REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ministerialny wniosek o zwrot VAT

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się wzór wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Eksperci zwracają uwagę, że wzór ten nie stanowi formularza urzędowego i nie jest obowiązkowy dla podatników. Zachęcają jednak do korzystania z niego.

Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Na jaki dzień sporządza się bilans otwarcia likwidacji - na dzień otwarcia czy na dzień przed? W jakim czasie od otwarcia likwidacji bilans musi być przedłożony do zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu? Czy bilans ten również składa się w KRS?

Obawy przed pełną księgowością

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualnie lub w formie spółki jawnej czy partnerskiej unika prowadzenia pełnej księgowości. W tym celu tworzą oni kilka mniejszych firm, które mogą prowadzić uproszczoną ewidencję.

Zabrakło prawidłowego nadzoru

Brak nadzoru, który spowodował nieprawidłowe udzielenie dotacji, nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

REKLAMA

Remont do lamusa internet do PIT-u

Już w poniedziałek można złożyć PIT za 2005 rok. Warto zrobić to szybko, gdy należy się zwrot podatku, bo korzystamy z ulgi, ale wtedy zacząć trzeba od wypełnienia załączników.

W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa

Czy jest możliwość odliczenia zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa? W jakim trybie i za jaki okres można dokonać odliczenia? - Pismo z 25 lipca 2005 r. nr 1471/DPF/415/67/05/MJ

Ryczałt samodzielnie i w spółce

Jak liczyć limit dla ryczałtu, jeżeli podatnik prowadzi działalność zarówno w formie spółki, jak i indywidualnie? Czy jeżeli limit ten został przekroczony tylko w działalności indywidualnej, przychody osiągnięte w spółce nadal mogą być objęte ryczałtem ewidencjonowanym? Czy można wówczas opłacać ryczałt kwartalnie?

Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

Jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione faktury za transport osób, jeżeli spółka z o.o. ma uprawnienia do transportu międzynarodowego na przewóz osób i przewozi osoby z Polski do Włoch i z Włoch do Polski, lecz nie jest podatnikiem VAT UE? Faktura jest wystawiana dla biura turystycznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Jak powinna być opodatkowana taka usługa? Obecnie Spółka wystawia jedną fakturę za cały miesiąc ze stawką 7% w kraju i "nie dotyczy", jeśli chodzi o kraje UE.

REKLAMA

Zmienione limity i wyższe stawki

Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się limity przychodów uprawniające do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego oraz rosną stawki karty podatkowej.

Unijne zastrzeżenia

Resort finansów uważa, że obniżka akcyzy na benzynę nie narusza traktatu akcesyjnego. Wiceminister finansów Mirosław Barszcz potwierdził, że resort otrzymał list z Komisji Europejskiej w sprawie utrzymania obniżonej stawki akcyzy na benzynę, ale jego zdaniem na razie nie ma konfliktu między Polską a KE w tej sprawie.

Żeby odliczyć, trzeba mieć fakturę

Podstawą do korzystania z ulgi internetowej jest faktura VAT wystawiona imiennie na podatnika. W przypadku płatności dokonywanych za taką fakturę przez intenet lub telefon dla celów dowodowych należy posiadać potwierdzenie danej transakcji lub np. zestawienie transakcji miesięcznych.

Księgowi i biegli rewidenci krytykują sprawozdania

Po wprowadzeniu obowiązku stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przez spółki, których papiery wartościowe są w obrocie publicznym, sprawozdania finansowe tych firm są krytykowane przez księgowych i biegłych rewidentów.

Jak ewidencjonować upłynnienie aktywów trwałych

W naszej firmie zaczął się proces likwidacji. W tej chwili spłacamy zobowiązania. Skąd brać środki na ich spłatę? Jak to ewidencjonować?

Zarobiłeś w Unii, rozlicz się w kraju

Polacy zarabiający za granicą często uważają, że nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem w Polsce. Mają rację, ale tylko wtedy, gdy pracują na przykład w Niemczech lub Irlandii. Osoby pracujące w Anglii może czekać przykra niespodzianka. Muszą one złożyć zeznanie w Polsce i zwykle dopłacić znaczną kwotę podatku.

