Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawozdanie finansowe za rok 2012 - wybór biegłego, podpisanie umowy, ewidencja, sankcje

Jednostki, których roczne sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, powinny jeszcze w tym roku podpisać umowę z podmiotem uprawnionym do przeprowadzania takiego badania.

Obowiązki sprawozdawcze w przypadku likwidacji spółki

Bilans likwidacyjny jest pojęciem wynikającym z Kodeksu spółek handlowych. Sporządzany jest na dzień otwarcia likwidacji. Zawiera dane bilansu zamknięcia sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości. Zgodnie z k.s.h. na dzień powstania spółki w likwidacji należy sporządzić bilans otwarcia likwidacji, który trzeba przedłożyć zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia.

Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego

Obowiązek badania sprawozdania finansowego jednostki powoduje określone w Ustawie o Rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) skutki dla ksiąg i sprawozdania finansowego. Jednostka, która weszła w obowiązek badania swojego sprawozdania, nie może stosować bowiem pewnych uproszczeń dozwolonych w Ustawie, które mogła stosować do tej pory.

Zyski i straty aktuarialne

Ujęcie rezerw na świadczenia pracownicze w księgach rachunkowych wynika z podstawowych zasad rachunkowości, zasady współmierności przychodów i kosztów, a w szczególności z zasady ostrożności, która zobowiązuje jednostkę do ujęcia rezerw na znane jej ryzyko, grożące straty oraz skutki ewentualnych innych zdarzeń.

Zmiana obowiązków związanych z publikacją sprawozdań finansowych

Ustawa deregulacyjna bis zniosła obowiązek publikowania rocznych sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”. Zmiana ta w istotny sposób zmniejszy koszty wykonania obowiązków informacyjnych przedsiębiorców.

Jak ująć w księgach zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego

Jak prawidłowo zaksięgować i ująć w księgach i sprawozdaniu finansowym zapłacone kwoty z tytułu podatku akcyzowego, odsetek i opłaty prolongacyjnej? Zapłaty dokonano w lipcu 2011 r., tj. po złożeniu sprawozdania do rejestru, a dotyczy ona podatku za 2005 r. naliczonego w wyniku kontroli przez urząd celny.

Obowiązki sprawozdawcze firmy wobec NBP

Na niektórych podmiotach gospodarczych ciąży obowiązek przekazywania do NBP danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego.

Jak naprawiać błędy w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym

Rozpatrując sposób ujawnienia błędów lub zdarzeń gospodarczych następujących po dniu bilansowym, należy wziąć pod uwagę wpływ tych okoliczności na możliwość kontynuacji działalności, ponieważ od tego zależy wiarygodność oraz rzetelność sprawozdania finansowego.

Czy Twoja spółka zatwierdziła już sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.), nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (to znaczy od dnia kończącego rok obrotowy) tzw. organ zatwierdzający powinien zatwierdzić roczne sprawozdanie finansowe.

Jak uniknąć błędów przy sporządzaniu sprawozdań finansowych

W związku z zakończeniem roku obrotowego podmioty gospodarcze powinny dokonać przeglądu informacji wprowadzonych w ciągu roku obrotowego do ksiąg rachunkowych. Sporządzając sprawozdanie finansowe, warto przejrzeć pozycje bilansowe oraz elementy kształtujące wynik finansowy pod kątem poprawności ich zakwalifikowania do odpowiednich pozycji i kompletności informacji, które mają wpływ na to sprawozdanie.

Bilans 2010. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym jest obligatoryjnym elementem sprawozdania finansowego sporządzanego przez jednostki, których sprawozdanie finansowe w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) podlega obowiązkowi corocznego badania. Obowiązek sporządzenia zestawienia zmian w kapitale wynika bezpośrednio z art. 45 ust. 3 u.o.r.

Sprawozdanie finansowe - kiedy podlega obowiązkowemu badaniu

Ustawa o rachunkowości wskazuje podmioty, które obligatoryjnie muszą poddać swoje roczne sprawozdania finansowe badaniu przez biegłego rewidenta.

