REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Listy z urzędu skarbowego trzeba odbierać

Nieodbieranie listów poleconych z urzędu skarbowego nie uchroni podatnika przed doręczeniem niekorzystnej decyzji. Fiskus decyzję i tak doręczy, a podatnik straci prawo do obrony swoich racji.

Mieszkania: jest sposób na niższy podatek

Podatnicy znaleźli sposób na obniżenie 19-proc. PIT płaconego od dochodu przy sprzedaży nieruchomości. Wystarczy przed planowanym zbyciem domu lub mieszkania zacząć je amortyzować w sposób uproszczony.

VAT należny jest kosztem

W przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy VAT należny można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

REKLAMA

Darowizny nie wpisujemy w PIT

Podatnik, który w ubiegłym roku otrzymał darowiznę od bliskich, nie musi wykazywać jej w rocznym PIT.

Akcyza na olej opałowy w górę

Od września br. resort finansów planuje kilkakrotne podwyższenie akcyzy na olej opałowy i zrównanie jej z akcyzą na olej napędowy.

Sprzedaż mieszkań jest zwolniona z podatku

Sprzedaż kilku lokali mieszkalnych nie powoduje opodatkowania VAT, jeśli podatnik nie dokonuje sprzedaży w celu osiągnięcia zysku.

Jak rozliczyć zobowiązanie solidarne

Spółka zapłaciła zobowiązanie pracownicze przejętego częściowo zakładu pracy (w ramach odpowiedzialności solidarnej). Jak ująć to w księgach rachunkowych? Czy będą to koszty podatkowe?

REKLAMA

Artyści i menedżerowie będą płacić VAT

Propozycja likwidacji szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego zawarta w rządowej nowelizacji ustawy o VAT może utrudnić rozliczenia wielu grupom podatników.

Znaczki skarbowe jeszcze powrócą

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć możliwość korzystania ze znaczków skarbowych do końca 2007 r. - poinformował Wiceminister Finansów Jacek Dominik.

Nowelizacja prawa dewizowego

Dziś Sejm ma rozpatrzyć sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z uchwały Senatu o przyjęciu wraz z poprawkami nowelizacji prawa dewizowego.

Jak wprowadzić środek trwały do ksiąg rachunkowych

Aby składnik majątku mógł figurować w ewidencji księgowej jako środek trwały, musi być kompletny, zdatny do użytku i wykorzystywany na potrzeby jednostki.

Od umowy spółki trzeba zapłacić podatek

Zawarcie umowy spółki wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj płaci go spółka.

Zadania kontroli skarbowej na 2007 r.

Ministerstwo Finansów wydało wytyczne dla urzędów kontroli skarbowej na temat planów kontroli w 2007 r. Do priorytetów kontroli będzie należało przede wszystkim zwalczanie przestępstw „karuzelowych” w podatku od towarów i usług zarówno w obrocie krajowym, jak i wewnątrzwspólnotowym.

Czy odliczenie wydatków na zakup leków jest uzależnione od posiadania I lub II grupy inwalidzkiej

Czy aby móc skorzystać z odliczenia wydatków na zakup leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista, osoba niepełnosprawna musi legitymować się którąkolwiek grupą niepełnosprawności?

Przychód można pomniejszyć o zapłacony wcześniej podatek od spadków i darowizn

Opodatkowaniu PIT podlega uzyskany przychód ze zbycia akcji otrzymanych w spadku pomniejszony o zapłacony przez podatnika podatek od spadków i darowizn. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 23 stycznia 2007 r. (nr I/415-76-345/07/ZDB) 19 proc. wynosi PIT od dochodów ze sprzedaży akcji.

Budżet odda miliony gminom a gminy - użytkownikom

Po uchwale NSA samorządy przygotowują się do walki z fiskusem. Urzędy skarbowe będą musiały zwrócić dziesiątki milionów złotych. Użytkownicy wieczyści nieruchomości występują z roszczeniami wobec gmin.

Organ celny pobierze zabezpieczenie

W przypadku rozliczania VAT w deklaracji VAT-7 organy celne będą pobierały zabezpieczenie.

