Skutki finansowe aktualizacji wyceny środków trwałych, która została dokonana według stanu na 1 stycznia 1995 r., nasza spółka zaksięgowała w 1995 r. na zwiększenie kapitału zapasowego. W 2002 r., na podstawie noty przekształcenia, dokonano przeksięgowania z konta 800 "Kapitał zapasowy" na konto 801 "Kapitał z aktualizacji wyceny". W 2005 r. zauważyliśmy, że w nocie przekształcenia podano błędne kwoty w wartościach przeksięgowań skutków aktualizacji wyceny. Proszę o wyjaśnienie, czy ujawniony błąd można sprostować w księgach bieżącego roku sprawozdawczego. W jaki sposób przeprowadzić księgowania?
W ciągu roku podejmuję pracę w kilku państwach Unii Europejskiej. Czy podczas obliczania podatku w Polsce można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne płacone np. w Anglii? Czy podatnicy, którzy pracują za granicą, a konkretnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii, mogą odliczyć sobie podwójną dietę, np. 2 x 30 diet dotyczących Anglii, jeśli w ciągu roku podatkowego pracowali w dwóch różnych miejscach pracy?
Jestem szefem firmy handlowej. Mam wątpliwości co do prawidłowości klasyfikowania niektórych rodzajów towarów zakupywanych przez moją firmę. Czy mogę zdać się na to, by moi dostawcy, którzy są bezpośrednimi producentami tych towarów, dokonali prawidłowej klasyfikacji PKWiU? Kto odpowiada w świetle rozliczeń VAT za nieprawidłowe zaklasyfikowanie towaru, moja firma czy producenci, od których kupuję towary?
Jak w świetle obowiązujących przepisów traktować uzyskane odsetki za zwłokę w zapłacie? Spółka - osoba prawna - zawiera umowy z klientami, przewidując znaczne odroczenie terminu płatności, za które zostaną pobrane odsetki w określonej procentowo kwocie. Ponadto zdarza się, że nawet te odroczone terminy bywają niedotrzymane, stąd pojawiają się kolejne odsetki. Czy oba rodzaje odsetek podlegają ustawie o VAT, jeśli zostaną zapłacone?