Trzeba podać NIP

Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego ma obowiązek zgłoszenia informacji o numerze identyfikacji podatkowej. Gdy o tym zapomni, może zostać ukarany grzywną.

Zmienią się niektóre deklaracje

Minister finansów zmienił rozporządzenia w sprawie niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących podatników PIT oraz CIT.

Będą porozumienia z fiskusem

Firmy powiązane ze sobą kapitałowo lub personalnie zawierające między sobą transakcje będą mogły od początku 2006 roku zawierać porozumienia z władzami podatkowymi w sprawie stosowanych cen.

Czy każda zaliczka stanowi przychód podatkowy

Zamierzam zawrzeć z kontrahentem umowę długoterminową na 5 lat. Za okres ten zostanie ustalone wynagrodzenie, które jako zaliczka w wysokości 90% zostanie wypłacone na rzecz mojej firmy po zawarciu umowy, a pozostałe 10% będzie wypłacone po zakończeniu umowy. Czy prawidłowym działaniem będzie rejestrowanie kwoty netto otrzymanej zaliczki na koncie rozliczeń międzyokresowych i zaliczanie równowartości miesięcznych rat do przychodów bieżących podlegających opodatkowaniu? - Pismo z 4 lipca 2005 r. nr PD/415-70/05/R1

Jakie są konsekwencje naruszenia terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego

Jakie konsekwencje rodzi przekroczenie o jeden dzień terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT? Badanie potwierdziło spełnianie przez samochód wymogów art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy. Ostateczny termin badania przypadał na 12 października 2005 r., badanie zaś zostało przeprowadzone 13 października 2005 r. Czy tracę prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa od 22 sierpnia 2005 r.? Jeżeli tracę, to czy z dniem przeprowadzenia badania, tj. 13 października 2005 r., nabywam ponownie prawo do odliczania podatku od zakupionego paliwa?

Jak rozliczać w deklaracji podatek związany z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Proszę o wyjaśnienie, czy podatek VAT od zakupu usług związanych ze środkiem trwałym w budowie (budowa zakładu), nie oddanym jeszcze do użytkowania, wykazujemy w deklaracji VAT-7 w polu 42 czy 44?

Rady gmin zdążyły z uchwałami

Duża część gmin podjęła już uchwały o wysokości stawek podatków lokalnych na 2006 rok. Nie wszystkie zdecydowały się na ustalenie stawek maksymalnych określonych przez ministra finansów.

Rząd nie przewiduje podniesienia akcyzy na paliwa w 2006 roku

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że rząd nie przewiduje na 2006 r. podwyżek akcyzy na paliwa.

Czy zwrot pracownikowi części kosztów Internetu w systemie "praca w domu" jest opodatkowany

Spółka cywilna stosuje system "praca w domu". Pracownicy dwa dni w tygodniu pracują w domu za pomocą Internetu (łącze szerokopasmowe). Pracodawca zwraca pracownikom część poniesionych przez nich opłat abonamentowych na rzecz dostawcy Internetu. Czy przekazanie miesięcznie z tego tytułu każdemu pracownikowi kilkudziesięciu złotych podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Trzeba mieć dochody, żeby odliczyć wydatki

Aby w rozliczeniu za 2005 r. skorzystać z ulgi na internet, trzeba pracować i otrzymywać dochody (przychody) opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - twierdzą eksperci.

Nowe limity VAT na przyszły rok

Wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uprawniająca w 2006 roku do wyłączenia od podatku od towarów i usług wynosi 39 200 zł.

Klasyfikacje wprowadzają chaos

Ponieważ ustawa o VAT odwołuje się do szczegółowych klasyfikacji statystycznych, to pewne kategorie usług mogą być opodatkowane w sposób sprzeczny z regulacjami unijnymi - uważają eksperci. Jednak likwidacja odwołań do tych klasyfikacji bez zmian w samej ustawie nie będzie możliwa.

