REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieodpłatne świadczenia z okazji świąt

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy organizacje pożytku publicznego przekazują nieodpłatnie towary czy organizują inne formy nieodpłatnej pomocy potrzebującym, np. spotkania opłatkowe. Czynności te mogą wywoływać skutki w rozliczeniu VAT.

Reklamacja w WDT

Zdarza się, że towary dostarczane przez przedsiębiorców mają wady i są przez nabywców reklamowane. Co zrobić w sytuacji gdy kontrahentem jest przedsiębiorca unijny?

Na jakich zasadach podatnik może zapoznać się z dokumentami, które ma przeciwko niemu urząd skarbowy

Wynik postępowania podatkowego zależy od wiedzy podatnika o dokumentach, jakimi przeciwko niemu dysponuje urząd skarbowy. Ordynacja podatkowa przewiduje dwa sposoby, dzięki którym strona postępowania podatkowego może poznać wiedzę fiskusa na ten temat. Pierwszym jest przejrzenie akt sprawy, drugim wypowiedzenie się co do zebranego materiału dowodowego.

Dane na płytach zastąpią paragony

Zmiana prawa - Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych.

REKLAMA

Nowy kłopot dla płatnika

Do końca stycznia 2008 r. płatnicy muszą złożyć deklarację roczną PIT-4R do właściwego urzędu skarbowego. Nowy druk zastąpił składane w ciągu roku deklaracje miesięczne na zaliczki pobierane za pracowników. Nie uprościło to rozliczeń, bo w deklaracji PIT-4R podaje się dane z poszczególnych miesięcy roku.

We Włoszech ulgę prorodzinną odlicza pracodawca

Włoski system podatkowy przyznaje podatnikom tzw. ulgę prorodzinną, o wysokość której pracodawca może obniżyć wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Nadużycia podatkowe w Unii

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do koordynacji stosowanych przez nie rozwiązań dotyczących nadużyć podatkowych.

Zwrotowi podlega cały podatek źle naliczony

Nieprawidłowe naliczenie VAT, powstałe przez niewłaściwą interpretację przepisów przez fiskusa, daje możliwość odzyskania podatku. Zwrotowi powinna podlegać cała kwota omyłkowo zapłaconego VAT.

REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć zwrot amortyzowanego wcześniej komputera

Jak powinnam rozliczyć zamortyzowane kwoty (raty amortyzacyjne) notebooka, którego zakupiłam w październiku 2006 r., zaliczyłam do środków trwałych i amortyzowałam. Po drugiej awarii zażądałam zwrotu gotówki, którą otrzymałam wraz z fakturą korygującą. Problemem dodatkowym jest zakup oprogramowania u innego dostawcy w wersji OEM (czyli tylko do jednego komputera), które zakwalifikowałam jako wydatek na ulepszenie. Amortyzowane kwoty są więc większe, niż wynikałyby z faktury zakupu samego komputera.

Jak ujmować w księgach wydatki ponoszone na kartki świąteczne

Czy można zaliczyć do kosztów firmy zakup kartek świątecznych (będą one wysyłane kontrahentom firmy)? Jeśli tak, to jak należy zaksięgować zakup takich kartek przy pełnej księgowości?

Jak opracować regulamin audytu wewnętrznego

Regulamin audytu wewnętrznego jest podstawowym wewnętrznym dokumentem firmy zatrudniającej audytora wewnętrznego. Określa szczegółowe zasady funkcjonowania audytu wewnętrznego w firmie. Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór regulaminu dla stanowiska jednoosobowego wraz z instrukcją jego sporządzenia. Jeśli wielkość, struktura i charakter firmy wymagają, by komórka audytu wewnętrznego była działem wielostanowiskowym, należy pamiętać o umieszczeniu w regulaminie zadań poszczególnych pracowników i kierownika działu.

Impreza integracyjna nie podlega VAT

Jeśli korzyść pracownika jest drugorzędna w stosunku do korzyści przedsiębiorstwa, to spotkanie integracyjne w firmie nie będzie opodatkowane VAT.

Certyfikaty ISO są rozliczane w czasie

Jeżeli koszty zdobycia certyfikatu ISO są znaczne, należy je rozliczyć w czasie za pomocą konta rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Wniosek o urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 23 listopada 2007 r. Ma jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy, który chce wykorzystać po urlopie macierzyńskim, a następnie chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Czy urlop wychowawczy pomniejsza dni urlopu wypoczynkowego? W jaki sposób zmniejsza się urlop wypoczynkowy, jeśli urlop wychowawczy rozpocznie się w środku miesiąca?

Kto płaci VAT od nabycia samochodu

Konieczność zapłaty VAT od nabycia samochodu osobowego zależy od tego, czy jest to nowe czy używane auto oraz czy kupującym jest podatnik VAT, czy osoba prywatna.

