreformowania systemu podatkowego.

Ulga tylko do końca roku

Przepisy ustanawiające ulgę podatkową związaną z wydatkami na kluby sportowe są niezgodne z konstytucją. Przestaną obowiązywać 31 grudnia tego roku. Podatnicy, którzy skorzystają z ulgi w tym roku, będą mogli ją uwzględnić w rozliczeniu za 2006 rok.

E-deklaracje do wyboru

Notariusze, komornicy, sądy i podatnicy obsługiwani przez tzw. duże urzędy skarbowe nie będą musieli składać elektronicznych deklaracji podatkowych od 16 sierpnia.

Powstał standard e-faktury

Wzór faktury elektronicznej przygotowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies.

REKLAMA

Zmiany w klasyfikacji budżetowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji części budżetowych oraz określenia ich dysponentów.

Podatki w Sejmie

20-21 lipca 2006 r. posłowie rozpoczną prace nad rządowym pakietem ustaw podatkowych - poinformowało wczoraj Centrum Informacyjne Rządu.

Łatwiejsze rozliczenia

Osobom, które wyjechały za chlebem za granicę i chcą rzetelnie rozliczać się z polskim fiskusem, trzeba ułatwiać życie. Nie można na nich nakładać ani niepotrzebnych obowiązków biurokratycznych, ani nadmiernie wysokich obciążeń fiskalnych.

Zmianę adresu trzeba zgłosić

Każdy podatnik po zmianie adresu zamieszkania musi złożyć aktualizację NIP. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną.

REKLAMA

Pomoc unijna wymaga zmian w planie kont

Firmy, urzędy i inne instytucje, które korzystają ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskich, muszą przeznaczyć dla nich odpowiednie pozycje w swoim planie kont.

Komisja prosi o wyjaśnienie

Komisja Europejska zwróciła się wczoraj do Polski, Portugalii, Czech, Węgier i Malty o wyjaśnienie, dlaczego stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce.

Można odliczyć VAT od paliwa

Podatnik kupujący paliwo do motoroweru może odliczyć kwotę podatku naliczonego. Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię odliczenia VAT od paliwa kupionego do motoroweru używanego w działalności gospodarczej.

Raporty statystyczne kłamią

Raporty statystyczne dotyczące podatków rzadko odzwierciedlają faktyczne dane. Brak im też komentarza. Lepiej zatem traktować je z przymrużeniem oka.

Stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe

Ministerstwo Budownictwa przedstawiło wczoraj na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury projekty nowelizacji ustawy o VAT, których przejęcie zapewniłoby utrzymanie po 2007 roku preferencyjnej

Podatnik nie traci prawa do ulgi

Nie można pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT, jeśli był on nieświadomym uczestnikiem oszustwa podatkowego - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Nowe mierniki jakości wykonywanych zadań

Nowe mierniki do budżetu zadaniowego opracowali eksperci z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Określają one kryteria dla zadań, tak aby odpowiadały różnym potrzebom.

E-deklaracje w Senacie

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu ma dojść do głosowania rządowej nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Dobre praktyki dotyczące cen

Rada UE przyjęła kodeks dobrych praktyk dotyczący dokumentacji związanej z cenami transferowymi. Celem kodeksu jest standaryzacja dokumentów, jakie spółki muszą dostarczyć władzom podatkowym w związku z dokonywanymi wewnątrz grupy transakcjami z elementem transgranicznym.

Kary za niedopełnienie obowiązków

Kierownicy jednostek, które nie zadbały o zbadanie sprawozdań finansowych, mogą zapłacić grzywnę albo nawet trafić do więzienia.

Gdy brak ksiąg, dochód można szacować

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany za pomocą norm szacunkowych, ale tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg - wyjaśnia minister.

Ewidencja diet służbowych

Dieta wypłacona pracownikowi z tytułu podróży służbowej stanowi koszt pracodawcy, który należy zaewidencjonować w księgach.

Reforma podatkowa teraz w rękach posłów

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu ma dojść do długo oczekiwanego pierwszego czytania pakietu rządowych projektów ustaw wchodzących w skład reformy podatkowej. Także dziś mają się rozpocząć prace nad propozycjami poselskimi. W sumie do pierwszego czytania skierowano dwadzieścia projektów.

Droższe interpretacje

Ministerstwo Finansów chce, by od nowego roku za wydanie wiążących interpretacji podatkowych podatnicy płacili 75 zł, a nie 50 zł, jak zakłada rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Mniejsze straty mleczarni

Sejm uchwalił poselską nowelizację ustawy o VAT. Zgodnie z nią przez należność za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu będzie się rozumieć także opłatę za przekroczenie kwoty mlecznej.

Będą nowe formularze

Resort finansów proponuje zmianę załącznika będącego wzorem wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

Zmieni się rachunkowość budżetowa

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego opracowało Ministerstwo Finansów.

