REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybrano urzędy przyjazne przedsiębiorcom

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Kiedy można domagać się odszkodowania za szkody

Podatnik poszkodowany wskutek błędnej decyzji organu podatkowego może domagać się odszkodowania. Odszkodowanie obejmuje zarówno szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści, ale to podatnik musi je udowodnić.

Powraca ulga na nianie

Resort pracy ma nową propozycję ulgi w PIT z tytułu zatrudniania niani. Z preferencji nie będzie mógł skorzystać podatnik zatrudniający pomoc domową. Nowa ulga miałaby zastosowanie po raz pierwszy w rozliczeniu podatkowym za 2008 rok.

Fiskus będzie umarzał zaległe podatki

Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła wczoraj pracę nad ustawą abolicyjną dla Polaków pracujących za granicą.

REKLAMA

Zmiany w akcyzie mogą spowodować wzrost cen

Opublikowany projekt ustawy Prawo akcyzowe przewiduje m.in. zmiany w opodatkowaniu energii elektrycznej, wzrost stawki na gaz płynny LPG.

Przekształcenie i podział spółki zwolnione z podatku

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę oraz czynności restrukturyzacyjne, w tym podział spółek kapitałowych, zostaną wyłączone z opodatkowania.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zakładający m.in. zwolnienie od 2009 r. z tego podatku działań restrukturyzacyjnych, podejmowanych przez spółki kapitałowe.

Jak ująć w księgach rachunkowych koszty legalizacji samowoli budowlanej

Nasza spółka w grudniu tego roku rozpoczęła użytkowanie obiektu, który wówczas stanowił samowolę budowlaną. W kwietniu tego roku spółka przeprowadziła formalności związane z legalizacją obiektu, wnosząc m.in. opłatę legalizacyjną. W jaki sposób ująć tę opłatę w księgach rachunkowych spółki i czy może ona stanowić koszt uzyskania przychodu? W którym momencie powstał obowiązek w podatku od nieruchomości w stosunku do tego obiektu?

REKLAMA

Czy premia jest wynagrodzeniem za usługę i podlega VAT

Kiedy premia jest uznawana jako wynagrodzenie za usługę, a kiedy nie podlega opodatkowaniu VAT?

Biegli powinni pracować zgodnie ze standardami

Czy na rynku usług biegłych rewidentów istnieje problem jakości?

Jak w sprawozdaniu ująć wartości niematerialne i prawne

Według ustawy o rachunkowości przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki. Jak te wartości należy przedstawić w sprawozdaniu finansowym?

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym

Jestem właścicielką odziedziczonego po rodzicach gospodarstwa rolnego o powierzchni 15 ha. W skład tego gospodarstwa wchodzą grunty orne klasy IIIb i IVa (o powierzchni ok. 12 ha) oraz pastwiska klasy IV (o powierzchni ok. 3 ha). Wszystkie te grunty są położone na terenach górzystych. Obecnie mój mąż, który do tej pory razem ze mną pracował w tym gospodarstwie, odbywa zasadniczą służbę wojskową. Podobno mam prawo do ulg w podatku rolnym z dwóch powodów (grunty znajdują się na terenach górzystych, a mąż jest w wojsku). Jak są obliczane takie ulgi i co trzeba zrobić, żeby mi je przyznano?

W jaki sposób powinna dokonać rejestracji VAT spółka jawna

W ramach spółki jawnej wyodrębnionych zostało kilka Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, poprzez które spółka jawna prowadzi swą działalność. Jak wygląda rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług spółki jawnej świadczącej głównie usługi zwolnione z VAT, lecz dokonującej również sprzedaży opodatkowanej?

Jakie konsekwencje ma powstanie zaległości podatkowych

U podatnika, który nie wpłaca w terminie podatków, powstanie zaległość wobec fiskusa. Podatnik będzie musiał też wpłacić odsetki, a być może nawet grzywnę.

