REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów

Sprzedaż na rzecz konsumentów podlega odrębnym zasadom dokumentowania niż sprzedaż na rzecz podatników VAT. Zasadą jest, że taka sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, chyba że sprzedawca korzysta ze zwolnienia. Natomiast fakturę sprzedawca ma obowiązek wystawić tylko na żądanie kupującego.

Sprzedaż samochodu w systemie VAT-marża

Spółka zakupiła używany samochód osobowy w systemie VAT-marża. Wprowadzono ten pojazd do ewidencji środków trwałych. Do dziś wykorzystywany jest w działalności opodatkowanej jako środek trwały. Spółka zamierza sprzedać ten samochód innej firmie, za cenę równą cenie zakupu (marża wyniosłaby 0,00 zł). Czy spółka może dokonać sprzedaży w systemie VAT-marża? Skoro marża wyniesie 0,00 zł, to czy faktycznie nie zostanie naliczony podatek VAT?

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Firma wykorzystuje samochody do celów „mieszanych” oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

Mały podatnik VAT w 2015 r.

W roku 2015 status małego podatnika VAT będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2014 r. kwoty 5 015 000 zł.

REKLAMA

Rozliczanie rabatów w VAT

W coraz bogatszej praktyce gospodarczej rabaty to chętnie stosowane narzędzie intensyfikacji sprzedaży. Przybierają one najróżniejsze formy, od klasycznego rabatu pieniężnego, przez skonta, do rabatów towarowych, czy nawet tzw. rabatów pośrednich (udzielanych nie nabywcy, lecz kolejnemu podmiotowi w łańcuchu transakcyjnym).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

VIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa - zmiany podatkowe 2015

W dniach 27-29 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się VIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa. Przedmiotem Konferencji będą zmiany przepisów podatkowych od 2015 roku, nowelizacja przepisów VAT i CIT, najnowsze orzecznictwo sądowe w sprawach podatkowych oraz aktualne problemy przedsiębiorców. Konferencję organizuje Akademia Biznesu MDDP. Infor.pl jest patronem medialnym tej Konferencji.

Kongres branżowy "Aktualne problemy podatkowe 2014/2015 dla firm branży TSL"

W dniach 21-22 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się Kongres branżowy "Aktualne problemy podatkowe 2014/2015 dla firm branży TSL (TRANSPORT – SPEDYCJA – LOGISTYKA)". Przedmiotem Kongresu będą m.in. nowelizacje przepisów VAT i CIT, problemy z postępowaniem podatkowym i kontrolą skarbową, rozliczania nabywania samochodów firmowych na gruncie VAT, PIT i CIT. Kongres organizuje Akademia Biznesu MDDP. Dla użytkowników infor.pl przewidziano atrakcyjny rabat!

REKLAMA

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016

Obowiązek stosowania kas fiskalnych od 2015 r. obejmie jeszcze większą grupę przedsiębiorców – takie rozwiązanie zakłada nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które będzie obowiązywać w latach 2015-2016.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Przedłużenie terminu zwrotu VAT przez organ podatkowy

Postępowanie sprawdzające wszczęte przez organ podatkowy w sprawie zasadności zwrotu podatku VAT opiera się co prawda na uznaniu administracyjnym, ale przepisy ustawy o VAT nakładają wymóg, by zasadność weryfikacji była co najmniej uprawdopodobniona. Przesłanką do wszczęcia postępowania w sprawie zasadności zwrotu podatku VAT nie jest sam fakt wykazania przez podatnika nadwyżki do zwrotu, ale muszą istnieć istotne wątpliwości co do zasadności zwrotu.

Odliczenie VAT w przypadku przekazania środków trwałych w zamian za udziały

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez spółkę z o.o. na sprzęt (środki trwałe), zgodnie z aktem notarialnym?

Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT? Czy wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej należy traktować jak zaliczkę lub przedpłatę?

Dostawa nieruchomości nie będzie zwolniona z VAT

Dostawa nieruchomości nie będzie czynnością wyłączoną z zakresu zastosowania ustawy VAT (nie stanowi bowiem dostawy przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części), ani też czynności zwolnionej z VAT. W związku z powyższym dostawa nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej podlegać będzie opodatkowaniu VAT wg 23% stawki podstawowej.

Opodatkowanie VAT odpłatnych przejazdów służbowym samochodem

Czy dojazd pracownika z/do miejsca zamieszkania do/z pracy w celu zapewnienia parkowania samochodu należy traktować jako usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a tym samym uwzględniać odcinek dojazdu w podstawie opodatkowania podatkiem VAT z tytułu odpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu?

