REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ).

Zmiana Kodeksu spółek handlowych

Zmiany wprowadzone w Kodeksie spółek handlowych dotyczą procedury łączenia, podziału i przekształcania spółek. Unowocześniono sposoby realizacji wymogów informacyjnych (publikacyjnych) spółek (w szczególności przez sięgnięcie do komunikacji elektronicznej).

Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej przekazuje nieodpłatnie samochód wierzycielowi. W zamian za to zostaje zwolniony z długu. Organy podatkowe uważają, że może w tej sytuacji powstać przychód po stronie dłużnika. Wynika to z tego, że przekazanie samochodu, choć nie powoduje otrzymania ceny, jest odpłatną formą zbycia – dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Konieczność zapłacenia podatku dochodowego zależy od daty nabycia samochodu.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi zawierać zobowiązania?

Wierzyciel nie zgadza się na wniesienie przez dłużnika wierzytelności do nowej spółki. Czy w skład aportu - aby uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - muszą wchodzić wszystkie zobowiązania, jakie związane są z daną częścią przedsiębiorstwa? W wyroku z 12 maja 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 2222/09) nie zgodził się z organem podatkowym stawiającym taką tezę.

REKLAMA

Ubezpieczenia w specjalnej strefie ekonomicznej - przychód z tytułu odszkodowania

Zwolnienie strefowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, dotyczyć może wyłącznie dochodów, które spełniają dwa warunki łącznie: pochodzą z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE i są wymienione w zezwoleniu strefowym.

Stawka VAT dla sprzedaży mieszkań wraz z piwnicami i garażami

W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem, która jest objęta jedną transakcją (dostawą), można zastosować stawkę obniżoną. Do takiej transakcji (dostawy) należy zastosować stawkę obniżoną 8% (do końca 2010 r. 7%).

Dochody z pracy w Portugalii – gdzie zapłacić podatek?

W przypadku Polaka, który podejmuje zatrudnienie na terytorium Portugalii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Znakowanie i barwienie wyrobów akcyzowych

Przedsiębiorcy którzy zajmują się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych (konkretniej - niektórych paliw płynnych) bardzo często muszą spełniać wymogi związane z ich prawidłowym znakowaniem i barwieniem.

REKLAMA

Zaliczki w PIT – brak oświadczenia zleceniobiorcy

Jakie są obowiązki płatnika, gdy zleceniobiorca nie przedstawi oświadczenia, że przedmiot zlecenia nie pokrywa się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą ?

Cała zapłata przed wykonania usługi – skutki w CIT

Zdarzają się czasami sytuacje, w których podatnik otrzymuje od kontrahenta pełną płatność jeszcze przed wykonaniem usługi, która ma być zrealizowana w następnym okresie sprawozdawczym. Kiedy wobec tego powinien on rozpoznać przychód?

Gwarancja udzielona na fakturze VAT

Gwarancja może zostać udzielona również poprzez oświadczenie sprzedawcy na fakturze, a warunki takiej gwarancji należy wówczas oceniać przez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego.

Można już składać e-deklaracje dla podatku akcyzowego

Deklaracje dla podatku akcyzowego można już składać przez Internet - informuje Ministerstwo Finansów. Od 1 stycznia 2012 r. będzie można składać również e-deklaracje dla podatku od gier oraz e-informacje o opłacie paliwowej.

Nowe zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników

Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi składki zdrowotnej opłacanej przez rolników - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu.

Czy z faktury pro forma można odliczyć VAT

Jeśli podatnik jest w posiadaniu faktury pro forma na zaliczkę, to czy może ją ująć w ewidencji VAT zakupy i odliczyć VAT?

PIT: Kościół za likwidacją Funduszu Kościelnego

Strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Wydatki na ubezpieczenie OC członków rad nadzorczych

Spółka w celu zminimalizowania negatywnych skutków działań członków rady nadzorczej zawarła umowę ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków rady nadzorczej. Czy spółka może zaliczyć powyższe wydatki do kosztów podatkowych?

Tenisiści niezadowoleni z wysokich podatków

Czołowi tenisiści mają zastrzeżenia do rozgrywania turnieju ATP World Tour Finals kończącego sezon w Londynie. Wszystko ze względu na ... podatki w Wielkiej Brytanii w wysokości 50 procent. Swe niezadowolenie wyraził hiszpański zawodnik Rafael Nadal.

Najpóźniej 8 listopada złóż Ministrowi informację o papierosach

8 listopada 2011 r. mija termin przekazania Ministrowi Finansów informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w okresie pierwszych 10 miesięcy 2011 roku.

Mały podatnik PIT i CIT w 2012 r. oraz limit jednorazowej amortyzacji

W 2012 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2011 r. kwoty 5 324 000 zł. Namiast limit jednorazowej amortyzacji w roku 2012 wynosi 222 000 zł.

