REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga abolicyjna - PIT-y 2008

Rezerwy a bierne rozliczenia międzyokresowe

W języku potocznym księgowi nazywają rezerwami bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na czym polega różnica - wyjaśnienie znajdziemy w nowym Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”.

Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.

Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Kiedy i kto może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem

Rodzic, który samotnie wychowywał w roku podatkowym dziecko, ma prawo skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. W niektórych przypadkach, gdy dziecko uzyskało dochody w roku podatkowym, rozliczenia jego zarobków będzie musiał dokonać rodzic.

REKLAMA

Nierzetelna faktura nie może być kosztem

Faktura, która nie potwierdza rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jest nierzetelna i nie może stanowić podstawy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Ile kosztów w PIT-11

W mojej firmie wypłaciłem pracownikom pensje grudniowe w styczniu 2009 r.. Czy w informacjach PIT-11 mam ująć każdemu pracownikowi 11 czy 12 miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Pracownicy przepracowali bowiem w zeszłym roku 12 miesięcy ale wynagrodzeń miesięcznych otrzymali w 2008 tylko 11.

Czy jest podatek przy zniesieniu współwłasności

Nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości pomiędzy teściem a synową. Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn w tym przypadku?

Za błąd ustawodawcy zapłacą podatnicy

Polska akcyza na energię elektryczną jest niezgodna z prawem wspólnotowym od 1 stycznia 2006 r. - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA

Kiedy zdjąć z ewidencji bilansowej składniki majątku przeznaczone do nieodpłatnego przekazania

W artykule „Prawidłowa likwidacja zestawu komputerowego bez drukarki” poruszono temat środka trwałego przeznaczonego do likwidacji. W naszej jednostce (również jesteśmy jednostką państwową) mamy podobną sytuację. Różnica polega na tym, że składniki majątku uznane za zbędne nie będą zlikwidowane, lecz przeznaczone do zagospodarowania poprzez nieodpłatne przekazanie. Kiedy należy zdjąć je z ewidencji bilansowej? Czy należy prowadzić ewidencję pozabilansową, tak jak w przypadku środków trwałych postawionych w stan likwidacji?

Podatek ekologiczny powinien zastąpić akcyzę

Branża motoryzacyjna drastycznie odczuwa ogólnoświatowy kryzys. Dodatkowym uderzeniem była podwyżka akcyzy od 1 stycznia 2009 r. na auta z silnikami powyżej 2 litrów z 13,6 proc. do 18,6 proc.

Unijna akcyza na polskie papierosy

Nowa ustawa akcyzowa wprowadzi wyższą akcyzę na papierosy w wysokości 64 euro na 1000 sztuk. Ta podwyżka może zmniejszyć wpływy budżetowe.

Jak rozliczyć nadpłatę zaliczek w kwartalnym VAT

Firma jest producentem leków. Nie posiadamy statusu małego podatnika, ale zamierzamy skorzystać z kwartalnej metody rozliczania VAT. Prosimy o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób będzie można rozliczyć nadpłatę zaliczek w kwartalnym VAT?

Resort finansów wstrzymuje wydawanie licencji księgowym

Od początku roku ustawa o rachunkowości zawiera przepisy dotyczące wydawania certyfikatów księgowych. Nie ma jednak rozporządzenia określającego sposób przeprowadzania egzaminów na księgowych. Dopóki resort finansów nie wyda przepisów wykonawczych, księgowi nie mogą się ubiegać o certyfikaty.

Od marca nowe banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie

Od 1 marca zaczną obowiązywać nowe banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie. Od 1 stycznia zostały już wprowadzono nowe banderole na wyroby tytoniowe.

Starostwo nie prowadzi działalności

Starostwo jako organ pomocniczy przy zarządzie nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej, więc nie może być podatnikiem VAT.

Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego

Nadzór publiczny ma być niezależny od samorządu zawodowego - zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Czy opłaty eksploatacyjne płacone przez najemcę są przychodem wynajmującego

Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu. Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?

Czy opłaty eksploatacyjne płacone przez najemcę są przychodem wynajmującego - PIT-y 2008

Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu. Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?

Od kogo powinieneś dostać PIT-11 - PIT 2008

Najpóźniej 2 marca 2009 r. powinieneś otrzymać od pracodawcy informację PIT-11 o dochodach uzyskanych i pobranych zaliczkach w 2008 roku. Jednak jeżeli nie otrzymasz tej informacji i tak musisz złożyć swojego rocznego PIT-a za 2008 rok.

Od kogo powinieneś dostać PIT-11 - PIT-y 2008

Najpóźniej 2 marca 2009 r. powinieneś otrzymać od pracodawcy informację PIT-11 o dochodach uzyskanych i pobranych zaliczkach w 2008 roku. Jednak jeżeli nie otrzymasz tej informacji i tak musisz złożyć swojego rocznego PIT-a za 2008 rok.

Co oznacza dla spółki powstanie ujemnego kapitału własnego

Czy trzeba podjąć jakieś szczególne kroki, np. ogłosić upadłość, jeśli kapitał (fundusz) własny spółki z o.o. jest ujemny? Co to oznacza dla spółki?

Jak w rozliczeniu za 2008 rok skorzystać z ulgi internetowej

Podatnik, który w 2008 roku opłacał rachunki za używanie internetu w swoim miejscu zamieszkania, może w rozliczeniu rocznym PIT skorzystać z ulgi internetowej. Od dochodu można odliczyć maksymalnie 760 zł.

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie

Dłużnik podatkowy, który zapłacił cały podatek od nieruchomości, może dochodzić od współwłaścicieli nieruchomości zwrotu tego świadczenia.

Podatnik nie może płacić za błędy organu

Jeżeli organ podatkowy błędnie zarejestrował podatnika dla celów VAT, musi honorować ten fakt do czasu unieważnienia decyzji o rejestracji.

Od marca znikną wyroby akcyzowe niezharmonizowane

Od 1 marca z ustawy o podatku akcyzowym zniknie podział na wyroby akcyzowe zharmonizowane i niezharmonizowane.

Do identyfikacji podatnika wystarczy numer PESEL

Ministerstwo Finansów i eksperci podatkowi chcą rezygnacji z żądania od podatników w zgłoszeniach identyfikacyjnych i aktualizacyjnych informacji o dokumentach tożsamości.

Sam dostęp do usług jest przychodem

Pracownik, który ani razu nie skorzysta z abonamentu medycznego wykupionego przez pracodawcę, musi zapłacić PIT od wartości opłaty za niego poniesionej.

Jak uzyskać dopłatę do kredytu na termomodernizację oraz remonty budynków

Od 19 marca 2009 r. wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz osoby fizyczne będą mogły skorzystać nie tylko z premii termomodernizacyjnej, ale także z nowej premii remontowej. Właściciele budynków mieszkalnych z tzw. lokalami kwaterunkowymi będą mogli ubiegać się o premię kompensacyjną. Premie termomodernizacyjne, remontowe i kompensacyjne stanowią formę dofinansowania kredytów na przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe (patrz słowniczek). Takie zmiany wprowadza ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa ta zastąpi ustawę z 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. Nr 162, poz. 1121 z późn. zm.).

E-deklaracje złożymy bez zawiadomienia

Podatnicy, którzy będą składać PIT za 2008 rok przez internet, nie będą musieli zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o tym sposobie rozliczenia.

Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Zmiana prawa - Od 1 marca 2009 r. akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz, bez względu na liczbę sprzedaży dokonanych przed rejestracją.

Akcyza od samochodów osobowych będzie pobierana tylko raz

Od 1 marca 2009 r. akcyza od samochodów osobowych będzie pobierana tylko raz, bez względu na liczbę transakcji sprzedaży zawartych przed rejestracją.

W PIT-11 trzeba podać faktyczne koszty

Jeśli pracodawca w 2008 roku wypłacił 11 wynagrodzeń, w informacji PIT-11 powinien ująć koszty uzyskania przychodu tylko za te miesiące.

Kto może płacić zaliczki kwartalnie

Do 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą i tzw. mali podatnicy mogą wybrać kwartalną metodę płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Jakie korzyści płyną z kwartalnej metody opłacania zaliczek?

Umowa zlecenia a nagroda jubileuszowa

Czy okres zatrudnienia na umowę zlecenia wlicza się do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej pracownika administracji w szkole?