Zmiany w ustawie o VAT

Posłowie przegłosowali przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o VAT, która zakłada dodanie do niej przepisów unijnego rozporządzenia Rady UE.

E-deklaracje nieobowiązkowe

Duże firmy i organy administracji publicznej nie bedą musiały stosować elektronicznych deklaracji od 16 sierpnia.

Warto odłożyć zakup biura lub sklepu

Po nowym roku podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub osiągający przychody z najmu będą mogli stosować nawet 10-proc. stawkę przy rocznej amortyzacji budynków i lokali niemieszkalnych.

Dopłaty bez podatku

Dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych będą zwolnione z PIT - przewiduje rządowy projekt ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Zaniżenie czynszu nie oznacza, że świadczenie jest częściowo nieodpłatne

Wzrost cen najmu przy braku podwyżki czynszu za lokal wykorzystywany w działalności gospodarczej nie oznacza, że świadczenie jest częściowo nieodpłatne - stwierdził NSA.

Nadal można składać wnioski o zwrot budowlanego VAT

Nie wszyscy inwestorzy, którzy do 30 czerwca nie złożyli wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, stracili szansę na odzyskanie pieniędzy od fiskusa.

Od 16 sierpnia nowe przepisy

Ministerstwo Finansów przygotowało dwa nowe projekty rozporządzeń dotyczących opłaty skarbowej i podatku od czynności cywilnoprawnych. Mają zacząć obowiązywać od 16 sierpnia.

Terminy zapłaty podatku

17 lipca (termin ustawowy przypada 15, tj. w sobotę) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Debata o zmianach VAT

Sejm wysłuchał wczoraj sprawozdania Komisji Finansów Publicznych, która opowiedziała się za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji do ustawy o VAT przewidującego wprowadzenie kilku przepisów unijnego Rozporządzenia Rady UE.

W sejmie o e-deklaracjach

Sejm przyjął wczoraj sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Pominięcie zapisów księgowych

Księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów.

Przekąska nie obniża VAT

W części restauracji i pubów do zamówionego piwa dołączony jest poczęstunek, np. orzeszki, paluszki czy ciastka. Coraz częściej zdarza się, że klient otrzymując paragon z kasy fiskalnej, płaci nie tylko za piwo, ale także za przekąskę, której cena znacznie przekracza cenę alkoholu.

Będą nowe wzory deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń dotyczących podatku od spadków i darowizn. Przewidują one wprowadzenie m.in. nowych deklaracji podatkowych.

Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni, musi w zeznaniu za 2006 rok doliczyć wcześniej odliczone kwoty.

Fiskus może wspierać inwestycje

Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji.

Skutki nieprowadzenia ksiąg

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg.

Księgowanie świadczeń

Świadczenia urlopowe nie podlegają składkom ZUS. Ewidencja księgowa będzie więc uwzględniała jedynie zaliczkę na podatek dochodowy.

Konto to nie tylko koszty, ale także dochód

Przedsiębiorcy, którzy założyli w ramach prowadzonej firmy konto bankowe i ponoszą z tego tytułu opłaty, mogą zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Zaliczki na poczet kar można potrącić

Skupujący mleko od rolników będą mogli potrącać zaliczki na poczet kar z tytułu przekroczenia indywidualnej kwoty mlecznej - wynika z projektu zmian w ustawie o VAT.

Pracodawcy przeciw podwyżkom

Podwyżki akcyzy na oleje grzewcze, gaz płynny i spirytus dotkną dystrybutorów, producentów, ale też odbiorców indywidualnych - ostrzega Konfederacja Pracodawców Polskich.

Z kupnem mieszkania nie warto czekać

Podatnicy traktujący zakup domu lub mieszkania jako inwestycję na dłuższy czas powinni pośpieszyć się z zakupem. Umożliwi im to w przyszłości uniknięcie podatku przy sprzedaży takiej nieruchomości.

E-deklaracje będą dobrowolne, a nie obowiązkowe

Posłowie spieszą się z uchwaleniem nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma oddalić wejście w życie przepisów o obowiązkowym rozliczaniu się z fiskusem drogą elektroniczną.

Billingi dla służb skarbowych

Sejm zajmie się dziś nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej. Policja skarbowa uzyska nowe uprawnienia.

Niepewność obrotu

Urzędy skarbowe są zdania, że płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od przedsiębiorcy z tytułu uzyskanych przez niego dochodów (przychodów) z praw majątkowych jest podmiot, który nabył takie prawa.

Zyskiem z Polski dzielą się z obcym fiskusem

Czerwiec i lipiec to miesiące największych transferów zysków za granicę - uważają eksperci. Wystarczy obserwować zyski obrotów bieżących i wskaźniki podawane przez Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA