REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyliczenie skutków podwyżki ulgi prorodzinnej w postaci ubytku dochodów w gminach będzie możliwe we wrześniu 2008 r.

LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

Klub LiD chce, by podatnik mógł oddać 2, a nie jak dotychczas, 1 procent swego podatku na cele charytatywne. Projekt w tej sprawie trafił niedawno do marszałka Sejmu.

Zarzut przedawnienia nie zawsze jest skuteczny

W postępowaniu podatkowym nie ma możliwości powołania się na zarzut przedawnienia, gdy została już wszczęta procedura egzekucyjna.

Czy osoba fizyczna ma jakieś obowiązki związane z rozliczeniem otrzymanej dywidendy

Otrzymałem w 2007 r. dywidendę od osoby prawnej - spółki z o.o. Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% i odprowadziła go do urzędu skarbowego. Czy powinienem otrzymać od spółki z o.o. informację o wypłaconej dywidendzie i pobranym zryczałtowanym podatku? Na jakim formularzu? Jaki PIT roczny powinienem w związku z tym wypełnić?

REKLAMA

Jak ewidencjonować dotację na sfinansowanie bieżącej działalności

Spółka otrzymała dotację, która ma być przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej (świadczenie usług). Jak w takim przypadku wygląda ewidencja funduszy? Jakie regulacje spółka powinna wprowadzić, aby prawidłowo kwalifikować wydatki przy rozliczaniu się z dotacji?

Wycena musi uwzględnić inflację

Jeżeli jednostka przechodząca na standardy międzynarodowe posiada rzeczowe aktywa trwałe nabyte przed 1997 rokiem, przy wycenie trzeba uwzględnić skutki inflacji.

Akredytacja szkoły pozwala skorzystać ze zwolnienia

Pracownik, który korzysta ze szkolenia opłacanego przez szefa, ale prowadzonego przez firmę bez akredytacji kuratora oświaty, będzie musiał zapłacić PIT.

Jak ująć w bilansie saldo konta rozliczeń

Fakturę, którą otrzymaliśmy w styczniu tego roku, podzieliłam na koszty 2007 i 2008 roku. Koszty przypadające na ubiegły rok zaksięgowałam w grudniu - strona Wn konta zespołu 4, Ma konto 302 rozliczenie, natomiast w styczniu: strona Ma konta 210 rozrachunki 222VAT i Wn 302 rozliczenie, a także koszty przypadające na 2008 rok Wn konto zespołu 4, Ma konto 302. W związku z tym na koniec grudnia pozostała nierozliczona kwota po stronie Ma konta 302. Gdzie mam ją ująć w pasywach bilansu?

REKLAMA

Czy sprzedaż części przedsiębiorstwa podlega VAT

Zamierzamy sprzedać część naszego przedsiębiorstwa. Przedmiotem sprzedaży byłaby hala produkcyjna z wyposażeniem wraz z przynależnymi do niej trzema magazynami. Czy sprzedaż ta, zgodnie z art. 6 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Jak przygotować się do badania sprawozdania finansowego

Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie to jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie. Na co biegły zwróci uwagę?

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup pieca gazowego - PITy 2007

Podatnik jest osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem, w 2006 r. zamontował gazowy piec centralnego ogrzewania. Czy może wydatek na piec odliczyć w ramach ulgi rehablilitacyjnej ?

Spółki giełdowe powinny zmieniać audytora co siedem lat

Po siedmiu latach spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską. Wymaga tego kodeks dobrych praktyk.

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

Podatek od gminnej infrastruktury obciąża firmę, która ją buduje

Przedsiębiorcy budujący drogi czy instalujący uliczne oświetlenie na potrzeby gminnego budownictwa mieszkaniowego muszą z własnej kieszeni płacić o 15 procent wyższy VAT. Gminy nie godzą się bowiem na podwyżkę ceny - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiana w ustawie o Służbie Celnej

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej.

Kiedy rozliczać wewnętrzne faktury korygujące

Dokonaliśmy błędnej kwalifikacji nabywanych usług jako importu usług i w związku z tym wystawialiśmy faktury wewnętrzne i rozliczaliśmy je w deklaracji VAT-7. W jaki sposób powinniśmy skorygować błędnie wykazany podatek naliczony i należny? Czy należy dokonać tego jednorazowo w dacie wystawienia korekty (w bieżącym rozliczeniu), czy korygować poszczególne deklaracje, w których wykazywaliśmy błędnie podatek należny i naliczony? Czy faktury te można je anulować?

