REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobrze wypełniony PIT, szybki zwrot nadpłaty

Osoby, które zgromadzą wszystkie niezbędne informacje o dochodach i wydatkach uprawniających do odliczeń, będą mogły złożyć swój PIT już w pierwszych dniach stycznia.

Powrót do starych rozwiązań

Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być m.in. materiały zgromadzone w toku postępowania karnego - wynika z założeń projektu zmian w Ordynacji podatkowej. To powrót do rozwiązań sprzed 1 września 2005 r. Projekt ustawy z 30 listopada 2005 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej, jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych.

Krępujące ograniczenia

Przedsiębiorcy krytykują przepisy ograniczające możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych. W ostatniej noweli ustawy o podatku od towarów i usług ustalono, że o prawie do odliczania VAT przy zakupie paliwa do samochodu będzie decydować przede wszystkim jego dopuszczalna masa całkowita.

Sprzedaż wpływa na korektę VAT

Oddanie w najem nieruchomości, a następnie przeniesienie jej prawa własności oznacza, że nadal jest wykorzystywana do działalności gospodarczej podatnika. Wynika z tego, że czynność ta wpływa na korektę VAT - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

REKLAMA

Czy wartość bonów towarowych przekazanych pracownikom z okazji świąt stanowi koszt uzyskania przychodów

Z okazji nadchodzących świąt zamierzamy podarować wszystkim swoim pracownikom bony towarowe. Czy wartość bonów towarowych, które nie zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz funduszu związków zawodowych, będzie kosztem uzyskania przychodu? - Pismo z 16 grudnia 2003 r. nr PDII/415-125/03

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej transport próbek

W październiku 2005 r. wysłaliśmy próbkę towaru kontrahentowi z Austrii. Otrzymaliśmy fakturę za transport z 22% VAT. Czy możemy odliczyć VAT z faktury za transport, jeżeli dokonujemy tylko sprzedaży opodatkowanej w przypadku, gdy dostawa próbek jest zwolniona z VAT?

Jak przejść na pełną rachunkowość

Przekształcenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w księgi rachunkowe wiąże się z koniecznością zamknięcia księgi przychodów, podsumowania jej zapisów i sporządzenia na podstawie szczegółowej inwentaryzacji wykazu aktywów i pasywów. Dane z księgi i inwentarza są podstawą bilansu otwarcia ksiąg rachunkowych. Jednostka musi ponadto opracować własną dokumentację rachunkowości, w tym plan kont odpowiedni do jej specyfiki.

Czy wydatki na "odrolnienie" gruntu powiększają jego wartość początkową

Kupiłam od gminy działkę budowlaną, na której został wzniesiony pawilon handlowy. Poza kwotą należności za grunt i opłat muszę wnosić dodatkowo opłatę za wyłączenie gruntu z użytków rolnych, czyli tzw. odrolnienie. Czy wydatek poniesiony na odrolnienie gruntu zwiększa wartość początkową tego gruntu, czy też może zostać zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od kalendarzy, które zostaną wysłane kontrahentom

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy, które następnie roześlemy naszym kontrahentom? Jesteśmy zakładem produkcyjnym i czynnym podatnikiem VAT.

Prąd będzie droższy

Wzrost o 11 proc. akcyzy na energię elektryczną to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o akcyzie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma za zadanie dostosować polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

Pożądane rozliczenia kasowe

Zdaniem przedsiębiorców, należy skrócić okres oczekiwania na zwrot VAT, a także wprowadzić powszechną zasadę kasowego rozliczania tego podatku. Badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą wykazały, że przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują gruntownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

Dla kogo standardy

Sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą musieli przygotowywać tylko emitenci notowani na giełdzie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którym wczoraj zajmował się Sejm. Posłowie pracowali też nad przywróceniem ulgi podatkowej dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce.

