REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polskie czy międzynarodowe standardy rachunkowości

Przy wprowadzaniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ogromnie ważne są prawidłowe relacje między organami w spółkach i audytorem.

Można odzyskać podatek

Do miejsc postojowych sprzedawanych łącznie z mieszkaniem należało zastosować 0-proc. sta-wkę VAT - stwierdził WSA w Warszawie. Dla deweloperów to istotny argument w staraniach o zwrot VAT.

Czy zbycie samochodu wykorzystywanego do prowadzenia działalności opodatkowanej korzystające ze zwolnienia powoduje obowiązek korekty odliczonego VAT

Czy należy korygować kwotę odliczonego podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego w celach demonstracyjnych (służącego sprzedaży opodatkowanej), który został wprowadzony na stan środków trwałych i amortyzowany, a następnie po 6 miesiącach używania sprzedany ze zwolnieniem?

Czy można refakturować częściowe pokrycie przez urząd gminy kosztów zakupu środka trwałego

Jesteśmy zakładem budżetowym. Czy możemy wystawić urzędowi gminy refakturę na częściowe pokrycie kosztów zakupu środka trwałego? Jesteśmy podatnikiem VAT. Czy wystawioną refakturę należy ująć w ewidencji sprzedaży i należny podatek VAT odprowadzić do urzędu skarbowego? Urząd gminy chce częściowo pokryć koszt zakupu środka trwałego.

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu może korzystać ze zwolnienia

Chcemy sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu, który był zawarty w 2002 r., lecz w dowodzie rejestracyjnym nadal figuruje leasingodawca. Nie dokonywaliśmy odliczenia VAT od zakupu tego samochodu. Czy można wystawić fakturę ze zwolnieniem z VAT, czy najpierw należy przerejestrować auto na własne nazwisko?

Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli odbiorca dokonał płatności 29 grudnia 2004 r., faktura została wystawiona 31 grudnia 2004 r., a termin płatności określono w niej na dzień 21 stycznia 2005 r.?

Kiedy opłaty za wywóz śmieci określone w fakturach kwartalnych stają się przychodem

Nasza spółka zajmuje się usługami w zakresie wywozu nieczystości. Wystawiamy na te usługi faktury kwartalne z terminem płatności na ostatni dzień kwartału, tj. po wykonaniu usługi. Kiedy powstanie przychód? Czy w trzecim miesiącu kwartału, czy też należy zaliczać go proporcjonalnie do każdego miesiąca kwartału?

Czy aport podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność opodatkowaną VAT w formie spółki cywilnej. Ostatnio zdecydowaliśmy ze wspólnikiem, że podniesiemy wysokość wkładów w spółce. Wspólnik dokonał tego w formie pieniężnej, ja chcę zamiast tego wnieść do spółki aport w postaci maszyn produkcyjnych. Czy wniesienie aportu jest opodatkowane?

REKLAMA

Jak płacić zaliczkę za grudzień przy uproszczonym sposobie zapłaty

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wybrała uproszczony sposób zapłaty zaliczek. Jakie zasady dotyczą takich podatników? Czy płacimy zaliczkę za grudzień w podwójnej wysokości? Czy mamy obowiązek złożenia deklaracji?

Podwójne opodatkowanie usług

Polska ustawa o VAT zawiera błąd, który powoduje, że niektóre usługi świadczone z Polski są opodatkowane podwójnie. Natomiast te same usługi, ale świadczone z zagranicy, nie są opodatkowane w ogóle.

Jaka przyszłość rachunkowości

Przy rozstrzyganiu problemów polskiej rachunkowości potrzebna jest większa aktywność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Komitetu Standardów Rachunkowości.

Ręce ministra nie dosięgną sądów

Urzędnicy resortu finansów nie będą mieli wglądu do dokumentów sądowych ani prawa do uzyskiwania pisemnych lub ustnych wyjaśnień od pracowników sądów. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że uprawnienia te są niezgodne z konstytucją.

Czy każda opłata związana z leasingiem samochodu osobowego podlega ograniczeniom

Umowa leasingu operacyjnego samochodu Ford Fusion (niespełniający warunków ustawowych) została zawarta w maju 2005 r. Czy opłaty zawarte w fakturze dokumentującej ratę leasingową, dotyczące wynagrodzenia z tytułu porozumienia (ubezpieczenia samochodu w ratach), podlegają ograniczeniom w VAT tak jak rata?