Inwentaryzacja - terminarz i odpowiedzialność

Każda jednostka gospodarcza, która prowadzi księgi rachunkowe, ma obowiązek przeprowadzić inwentaryzację aktywów i pasywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ustawy o rachunkowości).

Wpływ stopy wzrostu wynagrodzeń na wartość rezerw na świadczenia pracownicze

Przy ustalaniu wartości rezerw na świadczenia pracownicze (m.in. odprawy emerytalne, odprawy rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe) istotne znaczenie mają założenia aktuarialne, do których należą założenia finansowe i demograficzne. Jednym z najistotniejszych założeń finansowych mających wpływ na wysokość rezerw na świadczenia pracownicze jest stopa wzrostu wynagrodzeń.

Sprawozdanie finansowe składane przez podatkową grupę kapitałową

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż podatkowa grupa kapitałowa nie jest zobowiązana do składania sprawozdania finansowego. Dotyczy to również tych przypadków, gdy skład podatkowej grupy kapitałowej pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane (sygn. IPPB3/423-5/10-4/MS).

Które jednostki muszą przetłumaczyć sprawozdanie finansowe przez tłumacza przysięgłego

Jeden z udziałowców spółki z o.o. jest Niemcem. Czy spółka ma ustawowy obowiązek przetłumaczenia sprawozdania finansowego przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki?

Brak zgody jednostki na korekty biegłego rewidenta

Sprawozdanie finansowe spółki zostało zbadane przez biegłego rewidenta. Kierownictwo spółki nie chce wyrazić zgody na niektóre z poprawek. Jakie to może mieć konsekwencje dla spółki? Czy mimo tego jednostka może uzyskać pozytywną opinię z badania?

System sprawozdawczości wewnętrznej a kontrola wewnętrzna

Co to jest system sprawozdawczości wewnętrznej danej firmy? Na czym on polega? Czy to jest to samo co system kontroli wewnętrznej?

Podmioty zobowiązane do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych za rok 2010

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 64), że badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe.

Sprawozdawczość przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową

Spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową. Przez kilka lat spółka z o.o. ponosiła straty bilansowe. Na koniec działalności miała ujemny kapitał własny. Co należy zrobić, aby w nowo powstałej spółce komandytowej w kapitale własnym były wyłącznie wyniki z jej działalności? Czy stratę spółki z o.o. można wyodrębnić, tak aby nie wpływała na wyniki spółki komandytowej? Udziałowcami spółki z o.o. były osoby fizyczne.

Odpisy aktualizujące z tytułu trwałej utraty wartości towarów

Spółka ma w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Ponadto część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak będzie przebiegała ewidencja księgowa w obu przypadkach?

Kiedy należy złożyć w rejestrze sądowym raport zatwierdzający sprawozdanie finansowe

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostanie złożone w terminie, sąd rejestrowy wyznacza dodatkowy siedmiodniowy termin. Po tym terminie za niedopełnienie obowiązku wymierza karę grzywny.

Sposób rozliczenia wyniku finansowego

Wynik finansowy jest kategorią bilansową i występuje wyłącznie przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Przebieg procesu ustalania i rozliczenia wyniku finansowego zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Wniesienie dopłat przez wspólników

Ze wstępnie sporządzonego sprawozdania finansowego wynika, że spółka poniesie dość pokaźną stratę. Wspólnicy chcą uchwalić obowiązek wniesienia dopłat na jej pokrycie. Jak należy zaksięgować te dopłaty - na kapitał zapasowy czy rezerwowy?

Sporządzanie sprawozdania finansowego

Jestem członkiem rady nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Słyszałem, że zostały wprowadzone zmiany w przepisach o rachunkowości. Czy za sporządzanie i publikację sprawozdań finansowych za 2008 r. będą odpowiadać również rady nadzorcze?