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę, podlega zwolnieniu z VAT, jeśli z ekonomicznego punktu widzenia jest finansowana (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych.

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu a prawo do odliczenia VAT

Nowe przepisy w zakresie odliczania VAT od kosztów związanych z pojazdami służbowymi wprowadziły dużo zamieszania wśród przedsiębiorców. Na dodatek część pojazdów musiało przejść jeszcze dodatkowe badania techniczne. Jednak, jeśli nawet przedsiębiorca nie zdążył udać się do stacji kontroli pojazdów przed 30 czerwca, nie traci prawa do pełnego odliczenia VAT.

Samochody osobowe a odliczenie VAT - badania techniczne

Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od dnia 1 kwietnia 2014 r. uregulowała kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z samochodami osobowymi.

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Odliczenie VAT w przypadku najmu leasingowanego samochodu

Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe po zakończeniu co najmniej 6 miesięcznego okresu przeznaczenia samochodu wyłącznie na najem, w sytuacji gdy po tym okresie pojazd nadal będzie przeznaczony do wynajmu podmiotom trzecim, ale będzie wykorzystywany również do innej działalności opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. dojazd do kontrahentów)?

Terminy zwrotu różnicy w podatku VAT

Jeżeli kwota podatku naliczonego, o której mówi art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Odliczenie VAT przy zawieszonej działalności

W przypadku gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, przedsiębiorca nadal ma możliwość odliczania VAT od zakupów na standardowych zasadach, ale jedynie od stałych wydatków – na przykład z faktur za abonament za telefon czy najem lokalu pod działalność. W przypadku nowych firmowych zakupów przedsiębiorca już nie odliczy VAT.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w wątpliwej dla siebie sprawie. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy.

Leasing samochodu - zasady odliczania VAT

W jaki sposób można odliczać VAT od leasingu samochodu? Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek.

Ewidencja przebiegu pojazdu a VAT

Po zmianach, które nastąpiły od 1 kwietnia 2014 r., jako wyjątek od ograniczeń w odliczaniu VAT dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, pełne odliczenie podatku naliczonego przysługuje m.in. w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Odliczenie VAT przy zakupie GPS czy CB-radia

Przedsiębiorca wykorzystujący samochody osobowego do celów tzw. „mieszanych” może odliczyć 50 proc. VAT od zakupu nawigacji GPS czy CB-radia.

Użyczenie towarów a VAT

Przekazanie towarów na podstawie umowy użyczenia jest uznawane za nieodpłatne świadczenie usług. Jeżeli użyczone towary będą służyły działalności gospodarczej podatnika - usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podatnik ma jednak, co do zasady, prawo odliczenia VAT od nabytych i następnie użyczonych towarów - o ile nie wystąpią konkretne przesłanki negatywne (np. związek ze sprzedażą zwolnioną).

Usługi kształcenia zawodowego świadczone przez podwykonawcę zwolnione z VAT

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę na rzecz zlecającego podlegają zwolnieniu z VAT, jeżeli są finansowane (w całości lub w co najmniej 70%) ze środków publicznych.

Opóźnienie w płatności za fakturę

Czy jest możliwe, żeby firma zbankrutowała przez jedną niezapłaconą na czas fakturę? Czasami wystarczą dwa tygodnie opóźnienia w płatności za fakturę ze strony ważnego klienta, aby firma utraciła płynność finansową i była zmuszona zaprzestać regulowania własnych płatności.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu otrzymania zaliczki na usługi turystyczne

W przypadku usług turystyki ustawa o VAT nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet usług turystyki, nie powstaje z momentem ustalenia marży, ale z chwilą otrzymania zaliczki. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.

Obecnie obowiązujący limit obrotu uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT zostanie utrzymany w wysokości 150 tys. zł jeszcze na pewno do końca 2015 roku. Tak wynika z decyzji Rada UE, podjętej jeszcze w 2012 r., która zezwoliła na przedłużenie stosowania takiej wysokości limitu zwolnienia podmiotowego z VAT.

Samochody osobowe, podatek VAT i księgowanie kosztów od 1 kwietnia 2014 r.

Znowelizowana 1 kwietnia 2014 r. ustawa o VAT zakłada możliwość odliczenia nawet 100% tego podatku dla samochodów osobowych. Abstrahując od tego czy jest to ogromna szansa, czy tylko potencjalna możliwość, tak czy inaczej należy zwrócić uwagę na obostrzenia, które nakłada na nas ustawodawca oraz zastanowić się, jak w prosty i najmniej inwazyjny sposób księgować omawiane koszty.