MF: resort nie pracuje nad zmianą dotyczącą 1 proc. podatku

Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Brzoza.

Ulga meldunkowa dla małżonków - wystarczy jeden meldunek

Ulga meldunkowa przysługuje obojgu małżonkom, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków – wynika z interpretacji ogólnej MF.

Nowe formularze podatku od spadków i darowizn

Nowe wzory formularzy podatku od spadków i darowizn będą obowiązywać od 23 października - wynika z rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw.

Samorządy nie mają szansy na stawkę 0 proc. VAT

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację.

Nieruchomość nie musi być obligatoryjnym składnikiem przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy decydują się wnieść cały majątek małej firmy rodzinnej do spółki akcyjnej. W skład aportu wchodzą wszystkie składniki firmy z wyjątkiem nieruchomości. Spółka akcyjna będzie korzystała z tych nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Sądy administracyjne potwierdzają, że fiskus nie ma racji uważając, że aport w takiej sytuacji nie jest przedsiębiorstwem.

Nie można odwołać darowizny z powodu utraty prawa do ulgi podatkowej

Ojciec podarował synowi drogi samochód. W darowiźnie nie uczestniczył notariusz. Taka darowizna pomimo to może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Warunek jest jeden – należy powiadomić fiskusa o darowiźnie w określonym w ustawie czasie. Obdarowany zapomniał o tym warunku. Po uzyskaniu informacji, że od darowizny trzeba zapłacić wysoki podatek ojciec spróbował odwołać darowiznę. Dla fiskusa nie jest to podstawą do cofnięcia żądania zapłaty podatku od darowizny.

Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?

Przy łączeniu spółek w drodze przejęcia spółka przejmująca będzie zobowiązana do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka ta będzie musiała również uzyskać nowy numer akcyzowy podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nadany nową decyzją wydaną dla tego podmiotu.

Wynagrodzenie dla pośrednika z tytułu zakończenia współpracy

Biuro turystyczne rozwiązało umowę z agentem. Czy jest kosztem uzyskania przychodów kwota jednorazowego wynagrodzenia należnego agentowi z tytułu zakończenia współpracy? Mamy wątpliwość, czy wynagrodzenie takie nie zostanie potraktowane przez organy podatkowej jako wykluczony z kosztów podatkowych bonus, gdyż pośrednik otrzymywał już wynagrodzenie w czasie współpracy przy okazji rozliczenia zawieranych przez niego umów.

Duże firmy muszą zawiadomić o zmianie urzędu skarbowego

Do 17 października firmy, o rocznych przychodach co najmniej 5 mln euro, muszą powiadomić swój dotychczasowy urząd skarbowy o tym, że od 2012 r. będą rozliczać się w tzw. dużym urzędzie skarbowym.

Czy wadium zatrzymane przez organizatora przetargu jest kosztem uczestnika przetargu?

W niektórych sytuacjach nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wadium zatrzymanego przez organizatora przetargu.

Czy korekta przychodów wymusza korektę kosztów?

Jeżeli w wypadku błędnego rozliczenia usługi wykonawca pobrał wyższe wynagrodzenie od należnego, a nabywca zgłosił żądanie skorygowania na minus faktur wystawionych za okres rozliczeniowy w którym doszło do zawyżenia sprzedaży - pojawia się również konieczność korekty kosztów uzyskania tych przychodów.

Usługa dostawy i montażu markiz - jaka stawka VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz usług budowlano-remontowych, w tym sprzedaży oraz montażu markiz. Zawierane umowy obejmują dostawę towaru albo dostawę wraz z montażem. Czy przy dostawie i montażu markiz w budynkach mieszkalnych mogę zastosować stawkę VAT 8%.

Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Uchwałą wspólników spółki w sprawie podziału zysku netto, część zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy. Kwotę dywidendy w uchwale wyrażono w złotych, natomiast jej wypłata została dokonana w euro. Ponieważ po innym kursie wyceniono kwotę do wypłaty z uchwały i po innym samą wypłatę dywidendy, powstały dodatnie różnice kursowe na rozrachunkach z udziałowcami. Czy powstałe dodatnie różnice kursowe stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT?

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Zbycie nieruchomości na rzecz wspólników w ramach obniżenia kapitału zakładowego – skutki w CIT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje obniżyć swój kapitał zakładowy poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów posiadanych przez wspólników (osoby fizyczne). Zmniejszenie wartości udziałów spółka rozliczy wobec wspólników poprzez przeniesienie na ich rzecz prawa własności do nieruchomości będącej obecnie własnością spółki, której wartość księgowa odpowiadałaby wartości zmniejszenia wartości udziałów. Czy obniżenie za wynagrodzeniem w postaci niepieniężnej (nieruchomości) wartości nominalnej udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje powstanie w spółce przychodu?

