REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sąd zdecydował co dalej z opłatą paliwową

Opłacie paliwowej, finansującej m.in. budowę dróg, podlegają paliwa do silników spalinowych, bez względu na faktyczne ich wykorzystanie - taką uchwałę podjął NSA 7 lipca 2011 r. Tak więc opłacie podlegają zarówno paliwa do aut, jak i do statków czy np. kosiarek.

Przez internet zarejestrowało się już ponad tysiąc firm

W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego, który umożliwia rejestrację firmy przez internet, zarejestrowało się w ten sposób ponad tysiąc przedsiębiorców.

Czy zapłata czynszu dla spółdzielni wyklucza opłatę targową?

Prowadzę działalność handlową na najmowanym od spółdzielni mieszkaniowej gruncie i płacę z tego tytułu czynsz. Czy ciąży na mnie również obowiązek uiszczania opłaty targowej za prowadzoną sprzedaż.

Czy zapłacona zaliczka jest kosztem uzyskania przychodu?

Kwotę zapłaconą tytułem zaliczki można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero po wykonaniu należnego świadczenia. Zaliczka stanowi więc koszt podatkowy jako składnik należnego świadczenia już po jego wykonaniu.

REKLAMA

Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Prowadzę kiosk na targowisku. Czy słusznie obciążono mnie opłatą targową w sytuacji, gdy od kiosku płacony jest podatek od nieruchomości?

Kiedy podatnik może dostać mandat?

Postępowanie mandatowe jest jedną z najprostszych procedur przewidzianych w postępowaniu karnym skarbowym. Dzięki tej procedurze osoba, która popełniła wykroczenie skarbowe może dobrowolnie ponieść za nie odpowiedzialność- poddać się karze jaką jest zapłata wymierzonego mandatu i uniknąć rozpatrywania sprawy przez sąd.

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

Problem dotyczący prawidłowego określenia przychodu pracownika i wysokości podatku w sytuacji kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały niewłaściwie naliczone przez płatnika w poprzednich latach został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 02.03.2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-996/10/MK).

REKLAMA

Na czym polega zabezpieczenie majątkowe w sprawach karnych skarbowych?

Zabezpieczenie majątkowe jest środkiem przymusu stosowanym wobec osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Jego celem jest zabezpieczenie późniejszego wykonania orzeczenia sądu, kar i środków karnych, które mają charakter majątkowy. Następuje to przede wszystkim poprzez ograniczenie możliwości dysponowania majątkiem przez podejrzanego (zabezpieczenie mienia), tak aby nie mógł się go pozbyć i uniemożliwić wykonanie orzeczenia.

Czy gmina może odzyskać VAT od inwestycji w ramach projektu unijnego?

Gmina, aby móc realizować inwestycje związane z tzw. zadaniami własnymi (czyli nałożonymi przez ustawę dotyczącymi spraw publicznych o znaczeniu lokalnym) może uczestniczyć w programach unijnych, które są współfinansowane z unijnych funduszy, głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Małe dziecko zmniejsza szansę kobiety na pracę

Małe dziecko zmniejsza szansę matki na podjęcie pracy i utrzymanie się w zatrudnieniu; matka trzylatka ma dwukrotnie mniejsze szanse na podjęcie pracy niż kobieta bezdzietna - wynika z badań Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Obniżka podatków od 2013 roku?

Niemiecki rząd poparł deklarację szefów trzech partii rządzących CDU, CSU i FDP, którzy opowiedzieli się za obniżeniem podatków od 2013 roku - poinformował minister finansów Wolfgang Schaeuble. Decyzja o skali odciążeń zapadnie jednak dopiero jesienią.

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca - podsumowanie

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011, którego przepisy należy stosować w Polsce bezpośrednio. Od 1 lipca obowiązuje również nowelizacja ustawy o VAT i rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź co zmieniło się w VAT od 1 lipca.

Rozporządzenie ministra finansów trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny zbada czy rozporządzenie ministra finansów dotyczące zadłużania się samorządów jest zgodne z Konstytucją i ustawą o finansach publicznych.

Obowiązki sprawozdawcze firmy wobec NBP

Na niektórych podmiotach gospodarczych ciąży obowiązek przekazywania do NBP danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego.

UE planuje przymusowe ekologiczne oznakowanie żywności

Wprowadzenie informacji ekologicznych dla producentów żywności może doprowadzić do faworyzowania wielkich koncernów i ograniczyć konkurencję na tym rynku – ostrzega Instytut Globalizacji.

