REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT, Leasing operacyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest efektywna stawka podatkowa w spółce opodatkowanej „estońskim” CIT-em?

Estoński CIT - stawka. Tak zwany „estoński CIT” (czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych) daje szanse nie tylko na odroczenie zapłaty podatku, ale również na obniżenie efektywnej stawki podatkowej dla wspólników takiej spółki. W oparciu o obliczenia sprawdzamy, czy tak faktycznie jest.

Wykładnia rozszerzająca na niekorzyść podatnika

Wykładnia rozszerzająca na niekorzyść podatnika jest niedopuszczalna - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła przepisu ustawy o CIT w zakresie możliwości zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodu.

Rachunkowość spółek nieruchomościowych

Rachunkowość spółek nieruchomościowych. Nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku prowadzą do bardzo restrykcyjnego ustalania podatku dotyczącego spółek nieruchomościowych.

Kiedy złożyć zawiadomienie o zmianie roku obrotowego?

Zmiana roku obrotowego. Informację o zmianie roku podatkowego wykazuje się w zeznaniu za miniony rok, a więc dopiero 3 miesiące od jego zakończenia – potwierdził dyrektor KIS.

REKLAMA

Ulga na złe długi spółki komandytowej - jak odliczyć?

Ulga na złe długi spółki komandytowej. Czy ulgę na złe długi powinien odliczyć wspólnik spółki komandytowej, czy może sama spółka?

Wzory informacji CIT-ISN i PIT-ISN (zbycie praw do spółki nieruchomościowej)

Wzory informacji CIT-ISN i PIT-ISN, które obowiązują od 28 stycznia 2021 r., to formularze służące do informowania o wpłaconej przez płatnika zaliczce na podatek dochodowy od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej. Którzy podatnicy i kiedy mają obowiązek składania informacji na formularzu CIT-ISN lub PIT-ISN?

Strata z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności jako koszt

Strata z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności. W interpretacjach organów podatkowych, jak i orzecznictwie sądów administracyjnych, powstała i przez wiele lat istniała niespójność stanowiska odnośnie do sposobu kalkulowania przez podatników strat mających źródło w sprzedaży wierzytelności związanych bezpośrednio z czynnościami podlegającymi podatkowi VAT.

Obowiązki informacyjne spółek jawnych w zakresie CIT

Spółki jawne - obowiązki w CIT. Z powodu zmian w przepisach dotyczących spółek jawnych, które obowiązują od początku 2021 r., niektóre spółki jawne mogą uzyskać status podatnika podatku CIT.

REKLAMA

Czy dochód stowarzyszenia przekazany jako darowizna jest zwolniony z CIT?

Darowizna pieniężna dla gminy. Czy dochód stowarzyszenia, przekazany jako darowizna pieniężna dla gminy, korzysta ze zwolnienia w CIT?

Zagraniczne spółki kontrolowane – zasady opodatkowania CIT

Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC). Czym są zagraniczne spółki kontrolowane? Jak opodatkowany CIT jest dochód spółki? Jakie zwolnienie podatkowe przysługuje zagranicznej spółce kontrolowanej?

Estoński CIT – wady i zalety

Czy warto wybrać tzw. estoński CIT? W dobie postępującej fiskalizacji i obejmowania opodatkowaniem coraz to nowych obszarów naszego życia, model tzw. estońskiego CIT wydaje się być bardzo proprzedsiębiorczy i proobywatelski. Nie ma jednak róży bez kolców. Podatnik wybierający tą formę opodatkowania nie ma prawa do ulg, odliczeń i rozliczania strat. Trzeba też uważać na ukryte zyski. Kiedy można utracić prawo do ryczałtu? Czy estoński CIT ma więcej wad niż zalet?

Jaki jest rok obrotowy spółki komandytowej objętej CIT?

CIT od spółek komandytowych - rok obrotowy. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie określenia roku obrotowego spółki komandytowej, w związku z objęciem tej spółki opodatkowaniem CIT od 2021 roku. W jakim terminie spółki komandytowe uzyskują status podatnika podatku CIT? Jak ustalić rok obrotowy spółki komandytowej w 2021 roku?

Informacja CIT-15J o wspólnikach spółki jawnej do 31 stycznia 2021 r.

Spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jeżeli ich wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, mogą złożyć do urzędu skarbowego (do 31 stycznia 2021 r.) informację CIT-15J o podatnikach CIT lub PIT posiadających prawa do udziału w zysku tych spółek. Złożenie tej informacji w terminie pozwoli zachować wspólnikom spółek jawnych opodatkowanie wypracowanych przez spółki zysków na dotychczasowych zasadach. Niezłożenie tej informacji skutkować będzie uzyskaniem przez te spółki jawne statusu podatnika CIT w 2021 roku.