Zarząd odpowiada za długi spółki

Odpowiedzialność członka zarządu za podatek spółki istnieje, gdy postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne.

Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą powinieneś sprawdzić, czy musisz kupić kasę fiskalną i używać jej na co dzień. Możesz skorzystać z ulgi podatkowej związanej z tym zakupem.

Termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych mija 30 czerwca

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do końca czerwca czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Za domek letniskowy podatek wyższy niż za willę

Domki letniskowe mogą być opodatkowane stawką nawet 10 razy wyższą niż domy mieszkalne. Stawka podatku zależy od uznania przez gminę, czy domek jest budynkiem mieszkalnym. O kwalifikacji budynku do określonej kategorii decyduje dokumentacja budowlana.

Opłaty za nielegalny pobór energii nie są opodatkowane VAT

Elektrownia, która wykryje nielegalny pobór energii, może nałożyć na nielegalnego poborcę opłatę, która jest odszkodowaniem i nie podlega opodatkowaniu VAT.

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?

Wydatki na catering dla kontrahentów jako koszt

Planujemy zorganizować prezentację naszych nowych wyrobów dla dotychczasowych klientów oraz dla innych zaproszonych gości (potencjalnych klientów i mediów). Prezentacja ma na celu przedstawienie właściwości nowej gamy wyrobów i zachęcenie do ich nabycia. Elementem prezentacji będzie też instruktaż prawidłowego użytkowania tych wyrobów. Prezentacji ma towarzyszyć poczęstunek (przekąski i obiad) dla gości. Czy koszty zorganizowania tej imprezy, a w szczególności koszty cateringu, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych? Czy istnieje ryzyko, że będą uznane przez urząd skarbowy za reprezentację?

Jak naliczać pracownikowi urlop uzupełniający przy zmianie pracodawcy

Pracownik ukończył studia wyższe 9 grudnia 2005 r. Swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę wykonywał od 2 listopada 2005 r. do 31 października 2007 r. Następnie został zatrudniony w naszym zakładzie od 1 listopada 2007 r. i pracuje u nas nadal. Poprzedni pracodawca udzielił temu pracownikowi 17 dni urlopu proporcjonalnego za 2007 r. W naszym zakładzie pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu 9 grudnia 2007 r. Udzieliliśmy mu zatem za zeszły rok 5 dni urlopu wypoczynkowego (2/12 x 26 dni). Pracownik twierdzi jednak, że zaniżyliśmy mu urlop, ponieważ powinien otrzymać 9 dni urlopu uzupełniającego, tak aby łącznie przysługiwało mu 26 dni urlopu za zeszły rok. Czy dobrze ustaliliśmy wymiar urlopu tego pracownika?

Jak właściwie ustalić moment poniesienia kosztów

W jaki sposób podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów przy zastosowaniu metody kasowej powinni określać moment poniesienia kosztu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przy odliczaniu VAT ważny jest zakres opodatkowania

Gminie, przy realizacji budowy drogi współfinansowanej z UE, nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki

Spółka posiada kapitał podstawowy w wysokości 50 000 zł, który chce podwyższyć do 100 000 zł. Czy można to zrobić poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego oraz konwersję otrzymanej pożyczki? Jakie obowiązki ciążą na spółce w związku z tym oraz jak prawidłowo to zaksięgować? Na co można przeznaczyć pozostałą część kapitału zapasowego?

Samochód a działalność gospodarcza

Nie wszystkie wydatki na samochody osobowe wykorzystywane w działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów firmy. I tak np. nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia takiego auta w części ustalonej od wartości przewyższającej równowartość 20 tys. euro. Przedsiębiorców obowiązują również istotne ograniczenia przy rozliczaniu VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych. Warto przeanalizować te kwestie krok po kroku.