Nowy wzór wniosku o koncesję dla firm ochroniarskich

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym VAT

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT (1 lipca 2011 r.) Minister Finansów przygotował także zmiany w rozporządzeniu wykonawczym VAT. Wprowadzają one pewne uproszczenia w dokumentowaniu prawa do stawki 0% oraz nowe zwolnienia z VAT.

Kiedy należy skorygować VAT po wystawieniu korekty w wyniku pomyłki w cenie

Dokonana przez sprzedawcę korekta podatku należnego, spowodowana pomyłką zaistniałą przy wystawieniu faktury pierwotnie dokumentującej zdarzenie rodzące obowiązek podatkowy (pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury), powinna być uwzględniona w rozliczeniu za okres powstania obowiązku.

Tablice reklamowe z podatkiem od nieruchomości

Czy samorządy właściwie pobierają podatek od nieruchomości za tablice reklamowe, które nie są związane na stałe z gruntem? W odpowiedzi wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Jak po zmianach w VAT ustalać miejsce świadczenia usług

Ustalanie miejsca świadczenia na podstawie ogólnych zasad określonych w art. 28b i art. 28c ustawy o VAT wymaga dokonania wielu czynności sprawdzających.

Odliczenie VAT przez spółkę handlującą złomem - wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił 4 lipca 2011 r. skargę spółki DROP w sprawie odliczenia VAT-u wynikającego z obrotu złomem. Firma ocenia, że to zła wiadomość dla całej branży i zapowiada złożenie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najbardziej istotnych nowości, jakie pojawiły się w przepisach dotyczących VAT od 1 lipca 2011 r.. Przedstawiamy obszerne fragmenty tego opracowania.

Jakich usług dotyczy 0% stawka VAT w portach?

Minister Finansów wydał 22 czerwca 2011 r. ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnił wątpliwości w zakresie stosowania stawki VAT 0% w odniesieniu do usług związanych z utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych.

Jak powinny rozliczać VAT wspólnoty mieszkaniowe?

Minister Finansów wydał 21 czerwca 2011 r. ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnił wątpliwości w zakresie rozliczania VAT przez wspólnoty mieszkaniowe.

Jak kontrola skarbowa odkryła ukryte dochody salonu fryzjerskiego

W trakcie rutynowej kontroli pracownicy jednego z urzędów kontroli skarbowej zorientowali się, że z serwerów podatnika ktoś zdalnie usiłuje kasować dane związane z prowadzoną działalnością. Szybko zabezpieczono pozostałe dane i odtworzono te już usunięte. Działanie to pozwoliło na ustalenie prawdziwego rozmiaru działalności podatnika, który okazał się znacznie większy, niż ten wynikający ze składanych przez niego deklaracji.

Jak rozliczyć PIT od wygranej w konkursie?

W jakiej wysokości i na jakiej deklaracji należy odprowadzić zaliczkę na podatek z tytułu wygranej (w kwocie 800 zł) w konkursie z dziedziny nauki, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ?

Czy wycieczki zafundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika?

Podatnicy miewają wątpliwości, czy dofinansowanie lub sfinansowanie wycieczek, wczasów przez pracodawcę pracownikowi (dotyczy to także emerytów lub rencistów) jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania PIT?

Czy po oddaniu samochodu na złom trzeba płacić podatek od środków transportowych?

Samo złomowanie pojazdu, podobnie jak np. kradzież nie powoduje automatycznie wygaśnięcia obowiązku w podatku od środków transportowych. Właściciele pojazdów muszą płacić ten podatek do czasu wyrejestrowania pojazdu (uzyskania decyzji organu rejestrowego o wycofaniu pojazdu z ruchu) i złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych o wygaśnięciu obowiązku podatkowego.

Czy wadliwy dowód księgowy wyklucza wydatek z kosztów podatkowych?

Na potrzeby prowadzonej działalności handlowej najmuję lokal i w ramach umowy zobowiązałem się opłacać oprócz czynszu świadczenia dodatkowe: energię elektryczną, wodę oraz rozmowy telefoniczne, według faktur otrzymywanych od dostawców. Faktury mają być jednak wystawiane na firmę, która kiedyś w tym lokalu prowadziła działalność i podpisała umowy z dostawcami, a właściciel lokalu nie wyraził zgody na wystawianie na podstawie faktur własnych dowodów obciążeniowych. Czy mogę zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów, jeśli faktycznie płacę kwoty określone fakturami i jest to udokumentowane w raportach kasowych firmy?

