REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nareszcie amnestia podatkowa

Po wielu miesiącach oczekiwania 10 lipca Sejm uchwalił ustawę o tzw. amnestii podatkowej, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemcy skorzystają z preferencyjnego rozliczenia PIT

Podatnicy mieszkający za granicą i wychowujący samotnie dzieci mogą w Polsce skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT. Warunkiem jest uzyskanie 90 proc. przychodów w Polsce.

Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenie zaliczki wpłaconej dostawcy unijnemu

Nasza spółka prowadzi inwestycję budowy linii produkcyjnej. W jej ramach zawarliśmy umowę z kontrahentem z Niemiec na dostawę wraz z montażem jednej z maszyn. W kwietniu otrzymaliśmy dokument wzywający nas do zapłaty zaliczki. Wskazaną w nim kwotę wpłaciliśmy na początku maja. W tym samym miesiącu została zrealizowana dostawa oraz wystawiona faktura końcowa na całość dostawy (nie otrzymaliśmy faktury na dokonaną wpłatę zaliczki). Czy zakup ten stanowi u nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? W którym momencie spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT oraz według jakiego kursu ująć powyższe operacje w księgach rachunkowych?

Czy podatek od spadków przedawnił się

W czerwcu 2008 r. otrzymałam postanowienie sądu o nabyciu spadku po zmarłej w 1991 roku mamie. Czy zobowiązanie w podatku od spadku już się przedawniło i nie muszę płacić podatku?

REKLAMA

Prawie cała skarbówka pracuje w nadgodzinach

Na 409 urzędów administracji skarbowej w 376 urzędnicy pracują w nadgodzinach. W 282 urzędach nie rozliczono nadgodzin.

Jak w księgach rachunkowych ująć świadczenia urlopowe

Jak naliczyć i zaksięgować świadczenia urlopowe dla dwóch pracowników, z których jeden jest zatrudniony na 1/2 etatu w szczególnie ciężkich warunkach pracy, a drugi w warunkach normalnych na 3/4 etatu?

Zasady sprzedaży składników mienia ruchomego

Jesteśmy placówką oświatową, dla której organem prowadzącym jest powiat. Mamy zgodę zarządu na sprzedaż środków trwałych (maszyny i urządzenia) będących w naszym posiadaniu. Przepisy jakiej ustawy powinniśmy zastosować w celu prawidłowego przeprowadzenia licytacji i czy ustawa z 5 października 1993 r. o sprzedaży środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe obowiązuje również w jednostkach samorządowych?

Zajęcie rachunku bankowego nie stanowi uciążliwej egzekucji

Mniej uciążliwe dla podatnika jest zajęcie rachunku bankowego niż egzekucja z rzeczowego majątku firmy.

REKLAMA

Rada Naukowa wspiera księgowych

Profesjonalny księgowy musi nie tylko umieć identyfikować problemy, ale także je rozwiązywać.

Jak rozliczyć zakup sprzętu łącznie z montażem

Sprzęt zakupiony łącznie z montażem, który służy czynnościom opodatkowanym, jest podstawą odliczenia VAT z faktury zakupu. Czy zawsze tak jest?

Organizacja pozna nazwisko darczyńcy

Organizacje pożytku publicznego będą mogły uzyskać z urzędów skarbowych dane osobowe podatników, którzy przekazali na ich działalność 1 proc. podatku.

Zwrot akcyzy tylko dla uczciwych

Od poniedziałku można się starać o zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzone z zagranicy. Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, by większość z tych, którzy będą się o to ubiegać, musiała jeszcze dopłacić, ostrzega "Dziennik Wschodni".

Akcyzę od rejestracji auta będzie można odzyskać

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok o polskiej akcyzie. Zdaniem ETS akcyza płacona przed pierwszą rejestracją auta nie narusza prawa UE. Według ekspertów wyrok ETS może być podstawą do odzyskania podatku.

Dobrowolna korekta deklaracji zmniejszy odsetki

Komisja Przyjazne Państwo chce obniżyć odsetki przy dobrowolnej spłacie długu. Wysokość odsetek za zwłokę ma zostać zmniejszona o 1/4 obecnej stawki. Warunkiem obniżki będzie złożenie korekty deklaracji i zapłata zaległości w ciągu siedmiu dni.

Jeżeli zapłacono VAT, notariusz nie pobierze PCC

Sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę była odpłatną dostawą towarów opodatkowaną nie tylko w części dotyczącej udziału we własności gruntu. Była dostawą także w części dotyczącej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta dotyczyła bowiem lokalu mieszkalnego, który miał być zasiedlony po raz pierwszy.

Ukazało się rozporządzenie o pomocy regionalnej

Firmy mogą już ubiegać się o ulgi w spłacie podatków na podstawie nowych przepisów. W większości przypadków udzielana pomoc nie będzie wymagała unijnej zgodny.

Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Chcemy starać się o refundację składek za niepełnosprawnych pracowników. Z powodu specyfiki naszej działalności zatrudniamy również niepełnosprawne osoby na umowę zlecenia. Czy za te osoby przysługuje nam refundacja? Czy ma znaczenie to, że niepełnosprawny zleceniobiorca jest już zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę? Czy otrzymamy refundację za tego zleceniobiorcę, jeżeli jego pracodawca nie zgłosił go w PFRON i nie otrzymuje refundacji składek za tego pracownika?