Czy można skorygować VAT po zakończeniu kontroli

Czy mogę skorygować VAT po kontroli podatkowej? W protokole kontroler wskazał na pewne drobne nieprawidłowości rozliczenia VAT należnego i naliczonego. Czy po zakończeniu kontroli mogę złożyć korektę deklaracji VAT?

Pobrane z góry odsetki nie stanowią zapłaty

Dokonany w umowach pożyczki zapis o pobraniu z góry odsetek nie uzasadnia uznania tej czynności za zapłatę odsetek.

Kopia paszportu nie zastąpi faktury

Podatnik dokonujący eksportu towarów traci prawo do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy importer okazał się fikcyjny.

Na PIT zyskają rolnicy, ale stracą samorządy

PSL chce wprowadzić opcjonalne opodatkowanie PIT rolników. O wyborze opodatkowania PIT lub podatkiem rolnym decydowałby podatnik. Zdaniem ekspertów rolnicy już od dawna powinni płacić podatek dochodowy.

Kto ponosi koszty przelewu wynagrodzenia pracownika na więcej niż jedno konto

Nasz pracownik prosi o przesłanie jego wynagrodzenia na dwa konta - po połowie na każde z kont. Czy można przekazywać wynagrodzenie pracownika na dwa konta, jeśli złoży stosowne oświadczenie? Jeśli tak, to czy można dodatkowo obciążyć go kosztami poniesionymi w związku z dwoma przelewami?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu

Czy w opisanej sytuacji istnieje obowiązek rozliczenia faktury wystawionej przez niemieckiego kontrahenta?

Kiedy decyzja podatkowa podlega natychmiastowemu wykonaniu

Nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., spowodowała istotne zmiany w sytuacji podatników, w stosunku do których wydana została decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego. Jak zmieniły się przepisy dotyczące wykonalności decyzji podatkowych?

Trzeba będzie badać sprawozdania za 2009 rok

Wszystkie sprawozdania sporządzane według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą podlegały badaniu przez biegłego.

Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku w rocznym PIT, nie mogą wskazać jako beneficjenta partii politycznej. Partia nie jest organizacją pożytku publicznego.

Prawidłowa likwidacja zestawu komputerowego bez drukarki

Jesteśmy jednostką państwową. Komisja powołana do oceny przydatności składników majątkowych zaliczyła pewien zestaw komputerowy do likwidacji, ale z wyłączeniem drukarki, która należała do tego zestawu. Problem w tym, że cały zestaw był wprowadzony na konto 011 w jednej wartości. Na podstawie jakiego dokumentu dokonać likwidacji? Jaką wartość należy zdjąć z konta 011, skoro drukarka będzie wykorzystywana dalej? Czy drukarka ma zostać na koncie 011, czy może należy ją przenieść na konto 013 albo na ilościówkę? Nadmieniam, że sprzęt ten jest w 100% umorzony.

Czy trzeba wymienić kasę rejestracyjną, która nie spełnia warunków wymaganych przez nowe rozporządzenie

Czy musimy wymienić kasy rejestrujące, które nie spełniają nowych warunków technicznych, m.in. nie mają oznaczenia nazw walut?

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Za miesiąc narodzin dziecka przysługuje ulga

W przypadku dzieci urodzonych w trakcie 2009 roku miesiąc narodzin dziecka będzie wliczany w całości do liczby miesięcy, za które rodzice mogą odliczyć ulgę prorodzinną.

Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku w rocznym PIT, nie mogą wskazać jako beneficjenta partii politycznej. Partia nie jest organizacją pożytku publicznego.

Wycena środków trwałych po przejściu na MSR

Jednostki gospodarcze, przechodząc z przepisów ustawy o rachunkowości na MSR, często borykają się z problemem wyceny środków trwałych. Jest to bardzo ważna część procesu dostosowywania ewidencji do potrzeb MSR. Wynika to z tego, że korekty wyceny środków trwałych mogą powodować istotną zmianę wartości majątku i kapitałów własnych, a także wyniku finansowego.

Czy VAT z paragonu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Czy podatek VAT z paragonu fiskalnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nabywca nie pobrał faktury?

REKLAMA