Kiedy należy płacić VAT od przyznanego odszkodowania

Oceniając obowiązek podatkowy podatnika, bierzemy pod uwagę zawsze stan prawny występujący w chwili zdarzenia, z którym wiąże się obowiązek zapłaty podatku. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT) wprowadza opodatkowanie zdarzenia polegającego na przeniesieniu z mocy prawa własności gruntów w zamian za odszkodowanie dopiero od 1 maja 2004 r.

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Jak wypełnić PIT-28 i PIT-16A

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

Będzie jeden system informatyczny

Parlament Europejski zgodził się na wprowadzenie jednego celnego systemu informatycznego. Usprawni on przepływ towarów w UE.

Można przekazać 1 proc. podatku wybranemu dziecku?

W sukurs rodzicom walczącym o pieniądze z 1 proc. podatku na leczenie swoich dzieci przyszedł departament pożytku publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej - informuje
"Gazeta Wyborcza".

Negatywna ocena stawek akcyzy

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia przedstawiony przez ministra finansów projekt zmian stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe.

Fiskus nie jest uprzywilejowany

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego organy podatkowe nie będą mogły korzystać z przywileju zaspokajania swoich roszczeń z hipoteki przymusowej przed hipotekami zwykłymi ustanowionymi wcześniej.

Spadki z 2006 roku bez zwolnienia

Nabycie spadku następuje w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli więc spadkodawca zmarł w 2006 roku, to spadkobiercy nie przysługuje zwolnienie w podatku od spadków.

Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

W tym roku stosujemy metodę podatkową ustalania różnic kursowych i mamy problem ze stosowaniem kursów walut w świetle prawa podatkowego i bilansowego. Dlatego zamierzamy przejść na rachunkową metodę ustalania różnic kursowych. Czy rozwiązania z rachunkowości w każdym przypadku będą miały skutek podatkowy, tj. np. z tytułu różnic kursowych związanych z wyceną instrumentów pochodnych albo z wydatkami niestanowiącymi kosztów podatkowych?

Czy można rozliczyć w księdze koszt na podstawie innego dokumentu niż faktura

Prowadzimy firmę w zakresie handlu, która przynależy do grupy handlowej. Grupa przeprowadziła płatne szkolenie naszych pracowników, lecz nie wystawiła faktury, tylko dowód zapłaty KP. Na dokumencie jest dokładnie zapisana nazwa firmy, jej adres i NIP. Czy na podstawie takiego dokumentu możemy zaliczyć zapłatę za szkolenie do kosztów naszej firmy? Podatek rozliczamy na podstawie pkpir.

Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Spółka partnerska radców prawnych składa się z trzech osób, z których dwie wniosły wkład pieniężny w tej samej wysokości, a trzecia - budynek. Wspólnicy postanowili, że przychód będzie przypisywany każdemu z partnerów w zależności od uzyskanych przez niego w danym miesiącu wpływów, zaś koszty dzielone będą zawsze po równo. Czy tego rodzaju rozliczenia są poprawne pod względem podatkowym? Czy wspólnik, który wniósł budynek, może zaliczyć do własnych kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych?

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Umorzenie różnic groszowych

Jednostka budżetowa przypisała należności za świadczone usługi na kontach: Wn 221 i Ma 700. W urzędzie skarbowym złożono tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi zalegającemu z opłatami. Zgodnie z art. 27a § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, należności w tytule wykonawczym wykazuje się po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy, natomiast zgodnie z § 5 różnice wynikające z zaokrąglenia traktuje się jako kwoty należne albo umorzone z mocy prawa. Czy na podstawie § 5 kierownik jednostki może sam podjąć decyzję o umorzeniu groszowych różnic wynikających z zaokrąglenia, czy potrzebna jest do tego zgoda jednostki nadrzędnej i czy umorzenie powinno być zaksięgowane Wn 760 i Ma 221?

Czy zwrot kosztów poniesionych przez kandydata do pracy jest zwolniony z opodatkowania

Nasza spółka ma siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim. Aby zachęcić wykwalifikowanych specjalistów do uczestniczenia w procesie rekrutacji do pracy w naszej firmie zwracamy kandydatom koszty przejazdu i opłacamy im nocleg w hotelu. Czy koszty te stanowią opodatkowany przychód kandydatów do pracy?

Jak prawidłowo sporządzić spis z natury

Dokonywanie spisu z natury jest jednym z obowiązków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak prawidłowo go sporządzić?

Nowe zasady poboru opłaty miejscowej

Rząd przyjął wczoraj rozporządzenie w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Ryczałt: przekroczenie limitu pozbawia prawa do podatku liniowego

Podatnik, który straci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi rozliczać PIT na zasadach ogólnych. Od 2008 roku utrata ryczałtu w trakcie roku będzie skutkować opodatkowaniem tylko według skali progresywnej. Przedsiębiorca nie będzie miał prawa do liniowego PIT i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Ewidencja pozaksięgowa wspólnoty mieszkaniowej powstałej ze spółdzielni

Jednym z problemów związanych z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej po przekształceniu wszystkich lokali w odrębną własność w nieruchomości należącej pierwotnie do spółdzielni jest prowadzenie rachunkowości. Niewątpliwie wspólnota ma o wiele łatwiejszą sytuację niż spółdzielnia mieszkaniowa, ponieważ nie dotyczą jej przepisy ustawy o rachunkowości.