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za rzeczywiście poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Jeżeli pracownik otrzymał na podstawie wyroku sądowego odszkodowanie za utracone korzyści (tj. wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby gdyby zwolniony był za wypowiedzeniem) wypłacone z tego tytułu świadczenie pieniężne nie podlega temu zwolnieniu.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r. - broszura MF

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy. Ministerstwo Finansów opublikowało specjalną broszurę, w której omówione są najważniejsze zmiany.

Od 1 lipca można założyć firmę przez Internet

Już prawie siedem lat temu (dokładnie 21 sierpnia 2004 r.) weszła w życie znaczna część przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 220 poz. 1447 z późn. zm.), która reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej w Polsce oraz zadania właściwych organów w tym zakresie. Dopiero jednak od 1 lipca 2011 r. zaczęły obowiązywać przepisy rozdziału 3 ustawy, które mają na celu ułatwienie m.in. podejmowania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Spółki odzyskają nadpłacony podatek

Opodatkowanie w latach 2007-2008 podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych spółkom przez ich wspólników było niezgodne z prawem unijnym - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-212/10. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy uiścili należny podatek mogą teraz ubiegać się o jego zwrot.

Od 1 lipca obowiązuje nowy wzór formularza rejestracyjnego VAT-R

Od 1 lipca obowiązuje nowy wzór formularza rejestracyjnego VAT-R. Zmianę wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników zakresie podatku od towarów i usług.

Zasady wykonywania działalności leczniczej

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje zasadnicza część przepisów ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jak udokumentować nieściągalność wierzytelności by zaliczyć je do kosztów?

W dniu 5 maja 2011 r. zapadł istotny wyrok WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 132/11) w zakresie zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności. Wyrok jest niekorzystny dla wierzycieli, którzy uważali, że jedno postanowienie wydane w toku egzekucji o tym, że dłużnik nie posiada majątku pozwalającego na egzekucję, pozwala na zaliczenie wszystkich wierzytelności (w tym nigdy nie skierowanych na drogę sądową) wobec tego dłużnika do kosztów podatkowych.

Jak można zmieniać stawki amortyzacyjne?

Organy podatkowe rygorystycznie interpretują przepisy o amortyzacji w zakresie możliwości zmiany pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorcę warunków amortyzacji.

Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Czy dobrowolne, nieodpłatne umorzenie akcji jest opodatkowane PIT?

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej umorzy dobrowolnie akcje i nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Czy osiągnie przychód?

Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatnik ze znacznym zyskiem sprzedał akcje albo udziały w spółce z o.o. Chce się podzielić zyskiem i przekazać darowiznę na kościelną działalność charytatywno – opiekuńczą. Czy wartość takiej darowizny może obniżyć podstawę opodatkowania dla dochodu z akcji? Zdaniem organów podatkowych pomniejszenie podstawy opodatkowania w ten sposób jest niemożliwe.

Czy wydatki na wieńce pogrzebowe, nekrologi i wiązanki okolicznościowe są kosztem podatkowym?

Okazuje się, że fiskus akceptuje zaliczanie takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Jak opodatkować PIT zamianę nieruchomości?

Zamiana nieruchomości jest traktowana w podatku dochodowym tak jak jej sprzedaż.

Czy odszkodowanie za błąd pracodawcy powodujący zaniżenie emerytury jest zwolnione z PIT?

Pracodawca popełnił błąd przy wystawieniu świadectwa pracy. Błąd dotyczył np. liczby lat przepracowanych przez pracownika albo charakteru tej pracy. W efekcie ZUS wadliwie obliczył wysokość świadczenia emerytalnego. Pracownik wygrał sprawę o odszkodowanie przed sądem. Czy jest ono zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy opłata planistyczna może być kosztem przy zbyciu działki?

Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości tzw. opłatę planistyczną można potraktować jako koszt, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?

Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie od zagranicznego kontrahenta?

Podmiot francuski, który na terytorium Polski nie ma miejsca zamieszkania, siedziby, stałego miejsca wykonywania działalności, zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług dokonuje dostawy towaru na rzecz polskiego podatnika. Dostawa została dokonana w dniu 28 kwietnia 2011 r. Podatnik francuski na tę okoliczność w dniu 11 maja 2011 r. wystawił fakturę z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca towaru.

Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Zasadą jest, że wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, których obowiązek ponoszenia wynika z przepisów prawa, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Przykładem takich kosztów są wydatki na zakup okularów korygujących wzrok.

Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

REKLAMA