Co zrobić z nieużywanym środkiem trwałym

Znaleźliśmy w magazynie maszyny (środki trwałe), z których już nie korzystamy. Jednak ich części mogą zostać wykorzystane do działających maszyn. Ponieważ części do tych maszyn są drogie, urządzenia z których nie korzystamy nadal stanowią dość dużą wartość. Czy w związku z tym pozostawić te maszyny w księgach rachunkowych (i w bilansie)?

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy - rencisty

Od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. Mam prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dlatego do końca ubiegłego roku miałem obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. Od 1 stycznia br. muszę jednak płacić również składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zgłosiłem się do ubezpieczenia chorobowego. Czy to prawda, że mogę ubiegać się o refundację składek przez PFRON?

Jakie są konsekwencje przekazania sprawozdania do NBP po terminie

Sporządzam kwartalne sprawozdania do NBP: z obrotów na rachunku bankowym dewizowym w Berlinie, z rozliczeń w formie kompensat, a także o stanie należności i zobowiązań z kontrahentami zagranicznymi. Termin ich sporządzenia to 20. dzień po kwartale. W trakcie kontroli przeprowadzanej przez UKS inspektorzy wystąpili do NBP z zapytaniem o datę otrzymania ww. sprawozdań.

Można ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Publikacja sprawozdania finansowego przez jednostki często wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Można tego uniknąć publikując tylko konieczne elementy sprawozdania.

Określenie kwoty wadium

Jak określić kwotę wadium w różnych (jednakowej) kwotach dla każdej części zamówienia lub jednakowej kwocie dla więcej niż jednej części zamówienia oraz w różnych kwotach dla pozostałych części zamówienia?

Czy koszty szkolenia pracowników są przychodem

Otrzymując od pracodawcy szkolenia, tak pracownik jak i jego pracodawca często nie wiedzą, że może to rodzić konsekwencje podatkowe u pracownika. Jakie?

Czy można odliczyć VAT z duplikatu faktury

Co do zasady podstawą odliczenia podatku jest oryginał faktury VAT. Jednak w zakresie prawa do odliczenia również duplikat faktury stanowi taką samą równoprawną podstawę do odliczenia podatku, jaką daje pierwotna faktura.

Emerytura z Austrii objęta polskim PIT

Polak otrzymujący emeryturę z Austrii zapłaci podatek od tej wypłaty tylko w Polsce. Musi też wykazać ją w rocznym zeznaniu PIT.

Jesteś twórcą ? Masz wyższe koszty podatkowe

Prawo do potrącenia 50% kosztów uzyskania przychodów mają nie tylko twórcy i artyści. Mogą to zrobić również konsultanci i informatycy, których efekt pracy wykazuje elementy twórcze.

Jesteś twórcą ? Masz wyższe koszty podatkowe - PITy 2007

Prawo do potrącenia 50% kosztów uzyskania przychodów mają nie tylko twórcy i artyści. Mogą to zrobić również konsultanci i informatycy, których efekt pracy wykazuje elementy twórcze.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Kiedy nie trzeba składać rocznego PIT

Podatnicy nie zawsze muszą składać PIT roczny od uzyskanych dochodów. Nie składa się zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT - PITy

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

Nie każdy podatnik VAT skorzysta z zawieszenia

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Fiskus opodatkuje pomoc dla piekarza

Nie można zapłacić za kogoś podatku, ale można dać mu na to pieniądze. Jednak dla odbiorcy będą one przychodem, od którego będzie musiał zapłacić podatek - pisze "Rzeczpospolita".

Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

Celnicy zostaną ukarani

Wobec celników, którzy przyczynili się do powstania trudności na granicy wschodniej w związku z protestem, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Finansowe skutki dokonywania odpisów amortyzacyjnych

W wielu firmach konieczna staje się potrzeba właściwego zarządzania posiadanymi aktywami trwałymi. Może do niego służyć amortyzacja. Sprawdź w jaki sposób?

Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy jest możliwe przefiskalizowanie kasy pod względem adresu firmy (zmiana miejsca prowadzenia działalności i użytkowania kasy fiskalnej)? Jeśli tak, jak to przeprowadzić w US?

