REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oddanie w użytkowanie nie jest świadczeniem usług

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów. W przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed 1 maja 2004 r. (tj. przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona obecnie VAT.

Czy zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia może być uznana za pożyczkę

Nasz szef co miesiąc każe wypłacać jednej z pracownic (na jej prośbę) zaliczki na poczet przyszłej pensji już kilka dni po przelaniu wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracownica co miesiąc otrzymuje więc część wypłaty na około 20 dni przed terminem jej wymagalności. Mam wątpliwości, czy taka zaliczka nie jest w świetle przepisów podatkowych pożyczką i czy pracownicy nie należy doliczyć do przychodu ewentualnych odsetek, jakie by zapłaciła pożyczając pieniądze na te 20 dni w banku lub w SKOK?

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy od dawna budzi kontrowersje. Rozliczenie tego zdarzenia sprawia podatnikom kłopoty. Jak prawidłowo rozliczyć przekazanie towarów na cele repretzentacji i reklamy?

Co trzeba wiedzieć o składaniu do KRS rocznych sprawozdań finansowych i ich ogłaszaniu w Monitorze Polskim B

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by obowiązek składania do KRS rocznego sprawozdania finansowego został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

REKLAMA

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Jest już ustawa regulująca zasady zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z UE w latach 2004-2006. Jeżeli w tym czasie kupiłeś w Unii auto możesz postarać się o zwrot części zapłaconej akcyzy.

Korekta deklaracji VAT po kontroli podatkowej

Sejm rozpoczął prace nad zmianą w Ordynacji podatkowej umożliwiającą dokonywanie korekty deklaracji VAT po kontroli podatkowej.

Jak ujmować w księgach zasiłki chorobowe i macierzyńskie

Spółka wypłaca zasiłki chorobowe i macierzyńskie swoim pracownikom. W jaki sposób powinna zaksięgować wypłacone kwoty w swoich księgach?

Jakie obowiązki w VAT powstają przy wpłacaniu zaliczek

Czy wniesione przed 1 maja 2004 r. przez przyszłych nabywców wpłaty zaliczek na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu w części dotyczącej wartości zbycia w ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegają w dacie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży lokalu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

REKLAMA

Podwójna zaliczka może zostać zniesiona

Przedsiębiorcy będą uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego w terminie do 20 dnia po zakończeniu roku podatkowego.

Podatek odroczony w sprawozdaniu skonsolidowanym

Podatek odroczony w sprawozdaniach jednostek powiązanych może mieć dwojaki aspekt. Po pierwsze, mogą pojawiać się różnice przejściowe w spółce dominującej, dotyczące inwestycji w jednostkach zależnych. Po drugie, może zachodzić konieczność dokonywania korekt konsolidacyjnych z tytułu transakcji powiązanych na pozycjach rezerw i aktywów podatkowych.

Wadium w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach wpłatę i przepadek wadium?

Badania naukowe nie podlegają VAT

Czynności naukowo-badawcze finansowane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w imieniu którego umowę zawiera Akademia A z Akademią B, jeżeli są przeznaczone na wewnętrzne potrzeby Akademii A i nie są świadczone na rzecz innego podmiotu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urlopy wypoczynkowe pracowników sfery budżetowej

W większości przypadków przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie urlopów udzielanych pracownikom. W tej kwestii przepisy szczególne, dotyczące poszczególnych grup zawodowych, odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Kaucja niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował przepisy polskiej ustawy o VAT. Za niezgodne z prawem unijnym uznano uzależnienie szybszego zwrotu VAT od wniesienia kaucji. Eksperci nie wykluczają, że wyrok może być podstawą do występowania o rekompensatę.

Rozliczenia podatkowe pracownika sezonowego

Praca wakacyjna to dla wielu osób jedyny okres w roku, w którym podejmują zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że każdą zarobioną złotówkę należy rozliczyć z fiskusem.

Sejm przyjął ustawę o abolicji podatkowej

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP. Zakłada ona umorzenie zaległości podatkowych dla Polaków pracujących za granicą.

Usługi dla byłego pracodawcy nie wykluczą prawa do podatku liniowego

Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który umożliwi pracę dla byłego pracodawcy bez utraty prawa do 19 proc. podatku liniowego. Projekt autorstwa PO trafi teraz do Sejmu.

Czy odziedziczenie oszczędności w funduszu jest opodatkowane

Niedawno zmarł mój bliski przyjaciel. Okazało się, że w testamencie zapisał mi część swoich oszczędności, w tym pieniądze zgromadzone na funduszu inwestycyjnym. Czy w takiej sytuacji muszę zapłacić podatek?

Długie postępowanie zniesie odsetki

Podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie należy naliczać odsetek, gdy postępowanie prowadzone przez te organy przedłuża się - uważa Komisja Przyjazne Państwo.

Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy o rachunkowości

Sejm przyjął poprawki senackie do nowelizacji ustawy o rachunkowości, które doprecyzowują ustawę i likwidują wątpliwości interpretacyjne.

