REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Jednym z popularniejszych odliczeń za 2005 rok będzie ulga odsetkowa. Podatnicy chętnie z niej korzystają. Niestety nie zawsze zgodnie z przepisami. Niedoinformowani ciągle popełniają liczne błędy. Odliczają na przykład odsetki od kredytów na zakup mieszkań na rynku wtórnym.

Wydatki na audyt kosztem uzyskania przychodu

Jako przedsiębiorca do zeznania rocznego dołączam sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie jest badane przez audytora. Czy poniesiony przeze mnie koszt zapewnienia audytorowi zakwaterowania w hotelu oraz wyżywienia w restauracji jest dla mnie kosztem uzyskania przychodu? Jeśli tak, to czy "na zasadach ogólnych", czy jako reprezentacja lub reklama limitowana?

Czy zawsze można zaliczyć do kosztów nieodzyskane wierzytelności

Na podstawie wyroku sądu skierowałem na drogę postępowania egzekucyjnego odzyskanie wierzytelności. Otrzymałem postanowienie komornika sądowego umarzające postępowanie wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu kwotę nieodzyskanych należności i koszty procesowe? - Pismo z 21 lipca 2005 r. nr BI/005-1161/04

Roczne rozliczenie ryczałtowców

Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej?

REKLAMA

Czy można odliczyć darowiznę z przeznaczeniem na wsparcie określonej osoby fizycznej

Przekazaliśmy darowiznę dla Ludowego Klubu Sportowego z przeznaczeniem na wsparcie finansowe zawodnika wymienionego z nazwiska na przelewie. Wspomniany LZS jest na liście organizacji pożytku publicznego. Czy taką darowiznę można odliczyć od podatku?

Jak opodatkować otrzymanie nagrody od kontrahenta

Czy nagroda otrzymana w konkursie w ramach działalności gospodarczej podlega u obdarowanego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy podstawą opodatkowania będzie kwota brutto czy netto? Czy późniejsza sprzedaż nagrody przez obdarowaną firmę osobie trzeciej będzie podlegać opodatkowaniu VAT i PIT?

Zmieniony limit dla najmu

W 2006 roku zmienił się limit obowiązujący osoby, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, ale korzystają z ryczałtu przy rozliczaniu przychodów z najmu mieszkania.

Mniej departamentów

Dokonano zmian w departamentach Ministerstwa Finansów bezpośrednio wpływających na administrację podatkową i kontrolę skarbową. Z dwóch departamentów odpowiadających bezpośrednio za administrację podatkową utworzono jeden Departament Administracji Podatkowej.

REKLAMA

Trzeba pomóc importerom

Polski system podatkowy nie jest konkurencyjny w porównaniu z systemami innych krajów Unii Europejskiej - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Ryczałtowcy już składają PIT

Od dziś można już składać w urzędach skarbowych roczne zeznania o dochodach uzyskanych w 2005 roku. Najmniej czasu na rozliczenie się mają osoby płacące ryczałt. PIT-y dotyczące przychodów z najmu czy działalności gospodarczej muszą one złożyć do końca miesiąca.

Jak rozliczyć projekt przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Czy koszt projektu przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej (ok. 60 tys. zł) należy zakwalifikować jako koszt ulepszenia, czy jako koszt usługi? Natomiast koszt faktury za pomoc w uzyskiwaniu dotacji unijnych (wiem, że nie jest to koszt uzyskania przychodów) w koszt przyszłego zakupu?

Czy konieczna jest korekta błędnie wykazanego obowiązku podatkowego przez firmę budowlaną

Przez ostatnie dwa lata prowadziłam firmę budowlaną (pkpir), uznając za moment powstania obowiązku podatkowego dzień wystawienia faktury (będący dniem wykonania usługi, a nie moment zapłaty lub 30 dzień od dnia wykonania usługi). Czy w związku z tym konieczne jest złożenie deklaracji korygujących za ostatnie dwa lata?

Czy mycie cysterny samochodowej, wykonywane na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowane jako usługa na mieniu ruchomym

Czy usługa mycia cysterny samochodowej, wykonywana na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowana jako usługa na mieniu ruchomym? Jeżeli tak, w jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję i jakie dokumenty należy posiadać?

Jak ujmować w księgach patenty

Nasza firma prowadzi pełną księgowość. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatnikiem VAT. Proszę podać sposób wyceny i ewidencji uzyskanego przez firmę patentu na produkowane urządzenie.

Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Prowadzimy budowę, która jest realizowana w etapach. Jak wygląda sprawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków, których budowa została już zakończona? Czy powinniśmy to zgłosić, w jakim terminie i komu? Co z pozostałymi budynkami, przy budowie których prace jeszcze trwają?

Podatek bardziej neutralny dla przedsiębiorców

Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie zakłada zmiany stawek, lecz zwiększa neutralność tego podatku dla przedsiębiorców. Stwarza też szansę na uczynienie polskiego systemu podatkowego bardziej konkurencyjnym - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Kto może skorygować podatek od nieruchomości

Na korektę deklaracji w podatku od nieruchomości dokonaną przez wójta podatnik może wnieść sprzeciw. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa transportu towarów przez niemieckiego kontrahenta na zlecenie polskiej firmy

Gdzie podlega opodatkowaniu VAT usługa transportu i jaka jest potrzebna dokumentacja w przypadku, gdy firma polska, posiadająca VAT UE, przy wywozie towarów z Polski do Niemiec najmuje niemiecką firmę transportową?

