REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, Kasy fiskalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wykazać zakup kasy fiskalnej w ewidencji księgowej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Jak należy wykazać w księgach rachunkowych zakup kasy fiskalnej?

Oprogramowanie do obsługi sprzedaży a wsparcie dla drukarek i kas fiskalnych

Pierwsze kroki w działalności handlowej to przede wszystkim wybór oprogramowania do obsługi magazynu i wsparcia sprzedaży. Już na samym początku warto zwrócić uwagę na to, by program lub programy, w które zamierzamy zainwestować, oferowały możliwość obsługi drukarek i kas fiskalnych.

Spółki komandytowo-akcyjne z podatkiem CIT w 2014 r.

Spółki komandytowo-akcyjne tracą przywileje podatkowe. Od 1 stycznia 2014 r. będą opodatkowane CIT, podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

REKLAMA

Umowa podatkowa z Bermudami

Polska i Bermudy podpisały umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Umowa dotyczy współpracy w zakresie podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych.

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT w 2014 r.

Od 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne będą objęte podatkiem CIT - takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Usługi prawne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są wyłączone ze zwolnienia z ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym przekroczenie kwot uprawniających do korzystania ze zwolnienia zobowiązuje zarówno prawników, jak i lekarzy do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

REKLAMA

Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego

Spółka posiada rachunek bankowy w euro. Jak powinien być rozliczany rozchód środków pieniężnych z tego rachunku? Jaki kurs należy stosować do rozliczenia: czy ma to być kurs faktycznie zastosowany, czy kurs średni NBP?

Kary umowne nie są kosztem podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydała wyrok w zakresie kar umownych, które są następstwem nienależytego wykonania umów. Zdaniem sądu kary tego rodzaju nie stanowią kosztów podatkowych. Wyrok jest niekorzystny dla podatników.

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym – została ostatecznie przyjęta przez Parlament i wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Zmiany zakładają m.in. objęcie podatkiem CIT spółek komandytowo-akcyjnych.

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Zmiany w podatku PIT i CIT mają wejść w życie w 2014 r.

Zmiana umowy podatkowej z Koreą

Resort finansów poinformował, że 22 października 2013 r. w Seulu podpisano Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Seulu 21 czerwca 1991 r.

Docenione rachunki płatnicze. Zmiany w PIT i CIT

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła, 7 października 2013 r., modyfikacje także do ustaw podatkowych (PIT i CIT).

Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Na początku października weszły w życie zmiany dotyczące ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Zakończył się więc okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do nowych wymogów określonych rozporządzeniem MF w sprawie kas rejestrujących z 14 marca 2013 r. Nadal jednak sytuację komplikuje dość ogólny charakter zapisów w zakresie wymaganego opisu towaru lub usługi na paragonie fiskalnym.

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Zwierzęta pracujące - ujęcie księgowe i podatkowe

Wykorzystanie zwierząt w działalności gospodarczej jest powszechne i dotyczy wielu gatunków. Obok kontrowersji ekologiczno-moralnych czasem też pojawiają się kontrowersje natury ewidencyjno-podatkowej. Dotyczy to szczególnie zwierząt typowo domowych – przede wszystkim psów, kotów, a także zwierząt ozdobnych i gatunków egzotycznych.

Co powinien zawierać paragon fiskalny

Określenia stosowane na paragonach fiskalnych muszą być jednoznaczne. Nie należy stosować nazw grup produktów, ale ogólne, czyli np. zamiast warzywa/owoce trzeba podać – pomidory, jabłka.

OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej

OECD i G20 otworzyło wspólny front przeciwko optymalizacji podatkowej. Wyrazem tego jest m.in. przyjęcie na szycie G20 w Moskwie projektu dotyczącego zapobiegania obniżaniu podstawy opodatkowania oraz transferowi zysków międzynarodowych przedsiębiorców (BEPS). Zaostrzenie polityki antyoptymalizacyjnej dokonuje się także w ramach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce.