Jak ujmować w księgach rachunkowych wydanie nagród rzeczowych w ramach programu lojalnościowego

Nasza spółka nie posiada własnej sieci sprzedaży. Całą sprzedaż swoich produktów prowadzi poprzez sieć hurtowni. W najbliższym czasie planujemy realizację programu lojalnościowego, w ramach którego zgodnie z zapisami określonymi w regulaminie hurtownie za sprzedane wyroby naszej spółki uzyskiwać będą punkty, które następnie będą wymieniane na różnego typu nagrody rzeczowe. Czy wydanie tych nagród będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Czy od wydanych nagród będziemy musieli pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia planowanych działań w księgach rachunkowych spółki.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1

Celem sprawozdań finansowych jest - według MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” - dostarczenie informacji na temat sytuacji finansowej, finansowych wyników działalności i przepływów środków pieniężnych jednostki. Informacje te powinny być użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych. Jednym ze sprawozdań jest bilans przedstawiający stan aktywów, zobowiązań i kapitałów własnych.

Wartość szkolenia podlega opodatkowaniu

Lekarz korzystający ze szkolenia firmy oferującej sprzęt medyczny uzyskuje dochód z innych źródeł. Będzie musiał wykazać go w zeznaniu rocznym i zapłacić z tego tytułu podatek.

Dowody księgowe w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe

Czy prawidłowe jest dokumentowanie paragonem lub pokwitowaniem przyjęcia zapłaty za zakup materiałów i usług, np. noclegowych, dla naszych pracowników wykonujących usługi za granicą? Czy ustawa o rachunkowości przewiduje inny sposób dokumentowania tego typu wydatków?

Kiedy musi być wniesione zabezpieczenie w postępowaniu o zamówienie publiczne

Czy zamawiający, np. jednostka samorządu terytorialnego, ma ograniczoną możliwość dopuszczalnych form wnoszenia zabezpieczenia? W którym momencie ma zostać wniesione zabezpieczenie należytego wykonania umowy? W jakich okolicznościach zamawiający może skorzystać z zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne?

Jak prawidłowo obliczyć współczynnik sprzedaży przy rozliczeniach VAT

W praktyce spotkać się można z poglądem, że w celu obliczenia współczynnika sprzedaży na podstawie art. 90 ustawy o VAT należy uwzględniać kwoty wynikające z importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostawy towarów, z tytułu której podatnikiem jest nabywca. Czy to właściwa interpretacja?

Podatnik nie zawsze skorzysta z interpretacji

Uchylenie interpretacji przez sąd nie zawsze oznacza automatyczny zwrot pieniędzy podatnikowi. Jeżeli korzyść podatkowa zależy od nieprzywracalnego terminu, wyrok sądu administracyjnego nic nie da. Fiskus odmówi nadpłaty, a podatnik będzie musiał dochodzić odszkodowania w sądzie cywilnym.

Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie projekt ustawy umożliwiający wprowadzenie abolicji podatkowej dla pracujących za granicą.

Nowy druk na zestawienie zmian w funduszu

Zestawienie zmian w funduszu jednostki za 2007 rok będzie trzeba sporządzić według zmienionych przepisów.

Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Zeznania roczne pracowników wielkopolskiej skarbówki mają być sprawdzane. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że urzędnicy korzystają z ulg, nie posiadając stosownej dokumentacji.

Czy przysługuje odliczenie VAT z faktury z zawyżoną stawką VAT

Czy w obowiązującym stanie prawnym faktura dokumentująca świadczenie usług, wobec których zastosowano wyższą od obowiązującej stawkę VAT, tj. 22% zamiast 0%, 7%, 3%, stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o wartość wykazanego w niej podatku? Czy powinniśmy jednak wystąpić o wystawienie faktury korygującej?

Jak rozliczać odsetki z lokat terminowych na przełomie roku

Jak należy rozliczyć odsetki z lokat terminowych na przełomie roku? Lokatę miesięczną spółka założyła w listopadzie i nie ma potrzeby jej likwidowania. Jak należy to ująć w bilansie?

Zasady wyboru ograniczają niezależność audytorów

Biegli rewidenci uważają, że obecne zasady wyboru przez firmy podmiotu, który będzie badał ich sprawozdanie, ogranicza niezależność badających.

REKLAMA