Sposób rozliczenia wyniku finansowego zależy od formy prawnej spółki

Wynik finansowy jest kategorią bilansową i występuje wyłącznie przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Przebieg procesu ustalania i rozliczenia wyniku finansowego zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Metody wyceny wpłyną na wynik firmy

Stosowanie do wyceny towarów metody cen najwcześniejszych (FIFO) prowadzi do uzyskania wyższych zysków niż przy metodzie cen najpóźniejszych (LIFO).

Jak poprawnie ująć w bilansie gwarancje bankowe

Bank, udzielając gwarancji na wykonane roboty, zamraża pewną kwotę na lokacie, którą zwolni dopiero po upływie gwarancji. Zazwyczaj jest to okres trzech, pięciu lat. Firma zakłada w tym celu odrębne konto w tym banku. Czy w bilansie zdeponowane kwoty należy ująć jako lokaty długoterminowe, które stanowią zabezpieczenie zobowiązań gwarancyjnych?

Czy trzeba ująć w sprawozdaniu odsetki od kredytu

Czy powinniśmy ująć w bilansie odsetki od zaciągniętego kredytu, których termin spłaty jeszcze nie nadszedł? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Zaliczki w bilansie ujmuje się w różnych pozycjach

Otrzymaną od kontrahenta zaliczkę na poczet dostawy środków trwałych ujmuje się w bilansie jako rozliczenia międzyokresowe przychodów. Jeżeli wpłacone środki dotyczą towarów lub usług, stanowią w sprawozdaniu zaliczkę na dostawy.

Czy można spisać nierozliczone zobowiązania i należności

Spółka ma na kilku kontach rozrachunkowych nierozliczone drobne salda figurujące w księgach już od kilku lat. Kontrahenci nie odpowiadają na wysyłane potwierdzenia. Czy spółka może zlikwidować te salda? Jeśli tak, to jak to zrobić i czy należy to jakoś udokumentować?

Można odstąpić od spisu środków trwałych

Spis z natury środków trwałych znajdujących się na terenie strzeżonym można przeprowadzać raz na cztery lata. W pozostałych latach konieczna jest weryfikacja sald tych aktywów.

Przedawnienie roszczeń potwierdzonych wyrokiem egzekucyjnym i ich wykazywanie w księgach

Przy połączeniu spółki B ze spółką A (połączenie przez przejęcie) zostały zgłoszone należności handlowe, na które spółka A dokonała 100% odpisu ze względu na brak możliwości ich ściągnięcia przez komornika. Czy takie należności są możliwe do odzyskania przez spółkę B? Jak należy postępować w takiej sytuacji? Czy istnieje bezterminowo możliwość ewentualnego odzyskania tych należności, jeżeli przed upływem 10 lat spółka zgłosi wniosek do komornika o ich ściągnięcie?

Sprawozdanie sporządza spółka dominująca

Spółka z o.o., posiadająca 50 proc. udziałów w spółce komandytowej jako komplementariusz, sporządza sprawozdanie skonsolidowane.

Klasyfikowanie środków otrzymanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła). Gmina otrzymała środki na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) z wojewódzkiego urzędu pracy z podziałką po stronie dochodów w dziale 853, rozdziale 85395. Do jakiego działu i rozdziału należy zaklasyfikować te środki w szkole po stronie wydatków, czy ująć w tej samej podziałce, czy np. w dziale 801 lub 854?

Rozliczanie kosztów według funkcji

Kiedy zalecana jest ewidencja kosztów według funkcji? Czym skutkuje wybór uproszczonej ewidencji kosztów? Kiedy można pominąć ewidencję na koncie 580? Jak ustalić wynik finansowy wybierając ewidencję kosztów tylko w zespole 5?

Jak przygotować się do inwentaryzacji rocznej

Inwentaryzacja stanu aktywów i pasywów jest bardzo istotnym, uregulowanym ustawą elementem rachunkowości jednostki. Jej celem jest kontrola stanu składników majątku i rozliczenie osób materialnie za nie odpowiedzialnych. Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja stanowi potwierdzenie istnienia, przydatności i wyceny aktywów oraz pasywów bilansu.