Będą ulgi dla rolników

Sejmowa Komisja Ustawodawcza wydała pozytywną opinię prawną na temat projektu ustawy o paliwie rolniczym przygotowanym przez Samoobronę. Posłowie wnioskodawcy musieli wprowadzić do projektu autopoprawki, gdyż jego pierwotna wersja była niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Na jaki dzień sporządza się bilans otwarcia likwidacji - na dzień otwarcia czy na dzień przed? W jakim czasie od otwarcia likwidacji bilans musi być przedłożony do zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu? Czy bilans ten również składa się w KRS?

Ministerialny wniosek o zwrot VAT

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się wzór wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Eksperci zwracają uwagę, że wzór ten nie stanowi formularza urzędowego i nie jest obowiązkowy dla podatników. Zachęcają jednak do korzystania z niego.

Zabrakło prawidłowego nadzoru

Brak nadzoru, który spowodował nieprawidłowe udzielenie dotacji, nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Obawy przed pełną księgowością

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualnie lub w formie spółki jawnej czy partnerskiej unika prowadzenia pełnej księgowości. W tym celu tworzą oni kilka mniejszych firm, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję.

Remont do lamusa internet do PIT-u

Już w poniedziałek można złożyć PIT za 2005 rok. Warto zrobić to szybko, gdy należy się zwrot podatku, bo korzystamy z ulgi, ale wtedy zacząć trzeba od wypełnienia załączników.

Ryczałt samodzielnie i w spółce

Jak liczyć limit dla ryczałtu, jeżeli podatnik prowadzi działalność zarówno w formie spółki, jak i indywidualnie? Czy jeżeli limit ten został przekroczony tylko w działalności indywidualnej, przychody osiągnięte w spółce nadal mogą być objęte ryczałtem ewidencjonowanym? Czy można wówczas opłacać ryczałt kwartalnie?

W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa

Czy jest możliwość odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa? W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia? - Pismo z 25 lipca 2005 r. nr 1471/DPF/415/67/05/MJ

Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

Jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione faktury za transport osób, jeżeli spółka z o.o. ma uprawnienia do transportu międzynarodowego na przewóz osób i przewozi osoby z Polski do Włoch i z Włoch do Polski, lecz nie jest podatnikiem VAT UE? Faktura jest wystawiana dla biura turystycznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Jak powinna być opodatkowana taka usługa? Obecnie Spółka wystawia jedną fakturę za cały miesiąc ze stawką 7% w kraju i "nie dotyczy", jeśli chodzi o kraje UE.

Zmienione limity i wyższe stawki

Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się limity przychodów uprawniające do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego oraz rosną stawki karty podatkowej.

Unijne zastrzeżenia

Resort finansów uważa, że obniżka akcyzy na benzynę nie narusza traktatu akcesyjnego. Wiceminister finansów Mirosław Barszcz potwierdził, że resort otrzymał list z Komisji Europejskiej w sprawie utrzymania obniżonej stawki akcyzy na benzynę, ale jego zdaniem na razie nie ma konfliktu między Polską a KE w tej sprawie.

Jak ewidencjonować upłynnienie aktywów trwałych

W naszej firmie zaczął się proces likwidacji. W tej chwili spłacamy zobowiązania. Skąd brać środki na ich spłatę? Jak to ewidencjonować?

Księgowi i biegli rewidenci krytykują sprawozdania

Po wprowadzeniu obowiązku stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przez spółki, których papiery wartościowe są w obrocie publicznym, sprawozdania finansowe tych firm są krytykowane przez księgowych i biegłych rewidentów.

Żeby odliczyć, trzeba mieć fakturę

Podstawą do korzystania z ulgi internetowej jest faktura VAT wystawiona imiennie na podatnika. W przypadku płatności dokonywanych za taką fakturę przez intenet lub telefon dla celów dowodowych należy posiadać potwierdzenie danej transakcji lub np. zestawienie transakcji miesięcznych.

Zarobiłeś w Unii, rozlicz się w kraju

Polacy zarabiający za granicą często uważają, że nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem w Polsce. Mają rację, ale tylko wtedy, gdy pracują na przykład w Niemczech lub Irlandii. Osoby pracujące w Anglii może czekać przykra niespodzianka. Muszą one złożyć zeznanie w Polsce i zwykle dopłacić znaczną kwotę podatku.

Zmienią się niektóre deklaracje

Minister finansów zmienił rozporządzenia w sprawie niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących podatników PIT oraz CIT.

Trzeba podać NIP

Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego ma obowiązek zgłoszenia informacji o numerze identyfikacji podatkowej. Gdy o tym zapomni, może zostać ukarany grzywną.

