Zmiany w polskim prawie bilansowym, wprowadzające obowiązek stosowania MSR przez niektóre spółki, są skutkiem realizacji strategii Komisji Europejskiej na lata 2000-2005, która już kilka lat temu sformułowała wymóg zastosowania MSR przez wszystkie spółki giełdowe w ich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, także w bankach, do końca 2005 r., a w dalszej perspektywie także w sprawozdaniach jednostkowych.
Czy agencja pracy czasowej będąca podatnikiem VAT, niekorzystająca ze zwolnienia od tego podatku, prowadząca pkpir, która wystawia faktury sprzedaży z datą następnego miesiąca, może zaliczyć tę sprzedaż do przychodów miesiąca, w którym wystawiła fakturę, mimo że jest to sprzedaż miesiąca poprzedzającego datę wystawienia faktury? Przykładowo za usługi wynajmu pracowników w lipcu faktura sprzedaży wystawiona jest w pierwszych dniach sierpnia. Wynagrodzenie pracownikom za lipiec również jest wypłacone w sierpniu. Jaka będzie data powstania przychodu?
Rozpoczynam sprzedaż produkowanych zabawek za granicę. Słyszałem, że w takim przypadku przychody korygowane są o różnice kursowe związane z koniecznością przeliczania sprzedaży dokonywanej w euro na złote. Jak prawidłowo wyliczyć taka różnicę, zaksięgować ją, no i oczywiście, w jaki sposób zapis w księdze powinien być dokonany, by nie było wątpliwości co do charakteru księgowanego zdarzenia? Czy wynik przeliczenia na złote trzeba umieścić w dowodzie księgowym?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na to, czy przedsiębiorca otrzyma zapłatę czy też nie, przychód jako należny podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że przedsiębiorca musi od niego zapłacić VAT należny oraz podatek dochodowy. Planując roczne rozliczenie tego ostatniego, warto poświęcić więcej uwagi złym długom.