REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas na CIT-8

Marzec to okres składania zeznań podatkowych m.in. przez osoby prawne. Podatnicy podatku od osób prawnych mają czas na złożenie CIT-8 tylko do 31 marca br. Należy pamiętać, że podatnicy ci mają prawo m.in. do odliczenia od dochodu darowizn.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej

Podatnik powinien mieć 14, a nie 7 dni na złożenie sprzeciwu wobec sporządzonej przez urząd skarbowy korekty jego deklaracji - uważa specjalna podkomisja zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Kiedy egzaminy na doradcę podatkowego

Egzaminy ustne na doradcę podatkowego odbędą się 15, 16 i 18 marca br.

Krótszy termin na złożenie informacji

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian dotyczących informacji podatkowych składanych przez krajowe podmioty, na rzecz których świadczą usługi lub wykonują pracę osoby fizyczne niemieszkające w Polsce. Proponuje się krótszy termin do złożenia tych informacji, który został określony do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto świadczenie usług lub wykonywanie pracy.

REKLAMA

Podatkowa reforma według PO

Wprowadzenie stawek o jednakowej wysokości wynoszącej 15 proc. w podatkach: od osób fizycznych, od osób prawnych oraz od towarów i usług pozostaje celem Platformy Obywatelskiej - zapewnili "GP" eksperci związani z PO.

Ulga dla każdego z małżonków

Jeżeli oboje małżonkowie ponoszą wydatki na użytkowanie sieci internet, co potwierdzą faktury VAT wystawione przez dostawcę usług internetowych na nazwisko obojga, to każdy z podatników ma prawo do ulgi, do wysokości przysługującego limitu - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Ministerialny projekt zmiany rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych ma na celu wprowadzenie rozwiązań usprawniających obsługę cudzoziemców podlegających podatkowi dochodowemu.

VAT. Poselskie propozycje noweli ustawy

Rząd zajął wczoraj stanowisko wobec poselskich propozycji zmian w ustawie o VAT. Jak poinformowano, rząd pozytywnie odnosi się do zmian.

REKLAMA

Dzień otwarty w urzędzie skarbowym

O zainicjowaniu akcji "Dzień otwarty" w urzędach skarbowych poinformowała Izba Skarbowa w Gdańsku na swojej oficjalnej stronie internetowej. Z komunikatu wynika, że inicjatorem akcji jest Ministerstwo Finansów.

VAT. Wyższe obciążenia podatkowe firm

Niewykluczone, że w składanych w marcu br. deklaracjach dotyczących rozliczeń podatku dochodowego za luty część firm może wykazać niespodziewanie wysokie zyski lub straty. Choć będą one wirtualne, to jednak mogą pociągnąć za sobą albo konieczność zapłacenia wysokiego podatku, albo... podjęcia działań naprawczych w firmach.

Internet z 22-procentową stawką

Od dziś na usługi dostępu do internetu obowiązuje 22-proc. stawka VAT.

Tajemnicze plany resortu finansów

Ministerstwo Finansów niemal rzutem na taśmę, jeszcze przed wyborami, chce dokonać rewolucyjnych zmian podatkowych. Prace owiane są tajemnicą.

Inflacja będzie słabła

Od jutra: 22-proc. VAT na usługi internetowe

Od jutra wchodzi w życie 22-proc. stawka podatku VAT na usługi internetowe dla klientów indywidualnych (wcześniej wynosiła 0 proc.)

Sejm. Ordynacja podatkowa w tym tygodniu w podkomisji

W tym tygodniu specjalna podkomisja ma kontynuować prace nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej.

UOKiK. Bezprawna windykacja długów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął dwa postępowania przeciwko firmom prowadzącym windykację długów konsumenckich, którym zarzuca praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

RPP: Nastawienie zmienione na ekspansywne, stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie zasygnalizowała zamiar szybszego złagodzenia polityki monetarnej i zmieniła nastawienie na ekspansywne ("łagodne") z restrykcyjnego, pozostawiając stopy procentowe bez zmian - podał w piątek NBP.

VAT na internet: firmy nie muszą informować o podwyżkach?

Według Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki wprowadzenie od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu.

Bez ujednolicenia standardów rachunkowości

Wprowadzenie w Polsce międzynarodowych zasad sprawozdawczości finansowej nie doprowadzi niestety do ujednolicenia standardów rachunkowości - uważają eksperci firmy KPMG Audyt.

Mogą być problemy z rozliczeniem dochodów z papierow wartościowych.

Osoby, które w 2004 r. osiągnęły podlegające opodatkowaniu dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, mogą mieć ogromne kłopoty z prawidłowym wypełnieniem rocznego zeznania PIT-38

Fundusz strefowy

Przepisy nowelizowanej ustawy o finansach publicznych, w zakresie regulacji o specjalnych strefach ekonomicznych, w miejsce środka specjalnego wprowadzają Fundusz Strefowy, a dotacja do nowych inwestycji zastąpiona zostaje wsparciem nowej inwestycji.