W którym momencie zaliczyć w koszty odpis aktualizacyjny

W 2004 r. spółka z o.o. dokonała odpisu aktualizacyjnego na należność wątpliwą. Odpis ten w 2004 r. nie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W styczniu 2005 r. spółka otrzymała postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. W marcu 2005 r. spółka skierowała do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Czy w tej sytuacji spółka może zwiększyć koszty uzyskania przychodu roku 2005 o kwotę odpisu aktualizującego dokonanego w roku 2004?

Od pełnomocnictwa nie ma opłaty

Dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika w sprawach alimentacyjnych nie podlega opłacie skarbowej i to zarówno w przypadku osoby uprawnionej do alimentów, jaki i zobowiązanej - postanowienie prezydenta Kutna z 24 listopada 2005 r., nr FB.3110/05/2005.

Sądy zawieszają postępowania

Są już pierwsze rezultaty skierowania przez warszawski sąd administracyjny przepisów o wiążących interpretacjach do Trybunału Konstytucyjnego. Wojewódzkie sądy administracyjne zawieszają postępowania dotyczące interpretacji, czekając na orzeczenie Trybunału.

Przestępcą może zostać niemal każdy

Znowelizowany kodeks karny skarbowy przewiduje podwyższenie kar, w tym pozbawienia wolności, za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Umożliwi również nakładanie wyższych grzywien.

Nowy wiceminister

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Mirosława Barszcza na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi on odwołanego wcześniej Jarosława Nenemana.

Czy po zakończeniu kontroli podatkowej można złożyć korektę deklaracji VAT-7

Jeżeli kontrola podatkowa nie wykryła żadnych nieprawidłowości, to czy można złożyć korektę deklaracji VAT-7? Czy istnieje taka możliwość w okresie między zakończeniem kontroli podatkowej, która wykryła błąd w rejestrach VAT, a wszczęciem postępowania podatkowego?

Kiedy powstaje przychód przy eksporcie

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów, i jestem podatnikiem VAT. W jakim miesiącu należało zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży towarów na eksport, jeśli wyroby wydano i wystawiono fakturę w listopadzie, zaś potwierdzony przez graniczny urząd celny eksport nastąpił w grudniu?

Nie trzeba mieć faktury VAT

Dużo mówi się i pisze o korzystaniu z ulgi remontowej. W takich sytuacjach zwykle podkreśla się, aby było możliwe pomniejszenie podatku dochodowego, wydatki powinny być udokumentowane fakturą VAT.

Będą kary za niewykorzystane dotacje

Od 1 stycznia 2006 r. samorządom grożą kary za niewykorzystanie dotacji. Będą one musiały zwrócić je z odsetkami. Nie dostaną też nowych dotacji przez następne trzy lata. Takie regulacje przewiduje nowa ustawa o finansach publicznych.

Straty za granicą do odliczenia

W określonych sytuacjach firmy mogą rozliczać straty poniesione przez ich spółki zależne działające w innych krajach UE. Pozbawienie tego prawa jest sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Czy w rachunku przepływów wykazać różnice kursowe

Czy sposób prezentacji różnic kursowych zależny jest od przyjętej metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych?

Jak rozliczyć w pkpir zakup towaru za walutę kupioną w kantorze

Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się na podstawie księgi przychodów i rozchodów powinna udokumentować zakup obcej waluty (euro), w której dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

PIT za pracownika może wypełnić pracodawca

Podatnik, który cały rok przepracował u jednego pracodawcy, a nie zamierza korzystać z ulg i odliczeń, może zlecić rozliczenie się z fiskusem swojemu pracodawcy. Wystarczy, że wyrazi taką chęć i złoży odpowiednie oświadczenie.

Kiedy można anulować fakturę VAT

Firma wystawiła fakturę kontrahentowi bezpodstawnie, gdyż nie dokonano jeszcze protokołu odbioru prac. Odbiorca nie przyjął tej faktury, więc musieliśmy wystawić na całość fakturę korygującą, której odbiorca również nie chciał zaakceptować. Nie mam w rezultacie ani podpisu, ani żadnego dokumentu potwierdzającego nadanie faktury korygującej (pracownik woził te faktury osobiście). Na jakiej podstawie mogę obniżyć VAT należny od faktury korygującej?

