REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ubezpieczenie na życie zmniejsza podatek

Czy ubezpieczenie na życie wykupione dla pracownika może stanowić kosz uzyskania przychodu? Zasadniczo kwoty ubezpieczenia pracowników przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Po spełnieniu jednak określonych warunków, mogą one obniżyć podstawę do opodatkowania.

Wynagrodzenie dla swojego niepełnoletniego dziecka nie jest kosztem podatkowym

Przedsiębiorcy zatrudniają czasem w swoich firmach własne dzieci. Z przepisów podatkowych wynika jednak, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych swoim niepełnoletnim dzieciom.

Czy rodzicom przysługuje ulga na dziecko uczące się w szkole oficerskiej?

Zdaniem organów podatkowych rodzicom, których dziecko uczy się w szkole oficerskiej nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Powodem takiej interpretacji przepisów o uldze prorodzinnej jest fakt, że koszty utrzymania i nauki syna w zakresie: zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania oraz uposażenia zasadniczego ponosi szkoła oficerska a nie rodzice.

Jak prawidłowo rozliczyć roczny PIT za 2012 r.

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie rocznych rozliczeń podatkowych za 2012 r. Deklarację składa każdy, kto w roku ubiegłym osiągnął dochód. Im szybciej złożymy nasz roczny PIT, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

REKLAMA

Kiedy ubezpieczenie pracownika można zaliczyć do kosztów

Tylko po spełnieniu określonych warunków kwoty ubezpieczenia pracowników przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych. Istotny jest zakres ubezpieczenia.

Samochód służbowy przychodem menedżera?

Ministerstwo Finansów zaprezentowało łagodniejszą dla podatników interpretację w zakresie skutków podatkowych korzystania przez menedżerów ze sprzętu firmowego niż NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Zdaniem resortu finansów nie można przyjąć, że osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego – oprócz przychodu wynikającego z odpłatności za czynności wykonywane w ramach kontraktu – uzyskuje dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania ze sprzętu należącego do firmy.

Skutki w podatku dochodowym u uczestników programów lojalnościowych

Wartość nagrody w postaci pieniężnej, otrzymanej przez konsumenta uzależniona od zakupów dokonanych przez jego grupę zakupową, stanowi dla niego przychód z innych źródeł. Nagrody pieniężne przyznawane z tego tytułu nie są związane ze sprzedażą premiową.

Samochód służbowy, telefon i laptop przychodem menedżera

Opodatkowanym PIT przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. Chodzi tu w szczególności o samochody służbowe, komputery, telefony komórkowe. Tak uznał NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Wyrok ten jest krytykowany przez ekspertów podatkowych, bo oznacza zmianę interpretacji przepisu, który nie był zmieniony od początku obowiązywania ustawy o PIT i raczej dotąd nie budził kontrowersji.

REKLAMA

Im więcej dzieci, tym większa kwota wolna od podatku

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował wprowadzenie zmiany w PIT, tak aby wysokość kwoty wolna od podatku była tym większa, im więcej wychowuje się dzieci.

Zasady opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia akcji

Jakie zasady opodatkowania obowiązują w przypadku sprzedaży udziałów (akcji) objętych w wyniku podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej?

Do końca lutego trzeba przekazać PIT-11

Z ostatnim dniem lutego dobiega końca termin na przekazanie pracownikom i do urzędu PIT-11, czyli informacji o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może być ukarany grzywną.

Czy stypendia dla młodych naukowców są zwolnione z PIT

Zwolnienie z PIT obejmuje również stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, które przyznawane są na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Kiedy niewypłacone wynagrodzenie ująć w kosztach podatkowych

Niewypłacone terminowo wynagrodzenie dla pracowników rozliczysz w kosztach podatkowych w miesiącu wypłaty.

0,5% PIT na na Kościoły i związki wyznaniowe

Już od rozliczenia PIT od dochodów uzyskanych w 2013 roku można będzie zadysponować 0,5% swojego podatku na rzecz wybranego przez siebie Kościoła lub związku wyznaniowego. Takie ustalenia zapadły 21 lutego 2013 r. podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski. Zlikwidowany będzie za to Fundusz Kościelny.

Ulgi i odliczenia w PIT w 2013 roku

Warto zapoznać się z obowiązującymi na bieżący rok odliczeniami w podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zbierać dokumenty świadczące o uprawnieniach do ulg podatkowych i wysokości wydatków podlegających odliczeniom. Ich ostateczne rozliczenie nastąpi w zeznaniu PIT składanym za 2013 rok.

Zakup pączków dla pracowników a podatek

W tłusty czwartek firmy często dokonują zakupu pączków dla pracowników i kontrahentów. Taki wydatek można zazwyczaj rozliczyć w kosztach podatkowych.

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana przez organ podatkowy. Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie.