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) - opodatkowanie CIT i PIT

Ministerstwo Finansów nadal prowadzi prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i ustawy o CIT przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych przez polskich podatników spółek zagranicznych (CFC – Controlled Foreign Coroprations).

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej w CIT

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Zagraniczne spółki kontrolowane - zmiany w CIT w 2014 r.

Resort finansów zamierza wprowadzić przepisy regulujące opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych. Jeśli odpowiednie zmiany do ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT) zostaną przyjęte, nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2014 r.

Spółki komandytowe nie będą objęte CIT

Spółki komandytowe nie będą jednak podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - taką decyzję podjęli posłowie Komisji Finansów Publicznych, pracujący nad zmianami do ustaw o podatkach dochodowych. CIT zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne.

Nazwy towarów i usług na paragonach - interpretacja ogólna MF

Po kilku komunikatach Minister Finansów zdecydował się na zawarcie wyjaśnień odnośnie kwestii oznaczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w formie interpretacji ogólnej. Prezentujemy tę interpretację z 12 września 2013 r. w całości.

OECD zmienia przepisy dotyczące opodatkowania korporacji

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje nad zreformowaniem przepisów dotyczących opodatkowania międzynarodowych korporacji. Głównym celem tych prac jest wprowadzenie rozwiązań, które ukruciłyby proceder unikania płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny.

Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji

W ustawie o rachunkowości nie ma dolnej granicy, od której środki trwałe są traktowane jako niskocenne i dla których można ustalać odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony. Wiele jednostek, kierując się jednak kryterium określonym w ustawie o podatku dochodowym, do niskocennych zalicza środki trwałe o wartości poniżej 3,5 tys. zł. Jakie są zasady ewidencji dla niskocennych środków trwałych?

Odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodu

Jeżeli podatnik CIT zapłaci leasingodawcy odszkodowanie za ponadnormatywne zużycie maszyn budowlanych, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a nie zabezpieczenia źródła przychodu orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Kasy rejestrujące - nowe kryteria i warunki techniczne od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa szczegółowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

1 października 2013 r. podatnicy nie tylko powinni dostosować treść paragonów do przepisów nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ale też dochować innych obowiązków wynikających z przepisów o kasach rejestrujących.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Termin zapłaty podatku z CIT-8, a zaliczka za ostatni miesiąc

Do kiedy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych powinni wpłacić podatek wynikający z zeznania CIT-8, aby zwolnić się z wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego?

Usługi doradcze w kosztach podatkowych

Kiedy wydatki na usługi doradcze i prawne stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy do kosztów można zaliczyć m.in. honoraria za opinie doradców, radców prawnych i adwokatów?

Przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych na gruncie ustawy o CIT

W dniu 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która zastąpiła ustawę z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. W wyniku wprowadzonych zmian niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (NZOZ) stały się z mocy prawa przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych. Zmiana ta budzi szereg wątpliwości co do statusu przedsiębiorstw podmiotów leczniczych na gruncie ustawy o CIT.

Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

W celach promocyjnych lub zwiększenia sprzedaży podatnicy niekiedy przekazują swoim kontrahentom prezenty w postaci swoich produktów, bonów podarunkowych lub innych gratyfikacji. Niekiedy prezenty nie są przekazywane bezpośrednio kontrahentom, ale pracownikom kontrahenta, którzy bezpośrednio odpowiadają za sprzedaż. Działanie takie ma swój wymiar podatkowy - nie tylko z punktu widzenia przekazującego, ale także kontrahenta i jego pracownika.

PSL proponuje abolicję podatkową

Wicepremier Piechociński proponuje abolicję podatkową jako sposób na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Abolicja podatkowa to jedna z kilkudziesięciu propozycji przygotowanego przez PSL pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji na temat tzw. nowego otwarcia programowego.