Nowe zasady przeliczania przychodów i wydatków

Od 2009 roku zostaną wprowadzone zasady przeliczania przychodów uzyskanych w walutach obcych z kapitałów pieniężnych oraz wydatków przy nieujawnionych źródłach przychodów.

Stratę zaliczymy do kosztów podatkowych

Podatnik, który zlikwiduje środki trwałe nie w pełni zamortyzowane, zaliczy do kosztów podatkowych niezamortyzowaną ich część.

W Sejmie o rozliczeniu ryczałtowym przez cały rok

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który ma umożliwić podatnikom rozliczanie się ryczałtem przez cały rok, bez względu na osiągnięty poziom obrotów.

Zwrócony zadatek jako koszt

Spółka z o.o. otrzymała przy zawarciu umowy o świadczenie usług budowlanych od kontrahenta zadatek w wysokości 12 200 zł, który miał zagwarantować kontrahentowi wywiązanie się z podpisanej umowy. Spółka wystawiła fakturę VAT z tytułu otrzymanego zadatku i wykazała w deklaracji VAT-7 podatek należny w kwocie 2200 zł w miesiącu otrzymania zadatku. Do realizacji umowy jednak nie doszło, gdyż spółka wynegocjowała bardziej korzystny kontrakt z innym kontrahentem.

Nie wystarczy zaświadczenie o ukończeniu studiów

Wykształcenie konieczne do otrzymania certyfikatu księgowego musi być potwierdzone oryginałem dyplomu, świadectwa bądź ich odpisami lub kserokopiami potwierdzonymi notarialnie.

Jak zaksięgować w pkpir koszty ubezpieczenia budynku i samochodu

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 r. i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące?

Czy zakup krzewów można zaliczyć do kosztów

Prowadzę mały sklep spożywczy. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatek na zakup krzewów róż przeznaczonych do obsadzenia terenu wokół sklepu?

Opieka medyczna dla pracownika a składki ZUS

Firmy walcząc o wartościowych pracowników oferują im niejednokrotnie nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie za pracę, ale wiele dodatkowych świadczeń, takich jak samochód, telefon, bezpłatne zakwaterowanie itd. Do tego rodzaju dodatkowych świadczeń mających skłonić pracownika do podjęcia pracy w danej firmie lub pozostania w niej należy także opieka medyczna finansowana ze środków pracodawcy dla pracownika (tzw. abonamenty medyczne).

Podatkowe skutki umów barterowych

Rozliczanie transakcji między kontrahentami nie zawsze musi odbywać się w formie gotówkowej. Czasami przedsiębiorcy dokonują wymiany bez użycia pieniędzy. Jak rozliczyć barter?

Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Na podmiotach będących podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją przepisów ustawy ciąży wiele obowiązków. Duża ich część dotyczy rozliczeń podatkowych przy zakupie środków trwałych. Nie w każdym bowiem przypadku będzie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT. W niektórych sytuacjach, aby skorzystać z prawa pełnego odliczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczać VAT przy zakupie środków trwałych. Sygnalizujemy w nim, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Na odliczenie podatku VAT będzie cały rok

Sejm zaczyna prace nad nowelizacją ustawy o VAT przygotowaną przez PO. PO chce skrócić termin zwrotu podatku do 50 dni i wydłużyć do roku okres do odliczenia. Projekt ujednolica moment powstania obowiązku podatkowego i wprowadza ryczałtowy VAT.

Więcej podatników będzie mogło rozliczyć diety

Podatnicy uzyskujący za granicą przychody m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy będą mogli w polskim PIT uwzględnić diety z tytułu podróży zagranicznej.

Powraca ulga odsetkowa

Resort finansów postanowił zmienić zasady odliczania ulgi odsetkowej - informuje dzisiejsza"Gazeta Prawna".

Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe w systemie e-Deklaracje. Producenci oprogramowania mogą więc opracować aplikacje do przesyłania e-deklaracji.

Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Spółka źle rozpoznała miejsce świadczenia. Potraktowała dokonaną transakcję jako import usług. Wystawiła fakturę wewnętrzną. Faktycznie import nie wystąpił. Podatek należny z tytułu importu został odprowadzony. Jednak urząd w trakcie kontroli zarzucił spółce, że faktycznie import nie nastąpił. Odliczony jednocześnie podatek powinna zwrócić, ponieważ odliczyła go nienależnie. Jednak należny odprowadziła prawidłowo, nawet jeśli fakturę wewnętrzną wystawiła niepotrzebnie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu. Uważa, że ma prawo odliczyć VAT, skoro wcześniej naliczyła go i odprowadziła z tytułu importu. Co w tej sytuacji ma zrobić? Czy może jednak urząd ma rację?