Menedżer płaci PIT od udostępnionego mu samochodu i telefonu

Przychodem podatkowym menedżera jest nie tylko wynagrodzenie za wykonywanie określonych czynności zarządczych, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Elementy dodatkowego wynagrodzenia osoby zarządzającej spółką (w szczególności udostępnienie zleceniobiorcom środków majątkowych spółki takich jak samochody, komputery czy telefony), stanowią przychody w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, a ich wielkość wpływa na kształt podstawy opodatkowania osoby zarządzającej spółką.

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji PIT-28

Do 31 stycznia podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (na deklaracji PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Kiedy program lojalnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Jeśli program lojalnościowy nie jest adresowany wyłącznie do pracowników, po stronie pracowników firmy nie powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS

Kryzys, bezrobocie, a często po prostu rachunek ekonomiczny sprawia, że coraz częściej decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, myśląc o większych zarobkach, dywersyfikacji ryzyka oraz związanym z tym uniezależnieniem się od jednego źródła dochodów. Zakładając firmę trzeba mieć przede wszystkim wiedzę w zakresie obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych.

Kiedy rozliczyć podatek dochodowy od zaliczki?

Zaliczka na poczet dostawy towarów lub wykonania usługi otrzymana od kontrahenta nie jest od razu przychodem do opodatkowania. Ale w niektórych sytuacjach może być uznana za przychód.

Limity podatkowe 2013

Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli w 2012 roku określone limity obrotów utracili możliwość korzystania w 2013 roku z niektórych ułatwień podatkowych. Te limity są sporo niższe niż rok wcześniej. Chodzi tu o małych podatników, ryczałtowców i stosujących księgę przychodów i rozchodów.

Mały podatnik 2013

Ze statusem małego podatnika w PIT, CIT i VAT wiążą się pewne przywileje. Przedsiębiorcy będący małymi podatnikami mają możliwość kwartalnego rozliczania VAT-u i rozliczania VAT metodą kasową, wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy tylko raz na kwartał oraz możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Limity dla małych podatników są w 2013 roku mniejsze niż w zeszłym roku.

Komu zaszkodziła likwidacja podwójnej zaliczki za listopad

Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, a grudzień jest w ich biznesie okresem kumulacji sprzedaży mogą być zmuszeni do zamrożenia gotówki na kilka miesięcy.

Zwolnienie stypendiów naukowych

Minister Finansów wyjaśnił w niedawnej interpretacji ogólnej wątpliwości dotyczące zastosowania zwolnienia z podatku stypendiów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PIT 2012 - program do wypełniania PIT-ów

Pobierz program do rozliczania PIT-ów za 2012 rok. Bezpłatnym programem PIT Format 2012 łatwo i przyjemnie rozliczysz swój PIT. Po wypełnieniu PIT-a możesz go wydrukować lub wysłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie!

Grudniowe koszty zmniejszają PIT i VAT

Chcesz mieć niższy podatek za ostatni okres rozliczeniowy (dotyczy to PIT i VAT) - zrób zakupy firmowe jeszcze w grudniu. Kupując np. biurko, fotel, komputer, czy regał o wartości do 3 500 zł, można obniżyć PIT za 2012 rok. Dla obniżenia VAT-u nie ma znaczenia wartość dokonywanych zakupów. Konieczne jest natomiast uzyskanie faktury jeszcze w tym miesiącu.

Zaliczka na PIT za listopad już nie jest podwójna

Od 2012 roku przedsiębiorcy zaliczkę na PIT za listopad obliczają i wpłacają na analogicznych zasadach jak za pozostałe miesiące, czyli do 20. grudnia. W przypadku zaliczki za grudzień są dwie możliwości. Można ją wpłacić do 20. stycznia następnego roku albo nie wpłacać zaliczki, tylko wyliczyć podatek za cały rok i do 20. stycznia złożyć zeznanie roczne, rozliczając podatek za cały rok. Drugie rozwiązanie jest korzystne dla tych przedsiębiorców, u których w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Najważniejsze zmiany w ulgach podatkowych w 2013 r.

W 2013 r. osoby zamożne, które mają jedno dziecko nie będą mogły korzystać z tzw. prorodzinnej ulgi podatkowej, zaostrzone zostaną także zasady ulgi internetowej, zmienią się też reguły dotyczące rozliczania kosztów uzyskania przychodu przez twórców.

Zaliczki uproszczone w PIT - z góry wiesz ile wyniosą

Możliwością korzystania z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dysponują tzw. mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast zaliczki uproszczone są dostępne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne albo podatek liniowy.

Spotkanie wigilijne możesz rozliczyć w kosztach podatkowych

Firmowe spotkanie wigilijne może być rozliczone w kosztach podatkowych, tylko wtedy gdy jego celem nie jest jedynie konsumpcja i zabawa, ale integracja zespołu i zwiększenie motywacji pracowników. Niestety możliwości zaliczenia w koszty podatkowe spotkań wigilijnych z kontrahentami są bardzo ograniczone.