Jak zaksięgować opłatę za gwarancję udzieloną przez bank

Co do zasady opłatę za gwarancję udzieloną przez bank ewidencjonuje się w księgach rachunkowych jako koszt operacyjny na koncie - usługi obce.

Czy otrzymana kaucja jest przychodem do opodatkowania

Czy otrzymana przez spółkę z o.o. kaucja gwarantująca należyte wykonanie usług stanowi przychód tej spółki. Zgodnie z zawartą przez strony umową, jeżeli usługi będą wykonane należycie, kaucja podlega zwrotowi kontrahentowi; natomiast w przypadku nienależytego wykonania usług spółka ma prawo zatrzymać kaucję.

Jest zgoda na ratyfikację umowy z Austrią

Dzisiaj weszła w życie ustawa, która zezwala prezydentowi na ratyfikację korzystnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Austrią.

Obejmowanie udziałów i akcji w zamian za wkłady niepieniężne

Udziały i akcje w spółkach prawa handlowego (tj. w spółkach osobowych i kapitałowych) mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale także w zamian za tzw. wkłady niepieniężne (aporty), czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne.

Jak prawidłowo rozliczyć koszty w czasie

Kwestia rozliczania kosztów w czasie jest ważna z punktu widzenia podatków dochodowych. Za niestosowanie się do obowiązujących reguł grożą konsekwencje karne skarbowe.

Zmiany w PIT akceptują eksperci i podatnicy

Od dwóch tygodni trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak przekonuje resort, wszyscy akceptują zaproponowane w noweli rozwiązania.

W jakich sytuacjach wygasają zobowiązania podatkowe

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego powoduje ustanie więzi prawnej łączącej podatnika z podmiotem uprawnionym do świadczenia podatkowego. Podstawowym sposobem wygasania zobowiązań podatkowych i jednocześnie najbardziej pożądanym z punktu widzenia fiskusa jest zapłata podatku. Jednak w świetle obowiązujących przepisów podatkowych zapłata podatku jest tylko jednym z wielu sposobów wygasania zobowiązań podatkowych.

Będzie łatwiej korygować błędy w księgach rachunkowych

Komitet Standardów Rachunkowości opracuje zasady poprawiania błędów w księgach rachunkowych.

Zagraniczna wygrana będzie zwolniona z PIT

Podatnicy, którzy wygrają pieniądze w zagranicznych kasynach czy grach liczbowych, będą zwolnieni z polskiego PIT.

Jak zaksięgować w pkpir opłaty pocztowe

Czy mogę na podstawie dowodu wewnętrznego zaksięgować w pkpir wydatki ponoszone na opłaty pocztowe oraz podpiąć pod ten dowód wpisy z książki nadawczej? Czy to wystarczy? A może dodatkowo powinnam mieć fakturę?

Nowe zasady ewidencji zmiany wartości

Skutki przeszacowania do wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych będą prezentowane w pozostałych kosztach lub przychodach operacyjnych.

Jak rozliczać wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło

Spółka podpisała z niektórymi pracownikami umowy o dzieło. Na podstawie tego rodzaju umowy zatrudniono również kilka osób z zewnątrz. Jak prawidłowo wyliczyć i zaksięgować wynagrodzenia zarówno pracowników, jak i pozostałych osób? Czy w przypadku pracowników przychody z umowy o pracę i umowy o dzieło należy zsumować?

Odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczenia podatkowe

Jestem główną księgową w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Moim bezpośrednim przełożonym jest dyrektor naczelny (prezes zarządu). Dyrektor wydał mi w poprzednim miesiącu polecenie służbowe wpisania nieprawidłowych danych dotyczących kosztów uzyskania przychodów do deklaracji podatkowej (podatek dochodowy od osób prawnych).

Jak zaewidencjonować rezerwy na świadczenie pracownicze

Spółka prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 5, w których zawarty jest również układ rodzajowy, np. 550-404-01, oraz zespołu 7. Jak należy zaewidencjonować rezerwy na zobowiązania wobec pracowników, utworzenie rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, urlopy, wypłatę nagród z rezerwy? Na polecenie grupy kapitałowej rezerwy te mają być ujęte w wynagrodzeniach.

Zmiana wartości księgowej środków trwałych i WNP

Właściwie każda jednostka posiada w swoim majątku środki trwałe i wartości niematerialne i prawne. Wycenia je, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ulepsza. Jeśli jednak pojawi się duże prawdopodobieństwo, że te składniki aktywów nie przyniosą w znacznej części lub w całości przewidzianych korzyści ekonomicznych - uzasadnione jest dokonanie odpisu aktualizującego wynikającej z ksiąg rachunkowych wartości tych składników aktywów do ceny sprzedaży netto. A w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych od 1 200 000 euro

Sejm uchwalił 30 maja 2008 r. kolejną zmianę ustawy o rachunkowości. Dotyczy ona podniesienia progu przychodów netto ze sprzedaży (z 800 000 euro do 1 200 000 euro) zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Małżonkowie wspólnie rozliczą zagraniczne zarobki

Małżonkowie zarabiający za granicą będą mogli rozliczyć się wspólnie w Polsce. Warunkiem będzie osiągnięcie przez nich 90 proc. przychodów w kraju.