CIT 2021 - czy warto przekształcić spółkę komandytową w spółkę jawną?

Z uwagi na objęcie spółki komandytowej opodatkowaniem CIT od 2021 roku wiele sp.k. rozważa przekształcenie w spółkę jawną, by utrzymać jednokrotne opodatkowanie zysków. Należy jednak pamiętać, że niektóre spółki jawne również zostaną objęte opodatkowaniem CIT, a przepisy przejściowe nie dają pewności, że przekształcana spółka zagwarantuje tzw. jednokrotne opodatkowanie. Czy przekształcenie spółki komandytowej w jawną pozwoli uciec przed opodatkowaniem CIT?

CIT 2021. Obowiązek publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej

Informacja o realizowanej strategii podatkowej. Od 2021 r. ustawodawca wprowadził nowy obowiązek dla podatników CIT, który dotyczy publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej. Na czym polegają zmiany?

CIT w spółkach komandytowych i jawnych - zasady opodatkowania dochodów i strat

Od 2021 roku spółki komandytowe i niektóre spółki jawne stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), mimo, że spółki te nie są osobami prawnymi. Wyjaśniamy zasady objęcia tych spółek i ich wspólników nowymi zasadami opodatkowania dochodów i strat.

Obowiązek składania informacji CIT-15J przez spółki jawne

Spółka jawna podatnikiem CIT. W przypadku niezłożenia przez spółkę jawną (której wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne) informacji CIT-15J, uzyska ona status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatek u źródła - usługi doradcze i reklamowe nabywane za granicą

Zapłata podmiotom zagranicznym z tytułu usług doradczych lub reklamowych (a także innych usług niematerialnych) może wiązać się z koniecznością poboru podatku u źródła oraz obowiązkami sprawozdawczymi. W artykule wyjaśniono m.in. kwestie dotyczące certyfikatów rezydencji, weryfikowania statusu kontrahenta, szczególne zasady w poboru podatku w przypadku należności przekraczających 2 miliony zł, oraz obowiązki sprawozdawcze i termin zapłaty podatku.

Czy korekta ceny transferowej podlega opodatkowaniu VAT?

Korekta ceny transferowej a VAT. Współpracujące ze sobą podmioty powiązane muszą ustalić warunki transakcji takie same jak podmioty rynkowe. Dlatego częstą praktyką jest bazowanie na benchmarkach lub na kosztach planowanych, które następnie są porównywane z kosztami realnymi. W przypadku pojawienia się różnic konieczna jest korekta ceny transferowej, mająca na celu wyrównanie cen do poziomu rynkowego. Ustawa o VAT nie wskazuje wyraźnie, czy korekta ceny transferowej dokonywana pomiędzy podmiotami powiązanymi (lub inna korekta rentowności) powinny być uznane za zdarzenia podlegające lub niepodlegające VAT.

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych będzie niemożliwe

Odliczanie składek dla wspólników spółek komandytowych. Nowy rok przyniósł wiele zmian prawnych w zakresie prowadzenia działalności, wśród których jedną z najgłośniejszych są te dotyczące spółek komandytowych. Oprócz objęcia ich podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodzi jeszcze brak możliwości odliczenia od przychodu składek na ubezpieczenia społeczne, a od podatku, składki zdrowotnej. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2021 roku.

Ulga B+R w SSE lub PSI

Możliwość uwzględnienia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R) kosztów kwalifikowanych, które zostały uwzględnione w kalkulacji dochodu osiąganego w ramach działalności podejmowanej w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) lub Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) rozważył Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (WSA). Wyrokiem z dnia 22 października 2020 r. (sygn. I SA/Wr 325/20) sąd ustosunkował się negatywnie do stanowiska podatnika.

Limit kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej w SSE

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 28 października 2020 r. wyrok (sygn. II FSK 2568/19), który ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii limitowania w działalności zwolnionej kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT). Wyrok ten może wprowadzić spore zamieszenie w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej lub Polskiej Strefy Inwestycji.

Estoński CIT - wzory formularzy

Estoński CIT - wzory formularzy. Zawiadomienie ZAW-RD i oświadczenie OSW-RD to nowe wzory formularzy w zakresie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Nowe wzory stosuje się począwszy od roku podatkowego, który rozpoczyna się po 31 grudnia 2020 r.