Co z podatkiem od firmowej wigilii?

Uczestnictwo w firmowym spotkaniu opłatkowym jest opodatkowane - takie jest stanowisko urzędów skarbowych. Przedsiębiorcy od lat próbują wpłynąć na Ministerstwo Finansów, aby wydało interpretację stwierdzającą, że nie trzeba płacić podatku od tego rodzaju świadczeń dla pracowników. Na razie resort jest nieugięty.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. zmieni się część regulacji dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Cyprem (zwana dalej także: UPO). Od tego dnia obowiązywać zacznie Protokół pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru podpisany 22 marca 2012 r. w Nikozji, będący podstawą niżej opisanych zmian. Znajomość nowej treści polsko – cypryjskiej umowy pozwoli dostosować strategie optymalizacyjne. Protokół nie przekreśla bowiem możliwości optymalizacyjnych. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych zmian.

Wydatki na eksploatację samochodów demonstracyjnych są kosztem podatkowym bez kilometrówki

Nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, by móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych. Wydatki związane z ubezpieczeniem samochodów osobowych zaliczane są do kosztów podatkowych w ramach limitu.

PIT od odsetek z lokaty terminowej overnight

Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Zdaniem organów podatkowych lokowanie wolnych środków na lokatach terminowych (np. na lokatach typu overnight) nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością gospodarczą – o ile przedmiotem tej działalności nie są usługi finansowe. Odsetki te będą więc opodatkowane „podatkiem Belki” 19%.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2013 roku będą musieli korzystać z nowych druków PIT. Minister Finansów wprowadził bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40 i załączników do nich. A ponadto również PIT-16A, PIT-28, PIT-19A, PIT/O i PIT/D.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2012 roku muszą korzystać z nowych druków. Minister Finansów opublikował bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Jak rozliczyć zakup paczek świątecznych dla pracowników

Firma z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje paczki dla pracowników. Ponadto wszyscy pracownicy otrzymają bony towarowe. Jak rozliczyć koszty związane z przygotowaniem świątecznych paczek dla pracowników i wydawane im bony towarowe?

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

16 listopada 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Konwencja zastępuje poprzednią umowę między tymi państwami z 4 maja 1987 r.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r. mają zastosowanie zmiany umowy między Polską a Cyprem (sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r.) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wynikające z protokółu podpisanego w Nikozji 22 marca 2012 r.

Darmowy dojazd do pracy, to z reguły brak podwyższonych kosztów w PIT

Pracownicy mieszkający w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy mają prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tych wyższych kosztów, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy. Ale od tej reguły jest wyjątek.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem

4 listopada 2012 r. podczas wizyty Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w Singapurze, została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

16 listopada 2012 r. Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez Prezydenta Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniającego Konwencję między tymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanego w Oslo 5 lipca 2012 r.

Nie trzeba płacić PIT od darmowego transportu pracowników fundowanego przez pracodawcę

Zasady opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców nadal budzi kontrowersje. WSA w Warszawie uznał w wyroku z 17 października 2012 r., że w zakresie dowozu do pracy, jaki pracodawca oferuje pracownikowi nie można mówić o opodatkowaniu świadczenia wyłącznie postawionego do dyspozycji podatnika.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Nie zmienią się zasady rozliczania ulgi prorodzinnej dla rodziców, wychowujących dwójkę dzieci. Większe odliczenie przysługiwać będzie osobom, które wychowują troje i więcej dzieci. Nowe zasady mogą być niekorzystne dla niektórych rodziców wychowujących jedno dziecko.

Czy zadośćuczynienie za przewlekłość postępowania podlega opodatkowaniu

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że suma pieniężna przyznana stronie za przewlekłość postępowania stanowi zadośćuczynienie, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (sygn. akt II FSK 1218/10; wyrok z dnia 16 grudnia 2011 r.).

Ulga na dziecko dla przedsiębiorców w 2013 roku

Nowy kształt przepisów dot. ulgi prorodzinnej od 2013 r. może sprawić, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Dofinansowanie dojazdów do pracy a koszty uzyskania przychodów

Osobom pracującym poza miejscowością zamieszkania przysługuje prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Choć jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tej preferencji, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy, od tej reguły istnieje jednak pewien wyjątek, o którym należy pamiętać.

Miejsce opodatkowania i oskładkowania przy oddelegowaniu pracownika do pracy za granicę

Coraz częściej polscy pracodawcy oddelegowują swoich pracowników do pracy w innym miejscu, w szczególności za granicę. Warto wiedzieć, że w pewnych okolicznościach oddelegowanie pracownika do pracy w innym kraju będzie miało wpływ na miejsce odprowadzania podatku dochodowego (PIT) przez pracownika, a także na miejsce odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne.

REKLAMA