REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy rekord. Podatnicy przekazali na cele charytatywne prawie 400 mln zł

Dokładnie 397 mln 923 tys. zł przekazali organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2008 rok – wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów.

Audytorzy opublikują więcej danych

Firmy audytorskie, które badają podmioty zainteresowania publicznego, będą musiały publikować szczegółowe dane na temat swoich przychodów.

Zwolnieni mogą żądać odszkodowania za brak pracy

Firmy, które w okresie kryzysu zwalniają pracowników, powinny skrupulatnie przestrzegać przepisów o rozwiązywaniu stosunku pracy - pisze "Gazeta Prawna".

Prawie milion firm korzysta z bezpiecznego e-podpisu

Tylko 18 dni na zakup bezpiecznego e-podpisu mają firmy, na których ciąży obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów drogą elektroniczną.

REKLAMA

Jak dokumentować i rozliczać przesunięcia międzymagazynowe

Rozliczenia przesunięć magazynowych można dokonać zbiorczo w ciągu okresu rozliczeniowego (miesiąca) pod warunkiem określenia takiej formy rozliczenia w polityce rachunkowości. Podstawą ewidencji operacji gospodarczych rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej jest raport fiskalny kasy dobowy lub okresowy (miesięczny).

Raty leasingowe od samochodów służących do celów najmu

Czy w związku z tym, że przedmiotem działalności spółki jest odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, samochodów osobowych i te samochody są przeznaczone wyłącznie do wykorzystywana na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, spółka ma prawo do odliczania 100 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe za pozyskany do wynajmu samochód?

NIK: Pobór zaległego CIT nie poprawił się

Ostatnia kontrola NIK ujawniła, że urzędy skarbowe zaniedbują swoje obowiązki dotyczące ściągania zaległego podatku dochodowego od osób prawnych. Urzędy nie sprawdzają podatników na bieżąco, nie przeprowadzają niezbędnych kontroli, nie wszczynają postępowań, zwlekają z egzekucją. W związku z tym wiele zobowiązań podatkowych przedawnia się i nie można odzyskać należnych pieniędzy.

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego są opodatkowane

Odsetki od wyrównania zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie zostały zwolnione przedmiotowo od podatku dochodowego, a zatem powinny podlegać opodatkowaniu. Przy czym są to przychody z innych źródeł.

REKLAMA

Ewidencję wyrobów akcyzowych należy uzgadniać z naczelnikiem urzędu celnego

Obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu celnego sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych jest zgodny z Konstytucją – wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kiedy umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczenia wypadkowego

W ramach prowadzonego Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako urząd miejski zlecamy emerytowanym nauczycielom prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, zajęć sportowych, sędziowanie zawodów. Ponadto zlecamy nadzorowanie inwestycji gminnych kierownikom budowy. Gmina realizuje także zadania z zakresu nadzoru i koordynacji nad ochotniczymi strażami pożarnymi przez zawarcie umowy zlecenia z komendantem. Umowy zlecenia zawieramy również z informatykami, podczas wyborów w lokalach wyborczych, i z członkami komisji sondażowych zbierającymi opinie mieszkańców. Jaki kod ubezpieczenia powinien zostać zastosowany w przypadku zleceniobiorców wykonujących te prace.

Po powodzi trzeba odtworzyć dokumenty

Podatnicy, którzy w ostatniej powodzi stracili dokumentację podatkową będą musieli ją odtworzyć. Minister finansów nie wprowadził jeszcze żadnej ulgi w tym zakresie.

Fiskus nie łaskaw dla młodzieży

Młodzież, która dorabia do kieszonkowego w wakacje, będzie musiała zarobkiem podzielić się z fiskusem, ubolewa "Gazeta Prawna".

Przedsiębiorcy ocenili urzędy skarbowe

Zakończyła się VII edycja konkursu "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Jeszcze można kupić papierosy za 5 zł

Sprzedawcy, którzy mają zapasy papierosów ze starą akcyzą, wyprzedają je nawet za 5 zł. Od środy dostępne będą papierosy tylko z nową, wyższą akcyzą.