Jak wybór metody wydania towaru z magazynu wpływa na wynik finansowy

Nasza spółka wycenia towary w magazynie w cenach zakupu. Ewidencjonujemy towary według metody FIFO, jednak w zakładowym planie kont nie ma informacji o przyjętej zasadzie rozchodowania zapasów. W ostatniej dostawie otrzymaliśmy od producenta ten sam towar za niższą cenę z uwagi na pewne jego uszkodzenia. W związku z tym chcielibyśmy jak najszybciej wydać uszkodzony towar z magazynu. Czy w takiej sytuacji możemy zmienić przyjętą zasadę na LIFO i wydać ostatnio przyjęty (uszkodzony) towar?

Jak ująć w księgach umorzenie udziałów własnych

Spółka kupiła od jednego ze wspólników udziały w celu ich umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego. Jak to zaksięgować?

Czym jest wartość podatkowa aktywów i zobowiązań

Różnice w definicji przychodów i kosztów w prawie bilansowym i podatkowym powodują, że w sprawozdawczości finansowej regulowanej przez prawo bilansowe występuje pojęcie wartości podatkowej aktywów i zobowiązań. Co ono oznacza?

Co zrobić, gdy w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym wykryjemy błędy

Czy wszystkie błędy stwierdzone po dniu bilansowym traktuje się w ten sam sposób?

Jak w sprawozdaniu ująć wartości niematerialne i prawne

Według ustawy o rachunkowości przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki. Jak te wartości należy przedstawić w sprawozdaniu finansowym?

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?

Obowiązek składania sprawozdania finansowego do KRS

Czy spółka jawna, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu, ma obowiązek składać roczne sprawozdanie finansowe w sądzie rejestrowym?

Jak wykazać w księgach błąd z poprzednich okresów

W wyniku wewnętrznej kontroli ksiąg rachunkowych stwierdzono, że koszty usług obcych roku 2006 zostały zawyżone o kwotę 20 000 zł. Jednostka uznała popełniony błąd za błąd podstawowy. Jak ująć w księgach rachunkowych roku 2007 zapisy dotyczące korekty tego błędu? Sprawozdanie finansowe za 2007 r. jednostki nie zostało jeszcze zatwierdzone.

Jak rozliczyć podwyższenie kapitału

Spółka X z o.o. uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników podwyższyła kapitał zakładowy o 2 000 000 zł, emitując 800 udziałów po 2500 zł. Te udziały zostały zaoferowane do objęcia innemu podmiotowi, spółce SA. Spółka SA uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników również podwyższyła kapitał zakładowy o 2 000 000 zł, emitując 20 000 akcji po 100 zł.

Czy koszty pomniejszyć w bieżącym roku

Otrzymaliśmy korektę faktury wystawioną 10 kwietnia do zakupu materiałów z lipca 2007 r. Korektę VAT zrobię w kwietniu. Jak to ująć w księgach rachunkowych. Czy należy pomniejszyć koszty roku 2008, ponieważ bilans jest już sporządzony?

Czy wydatek na uprawnienia przewozowe zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych

Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego wydało nam uprawnienie na międzynarodowe przewozy na pięć lat (440 zł). Czy należy tę kwotę zaksięgować na konto rozliczeń międzyokresowych (na pięć lat)?

Jak ustalić roczny wynik finansowy i podatkowy

Jak klasyfikować i księgować następujące pozycje:1) odsetki od nieterminowych wpłat dla kontrahentów oraz naliczone odsetki od salda ujemnego na rachunku bankowym,2) różnice z zaokrągleń w przypadku przeksięgowań VAT na koniec każdego miesiąca?Jak wykazywać te pozycje w sprawozdaniu finansowym i deklaracji rocznej CIT-8?

Czy korektę ująć w niezatwierdzonym sprawozdaniu finansowym

Sporządzając bilans za 2007 rok zauważyłam, że poprzedni bilans za 2006 rok został błędnie sporządzony - konkretnie chodzi o rozrachunki za 93 tys. zł, które zostały zaniżone. Czy korektę ująć w sprawozdaniu finansowym za 2007 rok?