REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt rozporządzenia. Usługi z niższym VAT

Od 1 października 2006 r. ma obowiązywać 7-proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Nowa grupa podatników - fryzjerzy - zostanie objęta obniżoną stawką podatkową. Budżet straci na zmianach, ale więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.

Czy umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich jest opodatkowana VAT

Jak rozliczyć zapłatę za wykonanie strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, jeżeli została podpisana z wykonawcą umowa o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Czy taką usługę należy opodatkować VAT?

Kasowo czy memoriałowo - czyli jak ująć koszt

Koszty uzyskania przychodów to istotny element konstrukcyjny podatku dochodowego, gdyż dochodem do opodatkowania jest nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania.

Czy podlega opodatkowaniu darowizna udziałów w spółce jawnej

Czy dokonana między małżonkami darowizna udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? - Pismo z 22 czerwca 2006 r. nr LK-IV-4306/IN-US/3/06/MM

REKLAMA

Będą kary za niewykorzystanie dotacji

Wójtowie gmin lub burmistrzowie miast będą mogli być pociągnięci do odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie unijnych dotacji.

Można uniknąć VAT

Jeżeli umowa zlecenia będzie zawierała określenie miejsca i czasu wykonywanych czynności oraz zapis, że odpowiedzialność i ryzyko ponosi zleceniodawca, VAT można uniknąć.

Zmiany w rozporządzeniach

W dwóch projektach rozporządzeń z 21 sierpnia dotyczących przesyłania deklaracji drogą elektroniczną określono sposoby przesyłania e-deklaracji.

Kiedy można zmienić metodę księgowania kosztów w czasie, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Chcę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy od początku prowadzenia księgi mogę wybrać metodę memoriałową i zgodnie z jej zasadami księgować koszty? Kiedy będę mógł ją zmienić?

REKLAMA

Uprawnienia dla księgowych

Od dziś do środy potrwa egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych organizowany przez Ministerstwo Finansów.

Audytor nie do zwolnienia

Aby zwolnić audytora z pracy, potrzebna jest zgoda Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego. Procedura ta ma wyeliminować nadużycia ze strony kierowników jednostek samorządowych. Samorządowcy zarzucają nowym przepisom nadmierną ingerencję w ich uprawnienia.

Wyrok sprzed zmiany przepisów wiąże sąd i urząd

Ocena prawna wyrażona w orzeczeniu wydanym przed wprowadzeniem dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego wiąże zarówno sąd, jak i organ podatkowy.

Nagrody dla najlepszych

W ankiecie międzynarodowego magazynu podatkowego International Tax Review tytuł dla najlepszej marki w zakresie doradztwa podatkowego zdobył Deloitte.

Na czym polega kwalifikowalność kosztów finansowanych ze środków funduszy strukturalnych

Podstawowym dokumentem określającym zasady kwalifikowania kosztów, które mogą być sfinansowane dotacją z funduszy strukturalnych, jest rozporządzenie Komisji (WE) nr 448/2004 z 10 marca 2004 r.

Jaką stawką opodatkować remont mieszkania w zakładowym budynku mieszkalnym

Planuję wykonanie prac polegających na modernizacji i wykończeniu mieszkania w zakładowym budynku mieszkalnym. Jaką powinienem zastosować stawkę VAT? - Pismo z 7 czerwca 2006 r. nr PP/443-59/06

Kiedy tworzyć rezerwy na przyszłe zobowiązania a kiedy dokonać RMB?

Tworzenie rezerw jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości, w sytuacji gdy istnieje prawdopodobieństwo powstania zobowiązań w przyszłości.

Jak rozliczyć fakturę za media, jeśli jest wystawiona na osobę prywatną

Mam problem z fakturą za energię elektryczną. Jest ona wystawiona na nazwisko osoby prowadzącej działalność, nie na firmę (adres siedziby się zgadza), z datą 19 grudnia 2005 r. Ponieważ budynek jest jednocześnie miejscem prowadzenia działalności i miejscem zamieszkania, terminy płatności rozłożone są na konkretne miesiące 2006 r. W jaki sposób należy zaksięgować tę fakturę?