W jaki sposób nalicza się wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych składników wynagrodzenia

Pracownicy w naszej firmie otrzymują wynagrodzenie, które składa się wyłącznie ze zmiennych składników i jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Mam wątpliwość, czy przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego należy brać pod uwagę wynagrodzenie faktycznie wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu, czy wynagrodzenie, do którego pracownik nabył prawo za 3 miesiące poprzedzające miesiąc wykorzystywania urlopu?

Jak w księgach rachunkowych ujmować materiały odpisane w koszty w momencie zakupu

Spółka w uzasadnionych przypadkach może odpisywać materiały bezpośrednio w koszty. W takim przypadku na dzień bilansowy konieczne jest ustalenie ich stanu, wycena, a następnie korekta kosztów.

Osoby użyczające nieruchomości nie rozliczą się z fiskusem

Komisja Przyjazne Państwo chce znieść opodatkowanie przychodu osób użyczających nieruchomość. Projekt odpowiedniej ustawy został już złożony u marszałka Sejmu.

Jak zaksięgować zakup programu komputerowego

Ewidencja oprogramowania komputerowego zależy od sposobu zakwalifikowania tego oprogramowania jako systemowe bądź jako użytkowe. Jak prawidłowo zaksięgować oprogramowanie?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Regulacja przewiduje skrócenie ze 180 dni do 60 dni terminu na zwrot nadwyżki VAT dla podatników.

Ulga meldunkowa do likwidacji

Od 1 stycznia 2009 r. zostanie zlikwidowana ulga meldunkowa. Zarobek ze zbycia domu będzie wolny od PIT, gdy zostanie przeznaczony na inne cele. Zwolnienie obejmie tylko część dochodów, a pieniądze będzie trzeba wydać w ciągu dwóch lat.

Zwrot akcyzy na sprowadzone samochody

Dnia 19 lipca wchodzi w życie ustawa o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.

Decyduje chwila przyjęcia sprawozdania finansowego

Wspólnik spółki jawnej ma prawo do udziału w zysku z chwilą przyjęcia sprawozdania finansowego, a więc podpisania przez wszystkich wspólników. Od tego momentu biegnie też termin przedawnienia roszczeń.

Darowiznę wycenia się według wartości rynkowej

Gdy wartość darowizny nie wynika z umowy, a ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe, jej wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Spółki stosujące standardy międzynarodowe będą podlegały badaniu

Od przyszłego roku wszystkie spółki sporządzające sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości będą musiały badać i ogłaszać swoje raporty.

Jak zaksięgować w pkpir nabycie usługi transportowej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów. Dysponuję tylko jednym samochodem dostawczym. Obecnie z powodu naprawy samochód ten jest w warsztacie samochodowym. Mój stały kontrahent zlecił mi przewóz zakupionych towarów. Ponieważ nie mam samochodu, zleciłam przewóz tego towaru innej firmie. Za transport otrzymałam fakturę. W której kolumnie mam ją zaksięgować?

Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze powoduje utratę zasiłku chorobowego

Dyrektor finansowy naszej firmy był na zwolnieniu lekarskim w okresie od 27 kwietnia do 20 lipca 2007 r. Przebywał w szpitalu, a potem przechodził rekonwalescencję w domu po założeniu bajpasów. Dyrektorowi w trakcie zwolnienia lekarskiego zapewniliśmy samochód z kierowcą. Był również kilkakrotnie u nas w firmie przez godzinę do 3 godzin. W tym czasie rozmawiał z pracownikami, ze swoim zastępcą na czas choroby i z główną księgową. Przy okazji obecności w firmie podpisał też faktury i umowy z kontrahentami. Z tego tytułu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia. ZUS zobowiązał dyrektora do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Dyrektor odwołał się od decyzji ZUS do sądu i wygrał przed sądem. Jednak ZUS wniósł apelację od wyroku. Czy takie zachowanie dyrektora w trakcie choroby może spowodować, że sąd apelacyjny przychyli się do decyzji ZUS? Jak wykazały badania lekarskie, wizyty w firmie nie pogorszyły stanu zdrowia dyrektora, a nawet kontakt z firmą pozwolił mu szybciej wrócić do zdrowia.

Czy pensja córki może być kosztem

W czasie wakacji chciałabym zatrudnić w swojej firmie córkę na umowę zlecenia. Córka ma 17 lat i jest uczennicą liceum. Jej praca będzie polegała na roznoszeniu ulotek. Czy wynagrodzenie córki może być moim kosztem uzyskania przychodu?

Jak ustalić różnice kursowe przy płatności ratalnej

Spółka sprzedająca towar kontrahentowi zagranicznemu ustaliła, że zapłata nastąpi w czterech równych ratach. Jak w takiej sytuacji obliczać różnice kursowe?

Kiedy fiskus wezwie do złożenia wyjaśnień

Organ podatkowy nie może dowolnie wzywać stronę, świadków, biegłych lub inne osoby do złożenia wyjaśnień. Kiedy podatnik może bez konsekwencji nie stawić się na wezwanie urzędu skarbowego?

REKLAMA