Rezerwy i zobowiązania warunkowe

Jakie są różnice między rezerwami a zobowiązaniami warunkowymi? Jak wykazywać zobowiązania warunkowe w sprawozdaniu finansowym? Dlaczego w zakresie tworzenia rezerw i ujawniania zobowiązań warunkowych warto stosować międzynarodowe standardy rachunkowości? Jakie zasady wyceny rezerw należy przyjąć?

Jak rozliczyć braki w towarach handlowych

Firma kupuje w krajach UE do dalszej sprzedaży rusztowania i nie jest to towar pełnowartościowy. Jak przeprowadzić inwentaryzację i sporządzić protokół złomowania zniszczonych elementów? Czy należy do protokołu załączyć fakturę sprzedaży na złomowisko elementów zniszczonych? Jak te operacje zaksięgować w pkpir?

Czy w przypadku importu usług należy odliczać podatek według proporcji stosowanej przez podatnika

Czy fakt występowania sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej ma wpływ na sposób rozliczania importu usług, tzn. - czy można odliczyć cały VAT wynikający z faktury wewnętrznej, czy też jego część, zgodnie z wielkością współczynnika udziału sprzedaży opodatkowanej?

Foldery reklamowe nie są ofertą

Foldery reklamujące bony towarowe nie są ofertą w rozumieniu ustawy o zamówieniach publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Przy fuzjach fiskusowi brakuje dobrej woli

Wśród polskich przedsiębiorców panuje przekonanie, że lepiej firmę zlikwidować i założyć od początku niż np. połączyć ją z inną firmą. Czy to słuszny pogląd?

Będą zmiany przepisów i korekty na koniec roku

Księgowych czekają nie tylko zmiany w ustawie o rachunkowości, ale też olbrzymie korekty na koniec roku. Wszystko za sprawą błędów w pierwszych sprawozdaniach sporządzonych według międzynarodowych standardów.

Można odliczyć cały VAT

Podatnicy, którym organy skarbowe zakwestionowały prawo do pełnego odliczenia VAT przy subwencjach, mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowań. To efekt ostatnich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czy podatnik ma obowiązek zapłaty podatku od wypłaconej w 2000 r. odprawy emerytalnej

Czy niepobrany i niewpłacony w terminie podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej przez firmę w 2000 r. dodatkowej odprawy w związku z przejściem pracownika na emeryturę powinien być zapłacony przez podatnika czy płatnika?

Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Czy noty odsetkowe powinny być wystawiane sukcesywnie po otrzymaniu zapłaty, czy mogą być wystawione np. na koniec roku? Czy odsetki za 2004 r. mogą być naliczone w 2005 r.?

Kiedy przysługuje zwrot różnicy podatku w przypadku eksportu towarów

Nasza firma eksportuje towar handlowy do Mołdawii; nie prowadzi sprzedaży krajowej. Nabycie towaru następuje w kraju. Otrzymujemy potwierdzenie eksportu towaru na dokumencie SAD. Nabycie towarów i usług rozliczamy w deklaracji VAT-7. Wartość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na nasz rachunek, z zachowaniem art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, jest wyższa niż 22% wyeksportowanego towaru. Czy możemy wystąpić do US o zwrot tej nadwyżki w całości, czy tylko w części stanowiącej 22% eksportu według SAD? Prosimy o podanie podstawy prawnej.

Jakie są uprawnienia i obowiązki sprawdzanego kontrahenta

Organy podatkowe mają różne narzędzia do weryfikowania otrzymanych w toku kontroli podatkowej lub prowadzonego postępowania podatkowego dokumentów i informacji.

Na czym polega kontrola krzyżowa

Organy podatkowe mają prawo kontrolować rozliczane przez nas podatki. Ale może się zdarzyć, że zostaniemy skontrolowani przy okazji kontroli przeprowadzanej u naszego kontrahenta.

Niekoniecznie na koniec roku

Zapasy towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego oraz zapasy drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną mogą być inwentaryzowane raz w dowolnym momencie roku.

