REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drugie czytanie nowelizacji ordynacji podatkowej

Na środowym posiedzeniu Sejmu Komisja Finansów Publicznych przedstawiła sprawozdanie o projekcie ustawy zmieniającej Ordynację podatkową.

Spółki małżeńskie

Z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana "spółką małżeńską". Małżonkowie, którzy zawrą między sobą umowę spółki cywilnej, będą musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej i postarać się o NIP - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Dwa razy awizowane jak doręczone

Nie można kwestionować uznania przesyłki za doręczoną w trybie doręczenia zastępczego, poprzez późniejsze jej osobiste odebranie przez adresata od nadawcy - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Fałszywe zapisy księgowe

W postępowaniu karnym dotyczącym nieprawdziwych zapisów rachunkowych organy państwa członkowskiego nie mogą w stosunku do oskarżonego powoływać się wyłącznie na dyrektywę. Dyrektywa nie może samoistnie i niezależnie od wewnętrznej ustawy państwa członkowskiego, która wprowadza w życie tę dyrektywę, być podstawą ustalenia lub zaostrzenia odpowiedzialności karnej oskarżonego - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA

Samochodowy podatek ekologiczny

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku ekologicznym, który ma zastąpić obecnie pobierany podatek akcyzowy od sprowadzanych samochodów osobowych. Nowością jest nie tylko inne określenie podstawy opodatkowania, ale też to, że będzie on pobierany od wszystkich samochodów przed pierwszą rejestracją.

Zmiany w procedurach podatkowych

Wczoraj późnym wieczorem Komisja Finansów Publicznych przedłożyła Sejmowi sprawozdanie o projektach zmian w Ordynacji podatkowej zaproponowanych przez rząd oraz Senat.

Zwolnienia z opłaty skarbowej

Już niedługo sprzedawcy, którzy prowadzą działalność w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nie będą musieli uiszczać opłaty skarbowej od pozwolenia na wykonywanie tej działalności.

Można się starać o wykreślenie starej hipoteki

Wiele budynków i mieszkań ma w księgach wieczystych wpisane hipoteki, które zabezpieczają należności podatkowe sprzed kilkudziesięciu lat. Utrudnia to obrót nimi. Ministerstwo Finansów podkreśla, że można starać się o ich wykreślenie.

REKLAMA

Zarządzanie ryzykiem

W Polsce blisko 10 proc. wpływów budżetowych z podatków to efekt przeprowadzonych kontroli. Tymczasem przedsiębiorcy nie przywiązują jeszcze zbyt dużego znaczenia do zarządzania ryzykiem podatkowym. Jest to jedno z ważniejszych zagadnień, którego rola uwidacznia się w przypadku konfliktu z organami podatkowymi.

Okulary korekcyjne - 7 procent VAT

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne jest opodatkowana 7-proc. stawką VAT. Resort obiecuje też podjęcie kroków zmierzających do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów.

Kasy fiskalne u nowych grup podatników

Od 1 maja 2005 r. obowiązkiem ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały objęte nowe grupy podatników, m.in. fryzjerzy i kosmetyczki. Obowiązek ten dotyczy tych wszystkich podatników, u których obroty ze sprzedaży w 2004 r. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyły kwotę 40 000 zł. Jak się okazuje, próg ten jest niski i obowiązek ten obejmie większość podatników.

Jak właściwie dokumentować koszty podatkowe

Organy podatkowe wielokrotnie kwestionują fakt zaliczenia przez podatnika określonych wydatków do kosztów podatkowych. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wyłączenia ustawowe czy brak wymaganego związku wydatku z przychodem, o czym podatnicy czasami zapominają. Częstym powodem kłopotów podatników jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej dokonanie wydatku.

Ujęcie przychodów według ustawy o rachunkowości i MSR

Przychody: Przychody i koszty są podstawową kategorią wykorzystywaną w celu ustalenia wyniku finansowego jednostki. Bardzo istotną kwestią jest prawidłowe rozpoznawanie momentu powstawania przychodów oraz kwalifikowanie przychodów do przychodów operacyjnych, pozostałych przychodów operacyjnych lub zysków nadzwyczajnych.

Nowe rozporządzenie celne

Wniosek osoby zainteresowanej o uznanie miejsca, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego, składany do dyrektora izby celnej, nie będzie już musiał zawierać niektórych dodatkowych załączników.