Sędzia mógł być urzędnikiem

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj przepis ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dotyczący wyłączenia sędziego, za niezgodny z konstytucją. To, że sędzia brał wcześniej udział w rozstrzyganiu sprawy jako urzędnik, nie przesądza automatycznie o jego wyłączeniu.

Piwo nadal bez banderoli

Minister finansów przedłużył zwolnienie z oznaczania znakami akcyzy wyrobów, które korzystają obecnie z tego przywileju. Banderolami nie trzeba będzie oznaczać do 31 grudnia 2007 roku m.in. piwa i cygar.

Jak określić limit utraty prawa do zwolnienia na 2006 r.

Firma zajmuje się pośrednictwem finansowym na rzecz banku (usługi zwolnione z VAT). Jednocześnie prowadzi punkt Lotto, który z takiego zwolnienia nie korzysta. Przychody z prowizji Totolotka rzadko przekraczają 2300 zł na miesiąc. Czy taka firma musi zarejestrować się jako podatnik VAT na 2006 r.

Najlepsza byłaby stawka liniowa

Nie można zwiększać obciążeń podatkowych. Trzeba natomiast wprowadzić zmiany w systemie podatkowym - uważają eksperci. Ich zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłaby jednolita stawka podatku dochodowego. Za wprowadzeniem podatku liniowego, ale bez kwoty wolnej i z ograniczeniem ulg podatkowych opowiedział się wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Niepewny los interpretacji

Przepisy o wiążących interpretacjach podatkowych, z których podatnicy tak chętnie korzystają, mogą okazać się niezgodne z konstytucją. Budzą wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ostatecznie o ich przyszłości zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.

Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić

Należy zmienić zasady otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni - uważają eksperci.

Ostatnie dni na wydatki

Tylko do końca roku mamy czas na dokonanie zakupów, które będzie można odliczyć w ramach ulgi remontowej. Spowodowało to prawdziwy boom na rynku materiałów budowlanych.

Czy podatnik podatku liniowego może odliczyć darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną

Czy prowadząc działalność gospodarczą i osiągając z tego tytułu dochód opodatkowany podatkiem liniowym, mogę odliczyć od dochodu pełną kwotę darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelną osobę prawną? - Pismo z 19 sierpnia 2005 r. nr US34/DD2/415/17/05

Koszt sprzedaży towarów i środków trwałych wniesionych aportem

Osoba fizyczna wniosła do spółki aport w postaci środka trwałego (samochodu ciężarowego) o wartości 100 000 zł oraz towarów o wartości 20 000 zł. Wnoszący ten aport wspólnik objął udziały w wysokości 30 000 zł. Pozostała kwota została przekazana na kapitał zapasowy. Jak ustalić koszt sprzedaży tych towarów oraz jak określić koszt w przypadku ewentualnej sprzedaży środka trwałego wniesionego aportem?

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej dokumentującej zaliczkę wyższą od otrzymanej

Umówiliśmy się z dostawcą, że dokonamy na jego konto bankowe wpłaty określonej kwoty z tytułu zaliczki na poczet przyszłych dostaw. W październiku wpłaciliśmy tylko połowę zaliczki. Mimo to dostawca wystawił w tym miesiącu fakturę zaliczkową na całą umówioną kwotę. Drugą połowę zaliczki wpłaciliśmy w następnym miesiącu. Podatek VAT naliczony na otrzymanej fakturze odliczyliśmy w deklaracji VAT-7 za październik. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

Czy mogę zmienić sposób opodatkowania w trakcie roku

Prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałabym jednak zmienić sposób opodatkowania na zasady ogólne, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy taka zmiana jest możliwa w trakcie roku?