Kolejne elektroniczne deklaracje już od 1 lipca 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. wszyscy podatnicy i płatnicy zyskali prawo składania deklaracji i informacji podatkowych w formie elektronicznej. Katalog deklaracji, które można składać w tej formie, Minister Finansów określił w rozporządzeniu. Wymienia ono 81 rodzajów deklaracji oraz załączników do deklaracji, które można składać w formie elektronicznej. Część z wymienionych w rozporządzeniu deklaracji można było składać w formie elektronicznej już od 1 stycznia 2008 r. Kolejne rodzaje deklaracji w formie elektronicznej można było składać od 1 kwietnia 2008 r.

Jak rozliczyć wspólnika występującego ze spółki

Występujący wspólnik powinien zapłacić podatek od nadwyżki kwoty wypłaconej przez spółkę ponad wartość wkładu oraz wartość udziału w spółce, odpowiadającą dochodowi wcześniej opodatkowanemu.

Zaniżenie akcyzy powoduje skutki w VAT

Organy podatkowe, w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie, automatycznie przyjmują zaniżenie należnego VAT.

Prezydent nie przywróci certyfikatu bez egzaminu

Zmiany w ustawie o rachunkowości spowodują, że nie uzyska się certyfikatu księgowego bez egzaminu. Prezydent nie podejmie inicjatywy, aby zmienić ten przepis.

Korzystna metoda rozliczeń pozwoli uniknąć podatku

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską i Austrią, dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Tusk krytycznie o propozycjach podatkowych ws. cen paliw

Premier Donald Tusk skrytykował w piątek po zakończeniu szczytu w Brukseli zgłaszane m.in. przez Francję propozycje interwencji podatkowych w reakcji na wysokie ceny paliw na świecie.

Jak potraktować zmianę przeznaczenia prowadzonej inwestycji

Spółka podjęła decyzję o wybudowaniu magazynu. Wszystkie koszty poniesione na budowę zostały ujęte na koncie „Środki trwałe w budowie”. W pewnym momencie zaniechano dalszej budowy. Koszty wynoszą 5115 zł. Nieskończony magazyn jest używany w działalności w postaci wiaty do przechowywania różnego sprzętu. Czy poniesione wydatki można przeksięgować na konto „Pozostałe koszty operacyjne”?

Czy można prowadzić ewidencję VAT oraz PKPiR w formie elektronicznej

Prowadzę serwis www, na który mam dziennie kilka do kilkanastu wpłat. Wynoszą one od kilku do kilkuset zł. Obecnie po otrzymaniu wpłaty automatycznie wysyłany jest e-mail do klienta z pytaniem, czy wystawić fakturę. Jeżeli dostaję potwierdzenie, wysyłam fakturę e-mailem. Miesięcznie wystawiam około 100 faktur. Wiąże się to z uciążliwym wpisywaniem ich do książki (dane każdego kontrahenta itp.). Chciałbym to zautomatyzować. Faktura będzie automatycznie wystawiana każdemu klientowi, czy ją chce, czy nie. To będzie około 300 faktur miesięcznie. Ich ręczne wpisywanie do książki zajmie jednak cały dzień. Czy da się uniknąć wpisywania, a mieć te dane na komputerze? Czy można generować coś takiego jak w książce, a potem drukować i wklejać?

Decyzja odmowna o umorzeniu należności

Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego (szkoła). Od 2002 r. w naszych księgach rachunkowych figurują należności z tytułu dochodów budżetowych w wysokości powyżej 6000 zł zasądzone wyrokiem sądowym. W 2004 r. po kilku rozprawach sąd umorzył postępowanie. Po otrzymaniu zawiadomienia o umorzeniu wystąpiliśmy do starosty o umorzenie należności. W 2005 r. starosta wydał decyzję odmowną. W jaki sposób można ściągnąć lub umorzyć te należności? Czy są to należności wymagalne i należy je wykazywać w sprawozdaniu Rb-N?

Umorzone odsetki są przychodem spółki

Umorzenie odsetek od pożyczek dla spółki będzie dla niej przychodem podlegającym opodatkowaniu CIT.