Wierzytelności nieściągalne na gruncie PIT, CIT i VAT

Wierzytelności nieściągalne. Jakie są warunki uznania wierzytelności za nieściągalne w zakresie podatków dochodowych (PIT, CIT) i podatku od towarów i usług (VAT)? Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty za zrealizowaną transakcję, mogą zaliczyć ją do kosztów podatkowych oraz skorygować VAT należny. Konieczne jest tylko spełnienie określonych warunków, innych w przypadku ustaw o podatku dochodowym i ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatkowe podsumowanie 2020 - według prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP

Podatkowe podsumowanie 2020 okiem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Mały podatnik VAT i PIT - jakie ma przywileje?

Mały podatnik VAT, PIT i CIT w 2021 r. Jakie przywileje przysługują małemu podatnikowi? Jakie limity podatkowe obowiązują w 2021 r.? Jak uzyskać status małego podatnika i jak się rozliczać?

Czy estoński CIT może być alternatywą dla wspólników spółki komandytowej?

Estoński CIT może być rozwiązaniem dla wielu wspólników spółek komandytowych dotkniętych ostatnimi zmianami dotyczącymi zasad opodatkowania ich działalności. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania.

Estoński CIT - jak stosować przepisy?

Estoński CIT. Podjęcia decyzji o skorzystaniu z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych nie ułatwiają podatnikom wątpliwości dotyczące warunków, jakie trzeba spełnić.

Nowelizacja ustawy o CIT – jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Estoński CIT i specjalny fundusz inwestycyjny to najważniejsze zmiany, które zawiera nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 28 listopada 2020 r. Większość zmian uznawana jest przez ekspertów za zmiany korzystne dla przedsiębiorców.

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych - zawiadomienie ZAW-R i oświadczenie OSW-R

Zawiadomienie ZAW-R i oświadczenie OSW-R, to dwa nowe formularze podatkowe, które zaczną obowiązywać od początku 2021 roku razem z nowymi przepisami ustawy o CIT wprowadzającymi ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT). Przepisy te przewidują m.in. konieczność funkcjonowania nowych formularzy podatkowych: zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (ZAW-R) oraz oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (OSW-R). Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował już projekt rozporządzenia, zawierającego wzory tych formularzy. W jakich terminach trzeba będzie składać zawiadomienie ZAW-R i oświadczenie OSW-R? Kto będzie mógł płacić ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT)?

Lokalna dokumentacja cen transferowych - zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych (local file) od 1 stycznia 2021 r. będzie obejmowała szerszy zakres informacji. Jakie dodatkowe informacje będą musieli zamieszczać podatnicy w lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Specjalny fundusz inwestycyjny, czy estoński CIT - co się bardziej opłaca?

Specjalny fundusz inwestycyjny, czy estoński CIT - co się bardziej opłaca? Ten dylemat pojawia się podczas analizy najnowszej nowelizacji ustawy o CIT z 28 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 2122). Wprowadza ona dwa nowe warianty opodatkowania osób prawnych (w tym spółek z o.o. i spółek akcyjnych): tzw. estoński CIT oraz specjalny fundusz inwestycyjny. Podatnicy uprawnieni do ulg i odliczeń powinni policzyć, czy nie lepszy od estońskiego CIT byłby dla nich właśnie ów specjalny fundusz inwestycyjny.

Estoński CIT - projekt objaśnień podatkowych MF

Estoński CIT - Ministerstwo Finansów przygotuje praktyczny przewodnik po nowych przepisach. Projekt objaśnień podatkowych w tej sprawie został udostępniony do konsultacji. Objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej.

Podatki 2021 - najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych

Co się zmieni w podatkach dochodowych w 2021 roku? Jakie są zasady ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estońskiego CIT)? Jak zmieni się opodatkowanie spółek komandytowych i spółek nieruchomościowych? Jak wykonać obowiązek publikowania strategii podatkowej? Jak rozliczać straty? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian podatkowych, na które powinni przygotować się podatnicy podatków dochodowych w 2021 roku.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Los spółek komandytowych został przesądzony i od 2021 r. będą musiały płacić podatek CIT. Szybkie tempo prac legislacyjnych sprawiło, że nowa ustawa budzi wiele wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów.

Podatek u źródła 2021 a procedura WHT refund

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła w tym procedury WHT refund. Zgodnie z planem powinny one wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

CIT od spółek komandytowych. Firmy rozważają przekształcenie działalności

CIT od spółek komandytowych będzie oznaczał wzrost obciążeń podatkowych. Dlatego część firm rozważa przekształcenie działalności (np. w spółkę jawną, w spółkę z o.o.) lub jej zamknięcie.

