REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego do innego kraju UE

W jaki sposób rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego firmie w innym kraju Unii Europejskiej? Jaką zastosować stawkę na fakturze? W jakiej pozycji deklaracji rozliczyć taką sprzedaż?

Produkcja w toku - ujęcie księgowe i podatkowe

Produkcja w toku jest jedną z pozycji zapasów i jest prezentowana w aktywach bilansu jako pozycja B.I.3. Jednak pozycja ta nie wystąpi w każdej jednostce.

Nie każda odprawa mieszkaniowa jest zwolniona

Odprawa mieszkaniowa wypłacona żołnierzowi w grudniu 2004 roku nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych - Pismo z 11 października 2006 r. nr PB I-3/4117/IN-60/US/2006/ER.

Za popełnienie wykroczenia podatnikom grożą wysokie grzywny

Przewinienie, którego dopuści się podatnik, można zakwalifikować jako wykroczenie skarbowe. Grożą za nie wysokie grzywny sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

REKLAMA

Liczy się każde doświadczenie

O uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą ubiegać się nie tylko księgowi zatrudnieni w firmach prywatnych, ale również pracujący w firmach państwowych.

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.

Ilu księgowych w Polsce

Na życzenie czytelników Gazety Prawnej sprawdziliśmy, ilu jest w Polsce księgowych z uprawnieniami.

Nowe wzory wnisków

Od dziś obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 18 października 2006 r. w sprawie postępowania przy korzystaniu pomocy obcego państwa w dochodzeniu określonych należności pieniężnych (Dz.U. nr 192, poz. 1419).

REKLAMA

Jak usunąć błędy w zaokrągleniach

Wszystkie deklaracje VAT-7 złożone przeze mnie dotychczas w 2006 r. zawierają błąd w zaokrągleniach kwot podatków. Jeżeli kwota podatku miała końcówkę powyżej 50 groszy, nie zaokrąglałem jej do pełnego złotego. Jak naprawić ten błąd?

Sprawdzonego podatnika może przywrócić Senat

Posłowie wykreślili przepisy o sprawdzonym podatniku z nowelizacji Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów nie broni przygotowanego przez siebie projektu. Przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia i liczą na zmianę przepisów w Senaci.

Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Nie wszystkie paragony muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych towarów. O tym, co umieścić na paragonie, powinien decydować sprzedawca.

Urząd powinien rozliczyć nadpłatę

Jeśli po korekcie VAT pozostaje nadpłata, podatnik nie musi składać wniosku o jej stwierdzenie. Urząd powinien sam zaliczyć nadpłatę na poczet zaległości podatkowej, i to z chwilą jej powstania.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba zakończyć budowę

Wydatki mieszkaniowe poniesione na rzecz domu, do czasu zakończenia jego budowy, nie mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. O remoncie i modernizacji można mówić dopiero po wybudowaniu domu. - Pismo z 13 października 2006 r. nr 1464/DSi-I-415-4/06/WK.

Jak uzyskać w urzędzie skarbowym rozłożenie podatku na raty

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym organ podatkowy może rozłożyć zapłatę podatku na raty. Trzeba tylko sporządzić dobrze uargumentowany wniosek i złożyć go w urzędzie.

VAT od wykorzystywania na prywatne potrzeby części firmowego budynku

Opodatkowanie VAT wykorzystywania na prywatne potrzeby części wybudowanego firmowego budynku, które to wykorzystywanie jest uznawane za usługi świadczone odpłatnie na prywatne potrzeby podatnika, związane jest ściśle z uprzednim zaistnieniem prawa do odliczenia.

Jak dokonywać prognozy sprawozdań finansowych

Jestem księgową w firmie produkcyjnej. Dyrektor finansowy zlecił mi przygotowanie prognozy sprawozdania finansowego do planowanego budżetu na kolejny rok. Jakimi zasadami należy się kierować w przygotowaniu takiej prognozy?

Jak ująć majątek rzeczowy według standardów międzynarodowych

Ujmowanie aktywów trwałych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej wymaga znajomości podstawowych zasad określonych w tych standardach. Wiedza ta pozwoli między innymi prawidłowo sklasyfikować, wycenić, zaprezentować w bilansie i ująć informacje dotyczące aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży oraz ich amortyzację.

Operatorzy nie chcą podatku od kabli

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej uważa, że operatorzy nie powinni płacić podatku od nieruchomości za podziemne instalacje techniczne.

Metoda do wyboru

Ustalając różnice kursowe, podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo metodę wynikającą z ustawy o rachunkowości.

Kiedy obrót wierzytelnościami podlega VAT

Czy transakcja polegająca na nabywaniu wierzytelności własnych innych podmiotów gospodarczych, w celu ich windykacji we własnym zakresie, powinna być potwierdzona przez sprzedającego wierzytelność fakturą VAT ze stawką podatku 22% czy też zwolnioną od podatku?

Podatnik może mieć pełnomocnika

W trakcie kontroli skarbowej lub postępowania podatkowego za podatnika może działać pełnomocnik. Czynności przez niego dokonane traktowane są tak, jakby dokonał ich podatnik.

Więcej klientów, większa niezależność

Biegły rewident nie powinien otrzymywać zbyt dużej części przychodów od jednego klienta. Zróżnicowanie dochodów sprzyja niezależności audytorów badających sprawozdania. Obecny 50-proc. próg przychodu rocznego od jednego klienta powinien być zmniejszony.

Pracodawcy krytykują zmiany

Wiążące interpretacje podatkowe mogą pozostać martwe, a zmiana przepisów o tzw. kontroli podatkowej na legitymację otworzy pole do nadużyć ze strony aparatu skarbowego - ostrzegają przedstawiciele pracodawców.

Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Świadczeń jednoosobowej spółki na rzecz jej jedynego udziałowca, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Jak rozliczyć usługi serwisowe świadczone na rzecz klienta z innego kraju UE

Jaki naliczyć VAT na fakturze wystawionej dla firmy w UE za usługi serwisowe świadczone na terenie Polski na rzecz firmy w UE?

Zaległy podatek od nieruchomości jako koszt

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. zapłacony zaległy podatek od nieruchomości za lata 2003-2004? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)

Wkłady do drukarki trzeba odpowiednio sklasyfikować

Wkłady atramentowe niezintegrowane z głowicą drukującą należy zaklasyfikować do podpozycji 3215 90 80 Nomenklatury Scalonej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Urzędnicy sprawdzą e-faktury

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej mają obowiązek zapewnienia organom podatkowym dostępu do wystawianych w ten sposób faktur.

Darowizny bez limitu

Senatorowie przyjęli poprawkę wykreślającą z nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn przepis, zgodnie z którym darowizny w I grupie podatkowej miały być zwolnione od podatku do kwoty 100 000 zł w trakcie życia nabywcy.

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?

Ordynacja bez poprawek

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej pozytywnie zaopiniowano nowelizację Ordynacji podatkowej.

Komisja przyjęła zmiany w CIT i PIT

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej przyjęli nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe wraz ze zgłoszonymi poprawkami legislacyjnymi.

Urzędnicy surowo karzą nieuczciwych

Fiskus wykrył do tej pory ponad 1,5 mld złotych uszczupleń podatkowych. Oszustwa dotyczą stawek akcyzy, wyłudzeń VAT i nieujawniania dochodów. Urzędy kontroli skarbowej wymierzyły podatnikom łącznie 7 mln zł kar.

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży ona koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych inwestycje krótkoterminowe?

Czym jest inwestycja krótkoterminowa? Jak wycenić posiadane inwestycje na dzień ich nabycia? Jak dokonać odpisu aktualizującego wartość posiadanej inwestycji krótkoterminowej? Według jakich wartości wycenić inwestycję przekwalifikowaną do inwestycji długoterminowych?

Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego

Zawarliśmy umowę dostawy towarów. Dostawy dokonaliśmy zgodnie z umową. Odbiorca towarów do chwili obecnej nie uiścił należności za otrzymane towary. Wystąpiliśmy o zasądzenie nakazu zapłaty. Jak zaewidencjonować koszty postępowania sądowo-egzekucyjnego?

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "zakup nieruchomości"

Koszty zakupu nieruchomości, takich jak wybudowane już budynki i ziemia, na której są one zbudowane, kwalifikują się do współfinansowania z funduszy strukturalnych, jeśli istnieje bezpośrednie powiązanie pomiędzy zakupem i celem działania, przy uwzględnieniu poniżej wymienionych warunków, bez uszczerbku dla bardziej rygorystycznych przepisów krajowych.

Polak może płacić podatek tylko w Norwegii

Polak przebywający i pracujący w Norwegii powinien w tym państwie dokonywać rozliczenia ze wszystkich uzyskiwanych przez siebie dochodów, w tym także dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. - Postanowienie ministra finansów z 13 października 2006 r., nr DD4/033-01261-1809/06/WP/ZP.

Nowa granica ryczałtu podoba się drobnym przedsiębiorcom

Nie będziemy protestować przeciwko obniżeniu granicy ryczałtu ewidencjonowanego do 150 tys. euro - powiedział Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Czy nieodpłatna dostawa towarów dla podatnika UE jest WDT

Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska, stanowią wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%?

Po sprzedaży mieszkania nie trzeba zwracać ulgi

Można sprzedać mieszkanie, którego nabycie uprawniało do dokonania odliczeń. Podatnik nie musi oddawać fiskusowi odliczonych wcześniej kwot. Nie ma również obowiązku składania korekty zeznania podatkowego PIT.

Firmy wycenią produkty

Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości pomoże przedsiębiorcom ustalać koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Dopłaty bez podatku

Dopłaty otrzymane do oprocentowania kredytów preferencyjnych są zwolnione z podatku dochodowego.

Jak ewidencjonować korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych

Spółka chce udostępnić pracownikom samochody służbowe do ich celów prywatnych. Jaka powinna być forma tego udostępnienia? Czy możliwe jest obciążenie pracownika kosztami za używanie samochodu? Jak rozliczać wydatki ponoszone przez pracowników przy zakupie paliwa?

Alimenty i odsetki są opodatkowane

Alimenty zasądzone na rzecz podatniczki oraz należne odsetki od nich podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy nie powstanie jedynie przy zwrocie kosztów zastępstwa adwokackiego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 16 października 2006 r., nr IPB2/4117-28/06/3.

Jak napisać skargę kasacyjną do NSA

Wyrok w sprawie, wydany przez WSA, nie zamyka możliwości obrony naszych praw. Środkiem odwoławczym od wyroku, lub postanowienia kończącego postępowanie, jest skarga kasacyjna wnoszona do NSA. Wniesienie skargi jest jednak bardzo sformalizowane. Wymagane jest spełnienie licznych warunków.

Przepisy dobre tylko dla fiskusa

Przepisy przejściowe umożliwiające złożenie skargi kasacyjnej od prawomocnego wyroku NSA mogą być niezgodne z konstytucją. Wątpliwości są na tyle poważne, że Trybunał otworzył na nowo zamkniętą rozprawę.

Senat zajmie się umowa z Anglią

Na piątek zaplanowano rozpatrzenie w komisji senackiej ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Kiedy i w jakiej formie trzeba uiścić kaucję gwarancyjną

Czy kaucja gwarancyjna zawsze jest wymagana przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych? Czy też jest ona ściśle związana z możliwością ubiegania się o zwrot podatku VAT?

REKLAMA