Z orzecznictwa. Podatnik powinien się wypowiedzieć

Organ podatkowy zarówno I, jak i II instancji musi wyznaczyć stronie termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Ale pozbawienie podatnika tego prawa nie w każdej sytuacji automatycznie będzie podstawą do uchylenia zaskarżonej decyzji przez sąd administracyjny.

Ulga podatkowa dla krwiodawców

Honorowi krwiodawcy powinni - na razie tylko na wszelki wypadek - zachowywać potwierdzenia o oddaniu krwi. Być może, wypełniając PIT za 2005 r. będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej.

PIT. Jak odpisać 1 proc. podatku na pożytek publiczny

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, możliwe jest odliczenie od podatku wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Przy rozliczeniu za 2004 r. istnieje możliwość zmniejszenia podatku dochodowego do wysokości 1 proc. podatku należnego o wpłaty dokonywane na rzecz organizacji pożytku publicznego od 1 stycznia br. do złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania, czyli 2 maja 2005 r.

Zwrot nadpłaty z PIT

2 maja upływa termin składania zeznań podatkowych. Niektórzy z nas muszą dopłacić fiskusowi, inni zaś są w lepszej sytuacji, bo mają nadpłatę podatku. Szczególnego więc znaczenia nabiera w tym okresie kwestia nadpłaconego podatku i możliwości jego odzyskania.

Rozliczenie podatników liniowych PIT

Podatnicy rozliczający się według liniowej stawki PIT powinni pamiętać o wielu ograniczeniach. Wybór takiego opodatkowania oznacza konieczność rezygnacji z odliczenia ulg, w tym np. z tytułu remontu domu lub mieszkania. Podatnikom przysługuje jedynie prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do rozliczenia rocznego służy formularz PIT-36L. Przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.

PIT. Jak dokumentować odliczenia

Ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Wysyłając zeznanie za 2004 r., np. po północy 2 maja, ryzykujemy już poważnymi konsekwencjami, które mogą nas spotkać, i nie chodzi tylko o ewentualne odsetki, ale przede wszystkim o sankcje karne skarbowe za niewywiązywanie się z jednego z ważniejszych obowiązków podatkowych. Jednak po wysłaniu PIT sprawa się nie kończy, bo jeszcze przez kolejne lata trzeba zachować dokumenty stanowiące podstawę rozliczenia.

Odpisy na rzecz organizacji pożytku publicznego

Trzeba zachować dokumenty podatkowe

ETS. Odliczenie VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi w przypadku, gdy faktura została wystawiona na oboje małżonków. Prawo takie istnieje nawet wtedy, gdy na fakturze nie wskazano części ceny i podatku, który odpowiada udziałowi podatnika we wspólnocie małżeńskiej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Odliczenia darowizn na rzecz kościołów

Jakakolwiek zmiana w tzw. ustawach kościelnych, w tym również zasad, na podstawie których odliczane są darowizny, możliwa jest jedynie po uprzednich negocjacjach Rady Ministrów z przedstawicielami poszczególnych kościołów, zakończonych dwustronnymi umowami - takie stanowisko przedstawiło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą odliczania tzw. darowizn kościelnych.

Podatek samochodowy w Sejmie

Krajowa Izba Gospodarcza krytykuje rządowy projekt wprowadzenia podatku ekologicznego od samochodów, którego pierwsze czytanie zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Ulga podatkowa dla krwiodawców

Jeżeli z proponowanej przez Senat ulgi na krew skorzystają wszyscy krwiodawcy, to budżet straci najwyżej 52,4 mln zł. Dziś Senat ma głosować stosowny projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stopy niższe o 0,5 pkt proc.

Rada obniżyła stopy procentowe

Eksperci o nowelizacji ustawy o VAT

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął większość senackich poprawek do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci, do których zwróciliśmy się z prośbą o komentarz, doceniają wprowadzone przez nowelizację rozwiązania, ale ostrzegają, że z niektórymi przepisami podatnicy mogą mieć kłopoty.

TK. Informacje organów skarbowych

Informacje organów skarbowych muszą być rzetelne i praktyczne. Nie mogą się sprowadzać tylko do cytowania niejasnych dla podatnika przepisów - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Bezrobotni nie zapłacą podatku

Wiadomo już, że bezrobotni, którzy otrzymali w 2004 r. dotacje z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, nie będą musieli zapłacić z tego tytułu podatku.