Polacy nie chcą wyższych podatków

Budżet państwa nie powinien być ratowany przez podnoszenie podatków. 89 Proc. badanych w sondażu "Rzeczpospolitej" twierdzi, że sytuacja gospodarcza nie uzasadnia większej łapczywości fiskusa. Co dwudziesty z respondentów (6 proc.) odpowiedział, że podatki trzeba podnieść?

Komornik nie może łomem forsować drzwi dłużnika

Komornik może przy użyciu siły usunąć przeszkody blokujące dostęp do mieszkania dłużnika. Jednakże użyte środki muszą być adekwatne do napotkanych przeszkód.

Cesja prawa do nieruchomości pozbawia ulgi w PIT

Transakcja cesji praw do nieruchomości nie jest celem mieszkaniowym, który zezwala na ulgę w PIT - przypomina "Gazeta Prawna".

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników

W przypadku dofinansowywania przez zakład pracy wypoczynku dla dzieci pracowników sposób rozliczenia jest uzależniony od źródła pochodzenia środków przeznaczonych na ten cel. Środki mogą pochodzić z ZFŚS albo ze środków obrotowych.

Czy faktura zaliczkowa może być wystawiona przed otrzymaniem zaliczki

Mam wystawioną fakturę zaliczkową z datą 30 marca 2009 r. Pieniądze wpłynęły na konto dopiero w kwietniu. Kiedy ująć ją w VAT - w dacie wystawienia faktury czy w dacie wpływu zaliczki? Nabywca żąda skorygowania faktury (daty wystawienia), gdyż uważa, że nie może z niej odliczyć VAT. Czy mogę zrobić taką korektę?

Opodatkowanie należności licencyjnych z niższą stawką

Od 1 lipca obniżce ulega podatek od odsetek i należności licencyjnych wypłacanych przez firmy zagranicznym spółkom powiązanym, które mają siedzibę w krajach należących do Unii Europejskiej.

Pakiet Antykryzysowy: dopłaty do pensji dopiero po akceptacji UE

Do końca lipca Komisja Europejska ma zdecydować, czy polskie firmy zagrożone kryzysem mogą otrzymać subsydia płacowe.

Konkubent może skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Konkubent, który mieszka z matką dzieci, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Korekta zeznania PIT za 2008 rok - do wtorku

Jeśli podatnik musi poprawić zeznanie PIT za 2008 rok, bo np. nieprawidłowo skorzystał z ulgi podatkowej, najpóźniej we wtorek 30 czerwca, ma prawo złożyć korektę deklaracji i wskazać w niej organizację pożytku publicznego, dla której ma być przekazana kwota 1 proc. podatku - pisze "Gazeta Prawna".

Podwyżka na papierosy jest objęta VAT

Przedsiębiorcy, którzy koszt banderoli legalizacyjnej przeniosą na kupujących, podnosząc cenę, muszą pamiętać o rozliczeniu VAT. To w praktyce może przysporzyć kłopotów.

Stosowanie metody praw własności według MSSF

Sposób stosowania metody praw własności wynika z kilku MSR: MSR 27 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe , MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych , MSR 31 Udział we wspólnych przedsięwzięciach . W rozumieniu MSR metoda praw własności jest alternatywą dla konsolidacji proporcjonalnej.

Zmiana zasady walutowości

Znowelizowane przepisy Kodeksu cywilnego oraz Prawa dewizowego zniosły zasadę walutowości. W związku z tym kontrahenci krajowi mogą zawierać między sobą transakcje wyrażone w walutach obcych. Do przeliczania przychodów oraz kosztów wyrażonych w walutach obcych mają zastosowanie zasady ogólne.

Oprocentowanie nieprzekazanych w terminie składek do OFE

Stopa odsetek od nieprzekazanych przez ZUS w terminie składek do OFE wynosi od 1 lipca 2009 r. do 30 września 2009 r. 5,07%.

Więcej osób uprawnionych do ustawowego dziedziczenia

Od niedzieli 28 czerwca 2009 r. rozszerzy się krąg spadkobierców ustawowych. Dołączą do nich dziadkowie i pasierbowie. Zmienią się też zasady dziedziczenia rodziców po dzieciach.