Zakup domeny internetowej

Czy zakup domeny internetowej z możliwością używania przez jeden rok należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych?

Czy odliczę VAT z faktury bez terminu płatności

Otrzymujemy refakturę za energię. Czy VAT od faktury wystawionej w czerwcu, a zapłaconej w lipcu będzie do odliczenia w czerwcu czy w lipcu? Na fakturze nie ma wskazanego terminu.

Wynajmujący mieszkania nie muszą mieć kas

Ministerstwo Finansów uważa, że zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych przysługuje również wynajmującym lokale, którzy wystawiają rachunki zwykłe, a nie faktury VAT.

Na czym polegają opcje i warranty i jak je wykazać w księgach

Opcje i warranty są pochodnymi instrumentami finansowymi. W przeciwieństwie do kontraktówfutures- opisanych w poprzednim numerze „BR” - nie wymagają skomplikowanego systemu rozliczenia i wniesienia depozytów.

Będą większe wymagania dla kandydatów na rewidentów

Aby zostać biegłym trzeba będzie zdać m.in. matematykę i statystykę.

Jak traktować podatkowo zakup wyposażenia niestanowiącego środków trwałych

Czy pierwsze wyposażenie hotelu - łóżka, fotele, meble (niezaliczone do środków trwałych) należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie poniesienia? Czy możemy je rozliczyć w czasie? Prowadzimy księgi rachunkowe i rachunkowo ustalono, że wydatki te zostaną rozliczone w okresie 12 miesięcy.

Samorządy chcą udziału w VAT

Dochody gmin z PIT i CIT uzależnione są od koniunktury gospodarczej. Duże miasta upatrują szansy na zwiększenie dochodów w udziałach z VAT. Na wprowadzeniu udziałów z VAT skorzystałyby także małe gminy wiejskie.

Wynagrodzenie za pracę w dopuszczalnych godzinach ponad wymiar obowiązujący niepełnoetatowca

Pracownica jest zatrudniona na 3/4 etatu w zakładzie budżetowym. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 900 zł i dodatek stażowy 20%. W umowie o pracę ma adnotację, że może dopracować odpowiednią „ilość godzin do pełnego etatu”. Czy do podstawy obliczenia wynagrodzenia za te dodatkowe godziny powinny być zaliczane oba składniki wynagrodzenia (płaca zasadnicza i dodatek stażowy), czy tylko płaca zasadnicza?

Polityka, gospodarka i podatki

Barack Obama niedawno ogłosił, że kiedy zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych, wprowadzi specjalny podatek od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych. Skutek szalonych cen ropy naftowej jest taki, że zyski firm paliwowych rosną niebotycznie, a za wszystko płaci konsument.

Dziś mija termin złożenia sprawozdań finansowych

Do 15 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

Ulga dla rodzin zastępczych

Od 2009 roku zostaną zmienione przepisy o korzystaniu z ulgi rodzinnej. Ulga będzie odliczana od podatku proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka. Z prawa do ulgi będą mogli też skorzystać opiekunowie prawni i rodziny zastępcze.

Legalizacja samowoli budowlanej - ujęcie w księgach

Nasza spółka w grudniu tego roku rozpoczęła użytkowanie obiektu, który wówczas stanowił samowolę budowlaną. W kwietniu tego roku spółka przeprowadziła formalności związane z legalizacją obiektu, wnosząc m.in. opłatę legalizacyjną. W jaki sposób ująć tę opłatę w księgach rachunkowych spółki i czy może ona stanowić koszt uzyskania przychodu? W którym momencie powstał obowiązek w podatku od nieruchomości w stosunku do tego obiektu?

Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa spożywczego. Rozlicza ją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Spółka wynajmuje maszynę od firmy z Włoch. Co miesiąc otrzymuje fakturę. W przypadku ostatniej płatności walutę na zakup kwoty należności przekazanej do Włoch spółka zakupiła w kwietniu w kantorze. Według jakiego kursu powinna wycenić ten koszt? Jak rozliczyć różnice kursowe z tego tytułu?

Od 2009 roku wzrosną normy szacunkowe

Ministerstwo Finansów w projekcie rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dla działów specjalnych produkcji rolnej podwyższa stawki na 2009 rok.

Czy osoba fizyczna nieposiadająca certyfikatu może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wykonywać czynności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli nie posiada certyfikatu księgowego? Certyfikat posiada współmałżonek.

Sprawozdawczość w zakresie dotacji

Jednostki samorządu terytorialnego sporządzają sprawozdania budżetowe zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sprawozdawczość budżetowa w zakresie dotacji obejmuje zarówno dotacje otrzymane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz ich wydatkowanie, jak i dotacje udzielane z budżetów jednostki samorządu terytorialnego innym podmiotom.

REKLAMA