Wezwanie do zapłaty

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić, jakie skutki w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami wywołuje skierowanie do kontrahenta wezwania do zapłaty.

Urzędy skarbowe za rzadko korygują nasze deklaracje

Urzędy skarbowe mogą same korygować niektóre błędy w naszych deklaracjach podatkowych, ale za rzadko korzystają z takiej możliwości - uważają eksperci podatkowi. Administracja skarbowa tłumaczy, że większość błędów nie kwalifikuje się do takich korekt.

Deklaracje elektroniczne dla podatku akcyzowego

Rozszerzono katalog deklaracji i informacji podatkowych, które można składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Chodzi o deklaracje dla podatku akcyzowego i deklaracje dla podatku od gier.

ABC Prawa - Przedawnienie w prawie cywilnym i jego skutki

W naszej poniższej publikacji postaramy się przedstawić instytucję przedawnienia w prawie cywilnym.

Urzędnik nie może sam sobie ustalać zasad kontroli

Inspektor pracy nie może przedłużyć sobie upoważnienia do kontroli, a protokół muszą podpisać wszyscy inspektorzy przeprowadzający daną kontrolę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Połączenia i podziały spółek - nowelizacja ksh

Uproszenia w dokumentacji i sprawozdawczości w przypadku połączeń i podziałów spółek przewiduje ustawa z z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 27 października 2011 roku.

Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną bis

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców - poinformowała prezydencka kancelaria na swojej stronie internetowej. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września.

Kiedy potwierdzać należności zerowe

Przepisy nie zwalniają z obowiązku inwentaryzacji rozrachunków wykazujących w księgach rachunkowych salda zerowe. Kiedy należy je zinwentaryzować?

Kilometrówka 2016 – nie będzie wyższych stawek i limitów

0,97 zł za 1 km dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 i 1,01 zł dla aut powyżej tej pojemności silnika. Dla motocykla - 0,92 zł, dla motoroweru - 0,81 zł. Takie miały być - już w pierwszym kwartale 2012 r. - nowe stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Wyższe miały być w konsekwencji zwolnione z PIT przychody pracowników z tytułu zwrotu kosztów używania samochodów oraz wyższe koszty podatkowe przedsiębiorców. Ministerstwo Infrastruktury (obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) przygotowało już w sierpniu 2011 r. projekt rozporządzenia w tej sprawie - niestety od dłuższego czasu projekt "utknął" w Ministerstwie Finansów, gdzie został skierowany celem konsultacji. Ministerstwo Finansów nie widzi możliwości budżetowych dla aktualizacji stawek także w 2016 roku.

MF: do ulgi meldunkowej wystarczy meldunek jednego małżonka

Z ulgi podatkowej - tzw. meldunkowej - mogło w latach 2007-08 skorzystać oboje małżonków, nawet jeżeli tylko jedno spełniało warunek zameldowania w sprzedawanym lokalu - poinformowało Ministerstwo Finansów w interpretacji prawa podatkowego.

Rozliczenie w księgach korekty odpisu amortyzacyjnego

W 2009 r. został kupiony środek trwały i źle została naliczona amortyzacja. Błąd został wykryty przez kontrolę urzędu skarbowego za ten rok. Urząd wydał w tej kwestii decyzję, od której nie wniesiono odwołania. Kiedy zaksięgować korektę – w każdym roku oddzielnie czy w bieżącym roku?

Jak powinna wyglądać prawidłowa analityka do konta 800

Prawidłowa analityka do konta 800 „Fundusz jednostki” powinna zapewnić możliwość ustalenia przyczyn zwiększeń i zmniejszeń funduszu jednostki.

Zmiany w ustawie o rencie socjalnej

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowela ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów

Ulga meldunkowa (dotycząca sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008) ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 października 2011 r. (nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433).

Uprawnienia urzędów kontroli skarbowej wobec podatników korzystających z majątku Skarbu Państwa

Podatnicy korzystający z majątku Skarbu Państwa powinni pamiętać o szczególnych uprawnieniach UKS w stosunku do nich. Wynikają one z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o kontroli skarbowej.

Zmiana definicji reprezentacji stosowanej przez fiskusa

Organy podatkowe nie stosują już definicji reprezentacji, w której mieszczą się tylko wydatki mające jednocześnie trzy cechy: 1) okazałość, 2) charakteryzujące się ponadprzeciętną miarą i 3) mające na celu wywołanie pozytywnego wrażenia. Przy poparciu sądów administracyjnych za reprezentację organy podatkowe uznają wydatki, które powodują przedstawienie podatnika w dobrym świetle, służą zbudowaniu miłej atmosfery, dobrego wrażenie.

REKLAMA