Podatek samochodowy w Sejmie

Podatki. Restrukturyzacja

Podatnicy przeprowadzający restrukturyzację w swojej firmie powinni zastanowić się nad optymalizacją podatkową i nad kwestiami związanymi z oszczędnościami na podatkach. Decydując się na optymalizację, trzeba jednak pamiętać o ryzyku, gdyż władze skarbowe nie podchodzą przychylnie do tej formy planowania podatkowego.

Cennik PIT-ów

Osoby, które nie potrafią samodzielnie wypełnić formularza PIT, mogą skorzystać z pomocy specjalisty - doradcy podatkowego lub certyfikowanego księgowego. Koszt takiej usługi zależy od miasta oraz od liczby odliczeń, z jakich podatnik korzysta, i waha się od 5 do 100 zł. Mimo pojawienia się nowych formularzy zeznań, doradcy zgodnie twierdzą, że podobnie jak w latach ubiegłych nie mają żadnych problemów z rozliczeniami rocznymi.

Urzędy wydały już prawie 10 000 wiążących interpretacji podatkowych

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Stanisław Stec podsumował I kwartał wydawania przez urzędy skarbowe wiążących interpretacji prawa podatkowego.

NSA. Ulga na wynajem

Podatnicy, którzy korzystali z ulgi na wynajem, mogli rozliczać ją w proporcji do udziału we współwłasności budynku, a nie w odniesieniu do liczby mieszkań na wynajem.

Fiskus nadal przygląda się aukcjom internetowym

65 proc. kontroli ujawnia nieprawidłowości podatkowe w handlu internetowym. W pierwszym kwartale tego roku straty łódzkiego fiskusa z tytułu niezapłaconych przez internautów podatków wyniosły ponad 130 tys. zł.

VAT. Kasy fiskalne

Podatnicy instalujący kasy fiskalne muszą złożyć dwa zgłoszenia. Przy czym jednego z nich, czyli zgłoszenia kasy, dokonuje się w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Doradca sporządza, podatnik podpisuje

Doradca podatkowy może tylko sporządzić zeznanie lub deklarację podatkową. Nie może jej jednak podpisać za podatnika. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozstrzygając spór między Krajową Radą Doradców Podatkowych a ministrem finansów.

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy?

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie obniży stopy procentowe. Analitycy spodziewają się, że skala cięć wyniesie 25 lub 50 pkt bazowych.

Rozliczenia PIT za 2004 r. Fiskus otwarty także w soboty

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w związku ze zbliżającym się końcowym terminem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r., urzędy skarbowe wydłużą pracę w dni powszednie oraz będą pełnić dodatkowe dyżury w soboty. Wielu podatników odkłada rozliczenie na koniec kwietnia. Dodatkowe dni pracy czy też wydłużone godziny pracy urzędu mają zapobiec ewentualnym kolejkom - wynika z sondy "GP".

Zwolnienie bezrobotnych z poboru podatku

Rozporządzenie zwalniające z podatku dotacje przyznane bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, czeka na podpis ministra, być może w ogóle się nie ukaże.

Czy będzie nowe zwolnienie z PIT

Akcyza. Na razie bez zmian

Podatek akcyzowy nadal będzie pobierany od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy, gdyż ustawa o podatku akcyzowym jeszcze obowiązuje. Te regulacje można zmienić jedynie inną ustawą, a to może nastąpić dopiero po uchwaleniu ustawy wprowadzającej tzw. podatek ekologiczny - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Nowelizacja VAT do podpisu przez prezydenta

Wczoraj Sejm przegłosował senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. Podczas debaty sejmowej najwięcej kontrowersji wzbudziły propozycje opodatkowania podstawową stawką usług obrotu wierzytelnościami oraz objęcie 7-proc. podatkiem usług związanych z filmami i nagraniami wideo.

Obniżona stawka VAT

VAT. Faktury przez Internet

Przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej ma uprościć formę przekazywania dokumentów podatkowych pomiędzy podatnikami VAT. Jednak nie jest to takie oczywiste, gdyż w projekcie rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur elektronicznych przewidziano kilka dodatkowych warunków.

VAT. Kasy fiskalne

Do 30 kwietnia 2005 r. zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych pewne grupy podatników. Jednak nie oznacza to, że z początkiem maja mają one bezwzględny obowiązek wprowadzenia kas rejestrujących.

VAT za użytkowanie wieczyste

Zwolnienia z VAT opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów byłoby niezgodne z VI Dyrektywą Rady UE. Aby zrekompensować straty gmin, należałoby im umożliwić aktualizację opłat - twierdzi resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Odraczanie terminów należności celnych

REKLAMA