Urlop macierzyński wlicza się do praktyki w księgowości

Do okresu praktyki w księgowości, koniecznej do zdobycia certyfikatu, zalicza się urlop macierzyński i chorobowy.

Kłopoty z ustaleniem zamieszkania

Określając miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, należy brać pod uwagę nie tylko przebywanie podatnika w danym kraju, ale też zamiar stałego pobytu w tym państwie.

Najem lokalu z kasą fiskalną

Zgodnie z projektem rozporządzenia kolejni podatnicy mieliby obowiązek instalowania kas. Wynajmujący mieszkania musieliby stosować kasę fiskalną lub zarejestrować się jako podatnicy VAT. Instalowania kasy można by jednak uniknąć w przypadku przekazywania zapłaty pocztą lub na rachunek bankowy.

Odszkodowania po ugodzie sądowej bez podatku

Nie będzie trzeba płacić podatku od odszkodowania przyznanego przez sąd zarówno na podstawie wyroku, jak i zawartej ugody.

Lewica chce zniesienia podatku Religi

Klub Lewicy chce zniesienia tzw. podatku Religi, odprowadzanego przez ubezpieczycieli od umów komunikacyjnego OC. Zdaniem wiceszefowej sejmowej komisji finansów Anity Błochowiak, rozwiązanie to nie sprawdza się w praktyce.

Osiągających dochody tylko w Austrii ominie podatek w Polsce

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Austrią, dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Firmy łatwiej wycenią swoje produkty

Przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu niewielkie spółki uwzględnią zarówno wydatki bezpośrednie, jak i pośrednie. Będzie to dla tych firm istotne ułatwienie.

Jak ewidencjonować zaliczki na poczet dostaw

Spółka z o.o. otrzymała zaliczkę na poczet przyszłych dostaw. W jaki sposób zaewidencjonować to zdarzenie w księgach rachunkowych?

Jak rozliczyć odsetki od wypłaconej z opóźnieniem dywidendy

Spółka akcyjna nie wypłaciła w 2007 r. dywidendy za 2006 r. uchwalonej przez zgromadzenie wspólników. Dywidenda zostanie wypłacona w lipcu lub sierpniu 2008 r. Jak zakwalifikować odsetki od opóźnienia w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy będących osobami fizycznymi?

Najlepiej zarabiają biegli rewidenci, najwięcej ofert pracy jest dla księgowych

Co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe i państwowy egzamin dają prawo do wykonywania zawodu biegłego rewidenta.

Zasady sporządzania sprawozdania Rb-27ZZ

Jednostki samorządu terytorialnego (dalej: jst) w swojej działalności realizują m.in. zadania z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone jst ustawami. W związku z realizacją tych zadań niejednokrotnie osiągane są również dochody, które są dochodami budżetu państwa. Z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jst ustawami sporządza się kwartalne sprawozdanie Rb-27ZZ. Do 8 lipca należy sporządzić sprawozdania jednostkowe Rb-27ZZ za II kwartał, a zatem przypominamy zasady jego sporządzania.

Czy trzeba udokumentować prawo do ulgi

Czy należy udokumentować niepełnosprawność przy korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej?

Czy od umowy zlecenia zawsze trzeba płacić składki

Jestem zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Aktualnie dostałem propozycję od pracodawcy zawarcia umowy zlecenia, którą mam zawrzeć jako prowadzący działalność. Przedmiotem umowy zlecenia będzie wykonywanie innych czynności niż określone w umowie o pracę. Czy w przedstawionej sytuacji od wynagrodzenia z umowy zlecenia będą potrącane składki na ubezpieczenia społeczne?

Spadek poświadczony u notariusza trzeba zgłosić

Notarialne poświadczenie dziedziczenia uprawni do całkowitego zwolnienia z podatku. Notariusz nie wyręczy podatnika w dokonaniu zgłoszenia spadku fiskusowi. Miesięczny termin na zgłoszenie liczy się od dnia zarejestrowania poświadczenia dziedziczenia.

REKLAMA