PIT-y w sieci na prima aprilis?

Od 1 kwietnia 2008 r. będziemy mogli wysyłać internetem do urzędów skarbowych roczne zeznania podatkowe PIT - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów - pisze "Gazeta Wyborcza"

Zakład pracy uwzględni ulgę na dzieci

Podatnicy, którzy roczne obliczenie podatku powierzą płatnikowi, zachowają prawo do skorzystania z ulgi rodzinnej w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Podatek od deszczu? Wpadli na to w Gliwicach

Gliwiczanie pracowicie mierzą dachy i podwórka. Po co? Żeby wiedzieć, ile zapłacą za deszczówkę, która spadnie na ich posesje.

Urząd powinien wydać nową decyzję

Organ podatkowy, który zostanie zawiadomiony o zmianach w prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, powinien wydać nową decyzję określającą wysokość miesięcznej zaliczki na podatek.

Procedura uproszczona będzie nadal stosowana

Certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) nie będzie miał wpływu na stosowanie procedury uproszczonej. Status ten będzie też niezależny od instytucji agenta celnego.

Zbiórka darów i żywności w ewidencji księgowej organizacji charytatywnej

Okres przedświąteczny w wielu organizacjach pozarządowych to okres zbiórek darów rzeczowych, przekazywanych później w formie paczek świątecznych najbardziej potrzebującym. Przedmiotem zbiórki mogą być też pieniądze. Zebraną kwotę wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy fundacji (stowarzyszenia). Następnie środki te przeznacza się na zakup paczek świątecznych.

Jak można ustalić wartość godziwą

Ustawa o rachunkowości przewiduje dla niektórych składników aktywów i pasywów wycenę w wartości godziwej. Metoda ta w przepisach rachunkowych figuruje jako jedno z wielu rozwiązań do wyboru. Niestety, ani definicja wartości godziwej przyjętej w ustawie, ani sformułowanie wskazujące na możliwość stosowania tej metody wyceny nie wyjaśniają, jak właściwie ustala się wartość.

Od zaległej darowizny urząd naliczy podatek

Podatnik, który przed urzędem skarbowym powoła się na starą darowiznę, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek.

Kiedy i jak ZUS może kontrolować płatnika składek

ZUS ma prawo do kontroli płatników składek, jednak uprawnienia kontrolujących są szczegółowo określone. Inspektor kontroli ma szerokie uprawnienia, ale również obowiązek zachowania odpowiednich procedur.

Jak prawidłowo skorygować VAT po zakończeniu roku

Korekta podatku naliczonego po zakończeniu roku dotyczy zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Jej obowiązek dotyczy także zakupionych środków trwałych.

Jak ewidencjonować koszty we właściwych okresach sprawozdawczych

Kontrahent może wykonać usługę w 2007 roku, za którą faktura zostanie przesłana w kolejnym okresie sprawozdawczym. W takim przypadku, zgodnie z zasadą memoriałową, należy ująć koszt w okresie, w którym usługa została wykonana, czyli w 2007 roku.

Fundusze źle naliczają PIT

Niektóre towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie kompensują zysków i strat w funduszach parasolowych. W wyniku tego inwestorom nieprawidłowo naliczany jest podatek dochodowy od osiąganych zysków. Podatnicy, którym płatnik zawyżył podatek, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty.

Konkubenci skorzystają z ulgi na dzieci

Ulga rodzinna przysługuje podatnikom wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci, niezależnie od pozostawania rodziców w związku małżeńskim.

Nowy standard rachunkowości przetłumaczono na język polski

Ministerstwo Finansów opublikowało w języku polskim nowy międzynarodowy standard rachunkowości, który dotyczy segmentów działalności.

Elektroniczny wydruk potwierdza opłatę skarbową

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, dowodem wniesienia opłaty skarbowej może być także wydruk potwierdzający dokonanie internetowej operacji bankowej.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt dotyczący składów podatkowych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych.

Czy prowizja za sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą wewnętrzną

Spółka jest producentem pasz i pokarmu dla zwierząt. Od niedawna oprócz odbiorców krajowych podpisaliśmy 3-letni kontrakt z firmą niemiecką. Dostarczamy im towar, natomiast oni sprzedają go we własnym zakresie. Nie są jednak żadnymi pośrednikami. Raz na kwartał wystawiają nam fakturę na prowizję od sprzedaży. To taki dodatkowy bonus, na który się zgodziliśmy i mamy to zapisane w kontrakcie. Ponieważ prowizji tej nie można połączyć z konkretną dostawą, nie bardzo wiemy, w jaki sposób to udokumentować, tym bardziej że jest to jakby usługa. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć to jako import usług?

REKLAMA