Według jakiej stawki opodatkować doradztwo komputerowe

Zajmuję się doradztwem komputerowym oraz świadczę usługi w zakresie oprogramowania użytkowego, a także pakietów oprogramowania systemowego i narzędziowego. Usługi świadczę w kraju na rzecz krajowych osób prywatnych, przedsiębiorców i instytucji. Czy powinienem opodatkować świadczone usługi i jaką stawką VAT?

Kłopotliwe postępowania równoczesne

Gdy zbiegają się egzekucje: administracyjna i sądowa do tej samej nieruchomości, rzeczy albo prawa majątkowego, organ egzekucyjny wstrzymuje czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela zobowiązanego lub z urzędu i przekazuje akta egzekucji administracyjnej sądowi rejonowemu.

VAT od adwokata do Trybunału

Ostatecznie to Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy adwokaci, świadcząc pomoc prawną z urzędu na zlecenie sądu, muszą płacić VAT.

Czego nie wykażemy w zeznaniu rocznym

W zeznaniu rocznym PIT-37 nie wykazuje się przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Prowadzimy spółkę cywilną i rozliczamy się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy mamy obowiązek prowadzenia kasy spółki i ewidencji wkładów wspólników?

Faktury do weryfikacji

Wojewódzki sąd administracyjny słusznie nakazał organom podatkowym zbadać, czy wierzytelności, które spółka sprzedawała bankowi, w ogóle istniały.

Jak są opodatkowane usługi budowlane świadczone na terytorium Niemiec

Świadczę usługi budowlane na terenie Niemiec. W Polsce zgłosiłem działalność do ZUS oraz zamierzam rozliczać się na podstawie ryczałtu 5,5%. Nie zarejestrowałem się natomiast jako czynny podatnik VAT (nie wypełniłem druków VAT-R oraz VAT-R/UE) ze względu na brak takiej pozycji w tych deklaracjach. W jaki sposób będę rozliczał podatek VAT? Czy przy wystawieniu faktury muszę posiadać NIP z oznaczeniem PL? Jaką stawkę VAT zastosować na fakturach? W jaki sposób rozliczać się z przychodu w Polsce, skoro ustawa o VAT nie definiuje pojęcia "eksport usług"?

Jak postąpić w przypadku otrzymania faktury, ale nieotrzymania towaru

Czy otrzymanie faktury dokumentującej dostawę towarów handlowych, których w rzeczywistości nie otrzymałam, obliguje mnie do jej ujęcia w kolumnie 10 pkpir? Nadmieniam, że w związku z brakiem dostawy nie podpisałam ani faktury, ani dokumentu WZ. Firma dostarczająca towar w następnym miesiącu przysłała mi korektę "zerową" do tej faktury. Czy ją też powinnam ująć w pkpir, czy też nie?

Samochód za dotację

Jestem podatnikiem VAT i otrzymałem dotację z Unii Europejskiej. Z otrzymanej dotacji zamierzam nabyć samochód osobowy. W cenie będzie zawarty podatek VAT, którego jednak nie będę mógł odliczyć od podatku naliczonego. Podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu. Czy mogę uznać w takim przypadku VAT jako koszt kwalifikowany?

Opłata za wizę to nie koszt spółki

Opłata związana z uzyskaniem wizy dla obcokrajowca nie może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu - nawet jeśli osoba ta ma objąć fotel prezesa zarządu spółki. Jest to wydatek osobisty, bo to obcokrajowiec, żeby dostać pracę, musi mieć wizę.

Strzyżenie fryzjerów

Mamy sygnały o praktyce, rozpowszechniającej się w salonach fryzjerskich. Pracodawcy zobowiązani do odprowadzania do urzędu skarbowego VAT płaconego w cenie usługi przez klientów, finansują go sobie z wynagrodzeń pracowników, zatrudnionych na regularnych umowach o pracę.

Jakie druki trzeba przygotować

Opracowywanie dokumentacji powinno objąć dokumenty dotyczące przygotowania inwentaryzacji, jej przebiegu oraz ustalenia i rozliczenia różnic. Wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych.

Wyrok ETS już nam nie grozi

Niedawny wyrok ETS, w którym zakwestionowano przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach, nie wpłynie na sytuację polskich podatników. Nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu br.

Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem podlega zwolnieniu z VAT

Czy czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. podlega zwolnieniu z VAT? Czy należy korygować podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów oraz zakup materiałów, usług, dokumentacji dla inwestycji w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej?

Czy mały podatnik, który zrezygnował z metody kasowej, może odliczyć VAT naliczony z faktur otrzymanych w tym okresie

Firma w 2003 r. jako mały podatnik rozliczała się z VAT metodą kasową kwartalną. Po roku zrezygnowała z tego typu rozliczenia. Jednak w 2003 r. zostały zaewidencjonowane zakupy, które do obecnego momentu nie zostały zapłacone. Kiedy firma będzie mogła odliczyć podatek od tych faktur - czy tylko wtedy, kiedy ureguluje całe zobowiązanie, czy gdy zobowiązanie ulegnie przedawnieniu?

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?

Czy umowa zwalnia z obowiązku sporządzania zasad rachunkowości

Zawarliśmy umowę z biurem rachunkowym na prowadzenie ksiąg naszej firmy. Czy prowadzenie przez biuro rachunkowe ksiąg rachunkowych zwalnia od obowiązku sporządzenia dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości?

Nowe terminy zapłaty

Od 1 stycznia 2006 r. zaczną obowiązywać nowe terminy zapłaty VAT z tytułu importu. Niestety, skorzystają z nich tylko podatnicy dysponujący odpowiednim zaświadczeniem.

W składzie celnym 0 proc.

Dostawa towarów w składzie celnym oraz towarów objętych procedurą składu celnego od początku 2006 r. będzie korzystała z preferencyjnej, 0-proc. stawki VAT. To efekt zmian w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT (Dz.U. nr 218, poz. 1843).

Głodnemu VAT w oczy

Organizacje społeczne alarmują: coraz mniej firm decyduje się na przekazywanie darowizn. Przedsiębiorcom skamieniały serca?! Nie. Do darowizn muszą dopłacać VAT. Polskie Banki Żywności dostały około 40 proc. mniej żywności. Trudno się dziwić, bo dziś bardziej opłacalna jest jej utylizacja.

Czy prawidłowo ujęliśmy obciążenie zakładu kosztami zarządzania

Spółka z o.o. posiada w Niemczech samobilansujący się zakład, który zarządzany jest bezpośrednio ze spółki macierzystej w Polsce. Zarządzanie z tytułu pełnienia funkcji zarządczej dla potrzeb zakładu następuje poprzez comiesięczne obciążenie kosztami zarządzania zakładu w Niemczech w formie noty obciążeniowej. Nota księgowa w spółce macierzystej księgowana jest w następujący sposób: DT 500-01 - koszty działalności podstawowej, CT 550-10 - koszty zarządu, DT 249 - rozrachunki wewnątrzzakładowe, CT 500-01 - koszty działalności podstawowej. Czy takie księgowanie jest prawidłowe?

Czy podlega opodatkowaniu nieodpłatne umieszczanie na stronach internetowych wzajemnych reklam

Jak opodatkować nieodpłatne usługi świadczone na podstawie umowy, na mocy której dwa podmioty świadczą usługi umieszczenia na swoich stronach internetowych wzajemnych reklam?

Urzędowe korekty deklaracji VAT

Jakich formalności musi dopełnić urząd, aby dokonana przez niego korekta była skuteczna? Czy urzędowa korekta może zmienić zobowiązanie o dowolną kwotę? Jakie są skutki korekty dokonanej przez urząd? Czy podatnik może nie zgodzić się na urzędową korektę deklaracji? Czy można zrobić korektę po kontroli podatkowej?

Jakie są skutki likwidacji środka trwałego, jeśli w jego miejsce zostanie wytworzony nowy

Likwiduję lakiernię, w jej miejsce zostanie uruchomiona nowa - nowocześniejsza. Stara nie jest jeszcze zamortyzowana w 50%. Czy niezamortyzowana część zwiększa wartość początkową nowej lakierni? Jeśli tak, to kiedy będzie ona stanowić koszt uzyskania przychodu? Jakie muszę posiadać dokumenty? Czy opłaty dotyczące pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin i koszty betonu do umocowania lakierni zwiększają jej wartość początkową?

REKLAMA