Dziś mija termin złożenia sprawozdania z działalności

Ponad 1,9 tys. firm audytorskich powinno przesłać do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów sprawozdania z działalności. Dziś jest ostatni dzień składania takich raportów.

Rozliczyć można wydatki faktycznie poniesione

Jeżeli osoba pracująca np. na umowę zlecenia udowodni, że poniosła koszty wyższe niż 20 proc. przychodu, to może rozliczyć swoje rzeczywiste wydatki.

Znaczki skarbowe - reaktywacja

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć do końca roku żywot znaczków skarbowych.

Nie trzeba wystawiać informacji PIT-11/8B

Środków otrzymanych przez osoby bezrobotne za wykonanie prac społecznie użytecznych, od których zaniechano poboru podatku, nie trzeba uwzględniać w PIT-11/8B.

W jakim zakresie podatnicy VAT mogą korygować deklaracje

Jak w obecnym stanie prawnym, wynikającym z ostatniej nowelizacji art. 81 Ordynacji podatkowej, kształtuje się prawo podatnika do złożenia skutecznej korekty deklaracji VAT dotyczącej miesiąca uprzednio skontrolowanego przez organ skarbowy? Czy wynik kontroli – stwierdzający nieprawidłowości lub ich brak – wpływa na prawo do złożenia skutecznej korekty deklaracji za kontrolowany okres?

Tajne samochody kontroli skarbowej

Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzy dziś uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ulga tylko dla jednego opiekuna

Tylko jedna osoba może być uznana za samotnie wychowującą dzieci i jej przysługuje preferencyjna forma rozliczenia w PIT.

Własna odpowiedzialność umożliwia samozatrudnienie

Jeśli odpowiedzialność za pracę wobec osób trzecich ponosi wykonujący czynności, to można uznać, że prowadzi on jednoosobowo działalność gospodarczą.

Nastąpią zmiany w klasyfikacji budżetowej

Dla celów klasyfikacji dochodów i wydatków oraz środków ze źródeł zagranicznych będą wprowadzone zmiany w działach administracji.

Odszkodowanie od urzędu miasta bez podatku

Odszkodowania za zajęcie przez skarb państwa pod drogę publiczną nieruchomości podatnika jest zwolnione z PIT. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 26 stycznia 2007 r. (nr I/415-71-339/ZDB).

Jaki jest termin sporządzania sprawozdania i kto je podpisuje

Ustawa o rachunkowości nakłada na kierownika jednostki obowiązek zapewnienia sporządzenia sprawozdania finansowego w oznaczonym czasie i przedstawienia go do zatwierdzenia właściwym organom. Jaki jest termin sporządzania sprawozdania finansowego i kto je podpisuje?

Jak zaewidencjonować opłaty miesięczne we wspólnocie mieszkaniowej

Łączna opłata miesięczna wspólnoty mieszkaniowej wynosi 1200 zł. Często zdarzają się znaczne opóźnienia w opłatach. Jaką kwotę należy księgować na przychody w poszczególnych miesiącach? Czy kwotę należną, czy faktycznie wpłaconą w danym miesiącu?

Urzędnicy sprawdzą powstałą stratę

Jeśli podatnik ponosi stratę w wyniku zaistnienia ryzyka kursowego, będzie musiał udowodnić fiskusowi, że nie jest ona wynikiem stosowania nierynkowych warunków transakcji.

PIT-y złożyło tylko kilka procent podatników

Liczba złożonych w urzędach skarbowych rocznych zeznań podatkowych za 2006 rok nie przekracza 10 proc. Większość podatników z rocznym rozliczeniem czeka do kwietnia.

Tracimy VAT od organizacji targów

Polska traci wpływy do budżetu i skazuje własnych przedsiębiorców na nierówną konkurencję z firmami z innych krajów Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą niekorzystnych przepisów VAT dotyczących usług targowych.

Jak fiskus walczy z dawcami kosztów

Jeszcze dwa lata temu ogłoszenia o sprzedaży fikcyjnych kosztów można było zobaczyć w niemal każdej gazecie. Dziś proceder wystawiania lewych faktur przeniósł się do internetu. Ale nadal kwitnie.

