REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak postąpić z fakturą wystawioną przez podmiot nieistniejący bądź nieuprawniony do wystawiania faktur

W obrocie gospodarczym zdarzają się niejednokrotnie podmioty nieuczciwe. Wystawiają faktury VAT, pomimo że nie są czynnymi podatnikami VAT. Zdarzają się również sytuacje, w których podmioty wystawiają faktury nie mając nawet zarejestrowanej działalności gospodarczej. Kontrahenci nie wiedząc, że mają do czynienia z takim nieuczciwym podmiotem, zaliczają wystawione przez nich faktury do kosztów i odliczają VAT. Przedstawiamy, co zrobić, jeśli się okaże, że fakturę VAT wystawił właśnie podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawiania.

Ulga tylko dla wybranych

Podczas maratonu głosowań w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli senackie poprawki do ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.

Jest porozumienie w sprawie reformy

Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy ministrem finansów a Krajową Izbą Biegłych Rewidentów i Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Nowe wzory formularzy celnych

Minister finansów zmienił wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych. Przeważnie są to zmiany redakcyjne, doprecyzowujące istniejące już regulacje.

REKLAMA

Jak mają działać organy orzekające

Znane są już nowe zasady działania i zakres zadań organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nowe warunki dotyczą także rejestru prowadzonego przez Główną Komisję Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?

Jak rozliczyć zwrot towarów w obrocie wewnątrzwspólnotowym

8 grudnia 2004 r. kupiliśmy towar w Niemczech (nabycie wewnątrzwspólnotowe). W lutym zwróciliśmy część towaru - dostawca wystawił nam notę kredytową z datą 24 lutego 2005 r. Jak należało rozliczyć zwrot w świetle przepisów o VAT, tzn. jakich kursów użyć i jakie dokumenty wystawić?

Wydatki na porady prawne a koszty uzyskania przychodu

W związku z prowadzoną przez fundację działalnością gospodarczą poniesiono wydatki na poradę prawną. Kiedy wydatki na poradę prawną są kosztem uzyskania przychodu?

REKLAMA

Stowarzyszenie zwolnione z VAT a kwestie wystawiania faktur

Pismo Urzędu Skarbowego w Łodzi z 23 czerwca 2005 r. (nr USIII/443/VAT/53/42/05EL)

Proces wprowadzenia akcji do publicznego obrotu w świetle nowych wymogów UE

Jakie regulacje obowiązują jednostki przygotowujące publiczną emisję akcji? Jak przygotować funkcjonujący w jednostce system rachunkowości do nowych wymogów?

Do ulgi potrzebna faktura spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa założyła sieć informatyczną i podłączyła ją do internetu. Opłaty za korzystanie z sieci są jednym ze składników czynszu. Spółdzielnia wystawia mieszkańcom faktury VAT za korzystanie z internetu.

Nie trzeba zwracać VAT-u

Przerejestrowanie samochodu ciężarowego na osobowy nie rodzi obowiązku zwrotu VAT odliczonego pod rządami starej ustawy o VAT.

Wniosek na specjalnym formularzu

Polski przedsiębiorca, który dokonuje zakupów w Grecji w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą może starać się o odzyskanie greckiego VAT. Procedura zwrotu podatku jest jednak bardzo sformalizowana.

Czy można uzyskać zwrot podatku, wykonując wyłącznie czynności zwolnione z VAT

Czy jest możliwe, aby osoba prawna, która prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT (i nie płaciła w tym roku tego podatku), otrzymała zwrot VAT? Czy zwrot podatku może nastąpić wtedy, gdy pojawi się sprzedaż opodatkowana VAT?

Zwolnienie z opodatkowania pomocy materialnej udzielanej przez organizację

Pismo Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 stycznia 2005 r. (nr PO V/415-37/05)

Jakie opłaty podlegają przepisom Ordynacji podatkowej

Przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się do:1) podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe;2) opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych;3) spraw z zakresu prawa podatkowego innych niż wymienione w pkt 1, należących do właściwości organów podatkowych.

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.

Ewidencja przeniesienia walut obcych z jednego rachunku na drugi

Stowarzyszenie posiada rachunki bankowe w walutach USD i EURO. Jak należy zaksięgować przeniesienie środków z jednego rachunku walutowego na drugi?