Utrzymanie ryczałtu i karty

Posłowie sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości opowiedzieli się wczoraj za utrzymaniem prostych form opodatkowania dla najmniejszych przedsiębiorców.

Czy można kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie po połączeniu się spółek kapitałowych

W ciągu roku podatkowego spółka z o.o. przejęła inną spółkę kapitałową. Czy mimo to może w dalszym ciągu korzystać z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych? Jeżeli tak, to czy podstawa naliczania wysokości tych zaliczek ulegnie zmianie?

Posłowie o niższych składkach

W uchwalonej wczoraj opinii sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości wyraziła zaniepokojenie planami rządu dotyczącymi przerzucenia obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia chorobowe na pracodawców.

Utrzymamy niższą stawkę

Od 1 stycznia 2008 r. Polska powinna wprowadzić podstawową 22-proc. stawkę VAT na budownictwo mieszkaniowe. Dziś jest ono objęte 7-proc. stawką.

Wystarczy samo oświadczenie

Aby wskazać siedzibę firmy dla celów identyfikacji podatkowej, nie trzeba podpisywać umowy użyczenia. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Nowa opłata skarbowa

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przejęła wczoraj rządowy projekt nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Jak określić nabywcę na fakturze, aby mieć prawo do odliczenia VAT

Jak powinny być wystawione faktury na zakup części do samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych - na nazwisko posiadacza czy na firmę?

Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Jeżeli budynek gospodarczy spełnia warunki przewidziane dla towaru używanego, to przy jego zbyciu można stosować zwolnienie z VAT - uznały organy podatkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 czerwca 2006 r. (nr PP1-443/78/2006).

Kto płaci CIT we Włoszech

Opodatkowaniu we Włoszech od całości światowych dochodów podlegają rezydenci Włoch. Za rezydentów włoskich uważane są podmioty, które mają zarejestrowaną siedzibę we Włoszech bądź też biuro zarządu albo prowadzą na terenie Włoch swoją główną działalność.

Co się zmieniło w opłacie skarbowej od 16 sierpnia 2006 r.

Od 16 sierpnia 2006 r. notariusze nie są już płatnikami opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów. Wprowadzono również zasadę, że jeżeli podanie jest wnoszone w formie elektronicznej, to zapłata opłaty skarbowej również musi być dokonana w ten sposób.

Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.

Jak ująć w kosztach wydatki na montaż instalacji gazowej w samochodzie

Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na instalację gazową zamontowaną w środku trwałym? Czy trzeba uznać, że zostały one poniesione na ulepszenie środka trwałego, czy też stanowią koszt jednorazowy? Czy instalacja ta może być uznana za odrębny środek trwały?

Podatek samochodowy

Parlament Europejski poparł propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje odejście od podatku płaconego przy rejestracji samochodów osobowych na rzecz opodatkowania pojazdów w zależności od liczby gramów dwutlenku węgla emitowanego na kilometr jazdy.

Nowelizacja opłaty skarbowej

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zacząć prace nad rządowym projektem nowej ustawy o opłacie skarbowej.

Firmy audytorskie mogą stracić uprawnienia

Do lutego firmy audytorskie powinny złożyć sprawozdanie ze swojej działalności. Część tych podmiotów nie wywiązała się do tej pory z tego obowiązku. Ci, którzy zlekceważyli obowiązek, mogą stracić licencję na badanie sprawozdań finansowych.

Za nieuczciwy handel grożą dotkliwe kary

Sprzedaż alkoholu lub papierosów bez znaków akcyzy lub oznaczonych nieprawidłowo może się skończyć postępowaniem karnym skarbowym i dotkliwymi sankcjami.