Nazwy produktów na paragonie fiskalnym

Paragon musi być czytelny i umożliwiać nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Posługiwanie się nazwami na paragonie, które nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Paragon fiskalny - jednoznaczna identyfikacja towarów

Podatnicy realizujący obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych muszą pamiętać o prawidłowej konstrukcji paragonu. Znaczenie ma nawet kolejność wymienianych na nim danych. Posługiwanie się nazwami nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikacje sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - jak zapisywać nazwy towarów i usług na paragonach

W piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej, Minister Finansów określił swoje aktualne wytyczne co do wskazywania na paragonach fiskalnych nazw towarów i usług - tak by pozwalało to na ich jednoznaczną identyfikację.

Kilometrówka - zasady, podatki, ewidencja

W celu ustalenia faktycznego przebiegu pojazdu osoba używająca samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest zobowiązana prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, potwierdzaną przez podatnika z końcem każdego miesiąca (tzw. kilometrówka). Z ewidencji tej musi wynikać m.in. trasa przejazdu, jego cel oraz liczba faktycznie przejechanych na tej trasie kilometrów.

Treść paragonu fiskalnego - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco swoje zalecenia odnośnie określania na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Najnowsze wyjaśnienia MF zawarte są w piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Od 2014 r. spółki komandytowe będą objęte podatkiem CIT

Według założeń Ministerstwa Finansów w 2014 r. zostanie wprowadzony podatek od osób prawnych obejmujący spółki komandytowe i komandytowo akcyjne. Do tej pory wszystkie spółki osobowe były zwolnione z płacenia podatku CIT, a podatek dochodowy płacono na poziomie wspólników. Według rządu planowane zmiany mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak znaczna część specjalistów jest odmiennego zdania.

Odszkodowanie z ugody pozasądowej - skutki w PIT i CIT

W sytuacji kiedy dochodzi do zawarcia porozumienia na mocy którego jednej ze stron zostaje wypłacona należność pieniężna jako forma odszkodowania (np. związana z wypadkiem pracownika przy pracy), powstaje pytanie czy kwota takiej należności podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z reguły tego typu odszkodowania stanowią zapłatę, której celem jest zaspokojenie wszelkich roszczeń jednej ze stron i uniknięcie sporu sądowego. Wątpliwości wzbudza również kwestia możliwości zaliczenia takiego odszkodowania do kosztów uzyskania przychodu przez pracodawcę.

Skapitalizowane odsetki od kredytu – kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie musiał rozważyć opcję, w postaci zaciągnięcia kredytu czy wzięcia pożyczki w celu dalszego rozwoju swojego biznesu, bądź zapłaty bieżących zobowiązań. W praktyce pojawia się pytanie, które elementy kredytu czy pożyczki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejno po sobie następujących 12 miesięcy.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Prowadzę sprzedaż rejestrowaną za pomocą kas fiskalnych. Co obecnie należy uznawać za oczywiste pomyłki w sporządzonym paragonie fiskalnym i jak wygląda ich ewidencja? Czy do ewidencji pomyłek nadal może być używany dawny zeszyt korekt lub kupiony gotowy bloczek albo pojedyncze druki wpinane w segregator?

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych w 2014 r.

W 2014 r. nastąpią zmiany w ustawie o podatku CIT i podatku PIT. Nowe regulacje zakładają opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych według stawki 19%.

Kasy rejestrujące - obowiązek prowadzenia ewidencji

Urząd skarbowy, w ramach akcji "Weź paragon", przeprowadza w okresie wakacyjnym kontrole kas rejestrujących. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz czy sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, zwalniają go z obowiązku wydawania paragonu.

Korekta kosztów w CIT - nowe interpretacje organów podatkowych

Ustawa o CIT nie zawiera odrębnych regulacji, dotyczących zasad dokonywania korekt kosztów. Dlatego do niedawna w interpretacjach organów podatkowych funkcjonował pogląd, że dla właściwego określenia momentu, w którym powinna zostać rozpoznana korekta kosztów, zastosować należy ogólne reguły kwalifikacji kosztów. Ten pogląd uległ zmianie.

Podatki w 2014 r. nie wzrosną - zapewnia Rostowski

Minister finansów Jacek Rostowski, przy okazji prac nad nowelizacją budżetu, zapewnia, że nie będzie podwyżek podatków w 2014 roku.

REKLAMA