Nowe oświadczenia związane z hipoteką i zastawem

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty nowych rozporządzeń w sprawie wzorów oświadczenia o nieruchomościach i prawach majątkowych mogących być przedmiotem hipoteki przymusowej oraz w sprawie wzoru oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego.

Informacje o nierezydencie co miesiąc

Od 1 stycznia 2006 r. informacje o wynagrodzeniach uzyskiwanych przez nierezydentów ze źródeł zagranicznych będą przekazywane organom podatkowym w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy) - wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych.

Wykaz gwarantów i poręczycieli

Ministerstwo Finansów opracowało listę banków i zakładów ubezpieczeń, które będą mogły udzielać poręczeń i gwarancji w celu zabezpieczenia należności podatkowych. Lista objęła 56 banków oraz 26 zakładów ubezpieczeń.

Jaki urząd dla kogo

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia określającego właściwość miejscową i rzeczową organów podatkowych. Najwięcej zmian dotyczy usprawnienia obsługi podatników niemających w Polsce miejsca zamieszkania, tzw. nierezydentów.

Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Podatnik, który będzie chciał uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka, będzie przedstawiał jedynie oświadczenie o pozostawaniu we wspólności majątkowej z małżonkiem.

Fiskus sprawdzi rodzinne transakcje

Łatwo zapomnieć, że nawet pożyczki udzielane członkom najbliższej rodziny są opodatkowane. Przeciętny Polak, który nie zapłaci podatku od pożyczki, np. udzielonej dzieciom, narazi się "tylko" na karę finansową, politykowi grozi publiczne napiętnowanie.

Dowody pod ścisłą kontrolą

Każde odtworzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego w wyniku kontroli podatkowej trzeba będzie wpisać do karty ewidencyjnej dowodu, która umieszczana będzie w aktach sprawy.

Błąd czy brak wyobraźni?

Tysiące podatników utracą wkrótce prawo korygowania VAT. Ustawodawca, poprawiając przepisy Ordynacji podatkowej, ograniczył jedno z podstawowych uprawnień, jakim jest możliwość poprawiania błędów.

Czy wydatki poniesione na zmianę konstrukcji dachu oraz nadbudowę budynku mieszkalnego można rozliczyć w ramach ulgi remontowej - interpretacja Izby Skarbowej

Czy wydatki poniesione na zmianę konstrukcji dachu oraz nadbudowę budynku mieszkalnego można rozliczyć w ramach ulgi remontowej - interpretacja Izby Skarbowej

Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Zakupiono maszyny szwalnicze jako wyposażenie stanowiska osoby niepełnosprawnej. Faktura wystawiona została na spółdzielnię ZPCHR. Będzie pokryta z ZFRON jako indywidualny program rehabilitacyjny. Czy w tym można przypadku odliczyć VAT?

Czy istnieją faktury pro forma

Czy nadal obowiązują faktury pro forma, czy może lepiej wystawiać rozliczenie finansowe lub specyfikację?

Reklama w środkach masowego przekazu - rozliczenie VAT

Czy istnieje możliwość niewystawiania faktury wewnętrznej na reklamę w środkach masowego przekazu i nieodliczanie VAT?

Przesunięcie terminu

Z informacji, przekazywanych do ZUS wynika, że nie wszyscy płatnicy składek zainstalowali i uruchomili nową, wzbogaconą o System Dwustronnej Wymiany Informacji, wersję programu Płatnik.

Można już wystawiać e-faktury

Od dziś obowiązują przepisy umożliwiające podatnikom VAT wystawianie oraz przesyłanie faktur w formie elektronicznej.

ZUS przekaże do OFE 742,3 mln zł

ZUS przekaże w czwartek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 742,338 mln zł - poinformowało biuro prasowe

Jak zaksięgować koszty używania samochodu prywatnego w jazdach lokalnych

Jak rozliczyć i zaksięgować jazdę lokalną odbytą prywatnym samochodem pracownika w celu służbowym?

Elektroniczne przesyłanie faktur - nowe rozporządzenie

4 sierpnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur - Dz.U. Nr 133, poz. 1119.

Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Przedsiębiorstwa mają zamiar podpisać umowę, w której wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez jednego z nich będą towary i usługi świadczone przez drugiego. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę czynność? Czy zawarty w niej VAT powinien zapłacić "nabywca" i czy podlega on odliczeniu?