Będą porozumienia z fiskusem

Firmy powiązane ze sobą kapitałowo lub personalnie zawierające między sobą transakcje będą mogły od początku 2006 roku zawierać porozumienia z władzami podatkowymi w sprawie stosowanych cen.

Czy każda zaliczka stanowi przychód podatkowy

Zamierzam zawrzeć z kontrahentem umowę długoterminową na 5 lat. Za okres ten zostanie ustalone wynagrodzenie, które jako zaliczka w wysokości 90% zostanie wypłacone na rzecz mojej firmy po zawarciu umowy, a pozostałe 10% będzie wypłacone po zakończeniu umowy. Czy prawidłowym działaniem będzie rejestrowanie kwoty netto otrzymanej zaliczki na koncie rozliczeń międzyokresowych i zaliczanie równowartości miesięcznych rat do przychodów bieżących podlegających opodatkowaniu? - Pismo z 4 lipca 2005 r. nr PD/415-70/05/R1

Jakie są konsekwencje naruszenia terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego

Jakie konsekwencje rodzi przekroczenie o jeden dzień terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT? Badanie potwierdziło spełnianie przez samochód wymogów art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy. Ostateczny termin badania przypadał na 12 października 2005 r., badanie zaś zostało przeprowadzone 13 października 2005 r. Czy tracę prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa od 22 sierpnia 2005 r.? Jeżeli tracę, to czy z dniem przeprowadzenia badania, tj. 13 października 2005 r., nabywam ponownie prawo do odliczania podatku od zakupionego paliwa?

Jak rozliczać w deklaracji podatek związany z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Proszę o wyjaśnienie, czy podatek VAT od zakupu usług związanych ze środkiem trwałym w budowie (budowa zakładu), nie oddanym jeszcze do użytkowania, wykazujemy w deklaracji VAT-7 w polu 42 czy 44?

Rady gmin zdążyły z uchwałami

Duża część gmin podjęła już uchwały o wysokości stawek podatków lokalnych na 2006 rok. Nie wszystkie zdecydowały się na ustalenie stawek maksymalnych określonych przez ministra finansów.

Rząd nie przewiduje podniesienia akcyzy na paliwa w 2006 roku

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że rząd nie przewiduje na 2006 r. podwyżek akcyzy na paliwa.

Czy zwrot pracownikowi części kosztów Internetu w systemie "praca w domu" jest opodatkowany

Spółka cywilna stosuje system "praca w domu". Pracownicy dwa dni w tygodniu pracują w domu za pomocą Internetu (łącze szerokopasmowe). Pracodawca zwraca pracownikom część poniesionych przez nich opłat abonamentowych na rzecz dostawcy Internetu. Czy przekazanie miesięcznie z tego tytułu każdemu pracownikowi kilkudziesięciu złotych podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Klasyfikacje wprowadzają chaos

Ponieważ ustawa o VAT odwołuje się do szczegółowych klasyfikacji statystycznych, to pewne kategorie usług mogą być opodatkowane w sposób sprzeczny z regulacjami unijnymi - uważają eksperci. Jednak likwidacja odwołań do tych klasyfikacji bez zmian w samej ustawie nie będzie możliwa.

Trzeba mieć dochody, żeby odliczyć wydatki

Aby w rozliczeniu za 2005 r. skorzystać z ulgi na internet, trzeba pracować i otrzymywać dochody (przychody) opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - twierdzą eksperci.

Nowe limity VAT na przyszły rok

Wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uprawniająca w 2006 roku do wyłączenia od podatku od towarów i usług wynosi 39 200 zł.

Jak wykazywać w sprawozdaniu finansowym obroty wewnętrzne oraz zmianę stanu produktów

Jesteśmy firmą produkcyjną. Dość często nasze wydziały pomocnicze świadczą usługi na własne potrzeby jednostki (np. wydział remontowy dokonuje ulepszeń środków trwałych). Jak ewidencjonować takie działania i jak wykazywać je w rachunku zysków i strat?

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Jak opodatkować prowizję z tytułu pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi

Jesteśmy polską firmą, która współpracuje z firmami włoskimi, sprzedając ich maszyny w Polsce. Jeżeli sprzedaż jest bezpośrednia, otrzymujemy prowizję, która dotyczy również uruchomienia maszyny, szkolenia i napraw w ramach gwarancji. Na określoną kwotę mamy wystawić fakturę VAT. Z jaką stawką należy wystawić fakturę oraz w której pozycji ująć ją w deklaracji VAT-7 i informacji kwartalnej VAT-UE?

Znika remontowa, zostaje odsetkowa

Po nowym roku zniknie bezpowrotnie ulga remontowa. Szturm na sklepy z materiałami budowlanymi świadczy najlepiej, że podatnicy o tym wiedzą. O uldze odsetkowej podatnicy wiedzą już mniej. Czasami myślą, że i ona zniknie. To błąd. Ulga odsetkowa będzie nadal obowiązywać.

Jak ewidencjonować koszty wydziałowe

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy produkcyjnej i chciałbym zapytać, w jaki sposób należy ewidencjonować koszty wydziałowe, aby uzyskać ich większą przejrzystość?

REKLAMA