Jak wykazywać w sprawozdaniu finansowym obroty wewnętrzne oraz zmianę stanu produktów

Jesteśmy firmą produkcyjną. Dość często nasze wydziały pomocnicze świadczą usługi na własne potrzeby jednostki (np. wydział remontowy dokonuje ulepszeń środków trwałych). Jak ewidencjonować takie działania i jak wykazywać je w rachunku zysków i strat?

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Znika remontowa, zostaje odsetkowa

Po nowym roku zniknie bezpowrotnie ulga remontowa. Szturm na sklepy z materiałami budowlanymi świadczy najlepiej, że podatnicy o tym wiedzą. O uldze odsetkowej podatnicy wiedzą już mniej. Czasami myślą, że i ona zniknie. To błąd. Ulga odsetkowa będzie nadal obowiązywać.

Jak opodatkować prowizję z tytułu pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi

Jesteśmy polską firmą, która współpracuje z firmami włoskimi, sprzedając ich maszyny w Polsce. Jeżeli sprzedaż jest bezpośrednia, otrzymujemy prowizję, która dotyczy również uruchomienia maszyny, szkolenia i napraw w ramach gwarancji. Na określoną kwotę mamy wystawić fakturę VAT. Z jaką stawką należy wystawić fakturę oraz w której pozycji ująć ją w deklaracji VAT-7 i informacji kwartalnej VAT-UE?

Jak ewidencjonować koszty wydziałowe

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy produkcyjnej i chciałbym zapytać, w jaki sposób należy ewidencjonować koszty wydziałowe, aby uzyskać ich większą przejrzystość?

Kasy fiskalne - nowelizacja rozporządzenia

Dziś weszła w życie zmiana rozporządzenia określającego, którzy podatnicy mają obowiązek posiadania kas fiskalnych.

Zmieniono zasady sprawozdań firm

Emitenci nienotowani na giełdzie nie będą musieli przygotowywać sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

VAT. Zwrot wydatków na materiały budowlane

Wystąpienie o rekompensatę w wysokości 56 tys. zł nie będzie karane więzieniem ani grzywną, choć Ministerstwo Finansów uważa, że maksymalny zwrot podatku od materiałów budowlanych może wynieść około 31 tys. zł.

Ulga na internet po raz pierwszy

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym będą korzystać z ulg, muszą wypełnić załączniki PIT/D i PIT/O. Pierwszy przeznaczony jest dla tych, którzy odliczają bądź kontynuują ulgi mieszkaniowe, w tym remontową. W PIT/O wykazujemy pozostałe ulgi, w tym na internet.

Dotacja na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych

Nasza firma jest spółką z o.o. i w czerwcu 2005 roku otrzymaliśmy przelewem bankowym dotację na zakup środka trwałego w wysokości 6000 zł. Środek trwały wprowadziliśmy do ksiąg rachunkowych w kwocie 60 000 zł. Jest on amortyzowany według stawki 20%. Jak powinniśmy ująć to zdarzenie w naszych księgach rachunkowych? Jak wygląda kwestia podatku dochodowego oraz VAT w aspekcie otrzymanej dotacji?

Gdzie podlegają opodatkowaniu usługi z zakresu badania i analiz technicznych świadczone na rzecz kontrahenta z Unii

Czy świadczona na rzecz kontrahenta z UE (z Czech) usługa z zakresu badania i analiz technicznych (opracowanie założeń techniczno-organizacyjnych sieci monitorowania radiowego), sklasyfikowana pod symbolem 74.3, podlega opodatkowaniu VAT w kraju? Jeżeli tak, to według jakiej stawki? - Pismo z 19 sierpnia 2005 r. nr IIUSPP/443/110/74877/05/31

Jaką stawką VAT opodatkować usługi badawczo-rozwojowe, gdy umowa została podpisana przed 1 stycznia 2006 r.

Od 1 stycznia 2006 r. będzie obowiązywać 22% stawka VAT na usługi badawczo-rozwojowe PKWiU 73.10. Czy przepis ten ma zastosowanie do umów zawartych przed 1 stycznia 2006 r., szczególnie wielokrotnie fakturowanych (do końca 2005 r. zwolnionych z VAT)? Jak postąpić w przypadku, gdy klient odmówi zapłaty ceny wykonanej usługi, powiększonej o VAT?

Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych amortyzację środków trwałych do celów bilansowych

Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych amortyzację środków trwałych do celów bilansowych oraz amortyzację zaliczaną do kosztów podatkowych? Czy można uniknąć prowadzenia podwójnej ewidencji - jednej na potrzeby rachunkowości, a drugiej na potrzeby podatku?

Niższe podatki dla rodzin z dziećmi

Posiadanie dziecka będzie oznaczało płacenie mniejszych podatków - poinformowała wiceminister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska. Zaraz po Nowym Roku powstanie specjalna międzyresortowa komisja, która ma opracować koncepcję obniżenia podatków dla rodzin wychowujących dzieci.

Czy transport towaru jest kosztem ubocznym zakupu

Prowadzę handel artykułami budowlanymi. Kupuję beton od producenta do dalszej odsprzedaży. Na fakturze zakupu mam wyszczególnione pozycje za transport standardowy, pompowanie standardowe, beton - każda pozycja jest wyceniona osobno, ale za tę samą ilość towaru. Jak mam rozliczyć taką fakturę: czy w całości księgować w towary handlowe, czy transport w koszty uboczne zakupu, a pompowanie i beton w towary handlowe?

Pożądany szybszy zwrot podatku

Za skróceniem terminów zwrotów VAT oraz podwyższeniem kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług opowiadają się przedsiębiorcy biorący udział w dyskusjach dotyczących zmian w obowiązującej ustawie.

Jak tworzyć rezerwy na zobowiązania

Chcielibyśmy uzyskać informację, czy tworząc rezerwy na zobowiązania inne niż świadczenia emerytalne i z tytułu podatku odroczonego możemy się posiłkować rozwiązaniami zawartymi w MSR nr 37? Jak w związku z tym tworzyć takie rezerwy?

Grzywny będą coraz wyższe

Zastąpienie najniższego wynagrodzenia minimalnym, stanowiącym podstawę wyliczania jednej stawki dziennej za przestępstwa skarbowe, grozi tym, że kary będą ciągle rosły. Maksymalna grzywna od 1 stycznia 2006 r. wzrośnie prawie o 500 tysięcy złotych.

Wnioski bez opłaty skarbowej

Wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane będą zwolnione z opłaty skarbowej - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Na podaniach jednak trzeba będzie zamieścić stosowną adnotację.

Będą sprawozdania o cenach transakcyjnych

Podatnicy, którym organ podatkowy wyda decyzję dotyczącą stosowania cen transakcyjnych, będą musieli do zeznania o wysokości dochodu dołączać sprawozdanie o realizacji decyzji.

Jaki zwrot otrzymają inwestorzy

Resort finansów twierdzi, że maksymalny zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych mógłby wynieść około 31 tys. zł. Zdaniem Gazety Prawnej i ekspertów podatkowych, ustawa pozwala na zwrot ponad 56 tys. zł.

Licz i wybieraj

Podatek liniowy od działalności opłaca się przy średnich miesięcznych dochodach na czysto co najmniej 3,5 tys. zł. Na ryczałcie od najmu stracili ci, którzy mają niskie przychody, a wysokie koszty. Kto wyboru pozornie atrakcyjniejszej formy opodatkowania nie poprzedził rachunkiem, ten zyska szansę naprawienia błędu.

Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy

W 2004 r. płatnik wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od wypłaconego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, które stało się częścią spadku, płatnik winien naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? - Pismo z 25 maja 2005 r. nr df/4150-6/2005

Czy można odliczyć podatek z faktury VAT marża

Jak ująć w ewidencji zakupu VAT obrazy olejne zakupione na fakturę VAT marża? Czy mam prawo do odliczenia podatku zawartego w marży (faktura nie zawiera wydzielonego podatku)? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Firma prowadzi działalność usługowo-handlową, a obrazy będą wisiały w pomieszczeniach przeznaczonych na gabinety, salę konferencyjną itp.

REKLAMA