Straty mogą sięgać 100 miliardów euro

Policja i urzędnicy podatkowi tropią tzw. oszustwa karuzelowe, mające na celu unikanie płacenia VAT. W Unii Europejskiej straty budżetowe z tego powodu mogą sięgać 100 mld euro.

Ulga na dobroczynność jednak pozostanie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za pozostawieniem ulgi podatkowej dla firm wspierających działalność pożytku publicznego.

Kiedy i jak rozliczać VAT od dotacji

Otrzymujemy dotacje i różne inne dopłaty. Jesteśmy nowym przedsiębiorstwem. Dopiero zaczynamy działalność w zakresie świadczenia usług budowy mostów i dróg. Proszę o szczegółowe omówienie zasad rozliczania dotacji. Kiedy i w jaki sposób je rozliczać?

Nie trzeba składać zeznania za zmarłą matkę

W przypadku śmierci matki, córka jako spadkobierca nie ma obowiązku składania rocznego zeznania za zmarłą matkę. - Postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 sierpnia 2006 r. (nr USB XIV/415/23/06).

Jak prowadzić uproszczoną księgę przychodów i rozchodów - projekt

Jedną z zasadniczych zmian w projektowanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wprowadzenie uproszczonej księgi przychodów i rozchodów.

Pracodawcy chcą ulgi

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do premiera o wycofanie z rządowego projektu zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisu likwidującego 10-proc. ulgę na darowizny.

Nowe przepisy w sieci

O planowanych zmianach w przepisach księgowi mogą dowiedzieć się ze stron internetowych. Większość z nich prowadzona jest jednak w języku angielskim, a to duże utrudnienie.

Rozliczanie pracy za granicą

Rząd nie poparł poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT. Kwestia zmniejszenia obciążeń dla pracujących za granicą została już bowiem zawarta w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o PIT, przyjętym przez Radę Ministrów 6 czerwca br.

Można nie płacić podatku

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika może być opodatkowany w ramach przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Zapłaty podatku można jednak uniknąć.

Senat o podatku tonażowym

Dziś senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm ustawami; o podatku tonażowym oraz nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej.

Pracowników urzędów można ponaglić

Jeżeli urząd skarbowy z nieuzasadnionych powodów przeciąga postępowanie, podatnik może go ponaglić.

Jak ująć w księgach koszty kancelarii prawnej windykującej należności

Czy koszty związane ze zleceniem kancelarii prawnej odzyskiwania naszych zaległych wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy można od faktur VAT wystawianych przez kancelarię prawną (za każdą odzyskaną wierzytelność naliczają 20% prowizji) odliczyć podatek VAT, czy też należy zaksięgować w koszty kwotę brutto?

Poprawianie zwrotu VAT

Na dziś zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Będą niższe pensje

Rząd może wycofać się z zapowiadanej obniżki składek na ubezpieczenie społeczne w 2007 roku. Waloryzacja skali podatku dochodowego nie zrekompensuje wzrostu składki zdrowotnej do 9 proc. Bez obniżki składek 98 proc. podatników dostanie już w styczniu niższe pensje netto

Fiskus umorzy podatek, jeśli o nim wie

Jeśli fiskus wie o zdarzeniu gospodarczym, z którym wiążą się należności podatkowe, nie oznacza to, że umorzy je automatycznie. Należności te muszą być znane.

Posłowie są przeciwni propozycjom rządu

Niektóre propozycje rządu dotyczące m.in. likwidacji ulgi dla przedsiębiorców wspierających działalność pożytku publicznego oraz zniesienie uproszczonych wpłat zaliczek budzą kontrowersje posłów.

Jak rozliczać zaliczki

Rozliczenie zaliczek należy rozpatrywać przede wszystkim pod kątem powstania obowiązku podatkowego. W myśl generalnej zasady otrzymanie zaliczki spowoduje wcześniejsze powstanie obowiązku podatkowego.

REKLAMA