Wydanie gratisów nie podlega VAT

Towary wydawane w ramach sprzedaży premiowej przed 30 kwietnia 2004 r. nie mogą być traktowane jako forma reklamy lub reprezentacji. Dlatego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Wyrok sądu niewiele wyjaśnił

Doradcy podatkowi mogą podpisywać deklaracje podatkowe w imieniu swoich klientów - stwierdziła Krajowa Rada Doradców Podatkowych po analizie uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak uzyskać zwrot VAT z Portugalii

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie będą przyjmowane.

Przedłużanie niepewności

Ukazało się rozporządzenie określające grupy podatników zobowiązanych do posiadania kas fiskalnych. Niestety, nie zawiera ono harmonogramu wprowadzania kas dla poszczególnych grup podatników na najbliższy rok.

Sprzeczne przepisy mogą być kosztowne

Polska ustawa o VAT zawiera wiele rozwiązań, sprzecznych z unijną VI dyrektywą. Dla Polski może to oznaczać sankcje finansowe ze strony Unii Europejskiej. Dla podatników oznacza to możliwość stosowania wprost przepisów wspólnotowych z pominięciem regulacji krajowych.

Powrót podatku ekologicznego

Ministerstwo Finansów wraca do dawnego pomysłu podatku ekologicznego od samochodów. Jeszcze w tym roku resort ma przygotować projekt tego podatku - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Nasz klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2005 r. jest podatnikiem VAT. W roku bieżącym obrót firmy wyniósł 44 219 zł, w tym: pośrednictwo ubezpieczeniowe 4488,37 zł, doradztwo techniczne 1526,00 zł, usługi wewnątrzwspólnotowe 38 204,63 zł. Czy należy ustalić proporcję rocznego udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego?

Kasy fiskalne trafią to automatów z napojami?

Są wszędzie: w biurach, fabrykach, szkołach i na ulicach. Polski rynek vendingu - czyli automatów, w których można kupić napoje czy przekąski - rośnie z roku na rok. Choć firmy działające na nim nie mają lekko - coraz częściej są oskarżane o propagowanie niezdrowego trybu życia. Co więcej, być może wkrótce operatorzy będą musieli zainstalować w automatach... kasy fiskalne.

Czy zorganizowanie przyjęcia świątecznego podlega VAT

Nasza firma postanowiła z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować Wigilię dla pracowników. Impreza będzie w całości finansowana z ZFŚS. Zorganizowanie imprezy zleciliśmy firmie cateringowej. Czy takie świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT i czy będzie nam przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tej faktury?

Kiedy wyksięgowujemy różnice kursowe

Sprzedajemy usługi do Niemiec. Otrzymujemy zapłatę w euro na rachunek bankowy (w walutach obcych). Prowadzimy również złotówkowy rachunek bankowy. Dokonujemy przewalutowania na rachunek złotówkowy. Bank dokonuje przewalutowania wg kursu bankowego na dzień dokonywania operacji. W księgowości są zapisy wg kursów walut na dzień wpływu na ten rachunek bankowy. Kiedy należy wyksięgowywać różnice kursowe?

Niektóre problemy podatkowe wracają jak bumerang

Nawet najbardziej oczywiste regulacje nie są niekiedy oczywiste dla organów skarbowych. Dlatego sprawa opodatkowania VAT usług inżynierskich, świadczonych na rzecz podmiotów spoza Unii Europejskiej, wraca znów - jak podatkowy bumerang - w orbitę sporów z organami skarbowymi.

Sądy oddalają skargi kasacyjne

Dwuinstancyjne postępowanie sądowe w sprawach administracyjnych, w tym dotyczących podatków, to fikcja - narzekają przedsiębiorcy. Winą obarczają przepisy dotyczące skarg kasacyjnych od wyroków pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czy można zaliczyć do kosztów VAT zapłacony kontrahentowi, który nie był uprawniony do wystawiania faktur

Czy w związku z zakupem towaru udokumentowanym fakturami VAT od podmiotu, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT i nie był uprawniony do wystawienia faktur, kosztem uzyskania przychodu jest VAT naliczony od dokonanych transakcji? - Pismo z 16 czerwca 2005 r. nr PD423-05/05

REKLAMA