Jakie zmiany w VAT stwarzają największe problemy księgowym

Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie rewolucyjnych zmian w ustawie o VAT, które diametralnie zmieniły obowiązujące od dwóch dekad zasady rozliczania podatku. Spowodowało to, że księgowi mają coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z VAT, tym bardziej, że dodatkowo, od początku kwietnia tego roku obowiązuje inna zmiana w ustawie, regulująca kwestie odliczania VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów.

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

W przypadku samochodów firmowych o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługuje w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, nie przysługuje jednak odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Użytkujący w sposób mieszany posiadane pojazdy będą mogli odliczyć VAT od paliwa dopiero do 1 lipca 2015 r.

Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?

Korzystając z ulgi na złe długi podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w deklaracji za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie dokona korekty w tym terminie, może to zrobić później, ale tylko korygując deklarację za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

Opublikowanie Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., miało na celu m.in. ujednolicenie obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby dokumenty papierowe i elektroniczne traktowane były w ten sam sposób.

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

Szkolenie z przedsiębiorczości bez zwolnienia z VAT

Jak podała w swojej interpretacji Izba Skarbowa w Łodzi szkolenia dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dotyczące założenie własnej firmy, rozliczeń z fiskusem, księgowości w przedsiębiorstwie itp. nie są objęte zwolnieniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT . Preferencja dotyczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, świadczonych w całości ze środków publicznych.

Wystawianie faktur powtarzalnych

Przedsiębiorstwa, biura rachunkowe, urzędy czy spółdzielnie łączy wiele, ale na pewno to, że każdy z wymienionych podmiotów wystawia powtarzające się faktury. Sytuacja ta ma miejsce wszędzie tam, gdzie dokumenty wystawiane są nie na podstawie tego, co w danej chwili zostało sprzedane, a cyklicznie, w odniesieniu np. do świadczonych usług stałych.

92 proc. odbiorców zadowolonych z otrzymywania e-faktur

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez TNS OBOP 42 % Polaków zdecydowało się na otrzymywanie e-faktur. Tylko 8 % korzystających było niezadowolonych z nowego rozwiązania. Zadowoleni użytkownicy wskazywali korzyści tj. oszczędność czasu, szybkość otrzymywania wpłat, ochronę środowiska.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

Dla usługi sprzedaży biletów wstępu nie określono szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, mają więc zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania e-faktur

Ile firma jest w stanie zaoszczędzić na wystawianiu e-faktur? Okazuje się, że nawet 70% - tyle kosztów mniej poniesie przedsiębiorca wysyłający faktury elektroniczne. Jednak tylko niewielki odsetek firm korzysta z tej formy dystrybucji dokumentów rozliczeniowych.

Kiedy nabywca może żądać zmiany faktury

Co należy zrobić w przypadku, gdy treść faktury jest inna, niż chciał tego nabywca? Czy sprzedawcę można zmusić do poprawienia faktury? W jakich sytuacjach nabywca możne żądać zmiany faktury i wystawienia faktury korygującej?

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania kwoty należności (w momencie jej otrzymania) wpłaconej w związku z nabyciem bonów podarunkowych. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wykonania usługi świadczonej przez podatnika lub w momencie wydania towaru klientowi, będącemu dysponentem bonu.

Stawka podatku VAT na e-booki

Obecnie książki w wersji elektronicznej (e-booki, audiobooki) obłożone są 23-proc. stawką podatku VAT, podczas gdy w przypadku papierowych książek jest to 5 proc. Wyższy VAT na e-booki hamuje rozwój rynku - uważa Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT

Znowelizowany w 1 stycznia 2013 r. artykuł 89a i artykuł 89b ustawy o VAT informuje, że w przypadku wystąpienia przeterminowanych wierzytelności, sprzedawca ma prawo do zwrotu VAT uprzednio naliczonego na fakturze. Nabywca natomiast ma obowiązek wyksięgowania wcześniej dokonanego potrącenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z niezapłaconych dokumentów zakupu.

Zasady rozliczania VAT kontraktu menedżerskiego

W przypadku gdy menedżer jest samodzielnym przedsiębiorcą, czynności realizowane na podstawie kontraktu menedżerskiego będą podlegały opodatkowaniu VAT. Wtedy też zatrudniający się w spółce menedżer wystawi za swoje usługi faktury.

Opodatkowanie VAT przeniesienia własności nieruchomości

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. Udzieliłem spółce pożyczki. Żeby nie spłacać pożyczki, spółka chce w zamian przenieść na mnie własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta została wniesiona aportem do spółki. Czy ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

REKLAMA