Nie wszystkie przepisy są zgodne z prawem Unii

Kilka regulacji zawartych w nowelizacji ustawy o VAT może być niezgodnych z unijną dyrektywą. Przepis dotyczący podstawy opodatkowania może okazać się groźny dla polskich firm. Niektóre zmiany, choć zgodne z dyrektywą unijną, mogą wywoływać w praktyce problemy.

Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Jeśli spółka przejmuje aportem nieruchomość, powinna zapłacić podatek tej gminie, na terenie której nieruchomość jest położona.

Termin składania deklaracji

28 lutego (środa) mija termin składania deklaracji dla VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Jak rozwiązać niewykorzystane rezerwy

Sporządzając sprawozdanie finansowe, spółka z o.o. utworzyła rezerwę z tytułu premii dla pracowników. Rezerwę zaksięgowano na stronie Wn konta zespołu 5 „Koszty według miejsc ich powstawania”, Ma 640 „Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów”.

Becikowego nie wpisujemy w PIT

Becikowego otrzymanego za urodzenie dziecka nie trzeba wykazywać w zeznaniu rocznym. Zapomoga ta jest zwolniona z podatku.

O zapłacie podatku decyduje data faktury

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od wykonania czynności. Od zasady tej obowiązują jednak pewne wyjątki.

Dopłata będzie stanowiła przychód

Jeżeli przy podwyższeniu kapitału spółki powstają dodatnie różnice kursowe, nadwyżkę należy ująć jako przychód finansowy.

Nowelizacja VAT

Dziś odbędzie się posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o VAT.

Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą – usługi w zakresie złotnictwa i jubilerstwa. Jestem opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Od marca zamierzam wynająć część lokalu, w którym świadczę swoje usługi, innemu przedsiębiorcy – grawerowi. Czy uzyskiwanie dodatkowego przychodu z tytułu najmu nie spowoduje utraty przeze mnie możliwości korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania?

Czy jest możliwość korygowania VAT należnego z faktury korygującej bez potwierdzenia odbioru tej faktury przez kontrahenta

Niestety organy podatkowe po raz kolejny stwierdziły, że podatnik, zmniejszając podstawę opodatkowania, musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 4 grudnia 2006 r., nr RO/443- -57/06, wydana przez Izbę Skarbową w Kielcach.

Jak otrzymać zwrot akcyzy pobranej od używanych samochodów sprowadzonych do Polski

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Brzeziński (C-313/05) potwierdził od dawna wyrażane stanowisko, że pobierana przez polskie organy podatkowe akcyza od sprowadzonych z innych krajów UE używanych samochodów osobowych jest niezgodna z prawem wspólnotowym.

Urzędy skarbowe bezprawnie wydają interpretacje

Interpretacje umów wydaje tylko minister. Tymczasem robią to także urzędy skarbowe. Odpowiedź urzędu nie chroni podatnika.

Umorzony czynsz do opodatkowania

Jeśli podatnikowi spółdzielnia mieszkaniowa umorzyła zaległy czynsz, musi wykazać go w zeznaniu rocznym.

Do ulgi uprawniają tylko akcje z oferty publicznej

Oferta skierowana potencjalnie do wszystkich podmiotów może być uznana za publiczną ofertę sprzedaży akcji i stanowić podstawę do zwolnienia z PIT dochodów ze zbycia tych papierów.

Faktura korygująca w księgach rachunkowych jednostki

W lutym bieżącego roku sprzedaliśmy naszemu kontrahentowi towary. Jednak część towarów musieliśmy przyjąć ze względu na uszkodzenia. W związku z tym wystawiliśmy fakturę korygującą. Do tej pory nie mamy jeszcze potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez naszego kontrahenta. Czy pomimo to powinniśmy ująć taką fakturę w księgach? Jak należy postąpić, jeśli w ogóle takiego potwierdzenia nie otrzymamy od kontrahenta?

Podatek z tytułu importu - w deklaracji

Podatek należny z tytułu importu towarów będzie można wykazywać bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania go w urzędzie celnym.

REKLAMA