Jak amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym po jej zakupie

Przez cały 2004 r. amortyzowaliśmy inwestycję w obcym środku trwałym, tj. w dzierżawionym przez nasz zakład lokalu użytkowym. W styczniu 2005 r. lokal ten został przez nas wykupiony na własność. W związku z powyższym mamy pytanie, czy inwestycja w obcym środku trwałym podwyższy nam wartość początkową do amortyzacji lokalu będącego już naszą własnością? Czy może tylko niezamortyzowana część tej inwestycji w obcym środku trwałym podwyższy wartość początkową do amortyzacji? Nadmienię, że urząd miejski będący poprzednim właścicielem tego lokalu nie zwrócił nam nakładów na tę inwestycję, które ponieśliśmy

Europa nie potrzebuje nowych podatków

Austriaccy politycy proponują wprowadzenie europejskiego podatku od międzynarodowych transakcji finansowych. Planują, aby projekt nowego podatku znalazł się na liście priorytetów wspólnego programu rządu na czas przewodnictwa w Unii Europejskiej w 2006 r.

Będziemy zaokrąglać do pełnych złotych

Znane są już wzory, według których należy obliczyć wysokość odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej. Od 1 stycznia 2006 r. przy obliczaniu tych należności zamiast dotychczasowego zaokrąglania do pełnych dziesiątek groszy podatek będziemy zaokrąglać do pełnych złotych.

Będzie podatek od zysku

Od dziś obowiązują umowy zapewniające automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi o dokonanych wypłatach odsetek.

Kiedy należy wystawić fakturę korygującą

Czy ustawa o VAT wymaga wystawienia faktury korygującej w odpowiednim terminie? Czy ma znaczenie, z jakiego powodu jest wystawiana faktura korygująca, np. z powodu reklamacji, pomyłki w cenie, rabatu? Czy ma znaczenie, czy jest to sprzedaż krajowa, WDT czy eksport? Czy sprzedawca może wystawić notę korygującą?

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy z konta internetowego

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat "włamań" dokonywanych przez hakerów na konta tych klientów banków, którzy korzystają ze swoich kont poprzez Internet. W związku z tym chciałabym zapytać, czy korzystanie z bankowości elektronicznej jest bezpieczne oraz jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć "włamania" na konto i utraty zgromadzonych tam środków.

Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Sprzedajemy nasz wyrób kontrahentowi, który ma siedzibę w Szwajcarii - on też płaci nam za dostawę. Towary dostarczane są jednak bezpośrednio do odbiorcy w Niemczech. Czyli towar nie opuszcza granic UE. Faktura wystawiana jest na kontrahenta szwajcarskiego, a z towarem przesyłany jest tylko list przewozowy. Odbiorcy niemieckiemu fakturę wystawia kontrahent szwajcarski. Jak mamy traktować taką dostawę? Czy jest to eksport czy też wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Jaka jest stawka VAT? Czy trzeba dokonać odprawy celnej?

Błąd w stawce podatku - wystawienie faktury korygującej

W grudniu 2004 r. wystawiłam trzy faktury, które okazały się błędne. Błąd polega na tym, że zamiast zwolnienia (stawka podatku) napisałam 0 proc. Czy w tej sytuacji mogę wystawić fakturę korygującą?

Czy usługi faktoringowe są opodatkowane

Zaliczka udzielona pracownikowi na poczet delegacji służbowej

Stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz ustalania warunków należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju pracownik powinien otrzymać zaliczkę w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju.

Pytanie zawsze zadaje podatnik

Jeśli problem z interpretacją przepisów podatkowych w obsłudze podatnika ma biuro rachunkowe, to i tak z zapytaniem do organu skarbowego o wydanie interpretacji musi zwrócić się podatnik.

Nowe zasady magazynowania paliw

Od dziś w przypadku magazynowania w składzie podatkowym paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu nie mają zastosowania wymogi dotyczące warunków gwarantujących zapewnienie nienaruszalności i tożsamości tych wyrobów.

Faktura dla małżonków

Od wczoraj Telekomunikacja Polska SA wystawia faktury za dostęp do internetu dla obojga małżonków, co umożliwi im skorzystanie z ulgi na internet.

Zapłaci nabywca

Nowelizacja ustawy o VAT nakazuje w przypadku niektórych samochodów przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych. Umożliwią one właścicielom już użytkującym tego typu pojazdy odliczanie VAT od paliwa.

REKLAMA