Podatnicy VAT, gdy do końca marca poniosą wydatki na zakup paliwa do samochodów z kratką, będą mogli odliczyć całą kwotę VAT na dotychczasowych zasadach. Oczywiście jeszcze w marcu muszą otrzymać fakturę. Dotyczy to także wydatków eksploatacyjnych takich jak zakup opon, olejów, usługi napraw i konserwacji. Od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczyć cały VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych do samochodów z kratką, trzeba je używać wyłącznie do działalności i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Koszt zlikwidowanych zapasów magazynowych (surowców, materiałów, części zamiennych, itp.), które straciły przydatność i nie ma możliwości ich wykorzystania do produkcji urządzeń (świadczenia usług), czy do serwisowania, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Odliczanie podatku naliczonego wynikającego z transakcji związanej ze sprzedażą opodatkowaną lub inną, ale z prawem do rozliczenia, jest jednym z najważniejszych uprawnień czynnego podatnika VAT. Ważne przy tym jest nie tylko to, aby podatnik w prawidłowy sposób zdefiniował kwotę VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu, ale również to, by odliczenie dotyczyło odpowiedniego okresu rozliczeniowego.
Do pewnego czasu, zdaniem wielu urzędów skarbowych, brak rejestracji do podatku VAT oznaczał brak możliwości odliczenia podatku od zakupów, które zostały poniesione przed rejestracją. Jednak prawo unijne mówi wprost, że jeśli podmiot zachowuje się jako podatnik, to oznacza to, że jest podatnikiem i nabywa przy tym zarówno prawa jak i obowiązki z tym związane.