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Przedsiębiorca rozliczający dochody z działalności wg skali podatkowej PIT wykupił po zakończeniu leasingu samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód ten po wykupie stał się składnikiem majątku prywatnego tego podatnika i od tego momentu jest wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Kiedy można sprzedać ten samochód bez konieczności płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Ulga B+R 2020/2021 - zasady, korzyści, koszty kwalifikowane

Ulga B+R, czyli ulga badawczo-rozwojowa jest obecnie najatrakcyjniejszą formą wsparcia przedsiębiorców, którzy zajmują się badaniami naukowymi i działaniami rozwojowymi. Z całą pewnością może być doskonałą zachętą do rozwijania swojej firmy, szukania rozwiązań i realizowania następnych projektów. Czym jest działalność badawczo-rozwojowa? Kto może korzystać z ulgi? Czym są koszty kwalifikowane? Jak skorzystać z ulgi?

Informacja o realizowanej strategii podatkowej - jak się do tego zabrać?

Od 2021 roku najwięksi podatnicy CIT będą musieli publikować na swoich stronach internetowych informację o realizowanej strategii podatkowej. Taki nowy obowiązek wynika z nowelizacji ustawy o CIT opublikowanej 30 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 2123). Czym jest strategia podatkowa? Czy mamy dowolność w kształtowaniu strategii podatkowej?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć? Od 2021 roku podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) czekają liczne zmiany. Spółki komandytowe i niektóre spółki jawne staną się podatnikami CIT. Wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania sprawozdań ze strategii podatkowej, ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT) i szereg innych zmian.

Ustalanie dochodu zwolnionego z podatku w SSE - przełomowy wyrok WSA

Możliwe jest łączne obliczanie wyniku na działalności zwolnionej z opodatkowania na podstawie zezwoleń SSE oraz decyzji o wsparciu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 8 października 2020 r. (sygn. I SA/Rz 340/20).

Jak rozliczać należności licencyjne?

Należności licencyjne mogą generować dodatkowe ryzyka podatkowe. Dlatego, dokonując rozliczenia, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy świadczenia będące przedmiotem transakcji stanowią w ogóle należności licencyjne.

Zmiany w PIT i CIT od 2021 r.

Prezydent podpisał dwie obszerne nowelizacje przepisów podatkowych. Jakie zmiany w podatkach PIT i CIT pojawią się w 2021 r.? W telegraficznym skrócie wymieniamy te najważniejsze.

Estoński CIT i CIT od spółek komandytowych od 2021 roku - Prezydent RP podpisał dwie nowelizacje

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez Sejm w sobotę 28 listopada 2020 r. dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała w niedzielę 29 listopada Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe.

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika są kosztem?

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika (czy też byłego pracownika) dotyczące zakupu m.in. wieńców pogrzebowych, nekrologów umieszczanych w prasie, kondolencji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

CIT od spółek komandytowych a spółki rodzinne

Nakładając podatek CIT na spółki komandytowe posłowie nie posłuchali apelu 128 organizacji biznesowych i przedsiębiorstw. Pozostaje jednak jeszcze argument, że wprowadzenie ustawy 30 listopada 2020 r. będzie niezgodne z orzecznictwem TK. Czy Konstytucja uchroni firmy rodzinne przed podwójnym opodatkowaniem?

Czy wydatki regulowane w drodze nettingu są kosztem?

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki uregulowane za pomocą nettingu, tj. poprzez rozliczanie w drodze wzajemnej kompensaty zobowiązań i należności?

Które spółki jawne będą podatnikami CIT od 2021 roku?

Wszystkie nowo zawiązywane spółki jawne, w których choć jeden wspólnik będzie osobą prawną, będą płacić CIT. Bo nie zdołają w żaden sposób spełnić warunku przewidzianego przez ustawodawcę. Spółka jawna powstaje dopiero z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i wtedy też zaczyna się jej rok obrotowy. Nie jest więc możliwe, aby jeszcze przed początkiem roku obrotowego złożyła fiskusowi informację o swoich wspólnikach. A tylko to ma być warunkiem zachowania prawa do podatkowej transparentności, czyli opodatkowania dochodu jedynie na poziomie wspólników (tak jak dziś). Ale proces legislacyjny nowelizacji jeszcze się nie zakończył - eksperci podatkowy liczą na zmiany i poprawki.

CIT od spółek komandytowych i estoński CIT

Wprowadzanie opodatkowania CIT dla spółek komandytowych oraz tzw. estońskiego CIT. Takie rozwiązania zakładają projekty ustaw, nad którymi trwają obecnie prace w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Senacie.

REKLAMA