VAT. Budownictwo mieszkaniowe

Rada Ministrów zajęła negatywne stanowisko wobec propozycji poselskiego projektu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawartego w sprawozdaniu Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury. Zdaniem rządu regulacja ta nadal nie normuje wielu istotnych zagadnień.

Dziś upływa termin korekty

Jaka stawka dla dokumentacji przetargowej

Odsetki od niezapłaconej zaliczki

Bez ulg w Gibraltarze

Jakie czynności dają prawo do odliczenia

Dla prawidłowego określenia struktury sprzedaży niezwykle istotne jest właściwe ustalenie, które czynności wykonywane przez podatnika VAT dają prawo do odliczenia podatku, a które nie - zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział w Krakowie.

Zbliża się termin przesłania PIT-11/8B

1 procent musisz wpłacić sam

Można już zapoznać się z pytaniami

Dziś drugi dzień egzaminów ustnych na doradcę

Rozważane zmiany w przepisach VAT

Komisja Europejska zainicjowała otwarte konsultacje społeczne mające na celu zebranie opinii na temat ewentualnych zmian przepisów VAT obowiązujących w Unii, a stosowanych w sytuacji, gdy usługi są świadczone dla prywatnych konsumentów.

MSR-y. Płatności w formie akcji własnych

Komisja Europejska opublikowała w formie rozporządzenia Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 2 "Płatności w formie akcji własnych". Publikacja tego standardu wymusiła zmiany w kilku innych standardach: nr 12, 16, 19, 32, 33, 38 i 39.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

W Polsce rośnie popularność zakładów bukmacherskich. Działa już kilka firm przyjmujących zakłady, do obstawiania zawodów sportowych (np. piłki nożnej, skoków narciarskich, tenisa, hokeja) zachęcają też Polaków firmy z zagranicy. Problemy powstają, gdy trzeba rozstrzygnąć, czy gra przez internet jest legalna, oraz jakie podatki powinniśmy płacić od wygranych.

GUS: wzrost wydajności bez podwyżek wynagrodzeń

W ubiegłym roku wydajność pracy w przemyśle zwiększyła się o prawie 13 proc. - wynika z danych GUS.

Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej

Pracodawcy prywatni pozytywnie oceniają większość zmian zaproponowanych w rządowym projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nad projektem rozpoczęła prace sejmowa podkomisja.

Uproszczona metoda rozliczeń CIT

Dziś upływa termin wyboru uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Metoda ta jest korzystna dla podmiotów, których dochody z roku na rok rosną, gdyż kwota miesięcznych zaliczek ustalanych na podstawie podatku za lata poprzednie jest odpowiednio niższa. Do czasu złożenia zeznania rocznego podatnik korzysta zatem ze swego rodzaju kredytu podatkowego - twierdzą eksperci.

Koszty podatkowe w 2005 roku

Ryczałt. Rozliczenia kwartalne

Magazyny składowania towarów celnych

Można jeszcze zdecydować się na łatwiejszą metodę regulowania zaliczek

Do 21 lutego br. przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wybór uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Dzięki temu nie będą musieli co miesiąc składać deklaracji podatkowych. O wyborze uproszczonej formy trzeba zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Produkcja nadal rośnie

W styczniu sprzedaż przemysłu była o 4,7 proc. większa niż przed rokiem - poinformował GUS.

Koszty uzyskania przychodów po rozwodzie

Przekazanie towarów zakupionych pierwotnie w związku z prowadzoną działalnością, a następnie przekazanych na mocy wyroku sądu w związku z podziałem majątku byłemu małżonkowi, powoduje konieczność zweryfikowania kosztów uzyskania przychodów. Wydatki na ich nabycie nie mogą być kosztem.

Wyższe kary więzienia dla przestępców skarbowych

Ministerialne interpretacje VAT

W Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 2 ukazały się interpretacje:

Dochody budżetu z tytułu podatków

Odroczenie terminu należności celnych

Rozporządzenie VAT skierowane do Trybunału

Trybunał odrzucił stawkę 50 - proc. stawkę

Przepisy dotyczące 50-proc. stawki podatku dla najbogatszych nie będą obowiązywać, jednak jako martwe regulacje pozostaną w ustawie o PIT. Trybunał nie uznał ich bowiem za niekonstytucyjne. Zarzut niekonstytucyjności postawił tylko przepisowi proceduralnemu wprowadzającemu w życie te przepisy. Trybunał uznał, że tryb wprowadzenia 50-proc. stawki PIT naruszył 30-dniowy okres vacatio legis i był niezgodny z konstytucją.

Inflacja spadła do 4 proc.

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zadecydowała o tym żywność, która w ciągu miesiąca potaniała o 0,3 proc. Spadły również ceny odzieży, obuwia oraz paliw.

REKLAMA