Które podatki do podwyżki

Dla poprawienia przyszłorocznej sytuacji budżetowej PSL dopuszcza m.in. czasowe wprowadzenie 40 proc. podatku dla najlepiej zarabiających; PO jest przeciwna zwiększaniu podatków bezpośrednich i taki ruch byłby ostatecznością, rozważyć może natomiast podniesienie akcyzy - wynika z wypowiedzi polityków obu koalicyjnych partii, z którymi rozmawiała PAP.

Jak rozliczyć umowę leasingu operacyjnego budynku położonego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Spółka planuje rozpoczęcie działalności na terenie Łódzkiej SSE. W tym celu zleci podmiotowi finansującemu wybudowanie, a następnie przekazanie do używania nowego budynku gospodarczego na podstawie cywilnoprawnej umowy dzierżawy. Podatkowo umowa ta traktowana jest jako umowa leasingu operacyjnego.1. Czy wydatki na zapłatę rat od tego typu umowy mogą być podstawą do uzyskania przez spółkę pomocy publicznej?2. Czy będą one skutkować zwolnieniem uzyskanego z działalności dochodu?

Jak rozliczać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Wartość ekwiwalentu za pranie odzieży należy ująć jako koszt w kolumnie 12 pkpir, tj. do wynagrodzeń. Ekwiwalent u pracownika może być zwolniony z podatku dochodowego lub jego wartość może być doliczana do przychodów ze stosunku pracy.

Emerytury i renty wzrosną w 2010 roku dwukrotnie mniej niż w tym

W 2010 roku podwyżki emerytur i rent będą zdecydowanie niższe.

Niższe odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Od 25 czerwca 2009 r. stopa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi w stosunku rocznym 10%. Obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (w stosunku rocznym) od 25 czerwca 2009 r. wynosi 7,5%.

Ewidencja VAT w państwowych jednostkach budżetowych

Państwowe jednostki budżetowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są powołane do obsługi organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Wykonują jednak również czynności na podstawie umów cywilnoprawnych podlegające opodatkowaniu VAT. W jednostkach tych niejasności w zakresie ewidencji księgowej tego podatku sprowadzają się głównie do wpływu czynności podlegających opodatkowaniu na poziom dochodów i wydatków budżetowych objętych planami finansowymi danego roku budżetowego.

Bezskuteczność egzekucji wobec spółki

Kto odpowiada za zaległości podatkowe spółek z o.o., spółek z o.o. w organizacji, spółek akcyjnych i spółek akcyjnych w organizacji? Co należy rozumieć przez pojęcie „bezskuteczność egzekucji”?

Ekopodatek wpłynie na bezpieczeństwo na drogach

Umożliwienie przedsiębiorcom odliczania VAT od kupionych samochodów i wprowadzenie podatku ekologicznego - to rozwiązania, które zdaniem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), zachęcą Polaków do kupowania nowych aut. Z przedstawionego we wtorek raportu PZPM wynika, że co trzecie auto w Polsce ma od 16 do 30 lat.

Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Bez zatwierdzenia podział zysku jest nieważny. Dlatego bardzo istotna jest wiedza, kto ma pełnić funkcję organu zatwierdzającego.

Ujęcie w księgach reklamacji wyrobu

Odbiorca w ramach reklamacji zwrócił wyrób, który został przyjęty na magazyn wyrobów gotowych. Wyroby (odlewy żeliwne) nie nadają się do naprawy, będą więc przeznaczone jako materiał do produkcji nowych odlewów. Kontrahent otrzymał korektę faktury. Firma (osoba fizyczna) jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, koszty ujmowane są na kontach 4 i 5. Jak należy zaewidencjonować te operacje?

"Fiskus gorzej traktuje polskich naukowców"

Rozmawiamy z RAFAŁEM CHMIELEWSKIM, ekspertem prawa podatkowego - Polscy naukowcy, którzy prowadzą badania dla dobra publicznego na zagranicznych placówkach naukowych, są opodatkowani mniej korzystnie w porównaniu z osobami wykonującymi inne profesje.

MF nie planuje podniesienia podatków w 2009 r.

W tym roku rząd nie przewiduje wzrostu podatków, ale chce nakreślić ścieżkę poprawy finansów publicznych na 2010 i 2011 rok - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Rząd: waloryzacja rent i emerytur na minimalnym poziomie

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek propozycję pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. na poziomie ustawowego minimum, które wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r. - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak rozliczać należności licencyjne - PIT-y 2008

Prowadzę firmę w branży komputerowej. Ostatnio na potrzeby swojej działalności zakupiłem od zagranicznego kontrahenta profesjonalny program komputerowy, od którego muszę co miesiąc uiszczać uzgodnioną w umowie opłatę licencyjną. Z tego co wiem zgodnie z przepisami jestem płatnikiem zryczałtowanego podatku jaki naliczam co miesiąc w odpowiedniej wysokości od wspomnianej opłaty licencyjnej na podstawie umowy międzynarodowej. Czy w związku z tym wiążą się dla mnie jeszcze jakieś inne obowiązki podatkowo – rozliczeniowe wobec fiskusa.

Jak rozliczać należności licencyjne

Prowadzę firmę w branży komputerowej. Ostatnio na potrzeby swojej działalności zakupiłem od zagranicznego kontrahenta profesjonalny program komputerowy, od którego muszę co miesiąc uiszczać uzgodnioną w umowie opłatę licencyjną. Z tego co wiem zgodnie z przepisami jestem płatnikiem zryczałtowanego podatku jaki naliczam co miesiąc w odpowiedniej wysokości od wspomnianej opłaty licencyjnej na podstawie umowy międzynarodowej. Czy w związku z tym wiążą się dla mnie jeszcze jakieś inne obowiązki podatkowo – rozliczeniowe wobec fiskusa.

Wyższy zasiłek chorobowy

Od 24 czerwca 2009 r. zasiłek chorobowy dla rolników wynosi 10 zł za każdy dzień choroby trwającej nieprzerwanie 30 dni. Poprzednio zasiłek wynosił 9 zł za każdy dzień choroby.

Przedsiębiorcy chcą mniejszych zabezpieczeń przy zaliczkach na realizację projektów unijnych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki będą rozmawiać o możliwości zwiększenia progu, przy którym jako zabezpieczenie zaliczki na realizację projektów unijnych przez przedsiębiorców wystarczy weksel in blanco - poinformowała PAP prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Od 1 lipca 2009 r. tylko e-zgłoszenia celne

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia wywozowe przedsiębiorca musi składać obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracowników przy wykonywaniu obowiązków służbowych

W naszym zakładzie doszło do sprzeczki między dwoma pracownikami. Jeden uderzył drugiego i złamał mu rękę. Pracownik żąda od nas odszkodowania w wysokości 10 000 zł za uszkodzenie ciała i porwaną odzież. Uzasadnia to tym, że sprawca jest naszym pracownikiem, a pracodawca powinien odpowiadać za szkody wyrządzone przez swoich pracowników. Czy żądanie to jest słuszne?

"Charytatywny SMS nie powinien podlegać VAT"

Rozmawiamy z PAWŁEM JABŁONOWSKIM, doradcą podatkowym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Wysłanie SMS na cel charytatywny nie jest usługą, gdyż wysyłająca go osoba nie osiąga żadnej korzyści majątkowej z tego tytułu. W konsekwencji wiadomości tekstowe nie powinny być objęte 22-proc. VAT.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów

Sejm przyjął w piątek ustawę o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych. Ustawa przewiduje, że państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki - maksymalnie 1200 zł miesięcznie.

Kiedy kara umowna podlega VAT

Obciążyliśmy naszego kontrahenta (nabywcę) karą umowną za niedotrzymanie warunków umowy. W wyniku zerwania umowy nie dojdzie do świadczenia przez nas usług na jego rzecz. Kontrahent zapłacił nam część kary oraz przekazał materiały i towary o wartości odpowiadającej pozostałej części kary umownej. Jakie będą dla nas jako sprzedawcy skutki podatkowe (VAT i dochodowy)? Co w sytuacji, gdyby kontrahent uiścił karę w formie pieniężnej?

REKLAMA